partner serwisu

Gdzie Ten Tramwaj? W Twoim smartfonie, warszawiaku

Gdzie Ten Tramwaj? W Twoim smartfonie, warszawiaku
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
6 czerwca 2016, 03:45
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, gdzie ten tramwaj, komunikacja miejska w warszawie, śledzenie tramwajów, ztm

Poruszanie się komunikacją miejską nie zawsze należy do czynności szybkich, łatwych i przyjemnych. Doskonale wiedzą o tym mieszkańcy dużych miast, miedzy innymi Warszawy. Z myślą o nich powstała mobilna aplikacja na Androida Gdzie Ten Tramwaj? prezentująca w czasie rzeczywistym dokładną lokalizację tego środka transportu publicznego. O tym jak działa i jak korzystać ze wspomnianego programu napiszemy w tym rzucie oka.

Polecamy
Gdzie Ten Tramwaj?

Darmowa aplikacja pozwalająca śledzić w czasie rzeczywistym poruszające się po Warszawie tramwaje. Dane prezentowane przez program pochodzą bezpośrednio ze stołecznego Zakładu Transportu Miejskiego.

Gdzie Ten Tramwaj? to prosta aplikacja stworzona hobbystycznie przez dwójkę warszawiaków. Impulsem do powstania programu był brak podobnego rozwiązania przeznaczonego dla mieszkańców stolicy. Ewelina Pilichowska i Karol Ksionek postanowili więc sami napisać aplikację, która pozwala na śledzenie warszawskich tramwajów w czasie rzeczywistym. Owocem ich prac jest przeznaczony dla użytkowników Androida program Gdzie Ten Tramwaj? Aplikacja korzysta z danych udostępnianych przez stołeczny Zakład Transporty Miejskiego w ramach otwartego API. Sprawia to, że informacje prezentowane użytkownikom są nie tylko rzetelne, ale także dokładne. Ewelina i Karol złożyli już wniosek z prośbą o udostępnienie przez ZTM informacji na temat lokalizacji autobusów, możliwe więc, że w przyszłości i takie informacje będą prezentowane w aplikacji. Na razie jednak oboje pracują nad wprowadzaniem zmian, które sugerują im znajomi. Program Gdzie Ten Tramwaj? Zadebiutował w sklepie Google Play pod koniec kwietnia i już doczekała się kilku aktualizacji poprawiających błędy oraz dodających nowe funkcje.

To gdzie ten tramwaj?

Gdzie Ten Tramwaj? to bardzo prosta aplikacja. Po jej uruchomieniu użytkownicy Androida Lollipop oraz Marshmallow zostaną poproszeni o zezwolenie programowi na dostęp do lokalizacji urządzenia. Pozwoli to na szybkie wyświetlenie na mapie okolicy, w której się znajduje. Możliwe jest także ręczne poruszanie się po mapie. Chwilę później aplikacja pobierze informacje z serwera i wyświetli na ekranie smartfona wszystkie poruszające się w pobliżu użytkownika tramwaje. Dane dostępne w Gdzie Ten Tramwaj? są bardzo dokładne i odświeżane co 30 sekund. Niestety aplikacja nie wyświetla kierunku, w którym poruszają się konkretne tramwaje. Żeby zorientować się w tym trzeba odczekać na odświeżenie danych i sprawdzić po 30 sekundach w którą stronę rysowana jest linia symbolizująca ruch pojazdu. Gdzie Ten Tramwaj? domyślnie wyświetla informacje na temat wszystkich linii, jednak klikając hamburgerowy przycisk menu dostępny w górnym, prawym rogu ekranu użytkownicy mogą przejść do listy Twoje linie, gdzie możliwe jest wybranie ulubionych.

Opisywany program działa bardzo sprawnie, jednak na naszym redakcyjnym smartfonie potrafił zająć ponad 220 MB pamięci operacyjnej. Spowodowane jest to najprawdopodobniej przez usługę Mapy Google, która wykorzystywana jest do wyświetlania mapy. Uwagę na to powinny zwrócić osoby posiadające urządzenia z małą ilością RAM-u, bo jego zapełnienie może prowadzić do znaczącego spowolnienia pracy całego systemu operacyjnego.

Podsumowanie

Gdzie Ten Tramwaj? może okazać się bardzo przydatną aplikacją dla osób, które często podróżują tym środkiem transportu publicznego. Skromna ilość funkcji oraz niemal kompletny brak ustawień pozwalających na zarzadzanie program niekoniecznie muszą okazać się wadami. Gdzie Ten Tramwaj? ma wyświetlać na mapie aktualne położenie tramwajów i robi to bardzo dobrze. Twórcy aplikacji pracują nad dodaniem do niej informacji na temat poruszających się po Warszawie autobusów, jednak w tej chwili nie wiadomo, kiedy taka funkcja pojawi się w programie.

Polecamy
Gdzie Ten Tramwaj?

Darmowa aplikacja pozwalająca śledzić w czasie rzeczywistym poruszające się po Warszawie tramwaje. Dane prezentowane przez program pochodzą bezpośrednio ze stołecznego Zakładu Transportu Miejskiego.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.