partner serwisu

F-Secure SAFE dla Androida - sprawdzamy aplikację ochronną fińskiego producenta

F-Secure SAFE dla Androida - sprawdzamy aplikację ochronną fińskiego producenta
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
26 stycznia 2017, 13:00
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
antywirus dla androida, f-secure, f-secure safe, ochrona androida

Android jako najpopularniejsza platforma mobilna świata, jest też najbardziej obleganym przez cyberprzestępców ekosystemem informatycznym. Liczba urządzeń pracująca pod kontrolą Androida idzie już w miliardy, nic dziwnego zatem, że łaknący łatwego, nielegalnego zysku próbują infekować nasze smartfony i tablety złośliwym kodem. Z pomocą przychodzą nam producenci oprogramowania antywirusowego. Przyjrzeliśmy się mobilnemu wydaniu (dla systemu Android) rozwiązania oferowanego przez fińską firmę F-Secure. Aplikacja mobilna o nazwie F-Secure SAFE ma nas skutecznie chronić przed wszelkimi mobilnymi zagrożeniami. Jak na wytrawnych pokerzystów przystało, mówimy: "Sprawdzam".

Przesłanie fińskiej firmy produkującej mobilną aplikację ochronną F-Secure SAFE jest proste. Celem jest zapewnienie każdemu użytkownikowi programu bezpieczeństwa podczas każdej czynności, jaką ten wykonuje na swoim smartfonie czy tablecie pracującym pod kontrolą systemu Android. Niezależnie od tego, czy zarządzamy elektroniczną korespondencją, czy też oglądamy filmy, słuchamy muzyki lub korzystamy z aplikacji, działające w tle technologie ochronne mają nas skutecznie bronić. Na ile skuteczne jest rozwiązanie opracowane przez fińskich programistów i ekspertów ds. bezpieczeństwa danych? Standardowo próbujemy to ocenić analizując wyniki testów oprogramowania antywirusowego uzyskane w testach przeprowadzanych przez niezależne laboratoria antywirusowe.

Wykres prezentuje skuteczność rozwiązań antywirusowych różnych firm, m.in. F-Secure

Rzetelnym źródłem informacji pozwalającym oszacować nam skuteczność oprogramowania ochronnego firmy F-Secure są wyniki testów Real-World Protection Test prowadzonych przez austriackie laboratorium antywirusowe AV-Comparatives. W testach tych rozwiązania F-Secure charakteryzowały się bardzo wysoką skutecznością (im wyższy zielony pasek, tym lepiej). Ta firma jako jedna z czterech, spośród 19. testowanych silników AV wyróżniała się skutecznością detekcji malware na poziomie 99,9%. Niestety, oprogramowanie F-Secure miało też najwyższy wskaźnik wskazań fałszywie pozytywnych (kiedy nie będące złośliwym kodem oprogramowanie jest zgłaszane jako malware). Mimo wszystko bezpieczniejsze dla użytkownika będzie oprogramowanie nadgorliwe niż nieskuteczne.

Kolejnym źródłem, które sprawdzaliśmy były wyniki magdeburskiego laboratorium antywirusowego AV-Test, gdzie F-Secure SAFE w testach skuteczności uzyskał maksymalną ocenę 6.0 w sześciopunktowej skali. Zwracamy uwagę, że oba powyższe testy były przeprowadzane dla oprogramowania antywirusowego zainstalowanego na platformie Windows PC, niemniej uzyskaliśmy potwierdzenie w rozmowie z pracownikiem pomocy technicznej F-Secure, iż produkty antywirusowe fińskiej firmy zarówno dla platformy Windows PC jak i Android korzystają z tej samej bazy definicji wirusów i innych zagrożeń, co pozwala przełożyć wyniki skuteczności i odnieść je również dla Androida.

Warta uwagi
F-Secure SAFE

F-Secure SAFE to aplikacja łącząca w sobie cechy antywirusa oraz narzędzia blokującego próby ataków sieciowych, których celem są urządzenia mobilne. Oprócz skanera antywirusowego program chroni użytkownika podczas surfowania i chroni prywatność.

F-Secure SAFE to kompleksowe rozwiązanie ochronne, dostępne praktycznie na wszystkie platformy systemowe: komputery i laptopy z Windows, sprzęt mobilny z Androidem czy urządzenia pracujące pod kontrolą iOS. Nas interesowało przede wszystkim rozwiązaniem mobilne dla Androida, ale i tu nie brakuje funkcjonalności. Aplikacja oferuje wbudowany skaner antywirusowy, chroni użytkownika podczas surfowania przed zagrożeniami internetowymi, ponadto zawiera moduł kontroli rodzicielskiej oraz oferuje funkcje antykradzieżowe (możliwość zdalnego namierzenia smartfona, określenia jego lokalizacji i zdalnego wymazania). Ciekawostką jest moduł tzw. bezpiecznej przeglądarki, pozwalający bez obaw korzystać na smartfonie np. z bankowości internetowej. Uwaga! Pamiętajmy, że choć aplikacja jest dostępna w sklepie Google Play bezpłatnie, to możemy używać jej bez żadnych kosztów tylko przez 30 dni. Tyle trwa bowiem próbna subskrypcja tego produktu. Po upływie miesiąca należy zakupić licencję na F-Secure SAFE (obejmującą zarówno platformy mobilne jak i stacjonarne).

F-Secure SAFE - ochrona kompleksowa

Korzystanie z F-Secure SAFE na Androida wymaga założenia konta w serwisie producenta. Uwaga, jeżeli kiedyś korzystaliśmy już z próbnej wersji F-Secure np. na komputerze, a chcemy wypróbować aplikację również na smartfonie za darmo przez miesiąc, zarejestrujmy nowe konto - nie logujmy się na starym.

Oprogramowanie F-Secure SAFE jest, jak większość obecnie dostępnych rozwiązań ochronnych, oferowane w modelu subskrypcyjnym. Wymaga to potwierdzenia tożsamości użytkownika, czyli założenia konta w serwisie producenta. Możemy to zrobić za pośrednictwem aplikacji mobilnej i bezpiecznej przeglądarki dodawanej wraz z SAFE. Po zalogowaniu się na nowoutworzone konto mamy możliwość przypisania nazwy do chronionego urządzenia mobilnego, a następnie otrzymujemy dostęp do głównego ekranu F-Secure SAFE.

F-Secure SAFE - nie tylko dla jednego smartfona

F-Secure SAFE to rozwiązanie "rodzinne" - za pomocą tego oprogramowania możemy chronić najbliższych i ich komputery oraz smartfony (standardowo oprogramowanie obejmuje trzy licencje)

Pierwszą funkcją dostępną na ekranie głównym jest moduł My F-Secure - jest to internetowa usługa zarządzania oprogramowaniem ochronnym. Poprzez bezpieczną przeglądarkę możemy dodawać kolejne osoby i urządzenia, które mają być objęte ochroną w ramach trójstanowiskowej licencji. Moduł antywirusa to z kolei tradycyjny skaner wyszukujący złośliwe oprogramowanie w pamięci smartfonu. Jest on automatycznie uaktywniany po instalacji F-Secure SAFE. Dodatkową funkcją jest również tzw. Finder. - komplet funkcji antykradzieżowych. Za ich pośrednictwem możemy lokalizować urządzenia przypisane do naszego konta F-Secure, zdalnie włączać alarm dźwiękowy (to jest szczególnie przydatne, gdy nie wiemy, gdzie dokładnie zostawiliśmy nasz smartfon, a wiadomo, że jest w domu). Jeżeli jesteśmy niemal pewni, że telefon padł ofiarą złodzieja, możemy urządzenie zdalnie zablokować.

F-Secure SAFE - ochrona prywatności

Moduł badający wpływ zainstalowanych aplikacji na prywatność pozwala pozbyć się z systemu zbyt "nasłuchujących" programów.

Uzupełnieniem funkcji antykradzieżowych z modułu Finder jest możliwość zdalnego wyczyszczenia pamięci urządzenia. Z tej funkcji należy korzystać, gdy obawiamy się, że smartfonu już nie odzyskamy i nie chcemy,  żeby nasze prywatne dane nie wpadły w niepowołane ręce. Kolejną funkcją opisywanego programu jest moduł analizujący wpływ działających i zainstalowanych aplikacji na prywatność użytkownika. SAFE skanuje jak dalece programy ingerują w naszą prywatność. Wynikiem analizy jest trzypunktowa ocena. Dotknięcie każdej grupy ocen wyświetla listę aplikacji, które uzyskały dany wynik. O ile ingerencja w prywatność jest zrozumiała w przypadku klientów sieci społecznościowych (jak np. Google+), to gdy taką samą ocenę zyskuje jakaś wydawałoby się niewinna gra, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia.

F-Secure SAFE - kontrola rodzicielska i blokada niechcianych połączeń

F-Secure SAFE to również moduł kontroli rodzicielskiej, który uchroni nasze pociechy przed niepożądanymi treściami i nadmiernym uzależnieniem od sprzętu mobilnego.

Opisywane oprogramowanie wyposażono również w moduł Kontrola rodzicielska. Jest on standardowo wyłączony, ale gdy go uaktywnimy (należy też wtedy przypisać aplikacji prawa administratora urządzenia), będziemy mogli ustawiać dziecku ograniczenia czasowe korzystania ze smartfonu, a także określać jakiego typy treści (zarówno witryn internetowych, jak i aplikacji) mają być blokowane podczas gdy telefonu używa nasza pociecha. Uzupełnieniem tej funkcji jest niezależny od kontroli rodzicielskiej moduł blokowania połączeń. Jego obsługa jest bardzo prosta. Po włączeniu wystarczy w historii połączeń lub w kontaktach w smartfonie wskazać, z którymi numerami nie chcemy się łączyć i od których nie chcemy odbierać połączeń oraz wiadomości SMS. Zablokowane połączenia będą automatycznie i po cichu odrzucane.

F-Secure SAFE - bezpieczna przeglądarka

Składnikiem F-Secure SAFE jest bezpieczna przeglądarka internetowa chroniąca operacje finansowe online i blokująca próby infiltracji i ataków sieciowych.

Ostatnią funkcją opisywanego mobilnego pakietu ochronnego jest Safe Browser. To nic innego jak dodatkowa przeglądarka internetowa w smartfonie. W odróżnieniu od Chrome czy innej standardowej przeglądarki, w Safe Browser nacisk położono przede wszystkim na ochronę użytkownika przed próbami phishingu. Jak ta ochrona jest realizowana? Jeżeli korzystamy z bezpiecznej witryny banku jesteśmy o tym odpowiednio informowani. Dodatkowo strony wykryte jako phishingowe (podszywające się pod instytucje finansowe) będą blokowane. W każdej chwili do naszej dyspozycji są statystyki działania programu (ile i jakich zagrożeń dotychczas zablokowano, ile stron sprawdzono, ile zablokowano itp.).

Podsumowując F-Secure SAFE to prosty w obsłudze program ochronny, nie epatujący skomplikowanym żargonem i w prosty sposób udostępniający wbudowane funkcje. Na pewno warto wypróbować to oprogramowanie, a jeżeli nam przypadnie do gustu, możemy zawsze wykupić subskrypcję i zostać z SAFE'em na dłużej. Pamiętajmy, że licencja chroni nie tylko smartfona, ale również inny sprzęt, z którego korzystamy my i nasi najbliżsi.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.