partner serwisu

English Grammar Hello School - aplikacja do nauki angielskiego

English Grammar Hello School - aplikacja do nauki angielskiego
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
4 sierpnia 2015, 02:28
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, angielski, aplikacja mobilna, google, google play, gramatyka angielska, hello school team, język angielski, nauka angielskiego, nauka języków

Środek wakacji to czas, kiedy o nauce nie myśli raczej nikt. Niemniej już za niecały miesiąc setki tysięcy uczniów rozpocznie naukę w szkole. Wielu z nich, oprócz obowiązkowych podręczników sięgnie być może również po mobilne aplikacje ułatwiające naukę. W naszej redakcji mieliśmy okazję przyjrzeć się opracowanej przez polską firmę Hello School Team aplikacji English Grammar. Jak nazwa wskazuje jest to program wspomagający naukę języka angielskiego, a dokładniej utrwalenie reguł gramatycznych tego języka.

Twórcy English Grammar Hello School (tak brzmi pełna nazwa aplikacji stanowiącej przedmiot naszego zainteresowania w niniejszym artykule) zachwalają swój produkt jako wyróżniające się ciekawą oprawą graficzną narzędzie do nauki języka angielskiego, wyposażone w ponad 500 zadań dotyczących 25 zagadnień gramatycznych. Aplikacja wyposażona jest w notatnik, w którym użytkownik może dodawać własne notatki, naklejki (cokolwiek by to nie było, za chwilę do tego dojdziemy), zdjęcia oraz własne rysunki. 

Dla kogo jest ten program? Ponownie oddamy głos twórcom, którzy przekonują, że aplikacja jest przydatnym narzędziem zarówno dla nauczycieli jak i uczniów szkół podstawowych z klas 4-6. Informują również, że program można wykorzystywać jako samodzielną pomoc dydaktyczną w połączeniu z książką autorstwa twórców aplikacji (my testowaliśmy bez książki, skupiliśmy się na samej aplikacji). Dodają również, że choć sami zakreślili poziom programu i przeznaczenie dla klas 4-6 szkół podstawowych to aplikacja była testowana również wśród grup młodszych, trzecioklasistów, jak i wśród gimnazjalistów czy nawet licealistów. Wszak - jak słusznie zauważają twórcy programu - wszystko zależy od poziomu zaawansowania użytkownika. English Grammar Hello School ma być doskonałym narzędziem dla wszystkich, którzy chcą powtórzyć materiał przed klasówką, a także tych, którzy chcą mieć pod ręką, w smartfonie podstawowe zagadnienia gramatyczne. Zatem już nie 4-6-klasiści, ale wszyscy? Kolejny "wspaniały program dla każdego"? Nie bądźmy jednak uszczypliwi lecz obiektywnie spójrzmy na faktyczne możliwości rzeczonego programu.

Interfejs i funkcjonalność

Program jest udostępniany bezpłatnie poprzez oficjalny sklep Google Play. Póki co przygotowano tylko wersję przeznaczoną na platformę Android. Program nie jest dostępny dla systemu iOS czy mobilnego Windows (dawniej Windows Phone). Aplikacja w sklepie Google Play ma entuzjastyczne opinie i najwyższą możliwą ocenę (5 w pięciopunktowej skali), choć nie uszło naszej uwadze, że entuzjastyczne komentarze są głównie autorstwa znajomych twórców lub samych twórców programu, co oczywiście nie jest zakazane, choć etycznie pozostawia nieco do życzenia. Wzmożyliśmy naszą czujność i rozpoczęliśmy testy. Jak się prezentuje opisywana aplikacja?

Już pierwszy ekran aplikacji zdradza charakterystyczną dla tego tytułu, krzykliwą, kolorową i chaotyczną oprawę graficzną. To co od razu zwraca uwagę, to wyłącznie anglojęzyczny interfejs. Z jednej strony, cóż, w końcu to aplikacja do nauki języka angielskiego. Z drugiej jednak strony jest to program dla uczniów 4-6 klasy szkoły podstawowej. Brak jakichkolwiek opisów polskich czy tłumaczeń oznacza, że do samodzielnej nauki wymagana jest po prostu znajomość języka angielskiego. 

Gdy wskazaliśmy przycisk Start na ekranie startowym opisywanego programu, na kilka sekund wyświetlona została plansza widoczna na powyższej ilustracji. Nie było by w tym nic szczególnie dziwnego - ot graficzny przerywnik. Gdyby jednak nie fakt, że w trakcie korzystania z aplikacji widywaliśmy ten element bardzo często, zbyt często. Dysponowaliśmy stosunkowo nowoczesnym i szybkim smartfonem, mimo to, podczas przełączania się pomiędzy poszczególnymi lekcjami, czy ćwiczeniami na kilka sekund wyświetlała się powyższa plansza.

Materiał dydaktyczny dostępny w aplikacji podzielono na odrębne jednostki (tzw. units), z których każda dotyczy odrębnego aspektu gramatyki angielskiej. Lista poszczególnych lekcji-zagadnień gramatycznych jest przewijalna. W górnej części widoczne są jeszcze: przycisk kasujący dotychczasowe postępy w nauce (są one odnotowywane po prostu dla osoby korzystającej z programu, nie ma tu rejestracji konta użytkownika czy separacji profili dla różnych osób), przycisk powrotu do ekranu głównego. Po prawej stronie widoczne jest pole wbudowanej w program wyszukiwarki.

Tak prezentuje się interfejs lekcji z pierwszej grupy. Rozumiemy że oprawa graficzna miała być kolorowa i ciekawa, wszak mówimy o programie dla dzieci, sęk w tym, że sedno - czyli przekazywana przez program wiedza (tu: plansza z rzeczownikami regularnymi w liczbie pojedynczej i mnogiej), podawana jest w sposób mniej czytelny niż np. będąca typowym "bajerem" możliwość wstawienia fotografii użytkownika w planszę programu widoczna po prawej stronie załączonego powyżej zrzutu ekranu z aplikacji.

Powyżej przykładowe ćwiczenie sprawdzające nabytą wiedzę. Widoczny w górnej części ekranu pasek nawigacyjny jest elementem wysuwanym z górnej krawędzi ekranu (po dotknięciu przycisku, czy też raczej guzika z napisem Menu).

Jedną z zachwalanych przez twórców funkcji opisywanego oprogramowania jest wbudowany notatnik. Powyżej plansza tegoż elementu z wprowadzoną przez nas krótką notką. Przy okazji widoczna jest klawiatura wbudowana w aplikację. Niestety, może i ta klawiatura wygląda fajnie dla dzieci, ale jest mniej czytelna od klasycznej klawiatury systemu Android. 

Notatki można wzbogacać zdjęciami (z pamięci telefonu), czy dodatkowymi nalepkami (ang. sticker). Mamy pewne wątpliwości, czy uczeń klasy 4-6 szkoły podstawowej będzie wiedział czym jest kaseta magnetofonowa. Jesteśmy jednak pewni, że w razie czego rodzice pomogą.

Tak naprawdę bezpośrednio po instalacji aplikacji jedyną dostępną użytkownikowi od razu kategorią gramatyczną, czy też grupą ćwiczeń i lekcji są rzeczowniki regularne i nieregularne w liczbie pojedynczej i mnogiej, czyli Unit 1. Chcąc skorzystać z drugiej kategorii (rzeczowniki policzalne i niepoliczalne) i kolejnych okazało się, że trzeba je dogrywać z internetu. Szkoda jednak, że informacja o tym została pominięta w opisie aplikacji w sklepie. 

Jeżeli przebywamy w domu lub w szkole, w zasięgu lokalnej sieci bezprzewodowej podłączonej do internetu pobranie dodatkowych lekcji nie jest oczywiście żadnym problemem, jednak w sytuacji, gdyby dziecko chciało przejść do kolejnej lekcji poza zasięgiem sieci WiFi mogłoby to niepotrzebnie obciążyć rachunek telefonu z tytułu transmisji danych, a w razie zablokowania tej funkcji w telefonie, uniemożliwić poznanie kolejnych lekcji.

Zgodnie z wcześniej wspomnianymi zapowiedziami twórców, aplikacja ma dawać dostęp do 25-ciu kategorii gramatycznych i ponad pięciuset ćwiczeń. W praktyce, nawet po uwzględnieniu odrębnie pobieranych z internetu kategorii, naliczyliśmy zaledwie pięć "unitsów". Jak widać na powyższej ilustracji Unit 6 i kolejne są oznaczone napisem Available soon! (ang. "dostępne wkrótce"). W trakcie naszych testów 20 spośród zapowiadanych (zarówno w przesłanej do nas informacji na temat programu, jak i w oficjalnym sklepie Google Play) 25 grup lekcji pozostawało niedostępnych.

Udźwiękowienie tej aplikacji niestety nie jest szczególnie udane. Wprowadzaniu tekstu w ćwiczeniach towarzyszy zbędny naszym zdaniem klekot starej maszyny do pisania, lepszym rozwiązaniem byłoby wybranie jakiegoś mniej inwazyjnego brzmienia o ile w ogóle, a już dźwięk emitowany podczas przełączania się np. pomiędzy polami tekstowymi w rozwiązywanym akurat ćwiczeniu jest po prostu nieprzyjemny i zupełnie niepotrzebny. Również niepotrzebne, choć już znacznie łagodniejsze dla uszu użytkownika są dźwięki towarzyszące np. rozmieszczaniu różnych elementów we wbudowanym notatniku. 

Podsumowanie

Przede wszystkim aplikacja nie oferuje tego, co zapowiadają sami twórcy (dotyczy to nie tylko treści informacji do nas przesłanej, ale również oficjalnego, publicznie dostępnego opisu programu w sklepie Google). Zamiast 25 kategorii, czy też działów gramatycznych, dostępnych jest tylko pięć. Pozostałe będą "wkrótce" i nie wiadomo kiedy. Nie o to jednak chodzi. Nie byłoby to przedmiotem naszej krytyki, gdyby opis aplikacji w sklepie ujmował faktyczny stan rzeczy a nie przyszłe projekty i rokowania. Niemal wszystkie aplikacje mobilne ewoluują, ale podawanie w opisie funkcji, których de facto w programie brak jest nadużyciem. Ponadto naszym zdaniem testowany tytuł jest audiowizualnie przesadzony w stosunku do ilości treści i materiału jaki oferuje. Rozumiemy, że materiał jest przeznaczony dla dzieci (tylko tych, które już znają język angielski lub mają pod ręką nauczyciela - brak jakichkolwiek polskojęzycznych elementów interfejsu), ale pracując nad graficznym dopieszczeniem aplikacji w niektórych ćwiczeniach zapomniano o podstawowej kwestii, która powinna charakteryzować dobrze opracowany interfejs aplikacji: użyteczności.

Również obecnie dostępny zakres materiału z całą pewnością nie wypełnia założeń dydaktycznych, czyli spełnienia zakresu wiedzy gramatycznej z klas 4-6 szkoły podstawowej. Niemniej pamiętajmy, że program jest udostępniany bezpłatnie. Można go pobrać, by zobaczyć jak działa i przećwiczyć choćby wspomnianych 5 jednostek gramatycznych. Uczniowi znającemu te zagadnienia i pragnącemu utrwalić posiadaną wiedzę nie powinno to zająć więcej niż godzinę. 

Platforma testowa

Urządzeniem mobilnym, które wykorzystywaliśmy podczas testowania opisywanej aplikacji był smartfon HTC One (E8) z zainstalowanym systemem Android 4.4.2 KitKat.

Urządzenie dostarczyła firma:

 

2019.07.23, 17:47
Czy dzięki takiej aplikacji faktycznie można nauczyć się języka? Czy nie lepiej od razu udać się do tego typu szkoły- http://www.mrbrown.edu.pl ?