partner serwisu

Gboard - więcej niż klawiatura ekranowa w Androidzie

Gboard - więcej niż klawiatura ekranowa w Androidzie
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
27 marca 2017, 11:05
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
gboard, gboard beta, klawiatura, klawiatura android, pisanie gestami

Gboard to domyślana klawiatura ekranowa w systemie Androida. Jednak tylko osoby interesujące się nowinkami wiedzą, że oferuje ona znacznie więcej funkcji, niż proste wprowadzanie tekstu. Więcej nowości odnaleźć można w wersji Gboard Beta. Chcesz poznać je wszystkie? Zapraszamy do lektury.

Gboard - wprowadzanie tekstu oraz przewidywanie wyrazów

Polecamy
Gboard

Gboard to aplikacja domyślnej klawiatury dla systemu Android. Google umieścił w niej świetny mechanizm przewidywania tekstu oraz przeglądarkę motywów, które można nałożyć na wirtualne klawisze. 

Gboard jest nie tylko metodą wprowadzania tekstu w systemie Android, ale również miejscem dostępu do innych funkcji. Za pomocą tej klawiatury ekranowej możliwe jest wyszukiwanie w Google bez potrzeby wychodzenia z aktualnie wykorzystywanego programu. Obsługiwana jest również technika pisania gestami, za pomocą której użytkownik może wprowadzać wyrazy przesuwając palcem po kolejnych literach słowa. Ogromną zaletą Gboard jest operowanie na kontekście - analizując to, co zostało do tej pory wprowadzone, program proponuje kolejne słowa. Im dłużej korzystamy z tej aplikacji, tym lepiej poznaje nasze nawyki podczas pisania i co za tym idzie - dostarcza nam lepszych sugestii. Warto wspomnieć o tym, że Gboard obsługuje wprowadzanie wyrazów za pomocą mowy (także w języku polskim) - wystarczy dotknąć przycisku "mikrofonu".

Gboard - obsługa wielu języków oraz dodatkowe gesty

W Gboard nie jesteśmy ograniczeni do używania jednego języka. Ich zmiana odbywa się automatycznie, bez konieczności wykonywania akcji przez użytkownika. Trzeba tylko wybrać w ustawieniach aplikacji te języki, z których korzystamy najczęściej. Przydatną funkcją może okazać się także gest przesunięcia palcem w lewo od przycisku odpowiadającego za kasowanie znaków. W ten sposób będziemy w stanie wymazać z tekstu cały wyraz. Zdecydowanie ułatwia to pracę nad dłuższymi tekstami. 

Interfejs Gboard

Gboard oferuje dostęp do pięknych motywów, wyszukiwarki oraz precyzyjnych podpowiedzi.

Gboard - możliwość zmiany motywu i "tryb jednego palca"

Gboard jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie duże możliwości personalizacji. Użytkownik ma do dyspozycji przeglądarkę motywów pozwalającą wybrać grafikę, która zostanie nałożona na klawiaturę. Można skorzystać z predefiniowanych wewnątrz aplikacji propozycji, pobrać dodatkowe lub wybrać obrazek znajdujący się w naszym urządzeniu. Należy zadbać o to, żeby ustawiana przez nas niestandardowa grafika nie przeszkadzała w trakcie pisania na klawiaturze - zaleca się, żeby jej kolorystyka była raczej jednolita. W przypadku urządzeń mobilnych z dużymi ekranami, przydatny może okazać się "tryb jednego palca", który pozwoli na przesunięcie klawiatury ekranowej do prawej lub lewej krawędzi wyświetlacza tak, żeby możliwe było wpisywanie wyrazów tylko za pomocą kciuka.

Gboard Beta - nowości w klawiaturze od Google

Firma Google na początku marca wprowadziła do Sklepu Play rozwojową wersję swojej klawiatury - Gboard Beta 6.1. Została ona wyposażona w zupełnie nowe funkcje. Początkowo, użytkownicy mogli zgłaszać się do programu betatestów za pomocą specjalnego formularza na stronie producenta, jednak obecnie jest to niemożliwe. Firma Google poinformowała, że została wyczerpana pula miejsc, jednak istnieje alternatywna droga uzyskania dostępu do tego programu. Użytkownicy Androida wyodrębnili plik instalacyjny bety klawiatury Gboard i umieścili go w serwisach, które stanowią alternatywę dla Sklepu Google Play. Należy jednak pamiętać o niebezpieczeństwach związanych z instalacją oprogramowania z nieautoryzowanych źródeł.

Interfejs Gboard

Motywy w Gboard zostały podzielone na kategorie. Jednak najciekawszym rozwiązaniem jest tłumaczenie wewnątrz klawiatury w czasie rzeczywistym. 

Najważniejszą nowością obecną w wersji beta aplikacji Gboard jest możliwość tłumaczenia wyrazów w czasie rzeczywistym bez konieczności przenoszenia się do innego programu. Wystarczy jedynie wcisnąć przycisk z logo Google znajdujący się nad klawiaturą i wybrać ikonę tłumaczenia. Po ustawieniu języków wejściowego i wyjściowego, będziemy w stanie wpisać nawet całe zdania do translatora i w tym samym czasie uzyskać tłumaczenie, już wprowadzone do aktywnego pola tekstowego. Drobna zmiana dotyczy ustawień motywów dla Gboard. Warianty kolorystyczne zostały oddzielone od krajobrazów. Zostały one umieszczone w osobnych kategoriach, co odrobinę usprawnia znalezienie odpowiedniego wariantu kolorystycznego. 

Interfejs Gboard

Oprócz pięknych motywów oraz trybu jednej ręki, Gboard w wersji Beta oferuje również dostęp do wyszukiwarki bez konieczności wychodzenia z aktualnie wykorzystywanego programu. 

Gboard dla iOS od teraz również po polsku

Gboard - iOS

Od niedawna system iOS pozwala na dodawanie niestandardowych klawiatur do systemu operacyjnego, co bardzo szybko wykorzystała firma Google udostępniając własną aplikację. Niestety, ze względu na ograniczenia nałożone przez Apple, wersja Gboard dla iOS nie jest tak funkcjonalna jak w przypadku Androida. Do wyboru są dwa motywy - ciemny oraz jasny. Dodatkowo, nie ma możliwości wykonywania tłumaczeń lub wprowadzania tekstu głosowo. Obecne są za to równie dobrze działające sugestie oraz wyszukiwanie fraz w Google. Aby skorzystać z Gboarda w systemie iOS, wystarczy zainstalować aplikację "Google" z AppStore, pobrać język polski dla klawiatury i w ustawieniach systemu wybrać klawiaturę Google jako domyślną. 

Ogromną siłą Gboarda jest integracja z innymi usługami Google. Nadchodząca możliwość tłumaczenia w czasie rzeczywistym, dostęp do wyników wyszukiwania, obsługa pisania gestami oraz świetny mechanizm przewidujący kolejne wyrazy to nie jedyne zalety tej klawiatury. Ale warto wiedzieć, że w świecie Androida istnieją ciekawe alternatywy. W osobnym tekście o najlepszych klawiaturach dla Androida zaprezentowaliśmy między innymi Fleksy, SwiftKey oraz Minuum - każdy powinien tam znaleźć coś dla siebie. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.