partner serwisu

Evernote dla Androida w nowej odsłonie - rzut oka na mobilną aplikację do tworzenia notatek

Evernote dla Androida w nowej odsłonie - rzut oka na mobilną aplikację do tworzenia notatek
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
14 marca 2015, 04:16
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja, android, evernote, evernote na androida, floating buttons, material desing, notatki, notatki głosowe, nowa wersja, pismo odręczne, zdjęcia

Evernote to taka aplikacja, z której jeśli nawet nie korzystaliście, to zdecydowana większość z Was przynajmniej słyszała jej nazwę. Przeznaczone dla urządzeń z Androidem wydanie prostego w obsłudze, choć zaawansowanego funkcjonalnie narzędzia do tworzenia rozbudowanych notatek zostało właśnie wydane w nowej, mocno odmienionej wersji. Czym nowy Evernote na Androida różni się od dotychczasowego?

Najnowsza wersja Evernote dla Androida  to przede wszystkim znacznie odświeżony design aplikacji, zbudowany zgodnie z najnowszym androidowym trendem, czyli Material Design. Mamy więc do czynienia z warstwowością, dużo lepszym cieniowaniem i - tak, to jest ostatnio bardzo modny element - pływającymi przyciskami.

Nie zapomniano także o ukrytym za lewą krawędzią ekranu panelu menu. Co ciekawe, kiedy je wysuwamy, umieszczony w lewym górnym rogu przycisk hamburger menu przekrzywia się nieco w bok. Mała rzecz, a cieszy.

Evernote

Od strony funkcjonalnej Evernote w zasadzie się nie zmienił, wciąż możemy tworzyć w nim notatki tekstowe, ale też rozbudowywać je o zdjęcia, załączniki, powiązane z kalendarzem przypomnienia czy też dopiski odręczne. Co ciekawe, choć producent mówi o takiej możliwości, to w naszym przypadku nie znaleźliśmy funkcji dodawania notatek ani przypomnień głosowych.

Aplikacja pozwala także na formatowanie tekstu. Nie jest ono co prawda zbyt rozbudowane, ale pamiętajmy, że mamy do czynienia z dość prostą aplikacją służącą do tworzenia notatek, nie zaś z profesjonalnym edytorem tekstu. Podstawowe opcje formatowania, czyli pogrubienie, kursywa, podkreślenie, wypunktowanie, czy zaznaczenie - naszym zdaniem w tego typu aplikacji to wystarczająca funkcjonalność w zakresie operacji na tekście. Możliwość grupowania notatek w notatniki pozwoli na utrzymanie naszych zapisków w większym porządku. Przygotowane notatki możemy udostępniać innym użytkownikom. I tutaj możliwości jest co nie miara.

Evernote

Możemy zamieścić notatkę na Facebooku czy Twitterze, możemy przesłać ją mailem, umieścić w chmurze czy też przekazać ją naszemu kontaktowi w Hangouts czy Messengerze. Możliwe jest też wygenerowanie adresu URL notatki, dzięki czemu można ją otworzyć w przeglądarce internetowej na dowolnym komputerze czy urządzeniu mobilnym połączonym z internetem.

Istotną funkcjonalnością Evernote jest także synchronizacja notatek - dzięki niej możemy mieć dostęp do swoich notatek na dowolnym urządzeniu czy to za pomocą aplikacji mobilnej, czy też korzystając z usługi w przeglądarce na komputerze stacjonarnym bądź laptopie. Wystarczy zalogować się do Evernote za pomocą tych samych danych dostępowych.

Evernote - synchronizacja

Przedstawione przez nas pokrótce funkcjonalności Evernote nie są niczym nowym, wiedzą o tym najlepiej ci, którzy korzystali z aplikacji już wcześniej. Trzeba jednak przyznać, że nowy design aplikacji powoduje, iż nie tylko wygląda ona lepiej, ale też używanie jej jest znacznie przyjemniejsze.

Polecamy
Evernote

Evernote to prawdziwy kombajn - notes dla urządzeń mobilnych. Mnogość funkcji i świetna stabilność to jego podstawowe zalety. 

Co ważne, aplikacja dostępna jest za darmo, możecie ją pobrać ze sklepu Google Play. Istnieje jednak możliwość ulepszenia jej poprzez wykupienie funkcji premium. Pozwalają one na pracę offline (w trybie darmowym niezbędne jest połączenie z internetem, gdyż wszystkie notatki zapisywane są zdalnie na serwerach usługi). W trybie premium możliwe jest także zablokowanie dostępu do aplikacji kodem PIN, przeglądanie wcześniejszych wersji notatek i przeszukiwanie dokumentów PDF czy tych zapisanych w formatach pakietu MS Office. Wariant premium zwiększa także miesięczny limit transferu danych na serwery Evernote z dostępnych za darmo 60 MB do 4 GB. Funkcje premium to jednak i cena premium, wynosząca 15 złotych miesięcznie lub 135 złotych, jeśli zdecydujemy się zapłacić jednorazowo za cały rok z góry.

Z czego więc lepiej korzystać do tworzenia notatek, jaka aplikacja sprawdzi się lepiej, Evernote czy OneNote od Microsoftu? Na to pytanie musicie oczywiście odpowiedzieć sobie sami, ale musimy przyznać, że na nas nowa odsłona Evernote wywarła naprawdę dobre wrażenie.

2015.03.16, 13:21
znam ten program musiałem czekać do końca gwarancji żeby go wywalić z telefonu