partner serwisu

EarthNow - Ziemia w iPhone'ie i na iPadzie, czyli transmisja na żywo z końca świata...

EarthNow - Ziemia w iPhone'ie i na iPadzie, czyli transmisja na żywo z końca świata...
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
30 marca 2016, 19:49
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
app store, apple, dwutlenek węgla, earthnow, globalne ocieplenie, ios, klimat, nasa, powłoka ozonowa, satelity, zmiany klimatu

EarthNow to niewielka aplikacja dostępna na mobilną platformę Apple - system iOS, dzięki której każdy posiadacz iPhone'a czy iPada może na własne oczy przekonać się jakie zmiany zachodzą w ziemskim klimacie. Jeżeli nieobce są ci takie terminy jak dwutlenek węgla, para wodna, poziom oceanów, temperatura, ocieplanie się klimatu, wzrost poziomu gazów cieplarnianych czy topnienie lodowców, to z pewnością zainstalujesz ten program. Opracowana przez Jet Propulsion Laboratory aplikacja EarthNow to swoisty reportaż z aktualnej sytuacji klimatycznej naszego globu. Reporterami są krążące na orbitach okołoziemskich satelity NASA, a dane jakie regularnie przysyłają do ziemskich centrów danych jednoznacznie wskazują, że świat jaki znamy właśnie się kończy...

Klimat naszej planety się zmienia i nasze myślenie życzeniowe nie zmieni tego faktu. Wedle większości źródeł naukowych, za aktualnie zachodzące zmiany w znacznym stopniu odpowiedzialne są nasze działania. Owszem, klimat zmieniał się w historii Ziemi wielokrotnie, ale nigdy dotąd (wedle naszego obecnego stanu wiedzy) zmiany nie odbywały się w takim tempie jak teraz.

EarthNow to prosty w obsłudze mobilny program z anglojęzycznym interfejsem, który sprawdzaliśmy instalując go na smartfonie iPhone 5S użyczonym nam przez firmę T-Mobile. Dzięki EarthNow możemy na bieżąco przeglądać różnego typu dane klimatyczne w przejrzystej formie map Ziemi pokrytych odpowiednią warstwą informacyjną. Krążące wokół Ziemi satelity gromadzą na potrzeby nauki mnóstwo danych dotyczących klimatu: temperatura powietrza, powierzchni oceanów, ilość gazów cieplarnianych w atmosferze, grubość warstwy ozonowej, parowanie w skali globalnej, zmiany poziomu mórz i oceanów i wiele więcej.

Przedstawienie tych informacji w formie liczb i tabel zanudziłoby każdego ;-), ale EarthNow to po prostu ciekawa wizualizacja tych informacji.

Bezpośrednio po uruchomieniu aplikacji na ekranie widzimy naszą planetę oraz dynamicznie kreślone orbity, po których poruszają się satelity NASA badające klimat Ziemi. Program wymaga połączenia z Internetem, co jest oczywiste - przecież chodzi o pobranie najbardziej aktualnych danych dostarczanych przez satelity.

W trakcie ładowania danych na ekranie pojawiają się nagłówki z krótkimi informacjami na temat aktualnych wydarzeń związanych z klimatem: erupcji wulkanów (jak na powyższej ilustracji), cyklonów tropikalnych i innych znaczących w skali globalnej wydarzeń związanych z klimatem.

Oto i kolejny przykład, w trakcie testów dowiedzieliśmy się o sztormie na Grenlandii. Interfejs programu jest banalnie prosty w obsłudze. Mapa reaguje na dotyk, zatem łatwo możemy obejrzeć wybrany fragment sfery naszej planety. Widoczny w dolnej części przycisk Realtime przełącza wyświetlanie na czas rzeczywisty (standardowo prezentacja satelitów odbywa się w trybie przyśpieszonym). Dostęp do dodatkowych informacji dają dwa widoczne w dolnej części przyciski Details oraz Vital Signs. Zacznijmy od tego pierwszego.

Po wskazaniu Details mamy możliwość dowiedzenia się czegoś więcej o każdym meteorologicznym i naukowym satelicie NASA, jaki aktualnie okrąża naszą planetę i monitoruje zmiany klimatyczne. 

Wybranie nazwy konkretnego satelity powoduje wyświetlenie graficznej wizualizacji danego satelity. Nie jest to zdjęcie oryginalnego satelity lecz interaktywny model 3D, który możemy obracać i manipulować nim dotykając ekran iPhone'a / iPada.

Ponowne dotknięcie przycisku Details dostarczy informacji na temat aktualnie wybranego satelity. Znajdziemy tu takie dane jak data startu, wyposażenie pokładowe, urządzenia pomiarowe, główne cele misji itp.

Z kolei dotknięcie przycisku Vital Signs na głównym ekranie aplikacji wyświetla menu map danych, czyli warstw informacyjnych nakładanych na widoczną w interfejsie aplikacji Ziemię. Mamy tu do wyboru podgląd aktualnej temperatury powietrza, poziomu dwutlenku węgla, tlenku węgla, pola grawitacyjnego, warstwy ozonowej, poziomu mórz, poziomu zasolenia mórz i poziomu pary wodnej (to również gaz cieplarniany) w atmosferze.

Przykładowa warstwa z danymi dotyczącymi temperatury powietrza w skali globalnej (oczywiście chodzi o temperaturę powietrza przy powierzchni, a nie górnych warstwach atmosfery). Przy takiej skali trudno oczekiwać dokładności, ale przekaz jest jasny, dzięki skali można odnieść kolory do odpowiednich wartości.

Inny przykład - dwutlenek węgla. Mówiąc krótko: nie jest dobrze. Koncentracja tego gazu w atmosferze oscyluje wokół maksymalnej wartości na skali: 400 ppm (ppm = particles per million, czyli cząstek danego składnika - tu: dwutlenku węgla - na milion cząstek powietrza).

Jeszcze jeden przykład, warstwa ozonowa w jednostkach Dobsona (Dobson Unit) stanowiących jednostkę grubości tej warstwy (1 DU = warstwa ozonu o grubości 10 mikrometrów przy standardowej temperaturze (0 st. C) i ciśnieniu (1000 hPa)). Podpowiedź ułatwiająca interpretację mapki generowanej przez EarthNow: dziura ozonowa to obszar, w którym grubość warstwy ozonu jest mniejsza niż 220 DU.

Dotychczas Ziemia zmieniała swój klimat w ciągu dziesiątek i setek tysięcy lat, teraz mamy okazję obserwować dynamiczne zmiany odbywające się na przestrzeni jednego ludzkiego pokolenia. Dobrze byłoby zadbać o to, by nasze dzieci nie były ostatnim pokoleniem na tej planecie. Los - jak zwykle - spoczywa wszak wyłącznie w naszych rękach. Pytanie tylko czy wybierzemy mądrze...

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.