partner serwisu

Google i usługa Moje Konto - lepsza dbałość o prywatność użytkowników? Sprawdzamy.

Google i usługa Moje Konto - lepsza dbałość o prywatność użytkowników? Sprawdzamy.
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
1 czerwca 2015, 15:23
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
bezpieczeństwo, google, moje konto, ochrona danych, prywatność, ustawienia google

Google wprowadził dziś nową usługę o nazwie Moje Konto. Rozwiązanie to przygotowano z myślą o użytkownikach, którzy chcą świadomie zarządzać bezpieczeństwem swoich danych i ustawieniami prywatności podczas korzystania z wielu pozostałych usług wyszukiwarkowego potentata, np. takich jak Mapy Google, przeglądarki Google Chrome (na wszystkich platformach sprzętowych użytkowanych przez daną osobę logującą się na swoje konto Google) itp. Oprócz tego internetowy gigant z Mountain View uruchomił również serwis internetowy, w którym udziela odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące bezpieczeństwa i prywatności użytkowników w kontekście wykorzystywania przez nich usług Google. Postanowiliśmy przyjrzeć się, jakie ustawienia są dostępne dla użytkownika - posiadacza konta Google - który zechciałby zwiększyć kontrolę nad tym, jakie aplikacje i usługi korzystają z jego danych i jakie informacje na jego temat są przez te usługi i programy gromadzone.

Usługa Moje Konto funkcjonuje jako zestaw ustawień dostępny poprzez interfejs webowy - aby z niej skorzystać wystarczy, że użytkownik w przeglądarce (w naszym przypadku była to przeglądarka Google Chrome - ze zrozumiałych względów najlepiej współpracuje ona z uruchomioną właśnie usługą) zaloguje się na swoje konto Google, a następnie odwiedzi serwis usługi Moje Konto dostępny pod adresem //myaccount.google.com/

Zestaw ustawień jest podzielony na trzy odrębne kategorie: Logowanie i bezpieczeństwoInformacje osobowe i prywatność oraz Ustawienia konta. Nazwa każdej kategorii jest jednocześnie odsyłaczem przekierowującym na stronę z ustawieniami powiązanymi z daną kategorią. Oprócz tego już z poziomu głównej strony usługi Moje Konto można wywoływać najważniejsze zadania i ustawienia z poszczególnych kategorii. Oprócz tego Google uruchomiło dwa proste testy. Pierwszy z nich - Sprawdzanie zabezpieczeń - weryfikuje aktualnie skonfigurowany na danym koncie poziom zabezpieczeń, natomiast drugi pozwala w czytelny sposób przejrzeć aktualne ustawienia prywatności. 

Na początek sprawdziliśmy ustawienia dotyczące bezpieczeństwa konta. Uaktywnienie wspomnianego testu analizującego poziom zabezpieczeń wymaga ponownego zalogowania się na koncie Google. Sprawdzenie bezpieczeństwa zaczyna się od prośby o dodanie informacji pomocniczych, tj. numeru telefonu oraz alternatywnego adresu e-mail (innego niż standardowo tworzony wraz z kontem Google adres w domenie gmail.com). Może wydawać się trochę pokrętne, że usługa Moje Konto promowana jako narzędzie przeznaczone do większej kontroli prywatności już w pierwszym etapie po uruchomieniu wbudowanego w nią testu żąda od użytkownika podania jeszcze większej ilości danych :) Niemniej w tym przypadku można Google'a usprawiedliwić. Podanie powyższych danych (o ile nie zrobiliśmy tego wcześniej) nie jest obowiązkowe, a po drugie ma służyć jedynie kontaktom z użytkownikiem w razie wykrycia nietypowej aktywności (np. nagle na twoje konto zaloguje się ktoś z Wysp Bora Bora, choć Ty nosa nie wychyliłeś z za przytulnego pokoju z komputerem).

Kolejne etapy modułu sprawdzania zabezpieczeń pozwalają łatwo zweryfikować z jakich urządzeń użytkownik logował się na swoje konto (w przypadku urządzeń mobilnych podawana jest nazwa urządzenia, natomiast w przypadku komputerów i laptopów - system operacyjny oraz wersja przeglądarki użytej do zalogowania na koncie Google), kiedy nastąpiło ostatnie zalogowanie i - o ile dany sprzęt jest wyposażony w moduł GPS czy obsługę lokalizacji na bazie triangulacji WiFI - skąd (w jakim miejscu) się logowano. Użytkownik musi jedynie ocenić, czy na wygenerowanej liście dostrzega jakieś podejrzane, nieznane mu urządzenie, czy też nie i w zależności od tego udzielić stosownej odpowiedzi wskazując przycisk W porządku lub Coś jest nie tak.

Następna część testu dotyczy aplikacji i usług, z których kiedykolwiek korzystaliśmy i którym przydzieliliśmy jakiekolwiek uprawnienia do konta Google. Przegląd tych usług pozwala łatwo wyłączyć uprawnienia i usunąć usługi, z których już nie korzystamy. Ostatnia część testu zabezpieczeń to weryfikacja ustawień Gmaila - wyświetlone zostają wszystkie konta, którym udzieliliśmy dostępu do poczty Gmail. Tutaj również możemy łatwo usunąć uprawnienia tym kontom, którym dostęp do naszej poczty nie jest już potrzebny.

Oprócz powyższego testu, ustawienia zabezpieczeń pozwalają sprawdzić kiedy ostatni raz zmieniono hasło do konta Google, a także umożliwiają włączenie weryfikacji dwuetapowej, co jest zdecydowanie zalecanym działaniem, skutecznie uniemożliwiającym dostęp do naszego konta osobom postronnym nawet, gdy te poznają nasze hasło do konta Google.

Druga kategoria ustawień dostępna z poziomu uruchomionej usługi Moje Konto to ustawienia prywatności. Po ich wywołaniu możesz łatwo skonfigurować jakie informacje są widoczne dla innych internautów, którzy odwiedzają twój profil Google, można też wyłączyć używanie udostępnianych publicznie zdjęć jako obrazów tła w usługach Google oraz zablokować rozpoznawanie twarzy użytkownika na zdjęciach i filmach przetwarzanych przez Google (dotyczy to zarówno zdjęć zapisanych na koncie osoby konfigurującej swoje ustawienia, jak i fotografii przechowywanych na kontach innych użytkowników. Jeżeli na przykład nie chcesz niczego udostępniać innym, po prostu odznacz pola wyboru widoczne obok wpisów ZdjęciaYouTube/Filmy, +1 oraz Opinie.

Ciekawostką jest możliwość zmiany ustawień sposobu reklam wyświetlanych użytkownikowi w trakcie korzystania z internetu. Po wybraniu opcji Zarządzaj ustawieniami reklam możemy całkowicie wyłączyć wyświetlanie reklam Google opartych na analizie twoich zainteresowań, historii itp.

Ostatnia grupa ustawień dostępnych w usłudze Moje Konto zawiera przede wszystkim ustawienia językowe, opcje dotyczące ułatwień dostępu (np. czytnik ekranowy dla niewidomych i niedowidzących). Oprócz tego z poziomu tej kategorii ustawień możemy zmienić parametry usługi Dysk Google (w zasadzie udostępniono tutaj jedynie opcje związane z ewentualnym odpłatnym powiększeniem przestrzeni dysku Google w chmurze). 

Ostatnia grupa ustawień w kategorii Ustawienia konta pozwala usunąć całkowicie konto Google, bądź usunąć wybrane treści z poszczególnych usług (np. skasować wszystkie treści opublikowane przez danego użytkownika w serwisie YouTube).

Wspomnieliśmy wcześniej o tym, że wraz z usługą Moje Konto, Google opublikowało również witrynę (pod adresem //privacy.google.com/), na której wyjaśniono, jakie dokładnie dane są gromadzone przez poszczególne usługi Google. Warto zapoznać się z tymi informacjami. Ułatwią one samodzielną konfigurację usług Google za pomocą usługi Moje Konto. 

Największą zaletą usługi Moje Konto jest to, że z jednego miejsca mamy pełny przegląd wszystkich usług, urządzeń i aplikacji, które w jakikolwiek sposób są powiązane z naszym kontem Google. Co więcej, łatwo możemy poszczególnymi powiązaniami sterować, kasując na przykład uprawnienia nieużywanym już aplikacjom. Przejrzenie wszystkich ustawień zajmuje kilka minut. Wykonanie podobnego przeglądu wcześniej, wymagało działań "na piechotę" i pochłaniało znacznie więcej czasu.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.