partner serwisu

Czynne24h - wyszukiwarka zawsze otwartych placówek

Czynne24h - wyszukiwarka zawsze otwartych placówek
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
10 września 2015, 22:17
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacja mobilna, czynne24h, sklepy całodobowe, usługa online, wyszukiwarka, wyszukiwarka sklepów

Nawet, gdy mamy - wydawałoby się - unormowany czas pracy, często pracujemy znacznie dłużej. Niekiedy zajęte mamy wieczory i noce. W efekcie nawet wyjście po zakupy stanowi wyzwanie, zwłaszcza gdy okaże się, że lodówka świeci pustkami, a osiedlowy sklep już od wielu godzin jest zamknięty. Są jeszcze co prawda sklepy online, ale te - choć teoretycznie czynne non-stop - mają zwykle trochę długi czas dosłania towaru do klienta. Nie ma rady, chcąc kupić coś teraz musisz znaleźć placówkę czynną 24 godziny na dobę. Takich sklepów nie brakuje, ale jak ich szukać? Twórcy usługi i aplikacji Czynne24h postanowili odpowiedzieć na to pytanie.

Serwis internetowy oraz skojarzona z nim aplikacja mobilna Czynne24h to nowość w polskiej przestrzeni internetowej. Nowość, która ma ambicje być jednym z bardziej pożytecznych rozwiązań praktycznie dla wszystkich. Biorąc pod uwagę cele, jakie sobie postawili twórcy tego rozwiązania są pewne szanse, ale w znacznym stopniu zależą one od samych odwiedzających nowy serwis. 

Czynne24h to internetowa baza wszelkiego typu placówek handlowych, gastronomicznych, bądź usługowych, istniejących w fizycznym świecie (nie chodzi o sklepy online), których cechą wspólną jest to, że są czynne 24 godziny na dobę.  Aby skorzystać z zasobów informacyjnych nowej usługi wystarczy użyć przeglądarki internetowej na komputerze lub zainstalować stosowną aplikację (również o nazwie Czynne24h) na swój smartfon. Mobilna aplikacja jest dostępna na platformę Android i dla użytkowników mobilnego sprzętu Apple. Zacznijmy od wersji stacjonarnej, czyli tej dostępnej za pośrednictwem przeglądarki. W naszej redakcji korzystaliśmy z przeglądarki Google Chrome, ale oczywiście Czynne24h zadziała w każdej z popularnych przeglądarek.

Czynne24h w przeglądarce

Bezpośrednio po wywołaniu w przeglądarce adresu opisywanej usługi (www.czynne24.pl) otrzymaliśmy zapytanie o zgodę na sprawdzanie lokalizacji. To akurat zrozumiałe - usługa wymaga dostępu do danych lokalizacyjnych, by prezentować użytkownikowi całodobowe punkty znajdujące się możliwie blisko aktualnej lokalizacji komputera, z którego korzystamy. 

Sam interfejs webowy opisywanego rozwiązania jest dość przejrzysty, ale trochę szwankuje intuicyjność. Na samej górze widoczny jest panel wyszukiwarki, ale nie przeszukuje on aktualnej mapy, lecz po prostu wyświetla listę znajdujących się w bazie całodobowych sklepów i innych czynnych non-stop placówek pasujących do zapytania. Nieco niżej widzimy mapę z naniesionymi na nią symbolami. Pomysł dobry, wykonanie nieco gorsze. Nie wiedzieć czemu domyślnie aktywnymi kategoriami obiektów widocznych na mapie po pierwszym uruchomieniu usługi były w naszym przypadku placówki weterynaryjne i apteki. Kategorię można oczywiście zmienić za pomocą stosownego menu widocznego w dolnej części mapy, ale tu ponownie mamy zastrzeżenia do intuicyjności rozwiązania. Menu jest przewijalne w lewo i w prawo, jest ono dość "długie", ma sporo kategorii, które nie są w żaden sposób posortowane (tematycznie, alfabetycznie etc.). W efekcie użytkownik, który chciałby np. za pomocą menu znaleźć czynny całą dobę serwis komputerowy (jest taka podkategoria w kategorii Fachowiec, niewidocznej standardowo w interfejsie uługi), musi się sporo naklikać zanim trafi do odpowiedniej pozycji. Inna sprawa, że akurat całodobowego serwisu komputerowego nie udało nam się w bazie usługi znaleźć ani jednego, ale do zawartości bazy jeszcze wrócimy.

Tak prezentują się wyniki wyszukiwania po wprowadzeniu w pole wbudowanej wyszukiwarki hasła Warszawa. Samo wprowadzenie nazwy miejscowości daje mało precyzyjne wyniki, co prawda otrzymaliśmy listę całodobowych placówek rozmieszczonych w Warszawie, ale najróżniejszego typu. Znacznie lepiej zadawać pytania połączone z rodzajem poszukiwanego punktu np. "Warszawa, kantor", albo "Warszawa, bankomat" itp.

Interesujące nas lokale możemy również odnajdywać korzystając z menu kategorii i dodatkowo filtrując wyniki poprzez wybór interesującej nas lokalizacji.  Wskazanie konkretnego symbolu na mapie powoduje wyświetlenie niewielkiej ramki z nazwą danego punktu i adresem, jest też dostępny przycisk View more (czemu po angielsku? Interfejs usługi polskojęzyczny, a i sama usługa jest również polska).

Po kliknięciu wspomnianego przycisku wyświetlane są dokładniejsze informacje na temat wybranego punktu. Czynne24h współpracuje z popularnymi usługami jakdojade.pl oraz iTaxi, umożliwiając z poziomu usługi bezpośrednie uruchomienie tych serwisów z zadaniem wyszukania odpowiedniego połączenia z wybranym całodobowym sklepem, czy innego typu placówką czynną non-stop.

Dziwne, domyślne zaznaczenie standardowych kategorii placówek (weterynarze i apteki), anglojęzyczne elementy w polskojęzycznym interfejsie, a teraz jeszcze to: brakująca ikonka w menu kategorii. Interfejs należałoby troszeczkę poprawić.

Panel filtrowania wyników wyświetlanych na mapie też przydałoby się nieco poprawić. Kolejne trzy pola pozwalają dokładniej określić filtrowanie wyników do określonej lokalizacji. W pierwszym polu wybieramy województwo, w drugim miasto, w trzecim dzielnicę w danym mieście. Niby ok, ale w praktyce nie działa to najlepiej. Wydaje się logiczne, że po wybraniu tylko konkretnego województwa usługa powinna wyświetlić wszystkie całodobowe placówki znajdujące się w bazie i zlokalizowane na terenie wybranego przez użytkownika regionu. Nic z tych rzeczy, u nas nie pojawiło się nic. Dopiero wybór miasta spowodował zmianę i prezentację punktów czynnych 24h na mapie. To ewidentna wada, bo nie pozwala choćby przeglądać danych obejmujących np. Trójmiasto. Wybór "pomorskie" nie wyświetla nic, a wybór konkretnego miasta jest już zbyt szczegółowy.

Usługa umożliwia również dodawanie nowych punktów całodobowych, ale wymaga podania telefonu, strony WWW i adresu e-mail. Rozumiemy, że chodzi o dane dodawanego sklepu, a te z pewnością nie będą znane zwykłemu internaucie, który po prostu chce dodać znajdujący się w jego okolicy sklep nocny do bazy. Po wprowadzeniu wpisu jest on weryfikowany przez obsługę serwisu, co akurat jest dobrym rozwiązaniem eliminującym przypadki podawania fałszywych informacji.

Czynne24h w komórce

Opisywana usługa jest dostępna również na platformach mobilnych Android i iOS (niestety posiadacze smartfonów z mobilnym Windows nie otrzymali stosownej aplikacji klienckiej). My przyjrzeliśmy się obu wydaniom mobilnym.

Czynne24h na smartfonie z Androidem ma bardziej przemyślany interfejs niż w wydaniu webowym. Tutaj po uruchomieniu aplikacji najpierw odczytywane są dane lokalizacyjne (z GPS lub z sieci WiFi), a następnie prezentowane jest menu z rodzajami placówek całobowych. 

Po wybraniu konkretnej kategorii aplikacja generuje listę wszystkich znajdujących się w bazie placówek danej kategorii posortowanych wg odległości od miejsca, w którym znajduje się użytkownik. To dużo lepsze rozwiązanie od nieco chaotycznej prezentacji danych w interfejsie webowym. Ciekawostką jest możliwość dodawania komentarzy i oceniania (poprzez zaznaczenie stosownej liczby gwiazdek) poszczególnych placówek.

Po wybraniu menu aplikacji możemy dodatkowo uzyskać dostęp do mapy z zaznaczonymi na niej punktami całodobowymi, zlokalizowanymi najbliżej nas. Oprócz tego można uruchomić wyszukiwarkę (działa podobnie jak wersja webowa - wynik to lista obiektów pasujących do zapytania), a także dodać nowy punkt całodobowy do bazy usługi.

 

Tak prezentuje się menu główne aplikacji Czynne24h w wersji na platformę Apple iOS. Działa praktycznie identycznie jak wersja dla Androida, choć nie uszło naszej uwadze, że przy pozycji Biletomaty zabrakło ikonki.

Podsumowanie

Pomysł Czynne24h nam się podoba. Idea jest sensowna i z jej prawidłową realizacją moglibyśmy otrzymać naprawdę przydatny produkt. Niestety, wykonanie pozostawia nieco do życzenia. Interfejs webowy ma pewne wady i nieprzemyślane rozwiązania utrudniające użytkownikowi dotarcie do interesujących go treści (nienajlepszy pomysł z poziomym menu kategorii placówek całodobowych), pozostawione tu i ówdzie anglicyzmy w interfejsie świadczą, że twórcy serwisu przerobili jakiś istniejący silnik o podobnej funkcjonalności adaptując go do swoich zamierzeń, innego wytłumaczenia pozostawienia anglojęzycznych kontrolek nie widzimy. Również baza usługi jest dość uboga. Mieszkańcy dużych aglomeracji nie mogą narzekać, warszawiak, wrocławianin, ślązak czy mieszkaniec Trójmiasta z pewnością znajdzie jakiś sklep całodobowy za pomocą tej usługi, ale z mniejszymi miejscowościami jest już znacznie gorzej i nie mówimy tu o wsiach czy małych miasteczkach, ale również o całkiem sporych jak na polskie warunki miastach, jak choćby zamieszkały przez 350 tys. ludzi Lublin, w którym opisywana usługa znalazła tylko jeden całodobowy punkt: siłownię.

Jednak Czynne24h to nie gotowy produkt, sprzedawany w pudełku, którego wady zmuszałyby potencjalnego nabywcę do reklamacji. Tutaj mamy do czynienia z usługą dostępną bezpłatnie, online, za pośrednictwem komputera i urządzeń mobilnych. I jeżeli tylko twórcy poprawią drobne niedociągnięcia w interfejsie, zadbają o uzupełnianie bazy danych, to Czynne24h ma szansę stać się kolejnym niezbędnikiem w smartfonie zapracowanego Polaka czy studenta.

+ pomysł

+ działanie aplikacji mobilnych (Android i iOS)

- menu typu placówek całodobowych w interfejsie webowym

- uboga (jeszcze) baza placówek

Urządzeniem mobilnym, które wykorzystywaliśmy podczas testowania mobilnej aplikacji Czynne24h na platformę Android był smartfon HTC One (E8) z zainstalowanym systemem Android 4.4.2 KitKat.

Urządzenie dostarczyła firma:

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.