partner serwisu

Documents To Go Free, czyli (nie do końca) darmowy pakiet biurowy dla iOS

Documents To Go Free, czyli (nie do końca) darmowy pakiet biurowy dla iOS
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
8 sierpnia 2014, 01:16
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
dataviz, documents to go, documents to go free, documents to go za darmo, dokumenty office na ios, ios, pakiet biurowy na ios, pakiet biurowy na ipada, pakiet biurowy na iphona

Documents To Go, jeden z najpopularniejszych płatnych pakietów biurowych na iPhony oraz iPady, umożliwiający przeglądanie i edycję dokumentów Microsoft Office oraz PDF, od 7 sierpnia jest dostępny zupełnie za darmo dla wszystkich użytkowników sprzętu Apple wyposażonego w system iOS. Jak się jednak okazuje, jego darmowość aplikacji nie jest stuprocentowa. Za darmo otrzymujemy jedynie najbardziej podstawowe funkcje, natomiast za część funkcjonalności, które nie są niezbędne, ale bardzo ułatwiają pracę z dokumentami, trzeba uiścić stosowną zapłatę.
Czy warto? Przekonajmy się.

Aplikacja przygotowana przez DataViz, uznanego producenta oprogramowania stacjonarnego i mobilnego, którego właścicielem jest - w znacznej części - firma Research In Motion, producent smartfonów BlackBerry, z której posiadacze urządzeń z Androidem mogą korzystać za darmo już od kilkunastu dni i którą nabywcy wspomnianego już sprzętu BlackBerry otrzymują preinstalowaną fabrycznie, od kilkunastu godzin dostępna jest też - mówimy oczywiście o jej bezpłatnym wariancie - w App Store dla wszystkich posiadaczy iPadów oraz iPhonów.

W podstawowej, a więc w pełni darmowej wersji oferuje obsługę dokumentów Worda, Excela, PowerPointa oraz plików PDF w następującym zakresie:

  • Word - otwieranie, tworzenie, edycja
  • Excel - otwieranie, tworzenie, edycja
  • PowerPoint - otwieranie
  • PDF - otwieranie

Przyjrzyjmy się teraz pokrótce funkcjonowaniu aplikacji w praktyce.

Dokumenty Word

Dokumenty tekstowe wyświetlane są całkowicie poprawnie.

Documents To Go Free

Aplikacja obsługuje nie tylko podstawowe formatowanie, ale także obrazy oraz komentarze umieszczone w tekście.

Documents To Go Free

Również tabele prezentowane są właściwie.

Documents To Go Free

W celu wejścia w tryb edycji klikamy ikonkę ołówka w górnej części ekranu. Teraz możemy już zmieniać tekst, kasować go lub uzupełniać.

Formatowanie tekstu odbywa się na dwa sposoby. Po pierwsze, możemy skorzystać z belki formatowania pojawiającej się w dolnej części ekranu. Ona pozwala na zmianę formatu w podstawowym zakresie.

Documents To Go Free

Jeśli potrzebujemy bardziej zaawansowanych narzędzi, wystarczy raz jeszcze kliknąć w ikonkę edycji. Teraz poza pogrubianiem czy wcięciami, możemy też zmienić czcionkę, kolor tekstu i tła, dodawać indeksy górne oraz dolne, listy wypunktowane itd.

Documents To Go Free

Niestety, chociaż w trybie przeglądania aplikacja obsługuje komentarze, to nie mamy możliwości dodania własnych w trybie edycji.
Po zakończonej edycji dokument możemy oczywiście zapisać w pamięci naszego urządzenia.

Dokumenty Excel

Tak, jak pliki dokumenty tekstowe, tak i pliki Excela wyświetlane są absolutnie poprawnie.

Documents To Go Free

Formatowanie prezentowane jest właściwie, podstawowe formuły działają bez zarzutu. Obsługiwane są także zakładki poszczególnych arkuszy dokumentu.

W trybie edycji, włączanym również ikonką ołówka, również możemy skorzystać z dolnej belki narzędzi podstawowych, które pozwalają na pogrubianie, podkreślanie i pochylanie, umożliwiają także wyrównanie danych w tabelach, wstawienie obramowań i wyczyszczenie poszczególnych komórek.

Documents To Go Free

Formatowanie zaawansowane umożliwia między innymi zmianę wielkości czcionki, wybór sposobu sortowania danych oraz typu danych w komórkach.

Documents To Go Free

Zaskakuje nas nieco niespójność aplikacji - pokażemy ją na przykładzie przycisków cofnij i ponów.
W trybie edycji dokumentów Word dostęp do nich mamy z poziomu dolnej belki z podstawowymi narzędziami edycyjnymi.

Documents To Go Free

Jeśli natomiast edytujemy arkusz kalkulacyjny, to znajdziemy je w belce menu u góry ekranu.

Documents To Go Free

Takich niespójności w interfejsie aplikacji jest zresztą nieco więcej.

Dokumenty PowerPoint i PDF

W zakresie obsługi prezentacji PowerPointa i dokumentów PDF aplikacja udostępnia wyłącznie tryb przeglądania. Cóż możemy o nim powiedzieć? W obu przypadkach działa w pełni poprawnie. Dokumenty wyświetlane są właściwie, więc nie możemy tutaj niczego zarzucić.

Documents To Go Free  Documents To Go Free

Funkcje płatne

Wymienione wyżej funkcjonalności Documents To Go dostępne są, jak już wspomnieliśmy, w pełni bezpłatnie. Za co więc musimy zapłacić dodatkowo?

Jeśli chcemy mieć dostęp do dokumentów przechowywanych w którymś z najpopularniejszych systemów cloud storage - aplikacja obsługuje chmury iCloud, Box, Google Drive, Dropbox, SugarSync i OneDrive - musimy być gotowi na wydatek wielkości 5,99 euro. Sporo. Dziwi nas nieco, że nawet chmura Apple nie jest obsługiwana w bezpłatnej wersji aplikacji.

Taką samą kwotę musimy wydać, jeśli chcemy skorzystać z funkcji synchronizacji dokumentów między urządzeniem mobilnym a komputerem. Lub jeśli zależy nam na możliwości zabezpieczania plików hasłem. Lub jeśli chcemy pozbyć się uprzykrzających życie reklam, których w Documents To Go jest całkiem sporo. Każda z wymienionych wyżej funkcji kosztuje 5,99 euro.

Documents To Go Free

Możemy jednak zaoszczędzić. Jeżeli zdecydujemy się na zapłacenie 14,99 euro, to wszystkie te funkcjonalności dostaniemy w pakiecie.

Podsumowanie

Documents To Go jest całkiem przyzwoitym mobilnym pakietem, umożliwiającym przeglądanie i edycję dokumentów Microsoft Office i PDF. Co ważne - podstawowa funkcjonalność aplikacji dostępna jest zupełnie za darmo. Pozwala ona jednak wyłącznie na obsługę tylko tych dokumentów, które mamy zapisane fizycznie w telefonie. Mobilna edycja dokumentów coraz częściej dotyczy jednak danych przechowywanych w chmurze, co jest zupełnie zrozumiałe. Na smartfonie rzadko kiedy będziemy tworzyć nowy dokument tekstowy czy arkusz kalkulacyjny od podstaw, zdecydowanie częściej skorzystamy z mobilnego pakietu biurowego do wprowadzenia drobnych poprawek np. przed ważnym spotkaniem. Ciężko więc wyobrazić sobie, że w tym celu każdy dokument, nad którym pracujemy w biurze, będziemy przenosić do pamięci smartfona czy tabletu - wykorzystanie chmury wydaje się tu najrozsądniejszym rozwiązaniem. Żeby jednak móc z niego skorzystać, należy zapłacić wcale nie małe pieniądze.

I naszym zdaniem ten wydatek jest zupełnie nieopłacalny. Zupełnie za darmo możemy przecież skorzystać choćby z oficjalnego pakietu Microsoftu, czyli Office Mobile lub przygotowanego specjalnie dla tabletów Apple, świetnego Office for iPad. Ten pierwszy oferuje funkcjonalność nie odbiegającą w znaczący sposób od Documents To Go, ten drugi wyraźnie ją przewyższa.

A więc jeśli wystarczy Wam obsługa wyłącznie dokumentów, które macie zapisane w pamięci Waszych urządzeń, to opisywana aplikacja będzie dobrym rozwiązaniem. Jeżeli natomiast chcecie zapewnić sobie dostęp do dokumentów przechowywanych w chmurze, to bez problemu znajdziecie rozwiązania nie gorsze od Documents To Go i jednocześnie niewymagające płacenia naprawdę niemałych pieniędzy.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.