partner serwisu

Feedly dla Androida, czyli informacje z ulubionych źródeł zawsze pod ręką

Feedly dla Androida, czyli informacje z ulubionych źródeł zawsze pod ręką
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
17 października 2016, 17:47
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
agregacja informacji, aplikacje na androida, czytnik rss, czytnik rss dla androida, czytnik wiadomości, feedly, programy na androida, rss

Feedly to aplikacja kliencka usługi online o tej samej nazwie. Podstawowe zadanie przez nią realizowane to zbieranie informacji z różnych źródeł i prezentowanie ich użytkownikowi w spójnej, czytelnej formie. Innymi słowy mamy tu do czynienia z czytnikiem wiadomości. Niektórzy nazywają Feedly czytnikiem RSS, choć to swego rodzaju degradacja. Prawdą jest, że Feedly wykorzystuje znacznikowy język RSS w celu agregacji informacji, ale możliwości tej aplikacji są większe, niż tylko proste zbieranie wiadomości ze źródeł (kanałów RSS) wskazanych przez użytkownika. Z programu powinni korzystać wszyscy, których praca opiera się na zdobywaniu, analizie i przetwarzaniu informacji: blogerzy, dziennikarze, analitycy czy po prostu ciekawi wydarzeń w danej branży pasjonaci.

 

Z usługi Feedly - zarówno poprzez przeglądarkę internetową, jak też za pośrednictwem dedykowanej, mobilnej aplikacji - korzystają codziennie miliony użytkowników. Rozwiązanie to umożliwia szybkie dotarcie do potrzebnych informacji i ułatwia ich przyswajanie dzięki czytelnemu oraz przejrzystemu interfejsowi. Jedna aplikacja gromadzi automatycznie doniesienia pochodzące z wielu różnych źródeł - to znacznie wygodniejsze, niż codzienne, ręczne "przekopywanie się" przez ulubione serwisy z informacjami.

Polecamy
Feedly

Aplikacja ułatwiająca agregację interesujących użytkownika treści automatycznie zbieranych z różnych serwisów internetowych. Feedly wykorzystuje znacznikowy język RSS, ale jest czymś więcej niż tylko prostym czytnikiem RSS, bo umożliwia również organizowanie podkastów czy kanałów z YouTube.

Feedly bardzo ułatwia automatyczne otrzymywanie informacji z ulubionych witryn. Pozwala również na wygodne gromadzenie, katalogowanie i współdzielenie z innymi szczególnie interesujących publikacji. Jedynym mankamentem programu jest to, że aplikacja może wymagać znajomości języków obcych. Standardowo interfejs jest wyświetlany po angielsku. Z poziomu aplikacji możemy wybrać również inne języki, ale niestety, polskiego między nimi brak. Oczywiście Feedly pozwala agregować interesujące treści z polskojęzycznych serwisów. Bariera językowa dotyczy samego interfejsu aplikacji, a ten z kolei oparty jest raczej na ikonkach i piktogramach, więc nawet jeżeli nie władacie mową Szekspira, to i tak warto skorzystać z Feedly. Poradzicie sobie. Zwłaszcza z naszą pomocą.

 Feedly - Pierwszy kontakt

Feedly umożliwia automatyczną personalizację wiadomości, o ile zalogujemy się do usług kontem Google'a lub z Facebooka.

Bezpośrednio po uruchomieniu aplikacji, na ekranie smartfona zobaczymy charakterystyczną dla Feedly, zieloną planszę powitalną. Zgodnie z widoczną w dolnej części wyświetlacza wskazówką, przeciągnięcie ekranu w górę odsłoni nam coś więcej. Warto zapamiętać ten gest - jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w tej aplikacji. Program na wstępie proponuje personalizację treści w oparciu o konto Google lub konto na Facebooku. Algorytm Feedly analizując wpisy na Google+ lub na Facebooku dobierze z dostępnej puli kanałów propozycje pasujące do preferencji użytkownika. To przydatne narzędzie, jeżeli kont we wspomnianych portalach społecznościowych używamy do tego samego celu, do którego zamierzamy wykorzystywać Feedly. Jeżeli jednak potrzebujemy aplikacji do pracy, w której zajmujemy się np. tworzeniem treści związanych z technologiami, a prywatnie (na Facebooku lub Google) dzielimy się ze znajomymi wiadomościami wędkarskimi, czy informacjami o nowych szlagierach mody światowej, to dobieranie propozycji kanałów na podstawie analizy wpisów w sieciach społecznościowych, z których korzystamy jest złym pomysłem.

Treści profesjonalnych wydawców i społecznościowe

Źródła wiadomości to zarówno znane serwisy internetowe, jak i przygotowane przez innych użytkowników zbiory kanałów z wiadomościami.

Feedly ma wbudowaną bardzo bogatę listę ciekawych serwisów publikujących regularnie informacje dotyczące najróżniejszych branż: technologicznej, modowej, wzornictwa przemysłowego, gastronomicznej, ogólnie pojętego biznesu, motoryzacyjnej, rozrywkowej i wielu, wielu innych. Jakby tego było mało, aplikacja umożliwia również subskrybowanie kanałów już wcześniej zebranych w jakąś grupę przez innych użytkowników tej usługi. Subskrybowanie treści w danej kategorii jest bardzo proste, wystarczy na liście witryn wskazać symbol "+" widoczny po prawej stronie wybranej przez nas pozycji. Z kolei w przypadku zbiorów treści przygotowanych przez społeczność, można od razu subskrybować całą grupę wskazując przycisk Follow All. Feedly jest usługą wymagającą zalogowania się. Stosowny ekran pojawi się przy próbie dodania jakiejkolwiek treści do zamówionej puli. Feedly umożliwia logowanie za pomocą konta założonego bezpośrednio w tej usłudze, jak również z poziomu Google, Facebooka, Twittera, Konta Microsoft czy Evernote. 

Proste przeglądanie

Przeglądanie informacji z zasubskrybowanych źródeł jest bardzo proste.

Będąc zarejestrowanymi użytkownikami Feedly, możemy subskrybować informacje z dowolnych serwisów z każdej dostępnej w aplikacji kategorii - wszystko wedle własnego uznania. Samo przeglądanie już zamówionych wiadomości jest banalnie proste. Interfejs Feedly w trybie przeglądania artykułów jest przejrzysty i intuicyjny. Standardowo prezentuje najpierw wybrany tekst z konkretnej witryny wyświetlając fotografię z tytułem na całym ekranie. Jego dotknięcie powoduje przejście do treści danego artykułu, natomiast przeciągnięcie palcem w górę, odsłania wszystkie pozostałe tematy z subskrybowanego kanału. I tutaj ponownie - wskazanie konkretnej publikacji otwiera ją do przeczytania, a przeciągnięcie palcem w górę odsłoni nam treści z kolejnego serwisu online, z którego wcześniej zaklepaliśmy treści. Banalnie proste. Jeżeli chcielibyśmy przejść od razu do wiadomości z konkretnego serwisu, a nie przewijać się przez wszystkie dostępne informacje, wystarczy wskazać nazwę zamówionej witryny w menu aplikacji (wywoływanym przyciskiem "hamburger menu", czyli wyglądającym jak trzy poziome kreski - górny, lewy róg ekranu aplikacji).

Podziel się informacją i zachowaj ją na dłużej

Warte zachowania informacje możemy zapisywać na tablicy, a także podzielić się nimi ze znajomymi.

Przydatną funkcją Feedly jest możliwość zapisania szczególnie interesujących wiadomości na tzw. Tablicy Wiedzy (ang. Knowledge Board). Ma to znaczenie o tyle, że przeczytane, ale nie dodane do tablicy informacje po pewnym czasie znikają, zastępowane nową treścią publikowaną przez zamówione kanały informacyjne. Zatem jeżeli chcemy pewne treści zachować na dłużej, warto skorzystać ze wspomnianej tablicy. W aplikacji możemy tworzyć wiele tablic zawierających uporządkowane przez użytkownika wiadomości z różnych kategorii. Innym sposobem na utrwalenie i jednocześnie podzielenie się ciekawą informacją ze znajomymi, jest skorzystanie z dostępnych w Feedly opcji współdzielenia. Podczas czytania konkretnej wiadomości, na belce górnej ekranu aplikacji widoczna jest ikonka z charakterystycznym symbolem świergocącego ptaszka znanego z Twittera - jej dotknięcie pozwala opublikować w tym serwisie wpis dotyczący przeglądanego artykułu. Oprócz tej możliwości, po wskazaniu przycisku menu (pionowy wielokropek) możemy podzielić się przeglądaną informacją również na Facebooku, przesłać ją wprost do Messengera, wysłać mailem, zapisać w notatniku Evernote lub OneNote, zachować w usłudze Pocket lub Instapaper, czy też wyświetlić w przeglądarce. To nie wszystko. Jeżeli wskażecie w menu ikonkę Android, będziecie mogli oglądaną wiadomość przesłać wybranej osobie z listy kontaktów lub przekazać do jednej z zainstalowanych na smartfonie aplikacji.

Podsumowanie

Feedly z pewnością jest narzędziem ułatwiającym pracę. Zwłaszcza gdy praca ta wymaga stałego dostępu do najświeższych informacji branżowych z całego świata. Na koniec podpowiemy, że nie musicie opierać się wyłącznie na kanałach standardowo dostępnych w bazie aplikacji Feedly - jeżeli chcecie dodać inne, domyślnie niewidoczne w aplikacji źródła informacji, wystarczy, że w polu wyszukiwania widocznym w trakcie przeglądania dostępnych kanałów wpiszecie nazwę ulubionego serwisu. Na przykład po wpisaniu Softonet otrzymacie dostęp do trzech kanałów RSS publikowanych przez nasz serwis: Artykuły, Aktualności i Publikacje. Po wskazaniu któregoś z kanałów będziecie mogli go subskrybować, dzięki czemu zawsze będziecie otrzymywać najświeższe informacje od nas.

Polecamy
Feedly

Aplikacja ułatwiająca agregację interesujących użytkownika treści automatycznie zbieranych z różnych serwisów internetowych. Feedly wykorzystuje znacznikowy język RSS, ale jest czymś więcej niż tylko prostym czytnikiem RSS, bo umożliwia również organizowanie podkastów czy kanałów z YouTube.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.