partner serwisu

Dormi - elektroniczna niania na Androida. Dzięki niej będziecie zawsze wiedzieć, co dzieje się z Waszym dzieckiem

Dormi - elektroniczna niania na Androida. Dzięki niej będziecie zawsze wiedzieć, co dzieje się z Waszym dzieckiem
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
27 kwietnia 2016, 08:27
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, bezpieczne dziecko, co robi moje dziecko, dormi, elektroniczna niania, elektroniczna niania ze smartfona, google, monitoring dziecka

Przed wyborem elektronicznej niani stają obecnie chyba wszyscy świeżo upieczeni rodzice. Także Ci, którzy wcześniej nie korzystali z takich urządzeń zastanawiają się, czy może przy okazji narodzin kolejnej pociechy uzbroić się w ten niezwykle pomocny gadżet. Na rynku jest wiele elektrycznych niań oferujących różne funkcje, jednak za dobre urządzenie trzeba zapłacić co najmniej 150 zł, a i tak nie otrzymamy w komplecie możliwości podglądania smacznie śpiącej pociechy. Na taką funkcję przyjdzie nam wydać od 250 zł w górę. Jest jednak zdecydowanie tańsza alternatywa pozwalająca zrobić ze starego, leżącego w szufladzie i zbierającego kurz smartfona pełnoprawną elektroniczną nianię, która nie tylko będzie informować o odgłosach z pokoju śpiącego dziecka, ale także umożliwi jego podglądanie, a nawet mówienie do niego lub śpiewanie. O tym, jak za pomocą aplikacji Dormi zrobić elektroniczną nianię ze smartfona przeczytacie w dalszej części naszego poradnika.

Jak bardzo przydatnym urządzeniem jest elektroniczna niania wie chyba każdy rodzic, który miał okazję z niej korzystać. Dzięki takiemu gadżetowi można usiąść spokojnie i napić się zrobionej rano kawy albo przejrzeć rosnącą w ekspresowym tempie stertę zaległej prasy, kiedy bobas wybierze się na drzemkę. Elektroniczna niania pozwala na chwilę wytchnienia bez konieczności ciągłego sprawdzania czy maluch śpi spokojnie. Jeśli urządzenie wykryje hałas w pokoju dziecka poinformuje o tym rodzica. Takie rozwiązanie jest także bardzo dobre dla dzieci, bo ich opiekunowie mogą szybko reagować na przebudzenie się pociechy, która nie musi głośno płakać, żeby przebić się przez dźwięki dzwoniących o siebie talerzy, kiedy w końcu znajdziemy chwilę, aby je umyć. Elektroniczna niania to spokój dla dziecka i rodzica, jednak wiąże się on z niemałymi wydatkami, bo warte uwagi urządzenia rzadko kosztują poniżej 150 zł, a za te pozwalające na komunikację głosowa w obie strony oraz transmitowanie obrazu wideo przyjdzie zapłacić często grubo ponad 300 zł. Oczywiście nie jest to duży wydatek, jeśli weźmiemy pod uwagę spokój naszego dziecka, jednak dla niektórych rodzin będzie to suma, która zdecydowanie nadszarpnie domowy budżet. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu i nie mamy na myśli programu 500+ ;). Jest nim mobilna aplikacja Dormi, która przeobraża nawet stare smartfony w bardzo funkcjonalną elektroniczną nianię i przy okazji nie rujnuje portfela.

Jak Dormi sprawuje się w praktyce? Testujemy

Polecamy
Dormi - elektroniczna niania

Znakomita aplikacja pełniąca funkcję elektronicznej niani, pozwalająca na słuchanie i obserwowanie, co dzieje się z naszą pociechą, umożliwia także mówienie do dziecka. 

Podstawową funkcją opisywanej aplikacji jest wykrywanie dźwięków wydawanych przez dzieci i informowanie o tym rodziców. I Dormi radzi sobie z tym zadaniem doskonale. Zintegrowany z aplikacją mechanizm inteligentnego dostosowywania czułości mikrofonu urządzenia dziecka sprawia, że program bardzo dobrze wyłapuje głos, nawet jeśli smartfon leży od szkraba w odległości kilku metrów. Czułość mikrofonu można również ustawić ręcznie na wybranym przez siebie poziomie.

Również sam opiekun w każdej chwili może sprawdzić co dzieje się u dziecka przytrzymując dedykowany tej czynności przycisk. Do momentu jego puszczenia transmitowane będą wszystkie odgłosy z pokoju pociechy.

Zanim jednak zaczniemy monitorowanie bezpieczeństwa naszego dziecka, musimy przygotować aplikację do poprawnego działania, co w tym przypadku jest bardzo proste, choć inaczej niż w przypadku większości aplikacji, ta wymaga instalacji przynajmniej na dwóch smartfonach, z których jeden to urządzenie opiekuna, a drugi - dziecka. Współpracujących urządzeń może być jednak więcej, grupa może składać się z większej liczby opiekunów i dzieci.  Sam proces konfiguracji grupy jest bardzo prosty i ogranicza się do sparowania urządzeń za pośrednictwem bezprzewodowej sieci Wifi, internetu mobilnego, funkcji WiFi Direct bądź po skonfigurowaniu na jednym z urządzeń punktu dostępowego (hotspotu). 

Bardzo duży nacisk twórcy Dormi położyli na kwestie bezpieczeństwa. Przesyłane między smartfonami dane szyfrowane są na poziomie urządzeń, co oznacza, że nikt nie będzie w stanie podsłuchiwać i podglądać naszych dzieci, a dodatkowo nie ma możliwości wyłapywania sygnałów z innych urządzeń, co zdarza się w przypadku korzystania z tradycyjnych elektronicznych niań. Dormi informuje opiekuna również o zerwaniu łącza, niskim poziomie naładowania baterii urządzenia dziecka, a także o nieodebranych na nim połączeniach oraz otrzymanych wiadomościach tekstowych.   

Interfejs aplikacji, zaprojektowany zgodnie z wytycznymi Material Design, jest bardzo minimalistyczny i czytelny, co sprawia, że obsługa niani jest niezwykle prosta. Rozpoczęcie monitorowania to jeden gest wykonany na ekranie. Ta sama czynność pozwala także na zakończenie lub wstrzymanie pracy Dormi. Na wyświetlaczu smartfona opiekuna dostępne są dwa dodatkowe przyciski, które umożliwiają nasłuchiwanie tego, co dzieje się w pokoju malucha, mówienie do niego, kiedy już się zbudził oraz uruchomienie transmisji wideo i podglądanie bobasa.

Dormi - elektroniczna niania na Androida
Minimalistyczny, czytelny interfejs, prosta obsługa i możliwość monitorowania dźwięku i obrazu zdecydowanie zwiększą nasz spokój i bezpieczeństwo naszego dziecka

Poza transmisją dźwięku Dormi pozwala także na przekazywanie obrazu. Na urządzeniach działających pod kontrolą Androida 5.0 Lollipop i nowszych opóźnienia w strumieniowaniu są niemal zerowe. Aplikacja wykorzystuje także wszystkie nowinki związane z kodowaniem obrazu wideo, a także akcelerację sprzętową, co sprawia, że przekazywanie wideo w minimalnym stopniu obciąża procesor smartfona i nie wpływa znacząco na użycie baterii.

Kolejną zaletą Dormi jest zaawansowany mechanizm wykrywania obrazu w ciemnych pomieszczeniach. Przechwytuje on wszystkie informacje z aparatu fotograficznego w smartfonie dziecka i za pomocą zaawansowanych algorytmów wspieranych przez moc obliczeniową karty graficznej generuje obraz, który następnie przekazywany jest do urządzenia opiekuna.

Ile to kosztuje?

Podstawowy wariant Dormi jest darmowy. Niestety pozwala on jedynie na korzystanie z aplikacji przez 4 godziny w miesiącu. Miesięczne zobowiązanie to wydatek 2,99 zł. Za abonament roczny przyjdzie nam zapłacić 15,30 zł, a dożywotnie korzystanie z aplikacji kosztuje 29,90 zł. Osoby, które zdecydują się na instalacje Dormi na swoich urządzeniach otrzymują jednak 10% rabatu na wspomniane ceny. Producent uwzględnił także możliwość powiększenia ulgi o kolejne 30% dzięki polecaniu programu znajomym.

Nie ma też konieczności opłacania abonamentu na wszystkich korzystających z Dormi urządzeniach. Jeśli smartfony opiekuna i dziecka używa z tego samego konta Google, to wykupienie abonamentu na jednym z nich pozwala na korzystanie w ramach zakupionego zobowiązania na kolejnych.

Podsumowanie

Aplikację Dormi testowaliśmy na różnych urządzeniach - Samsungu Galaxy S4 (Android 5.0.1 Lollipop), Nexusie 4 (Android 6.0 Marshmallow), HTC Desire X (Android 4.1.1 Jelly Bean), Motoroli Defy (Android 4.4 Kitkat) oraz LG Swift (Optimus) L5 (Android 4.1.1 Jelly Bean). Próby przeprowadziliśmy w warunkach bojowych, czyli w czasie codziennego życia kończącego dziś 17 miesięcy Tobiasza. Na zdecydowanej większości telefonów aplikacja Dormi spisywała się rewelacyjnie. Mechanizm inteligentnej czułości mikrofonu bardzo dobrze wyłapywał głos dziecka, jednak nie niepokoił rodziców dźwiękami z otoczenia. Nie mamy także zastrzeżeń do jakości przekazywanego obrazu oraz fonii. Wyjątkiem od tej reguły okazał się smartfon LG, który miał problemy z transmitowaniem obrazu, oferował dźwięk o bardzo niskiej jakości i ogólnie nie sprawdził się jako elektroniczna niania.

Wniosek z naszych testów jest bardzo prosty. Dzięki aplikacji Dormi smartfony doskonale sprawdzają się w roli elektronicznej niani. Jednak skuteczność programu w dużym stopniu zależy od sprzętu, na którym działa, więc nie w każdym przypadku sprawdzi się tak dobrze. Minimalistyczny interfejs oraz prosta obsługa sprawiają, że korzystanie z Dormi jest banalnie proste, a możliwość łączenia urządzeń bez pośrednictwa internetu oraz sieci bezprzewodowej, to dodatkowy atut, dzięki któremu bohater tej publikacji sprawdzi się także w czasie wyjazdów. Nie bez znaczenia dla naszej wysokiej oceny dla aplikacji Dormi jest także możliwość podglądania śpiącego bobasa.

Polecamy
Dormi - elektroniczna niania

Znakomita aplikacja pełniąca funkcję elektronicznej niani, pozwalająca na słuchanie i obserwowanie, co dzieje się z naszą pociechą, umożliwia także mówienie do dziecka. 

aleksandraa222
2017.03.13, 14:36
My z mężem zainwestowaliśmy w nianię z Zerkam i jesteśmy naprawdę zadowoleni. Wolę kupić taki sprzęt niż używać aplikacji. Dodatkowo gdy wyjeżdżamy to możemy użyć niani jako monitoring domu, bo dostęp do obrazu z kamerki mamy na naszych telefonach i możemy przechować go na chmurze :) Także bardziej polecałabym taką nianię :)