partner serwisu

Cyfrowy Polsat GO i Android - sprawdzamy nową aplikację Cyfrowego Polsatu

Cyfrowy Polsat GO i Android - sprawdzamy nową aplikację Cyfrowego Polsatu
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
18 marca 2016, 16:10
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, cyfrowy polsat, cyfrowy polsat go, filmy, google play, kanały linearne, seriale, telewizja, vod

Cyfrowy Polsat wprowadził do swojej oferty multimedialnej nowy produkt - usługę Cyfrowy Polsat GO. Jednym ze sposobów korzystania z niej jest użycie nowej aplikacji mobilnej o nazwie Cyfrowy Polsat GO. Oprócz tego dostęp do usługi można uzyskać za pośrednictwem dowolnej (prawie - za chwilę wyjaśnimy w czym rzecz) przeglądarki internetowej. Program ten jest dostępny w obecnej chwili wyłącznie na platformę Android. Sprawdziliśmy jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać za pośrednictwem tej aplikacji do medialnej oferty Cyfrowego Polsatu i współpracujących z tą firmą dystrybutorów treści audiowizualnych, przyjrzeliśmy się też stabilności i intuicyjności nowego programu mobilnego. Czyżby wreszcie koniec wojen o pilota w domu? ;-)

Wszystkich, którzy na wieść o nowej aplikacji mobilnej dającej dostęp do treści VOD, kanałów linearnych telewizji oraz innego typu materiałów dystrybuowanych online uruchamiają sklep Google Play w celu pobrania nowej aplikacji mobilnej Cyfrowego Polsatu musimy wstrzymać. 

Przede wszystkim program mobilny jest użyteczny wyłącznie dla abonentów usług telewizyjnych Cyfrowego Polsatu (dokładniej rzecz biorąc: abonentów telewizji satelitarnej Cyfrowego Polsatu). Innymi słowy: jeżeli masz w domu dekoder satelitarny Cyfrowego Polsatu i korzystasz z usług tej firmy, od niedawna (dosłownie od kilku dni) możesz również korzystać również z opisywanej tu aplikacji mobilnej. Cyfrowy Polsat GO nie działa tak jak Ipla, inny produkt tej samej firmy dostępny na platformy mobilne - tą wystarczy zainstalować by uzyskiwać dostęp do publikowanych materiałów wideo online. Tutaj usługa Cyfrowy Polsat GO jest ściśle powiązana z posiadanym abonamentem na dowolny z pakietów telewizyjnych Cyfrowego Polsatu.

Dostęp do usługi Cyfrowy Polsat GO można uzyskać zasadniczo na trzy sposoby: za pośrednictwem posiadanego dekodera Cyfrowego Polsatu (zgodnie z deklaracją operatora, do końca marca wszystkie dekodery będą miały zaktualizowane oprogramowanie, usługa Cyfrowy Polsat GO będzie dostępna z poziomu menu VOD w dekoderze), za pośrednictwem przeglądarki WWW (tym aspektem krótko zajmujemy się na końcu artykułu) oraz poprzez dedykowaną aplikację mobilną Cyfrowy Polsat GO dla systemu Android.

Ile to kosztuje?

Oficjalnie Cyfrowy Polsat GO oferowany jest za darmo. Dokładniej - abonenci, którzy już opłacają dowolny pakiet Cyfrowego Polsatu teoretycznie otrzymują dostęp do usługi Cyfrowy Polsat GO i nie muszą niczego dopłacać. W praktyce jednak, jeżeli chcemy użyć aplikacji mobilnej, albo dostępu przez przeglądarkę należy najpierw aktywować za pośrednictwem ICOK (internetowego serwisu abonenta Cyfrowego Polsatu) funkcję o nazwie On The Go i uiścić dodatkową, tzw. "opłatę techniczną" w kwocie 5 zł miesięcznie. W  ramach jednego abonamentu można Cyfrowy Polsat GO uruchomić na maksymalnie trzech urządzeniach jednocześnie. Oznacza to, że w domu, w którym działa dekoder Cyfrowego Polsatu, po aktywacji opcji On The Go można korzystać z treści udostępnianych za pośrednictwem Cyfrowego Polsatu GO np. na trzech smartfonach z Androidem (i zainstalowaną aplikacją, którą tu się zajmujemy), albo na smartfonie i dwóch tabletach (oczywiście z Androidem - na inne platformy mobilne nie ma jeszcze aplikacji Cyfrowy Polsat GO i na razie nie wiadomo czy i kiedy takowe powstaną). Opcji On The Go nie trzeba aktywować (a tym samym ponosić dodatkowej, pięciozłotowej opłaty technicznej) w przypadku, gdy z zasobów Cyfrowego Polsatu GO będziemy korzystać za pośrednictwem dekodera.

Aplikacja Cyfrowy Polsat GO w działaniu

Nie pozostało nam nic innego jak skorzystać z przyznanego dostępu testowego do usługi i zainstalować na sprzęcie mobilnym aplikację Cyfrowy Polsat GO. W trakcie testów programu używaliśmy z tabletu Google Nexus 7 pracującego pod kontrolą Androida 6.0.1 Marshmallow.

Bezpośrednio po uruchomieniu aplikacji na ekranie pojawia się formularz logowania - należy podać tu te same dane, za pomocą których logujemy się do ICOK.

Po poprawnym zalogowaniu program poprosi o nadanie nazwy urządzeniu, za pomocą którego chcemy uzyskać dostęp do usługi. W danym momencie mogą być aktywne maksymalnie trzy urządzenia. Urządzeniami zarządzamy za pomocą ICOK (pokazujemy to w dalszej części artykułu). Od razu na tym etapie rodzice mogą włączyć funkcję ochrony rodzicielskiej dla aktywowanego urządzenia, co jest szczególnie przydatne, gdy np. chcemy dać tablet dziecku.

Tak prezentuje się standardowy ekran główny uruchomionej aplikacji Cyfrowy Polsat GO, działającej na tablecie (ze zrozumiałych względów wydanie smartfonowe wygląda nieco inaczej - ma domyślnie pionowy układ ekranu i nieco inne rozmieszczenie poszczególnych elementów, ale funkcjonalność obu wersji: tabletowej i smartfonowej - jest identyczna.

Przewijając palcem w górę i w dół przewijamy dostępne treści w danej kategorii, natomiast przesunięcie palca w lewo i w prawo przełącza widoki kategorii treści (nazwy kategorii widoczne są nad bloczkiem z miniaturami).

Wskazanie dowolnej miniatury powoduje wyświetlenie informacji o wybranym programie, filmie czy serialu, jego dostępności. Jednocześnie aplikacja wyświetla informację czy usługa On The Go jest aktywna (przypominamy, jest ona wymagana, by możliwe było oglądanie treści z Cyfrowego Polsatu GO na urządzeniu mobilnym). Jeżeli dany materiał jest dostępny bez dodatkowych opłat w ramach wykupionego przez abonenta pakietu telewizyjnego, wystarczy wskazać przycisk Oglądaj, co uruchomi odtwarzanie.

Lewy, górny róg aplikacji ma przycisk aktywujący menu programu. Z poziomu tego menu zasadniczo wybieramy rodzaj interesujących nas treści. 

Pozycje oznaczone strzałką są po dotknięciu rozwijane w podmenu, ale cała struktura menu jest tylko dwupoziomowa. Z jednej strony to dobre rozwiązanie, bo dzięki temu łatwo poruszać się po menu, ale z drugiej brakuje trochę funkcji dostępnych bezpośrednio z tego menu. Np. osoba zainteresowana specyficznym gatunkiem filmowym nie ma możliwości wybrania z menu głównego aplikacji np. tylko westernów, albo filmów S-F. Jeżeli widz wie co chce oglądać, najszybciej dotrze do konkretnego programu czy filmu wpisując po prostu jego tytuł we wbudowaną w program wyszukiwarkę (aktywuje się ją widocznym w prawym, górnym rogu ekranu symbolem lupki).

Uwaga, nie oznacza to jednak braku możliwości filtrowania dostępnych treści np. względem gatunków czy typów. Opcje filtrowania są dostępne, gdy po wybraniu z menu głównego konkretnej kategorii treści wskażemy najpierw polecenie Wszystkie (co oznacza wyświetlenie miniatur wszystkich dostępnych obiektów z danej kategorii), a następnie wybierzemy wyświetlaną wówczas na ekranie aplikacji opcję Filtruj. Z prawej strony ekranu wysunie się panel filtrowania pozwalający ustawić kryteria filtrowania - pokazano to na powyższej ilustracji. Tą metodą jak najbardziej możliwe jest wyświetlenie np. tylko filmów dokumentalnych, albo fantastycznych itp. Jak więc widać, da się, choć nie bezpośrednio z menu głównego.

Aplikacja Cyfrowy Polsat GO daje nam również dostęp do kanałów telewizji linearnej, ich liczba jest zależna od tego, z jakiego pakietu korzysta abonent Cyfrowego Polsatu. W przypadku pakietów Familijny Max HD i wyższych (droższych) abonent otrzymuje dostęp do 84 kanałów za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W przypadku tańszych pakietów ich liczba jest mniejsza - np. dla najtańszego pakietu Rodzinny HD, po aktywacji opcji On The Go możemy na mobilnej aplikacji oglądać 48 kanałów linearnych.

Dostępne kanały można wyświetlać również w formie listy a nie tylko ikonek. W widoku listy dodatkowo otrzymujemy informację o aktualnie trwającym programie na danym kanale - pasek postępu widoczny przy każdej pozycji łatwo pokazuje, czy dany program się dopiero zaczął, czy też raczej ma się już ku końcowi.

Menu aplikacji Cyfrowy Polsat GO ma również wbudowany program telewizyjny dla wszystkich dostępnych w ramach posiadanego pakietu kanałów. Każda pozycja na ekranie jest elementem aktywnym.

Po dotknięciu programu, który właśnie trwa zobaczymy ekran z informacją oraz możliwość włączenia transmisji przyciskiem Oglądaj. W przypadku pozycji, które dopiero będą nadawane z oczywistych względów zobaczymy wyłącznie opis danej pozycji.

Odtwarzacz zintegrowany z aplikacją Cyfrowy Polsat GO nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale też trudno mu cokolwiek zarzucić. Dostępny jest przycisk odtwarzania/pauzy, pasek przewijania, kontrolkę głośności, przycisk wyboru jakości oraz "zębatkę" do ustawień odtwarzacza.

Po wskazaniu kontrolki jakości przesyłu możemy zmienić przekaz wymuszając przełączenie odtwarzanego strumienia na konkretną rozdzielczość. Tutaj pewna uwaga, ponieważ Cyfrowy Polsat używa technologii streamingu adaptacyjnego, faktyczna jakość przekazywanego materiału jest zależna głównie od jakości łącza - ustawienie rozdzielczości wyznacza jedynie maksymalną jakość przy spełniającym wymogi transmisji łączu internetowym - jeżeli łącze okaże się zbyt słabe, ustawienie np. 720 p niewiele da - priorytetem jest płynność transmisji, a nie jakość przekazu (to główne założenia funkcyjne streamingu adaptacyjnego).

Po wskazaniu widocznej z prawej strony odtwarzacza ikonki ustawień zobaczyliśmy jedynie kontrolki umożliwiające zmianę proporcji ekranu. Nic więcej.

Program oferuje jeszcze jeden tryb podglądu treści, dostępny z poziomu listy programów linearnych. Po wywołaniu z menu głównego aplikacji pozycji Kanały TV, a następnie wskazaniu konkretnej pozycji (niezależnie od tego czy korzystamy z widoku ikonek czy listy) zobaczymy aktualnie trwający na danym kanale program w zmniejszonej ramce odtwarzacza. Pod odtwarzaczem wyświetlany powinien być opis aktualnie nadawanego programu, ale ta funkcja nie zawsze działała, czego przykład widać na powyższej ilustracji - zamiast opisu było puste pole.

Dostęp via przeglądarka

Choć interesowała nas głównie aplikacja mobilna, to korzystając z okazji, iż mieliśmy przyznany dostęp testowy do usługi, sprawdziliśmy również jak wygląda korzystanie z Cyfrowego Polsatu GO z poziomu komputera.

Na samym wstępie wspomnieliśmy, że z treści udostępnianych w ramach nowej usługi Cyfrowy Polsat GO można korzystać również za pośrednictwem prawie każdej przeglądarki internetowej. Słowo prawie jest o tyle uzasadnione, że np. użytkownicy Google Chrome przy próbie wczytania witryny go.cyfrowypolsat.pl zobaczą jedynie następujący komunikat:

Rozwiązanie? Póki co wystarczy zmienić przeglądarkę. Gdy użyliśmy Firefoksa zobaczyliśmy już właściwy interfejs usługi.

Funkcjonalnie interfejs webowy jest bardzo podobny do tego, z którym zetknęliśmy się korzystając z opisywanej aplikacji mobilnej. Oczywiście są pewne różnice wizualne, ale to drobiazgi, z obu wariantów aplikacji - mobilnej i webowej - korzysta się równie łatwo, o ile oczywiście przeglądarka obsługuje przestarzałą niestety technikę Silverlight Microsoftu.

Zarządzanie

Ponieważ usługa Cyfrowy Polsat GO jest nierozerwalnie związana z abonamentem na usługi telewizyjne Cyfrowego Polsatu, logiczną tego konsekwencją jest, że możemy za pośrednictwem internetowego panelu klienta - ICOK - zarządzać ustawieniami związanymi z nową usługą.

Za pomocą ICOK można aktywować, jak również sprawdzić, czy wymagana opcja On The Go jest aktywna. 

Ponieważ korzystanie z usługi Cyfrowy Polsat GO na urządzeniach mobilnych jest limitowane, dobrze byłoby, gdyby użytkownik miał wpływ na to, które trzy urządzenia w danym momencie mają taką możliwość. Operator udostępnił odpowiednią funkcję z poziomu menu ICOK. Przygotowano panel Urządzenia Cyfrowy Polsat GO, gdzie użytkownik może aktywować lub resetować kod PIN chroniący dostęp do aplikacji, jak również usuwać nieużywane już urządzenia z puli aktywnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu z Cyfrowego Polsatu GO można korzystać tak naprawdę na dowolnej liczbie urządzeń mobilnych, trzeba jedynie pamiętać o tym, by w danym momencie aktywne były co najwyżej trzy. Jeszcze jedna istotna uwaga - zwróćcie uwagę, że na powyższej ilustracji jedną z pozycji jest laptop. Przecież laptop to nie jest urządzenie mobilne, a przynajmniej nie w tym sensie co smartfon. Jednak tak naprawdę za urządzenie wchodzące do limitowanej puli "odbiorników" Cyfrowego Polsatu GO wliczany jest każdy sprzęt poza dekoderem Cyfrowego Polsatu.

Podsumowanie

Aplikacja mobilna Cyfrowy Polsat GO działa stabilnie i płynnie, jest bardzo prosta w obsłudze i jest jednym z nielicznych wciąż rozwiązań dających dostęp nie tylko do oferty VOD (tutaj konkurencja jest spora) ale także do kanałów telewizji linearnej. Funkcjonalnie programowi niewiele brakuje, ale np. naszym zdaniem warto byłoby bardziej wyeksponować funkcję filtrowania treści, co ułatwiłoby użytkownikom poszukiwanie konkretnych np. gatunków filmowych, czy innych typów programów, seriali itp. Cieszy obecność sprawnie działającej wyszukiwarki, przydatnej gdy widz wie, co w danej chwili chce oglądać. Warto pamiętać, że program testowaliśmy w wersji 1.01 - świeżo po debiucie. Jak na początki jest całkiem nieźle. Niektórzy mogą się zżymać, iż aplikacja dostępna w publicznym i ogólnodostępnym sklepie jest użyteczna tak naprawdę wyłącznie dla abonentów Cyfrowego Polsatu, ale to nie jest  wada programu jako takiego, lecz po prostu wynika to z przyjętego przez Cyfrowy Polsat modelu biznesowego. Osoby nie akceptujące takiego podejścia mają do wyboru alternatywne rozwiązania dystrybucji treści online. Szkoda że Cyfrowy Polsat "tkwi" w technice Silverlight. Od produktu promowanego jako zupełnie "nowy wymiar rozrywki" spodziewaliśmy się jednak rozwiązania, które będzie bazować na metodach przesyłu nie wymagających archaicznych rozszerzeń. Inna sprawa że o ile tylko użytkownik nie włączy Google Chrome, a będzie korzystał z innych przeglądarek lub właśnie z aplikacji mobilnej, niewiele będzie go obchodzić "jakiś tam Silverlight" - grunt, że działa. 

Zalety i wady

+ płynność działania

+ stabilność

+ prostota obsługi

- nieco ukryta opcja filtrowania treści (warto byłoby ją lepiej wyeksponować)

- wymóg przestarzałej technologii Silverlight w edycji przeglądarkowej

andrzejjozwicki
2016.03.19, 19:42
Jak każde GO za granicą nie działa...
mario13
2016.03.19, 21:08
Od kilku lat posiadam CP i byłem bardzo zadowolony do czasu kiedy sie dowiedziałem iż nie ma FORMUŁY 1 i programu E Sport, który teraz ją transmituje ale kiedy chciałem wykupić na próbę On The Go to szlag mnie trafił,
- nie da rady wykupić na 1 lub więcej miesięcy aby wypróbować
- usługę można wykupić tylko na czas trwania umowy na telewizję
- ponieważ do końca umowy mam 4 miesiące to też nie mogę wykupić tej usługi bo musiałbym zawrzeć nową umowę na TV i On The Go na minimalny okres zobowiązania dla abonentów CP czyli co najmniej 15 miesięcy
Dla mnie to jest chore aby nie można było zrezygnować z takiej opcji jeśli komuś się nie spodoba albo stwierdzi, że jest mu to niepotrzebne tym bardziej, iż jest to opcja dodatkowa bo jej nie da rady mieć bez TV.