partner serwisu

Forza Motorsport 6: Apex Beta – gry jako uniwersalne aplikacje dla Windows 10? Sprawdzamy, czy to ma sens

Forza Motorsport 6: Apex Beta – gry jako uniwersalne aplikacje dla Windows 10? Sprawdzamy, czy to ma sens
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
13 maja 2016, 09:29
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
darmowa gra, forza, forza motorsport 6: apex, fps, freesync, g-sync, gra wyścigowa, microsoft, uniwersalne aplikacjie, uwp, v-sync, windows 10, windows store

Forza Motorsport to seria bardzo popularnych gier wyścigowych dostępnych jedynie na konsolach Xbox. Jednak jej najnowsza odsłona zatytułowana Forza Motorsport 6: Apex zadebiutowała niedawno na platformie PC w postaci uniwersalnej aplikacji. Postanowiliśmy sprawdzić, jak takie połączenie konsolowego hitu z promowaną, ale nadal niezbyt popularną  wśród twórców oprogramowania formą aplikacji wygląda w rzeczywistości.

Uniwersalne aplikacje to jeden ze sposobów, który miał zachęcić deweloperów do tworzenia aplikacji dla najnowszego ekosystemu Microsoftu i zapełniania nimi sklepu Windows Store, który w porównaniu z konkurencyjnymi usługami Apple oraz Google oferuje dość skromną ilość pozycji.  Możliwość pisania programów, które można uruchamiać bez względu na to, czy korzysta się z komputera, smartfona lub tabletu wyglądała rewelacyjnie na papierze. Niestety nawet bardzo dobre przyjęcie przez użytkowników Windows 10, który w tej chwili zainstalowany jest na ponad 300 milionach urządzeń nie sprawiło, że Windows Store został zasypany uniwersalnymi aplikacjami firm trzecich. Microsoft jednak nie poddaje się i co chwilę promuje własne uniwersalne aplikacje. Najnowszą i najbardziej spektakularną z nich jest dedykowana komputerom PC gra Forza Motorsport 6: Apex, której otwarte testy rozpoczęły się niedawno. Ta darmowa odsłona popularnej serii gier wyścigowych ma pokazać twórcom oprogramowania jaki potencjał drzemie w uniwersalnych aplikacjach.

Forza Motorsport 6: Apex Beta jako uniwersalna aplikacja dla Windows 10 - jak to działa?

Testowy wariant gry Forza Motorsport 6: Apex pobrać można ze sklepu Windows Store. Jej instalacja ogranicza się jedynie do kliknięcia przycisku Bezpłatne wyświetlanego w oknie aplikacji Sklep. Program sam pobiera i instaluję grę. Nie jest to nic nowego, bo tak właśnie działa Windows Store od momentu jego debiutu wraz z Windows 8. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że domyślnie pliki aplikacji instalowanych przez Sklep zapisywane są na partycji systemowej. Gra Forza Motorsport 6: Apex to 18,8 GB danych, które należy pobrać. Warto więc wcześniej sprawdzić czy na dysku C: znajduje się odpowiednia ilość miejsca i czy instalacja gry nie sprawi, że zabraknie go dla innych programów lub plików. O takim przypadku pomyślał Microsoft i docelowe miejsce do zapisywania aplikacji instalowanych przez Sklep można zmienić w aplikacji Ustawienia.

W naszej publikacji nie będziemy zajmować się tym jak Forza Motorsport 6: Apex spisywała się na naszych redakcyjnych komputerach. Opowiemy jednak o tym, czy uniwersalne aplikacje sprawdzają się jako środowisko dla gier. Testowana przez nas produkcja bez większych problemów radziła sobie z wyświetlaniem 60 kl./s (FPS). W ustawieniach gry można tę wartość zmienić na 30 lub dynamiczne. Niestety nic poza tym, bo kiedy wersja testowa Forza Motorsport 6: Apex była tworzona takie ograniczenia dotyczyły wszystkich uniwersalnych aplikacji. Osoby posiadające wydajne komputery oraz monitory z odświeżaniem obrazu na poziomie 144 Hz nie muszą martwić się, że ich sprzęt będzie się nudził i nie zostanie w pełni wykorzystany. Opublikowana 10 maja zbiorcza aktualizacja dla Windows 10 wprowadza możliwość wyłączenia synchronizacji pionowej (V-Sync) ograniczającej liczbę FPS-ów oraz dodaje obsługę technik AMD FreeSync oraz Nvidia G-Sync. Niestety oprócz instalacji uaktualnienia konieczne będzie wprowadzenie do gry poprawek, które wykorzystają wspomniane nowości, jednak Microsoft już zapowiedział, że takie zmiany zagoszczą w Forza Motorsport 6: Apex.

Wydanie opisywanej przez nas produkcji jako uniwersalnej aplikacji nie oznacza, że gracze będą mieli mniejsze pole manewru w temacie konfiguracji gry. Forza Motorsport 6: Apex oferuje bardzo rozbudowane menu opcji graficznych pozwalające na ustawienie wielu parametrów gry pod dyktando gracza.

Kolejna ważna rzecz dla graczy, to możliwość wychodzenia do Pulpitu w czasie rozgrywki. Wydaje się to oczywiste, jednak nawet dziś producentom gier zdarza się zapomnieć o tej niezwykle przydatnej funkcji. Forza Motorsport 6: Apex, jak każda uniwersalna aplikacja daje taka możliwość. Co więcej, skorzystanie ze skrótu klawiaturowego Alt+Tab owocuje momentalnym przełączeniem do wybranej aplikacji. To jednak nie wszystko, bo zbliżenie wskaźniki myszy do dolnej krawędzi ekranu pozwala na wyświetlenie systemowego Paska zadań oraz aktywację panelu Centrum akcji. Przesunięcie wskaźnika myszy do górnej krawędzi wyświetla pasek tytułu oka, na którym znajdziemy przyciski pozwalające na minimalizację gry do Paska zadań, przełączenie jej do trybu Okna lub zamknięcie.

Forza Motorsport 6: Apex nie ma również problemów z obsługa takich urządzeń peryferyjnych jak kontrolery do gier, o ile sam Windows 10 z nimi współpracuje. W obecnej chwili gracze oprócz klawiatur mogą wykorzystywać do sterowania samochodami pady, ale wraz z kolejnymi aktualizacjami wersji testowej udostępnione ma zostać wsparcie dla kierownic.

Niestety Forza Motorsport 6: Apex jako uniwersalna aplikacja nie jest bez wad. W czasie rozgrywki nie ma możliwości korzystania z techniki OSD (On Screen Display) często wykorzystywanej przez użytkowników programów FRAPS, MSI Afterburner, czy EVGA Precision X do wyświetlania w grach parametrów kart graficznych, procesorów oraz monitorowania FPS-ów. Dla wielu z nas nie będzie miało to większego znaczenia, jednak część osób na pewno poczuje się rozczarowana.

Podsumowanie

Po naszych kilkugodzinnych testach z lekkim sumieniem możemy powiedzieć, że Forza Motorsport 6: Apex sprawdza się bardzo dobrze jako uniwersalna aplikacja. Wszyscy gracze będą zadowoleni z faktu, że można zainstalować ją na wybranej przez siebie partycji, w najbliższej przyszłości zostanie zniesiony limit 60 FPS-ów oraz dodana obsługa FreeSync, a także G-Sync. Gra nie ma problemów z obsługą padów, a w przyszłości pojazdami będzie można sterować także za pomocą kierownicy. Bardzo dobrze działa także mechanizm wychodzenia z gry do Pulpitu lub przełączania się pomiędzy aplikacjami w czasie rozgrywki, i co więcej użytkownicy mają bardzo wygodny dostęp do Centrum akcji. Jedyna wada, którą zauważyliśmy to brak obsługi techniki OSD, co jednak nie będzie przeszkadzać większości graczy.

Forza Motorsport 6: Apex jako uniwersalna aplikacja do dobry pomysł. Mimo wersji testowej działa bardzo dobrze. Oczywiście od czasu do czasu potrafi zastygnąć nawet na kilka sekund, a ilość wyświetlanych w ciągu sekundy klatek nie zawsze jest stała, ale te problemy zostaną z pewnością rozwiązane zanim gra osiągnie status stabilnej. Niestety nie wróżymy świetlanej przyszłości grom w postaci uniwersalnych aplikacji. Microsoftowi ciężko będzie konkurować z takim potentatem na rynku cyfrowej dystrybucji gier, jak Steam. Nie ma też najmniejszych szans na to, że Electronic Arts czy Ubisoft zrezygnują z własnych platform na rzecz rozwiązania Microsoftu. Oznacza to, że największe i najpopularniejsze tytuły nigdy nie trafią do sklepu Windows Store. Jednak Forza Motorsport 6: Apex pokazuje, że deweloperzy nie muszą obawiać się tworzenia ich w formie uniwersalnych aplikacji, bo ma to jak najbardziej sens i może spodobać się graczom.

katarzyna.fik
2017.04.21, 18:19
hhhhhhhhhhhhhhhhhgggggggggggggggggggddddddddddddddddrrrrrrrrrrrrrrrrrruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu