partner serwisu

DxO Optics Pro 7 - profesjonalne narzędzie do obróbki zdjęć dostępne za darmo, ale tylko do końca lipca!

DxO Optics Pro 7 - profesjonalne narzędzie do obróbki zdjęć dostępne za darmo, ale tylko do końca lipca!
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
16 lipca 2014, 22:46
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
dxo optics pro 7, edycja zdjęć, fotografia cyfrowa, katalogowanie zdjęć, obróbka fotografii

DxO Labs, producent profesjonalnego oprogramowania do obróbki fotografii cyfrowych, znany przede wszystkich z cenionego przez fotografów narzędzia o nazwie DxO Optics Pro przygotował dla coraz liczniejszej grupy miłośników cyfrowego "pstrykania" interesującą niespodziankę. Do końca lipca br. każdy zainteresowany może bezpłatnie pobrać komercyjne oprogramowanie do obróbki fotografii: DxO Optics Pro 7. Jest to nieco starsza wersja od aktualnie sprzedawanej (oznaczonej numerem 9), ale i tak stanowi bardzo interesującą propozycję dla wszystkich, którzy oprócz zarejestrowania kadru chcą wydobyć z niego coś więcej.

DxO Optics Pro to oprogramowanie przeznaczone do profesjonalnej obróbki cyfrowych zdjęć. Narzędzie postrzegane jest wśród ekspertów oraz użytkowników jako znakomity konkurent popularnego programu Adobe Photoshop Lightroom. DxO Optics Pro jest aplikacją wydawaną na platformę Windows oraz OS X. Szczególną cechą wyróżniającą ten program są doskonałe wręcz mechanizmy korekcji wad zdjęcia wprowadzanych przez konkretne modele aparatów oraz użyte obiektywy. Usuwanie takich niepożądanych zjawisk jak aberracja chromatyczna, korekty geometrii, perspektywy, redukcja winietowania i innych wad fotografii jest możliwe dzięki wbudowanym w program profilom redukcji zakłóceń wprowadzanych przez konkretny sprzęt. Jak stać się posiadaczem wieczystej licencji na w pełni funkcjonalną aplikację DxO Optics Pro 7? Procedura jest bardzo prosta, o ile wykonamy ją do końca lipca br.

Najpierw należy odwiedzić specjalną stronę na witrynie producenta opisywanego oprogramowania. Po wczytaniu strony w przeglądarce należy wypełnić prosty formularz podając prawidłowy adres e-mail, oraz zdając test CAPTCHA. Standardowo zaznaczone pole wyboru dotyczące przesyłania na podany przez użytkownika adres e-mail informacji o produktach firmy DxO Labs nie jest obowiązkowe i jego odznaczenie nie spowoduje nieważności wypełnionego formularza. Po zatwierdzeniu formularza użytkownik będzie mógł pobrać wersję oprogramowania dla systemu Windows oraz OS X, a na podany adres e-mail zostanie wysłany kod aktywujący oprogramowanie. Udostępniana bezpłatnie licencja zezwala na korzystanie z programu na dwóch komputerach jednocześnie (nie ma znaczenia, czy to będą np. dwa pecety, czy jeden Mac i jeden PC).

Uwaga, należy pamiętać, że pobierana, bezpłatna wersja programu DxO Optics Pro 7 jest oprogramowaniem opublikowanym w 2011 roku, w związku z tym aplikacja nie będzie w stanie poprawnie odczytać zdjęć w formacie RAW wykonanych za pomocą najnowszych aparatów cyfrowych. Lista obsługiwanych urządzeń została opublikowana przez producenta (plik PDF).

Po zainstalowaniu i pierwszym uruchomieniu programu użytkownik może wybrać, czy chce najpierw skorzystać z wersji próbnej (w pełni funkcjonalnej przez 31 dni), czy od razu aktywować oprogramowanie kluczem przesłanym w elektronicznej korespondencji.

Okno wyświetlane na początku pracy z programem pozwala zapoznać się ze sposobem pracy w DxO Optics Pro 7 (przycisk Discover the new workflow). Można też od razu przejść do właściwej aplikacji.

Interfejs programu jest charakterystyczny dla klasy oprogramowania reprezentowanej przez opisywaną aplikację. Generalnie praca odbywa się w trzech kartach, z których każda odpowiada odrębnemu etapowi pracy. Karta Organize to narzędzia ułatwiające zarządzanie biblioteką zdjęć i wybór plików, które użytkownik będzie chciał poddać dalszej obróbce.

Zaletą DxO Optics Pro są wspomniane wcześniej moduły automatycznej korekcji działające w oparciu o dane dotyczące sprzętu jakim zostały wykonane konkretne zdjęcia. Podczas przeglądania fotografii za pomocą modułu biblioteki program analizuje metadane zapisane w plikach zdjęć i w razie wykrycia informacji o sprzęcie (model aparatu oraz model obiektywu), do którego brakuje modułu korekcji wyświetla na ekranie okno dialogowe umożliwiające pobranie odpowiedniego składnika. 

Po wybraniu i zaznaczeniu fotografii do edycji można od razu podejrzeć proponowane zmiany wprowadzane przez odpowiedni moduł korekcji. Wystarczy kliknąć i przytrzymać widoczny w oknie roboczym przycisk Correction preview. Po prawej stronie pojawiają się ewentualne informacje dotyczące widoczności zmian, na przykład korekta aberracji chromatycznej nie jest widoczna w trybie podglądu dla fotografii wyświetlanych na ekranie w powiększeniu mniejszym niż 75 procent.

Druga z głównych kart programu - Customize - zawiera kontrolki pozwalające dokładniej cyzelować modyfikacje fotografii. Użytkownik ma tutaj bardzo szerokie pole manewru: zmiana temperatury barwowej, modyfikowanie kompensacji ekspozycji, regulacja kontrastu, nasycenia, efekt HDR o stopniowanej mocy i wiele, wiele więcej.

Ostatnia z kart głównych DxO Optics Pro, zatytułowana Process, zawiera funkcje związane z eksportem zmodyfikowanych fotografii do wybranych lokalizacji i w ściśle określonym formacie. Zakres dostępnych opcji pozwala łatwo dostosować uzyskany rezultat do finalnego medium, dla którego dana fotografia została przygotowana (wydruk roboczy, wydruk profesjonalny, strona WWW itp.).

DxO Optics Pro 7 to znakomita propozycja dla wszystkich posiadaczy kilkuletnich lustrzanek. Starszy sprzęt (zarówno aparat jak i optyka) powinien być automatycznie rozpoznany przez program, dzięki czemu laboratoryjnie opracowane algorytmy korekcji mogą być stosowane w pełni automatycznie. Jednak i dla posiadaczy nowszego sprzętu, nie obsługiwanego za pomocą modułów DxO Optics, udostępniony program powinien stanowić użyteczne narzędzie, dzięki elastycznym nastawom korekcji ręcznej i bezkonkurencyjnej cenie, o ile zdecydujemy się na pobranie programu przed końcem bieżącego miesiąca. 

kantiork
2014.07.17, 14:03
Wypełniłem formularz i otrzymałem maila, ale niestety bez kodu. Tylko z miejscem na niego. Trochę, a nawet bardzo niepoważne. Próbowałem z poczta.onet oraz gmail. Jakiś ich błąd systemowy?
adamjob
2014.07.17, 19:27
ja też wypełniłem ( przed momentem ) Program jeszcze mi się ściąga, ale w otrzymanym @ mam kod. Na samej górze jest linijka : Here is your personal activation code for DxO Optics Pro 7: i poniżej jest kod. Może spróbuj jeszcze raz ?