partner serwisu

Code Hunt - programuj i baw się dobrze!

Code Hunt - programuj i baw się dobrze!
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
20 maja 2014, 15:48
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
chde hunt game, code hunt, code hunt gra, gra, gra online, gra w programowanie, gra w przeglądarce, microsoft

Programowanie to nie jest łatwy kawałek chleba. Nie bez przyczyny dobrzy programiści zarabiają kwoty znacznie przewyższające średnią krajową. Co jednak zrobić, żeby stać się dobrym programistą? Parafrazując stary dowcip - ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć. Code Hunt, przygotowana przez Microsoft gra, którą dziś opisujemy, nie nauczy was programowania od podstaw, ale pomoże utrwalić i rozwinąć posiadane już umiejętności.

Code Hunt to typowa gra przeglądarkowa, dzięki temu dostępna jest dla każdego, niezależnie od używanego sprzętu i systemu operacyjnego. Żeby w nią zagrać, wystarczy wejść na stronę www.codehunt.com. Niestety działa ona jedynie z poziomu przeglądarek stacjonarnych - wejście na stronę gry przez smartfon kończy się niepowodzeniem i informacją o obsługiwanych przeglądarkach. 

Kiedy wejdziemy na stronę gry za pomocą obsługiwanej przeglądarki, możemy zapoznać się z instrukcją, rozpocząć grę anonimowo lub zalogować się za pomocą konta Microsoft, Google, Yahoo! lub profilem na Facebooku. Jak już wspomnieliśmy, logowanie nie jest wymagane, grać w Code Hunt można również anonimowo. Po zalogowaniu będziemy mogli jednak porównywać nasze wyniki (a co za tym idzie - także umiejętności programistyczne) z osiągniętymi przez innych graczy z całego świata.

Code Hunt

Rozpoczęcie gry poprzedzone jest wyborem języka. Nie, nie chodzi o język, w którym aplikacja będzie się z nami komunikować, tylko język programowania użyty w kolejnych zadaniach gry. Do wyboru mamy Javę i C#.

Code Hunt

Kolejny ekran to przygotowana na wzór większości gier przeglądarkowych lista etapów gry, tutaj zwanych sektorami. Łącznie jest ich 15 a numeracja zaczyna się od etapu 0 a kończy na 14. Dla każdego, kto kiedykolwiek programował, jest to absolutnie zrozumiałe.

Code Hunt

Sektor 00 jest składającym się z czterech zadań etapem treningowym, mającym na celu zapoznanie gracza z zasadami Code Hunt, to jest również dobry moment, żebyśmy i my dokładniej opowiedzieli, na czym polega gra.

Code Hunt

Każde zadanie to fragment kodu w wybranym wcześniej języku programowania, który należy odpowiednio przebudować, żeby osiągnąć właściwy wynik jego działania. Skąd wiadomo, jaki jest ten właściwy? Po prawej stronie ekranu wyświetlona jest tabela prezentująca aktualne oraz oczekiwane wyniki działania kodu. 

Code Hunt

Poprawiamy kod, wciskamy przycisk "Capture code" i już - pierwsze zadanie rozwiązane.

Code Hunt

Po rozwiązaniu zadań treningowych możemy już zacząć właściwą rozgrywkę, przechodząc po kolei przez wszystkie sektory, obejmujące różne zagadnienia programistyczne. Dotyczą one algorytmów arytmetycznych, pętli, tablic czy ciągów. 

O ile początkowe zadania są dość proste nawet dla osób z bardzo małym doświadczeniem programistycznym, o tyle z każdym kolejnym poziom ich trudności wzrasta. Co ważne, sposób rozwiązania zadań nie jest odgórnie narzucony. Ze względu na to, że każdy wpisany fragment kodu jest wykonywany przez aplikację a nie tylko porównywany z założonym rozwiązaniem, mamy możliwość rozwiązywania zadań na różne sposoby, liczy się wyłącznie uzyskany wynik. 

Code Hunt jest prostą - pod względem zasad i wykonania - ale niesamowicie wciągającą i zmuszającą do myślenia grą. Każdy, kto mniej lub bardziej profesjonalnie zajmuje się programowaniem, powinien chociaż raz zagrać w nią i sprawdzić zarówno swoją wiedzę dotyczącą składni konkretnego języka programowania, jak wyobraźnię algorytmiczną. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.