partner serwisu

Dynamiczny ekran blokady w Windows Phone 8.1 już dostępny

Dynamiczny ekran blokady w Windows Phone 8.1 już dostępny
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
26 lipca 2014, 13:01
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
animowany ekran blokady, dynamiczny ekran blokady, ekran blokady, live lock screen beta, lockscreen, windows phone, windows phone 8.1

Jedną z bardziej oczekiwanych nowych funkcji Windows Phone 8.1, jest zapowiedziany podczas tegorocznej edycji deweloperskiej konferencji Microsoftu, Build 2014, dynamiczny ekran blokady. Po upływie kilku miesięcy od pierwszej prezentacji tej nowości w końcu się doczekaliśmy – pierwsza wersja beta aplikacji Live Lock Screen dostępna jest już w sklepie Windows Phone.

Czy warto było czekać, czy animowane ekrany blokady sprawiają tak samo dobre wrażenie podczas rzeczywistego ich używania, jak oglądane podczas Builda? Sprawdziliśmy to!

Do wyboru mamy sześć różnych typów animacji, dodatkowo możemy skonfigurować też zupełnie niezależnie od ustawień systemowych tło ekranu blokady. Domyślnie włączona jest opcja korzystania z obrazów Bing, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, żeby wykorzystać preinstalowane w systemie obrazy tła,  bądź użyć własnych zdjęć.

Live Lock Screen Beta  Live Lock Screen Beta

Co więcej, wybrane obrazy mogą zmieniać się w ustalonych przedziałach czasowych. Zmiana tła może następować co godzinę lub raz na cztery bądź dwanaście godzin. Możemy także wybrać zmianę obrazu raz dziennie bądź wybrać jeden obraz na stałe. 

Przyjrzyjmy się teraz z bliska poszczególnym dostępnym w aplikacji wariantom dynamicznych ekranów blokady.         

Wariant 1

 Live Lock Screen Beta  Live Lock Screen Beta

Wariant 2

 Live Lock Screen Beta  Live Lock Screen Beta

Wariant 3

 Live Lock Screen Beta  Live Lock Screen Beta

Wariant 4

 Live Lock Screen Beta  Live Lock Screen Beta

Wariant 5

 Live Lock Screen Beta  Live Lock Screen Beta

Wariant 6

 Live Lock Screen Beta  Live Lock Screen Beta

Aplikacja Live Lock Screen dostępna jest, o czym już wspominaliśmy, w wersji beta i nie da się ukryć, że jest to wyraźnie odczuwalne. Od naciśnięcia przycisku odblokowania ekranu do momentu wyświetlenia ekranu blokady mija od 0,5 do nawet 3 sekund, w zależności od urządzenia, z którego korzystamy. Również od przesunięcia ekranu w górę muszą upłynąć nawet dwie sekundy, zanim telefon zacznie reagować na dotyk. I o ile użytkownicy wysokich modeli smartfonów (w naszym przypadku była to Lumia 930) nie odczują tych opóźnień zbyt wyraźnie, o tyle osoby korzystające np. z Lumii 520 lub innych urządzeń z nieco niższej półki będą musiały wykazać się pewną dozą cierpliwości, gdyż w ich przypadku opóźnienia będą najbardziej zauważalne.

Co więcej, nie wszystkie warianty dynamicznej blokady działają w pełni poprawnie - w wariancie drugim i piątym nazwy dni tygodnia są ustalone na sztywno, po angielsku, zamiast być pobierane z kalendarza systemowego w języku, którego obsługa została skonfigurowana w telefonie.
Również wariant czwarty ma braki - ruchome kółka na ekranie oraz umieszczone na nich kropki to zegar wskazujący godziny, minuty i sekundy. Tylko wyraźnie zabrakło na nim cyfr pozwalających zorientować się, która jest godzina.

Dobrą wiadomością jest, że Microsoft wprowadza w życie kolejne zapowiedziane podczas Build 2014 nowości w Windows Phone. Liczymy jednak na to, że ostateczne, stabilne wydanie udostępnionego właśnie rozwiązania będzie działać zdecydowanie lepiej, niż jego wersja beta. Opóźnienia w działaniu systemu to jedna z tych rzeczy, z którymi użytkownicy Windows Phone nie mieli zbyt często do czynienia i nie byłoby dobrze, gdyby miało się to zmienić z powodu niezbyt skomplikowanych animacji na ekranie blokady.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.