partner serwisu
Co to jest WhatsApp Messenger - komunikator za 19 miliardów dolarów
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
2 marca 2015, 15:36
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
facebook, komunikator internetowy, przesyłanie plików, rozmowy głosowe, rozmowy przez internet, rozmowy wideo, whatsapp messenger, whatsapp web
Spis treści:

WhatsApp Web

Jednym z największych i najczęściej powtarzających się zarzutów pod adresem WhatsApp jest, a właściwie był, brak aplikacji klienckiej przeznaczonej dla komputerów osobistych. Twórcy komunikatora wyszli naprzeciw próśb użytkowników i w styczniu tego roku zaprezentowali WhatsApp Web – klienta działającego w Chrome,  jednak niedawno do przeglądarki od Google dołączyły także Firefox oraz Opera. Niestety taki wariant korzystania z WhatsApp jest niedostępny dla użytkowników iPhonów. Dokładne tego powody nie zostały podane, jednak twórcy komunikatora winę zrzucają na ograniczenia systemu iOS bez podania żadnych szczegółów.

Przeglądarkowa wersja komunikatora do działania wymaga stale działającego smartfona. Jest to spowodowane tym, że w przeglądarce wyświetlane są informacje przechowywane w urządzeniu mobilnym. Wyłączenie telefonu, przełączenie w tryb samolotowy czy utrata zasięgu sprawi, że WhatsApp w przeglądarce przestanie działać.

Między komputerem synchronizowane są wszystkie dane łącznie z obrazami i plikami wideo, dzięki temu mamy dostęp do całej historii rozmów.

Żeby korzystać z WhatsApp na komputerze należy udać się pod ten adres. Następnie w mobilnej wersji komunikatora należy wybrać pozycję WhatsApp Web w menu dostępnym na ekranie czatów i zeskanować wyświetlany na ekranie komputera kod QR. Po wykonaniu tej czynności WhatsApp Web w przeglądarce zostanie połączony z komunikatorem na urządzeniu mobilny i od tej chwili wszystkie informacje będą synchronizowane między nimi.

 

WhatsApp Web pozwala na prowadzenie rozmów tekstowych, przesyłanie plików, a jeśli udzielimy aplikacji uprawnień umożliwi ona także nagranie obrazu z kamery internetowej i przesłanie w postaci krótkiego filmu.

W górnym lewym roku przeglądarkowego wariantu WhatsApp wyświetlany jest komunikat o możliwości włączenia wyświetlanych na pulpicie powiadomień o nowych wiadomościach.

W celu zaoszczędzenia transmisji danych w przypadku połączenia z internetem za pomocą sieci komórkowych zdjęcia przechwytywane przez klienta przeglądarkowego z urządzeń mobilnych prezentowane są w postaci rozmytych miniatur. Dopiero ich kliknięcie powoduje wyświetlenie obrazów w oryginalnej jakości.

Niestety podobnie jak w przypadku aplikacji na urządzenia mobilne zdjęcia z usług chmurowych wyświetlane są w postaci linków do plików, a nie jako ich miniatury.

WhatsApp Web jest dość prostą aplikacją, której głównym zadaniem jest prezentowanie w przeglądarce mobilnej wersji aplikacji. Nie jest to najdoskonalsze rozwiązanie, jednak sprawdza się dobrze.

Komunikatory internetowe to aplikacje, które ciężko jednoznacznie polecić użytkownikom, głównie dlatego, że najlepszy z nich to ten, z którego korzysta największa liczba Waszych znajomych. Gdybyśmy jednak mieli oceniać aplikację tylko pod kątem jej działania i dostępnych funkcjonalności to nie możemy przyznać jej wyróżnienia z lekkim sercem. WhatsApp w smartfonie i przeglądarce sprawdza się bardzo dobrze. Aplikacja pozwala na rozmowy tekstowe oraz przesyłanie różnego rodzaju plików multimedialnych i przy okazji nie urosła do rozmiarów kobyły, która to chce zrobić wszystko, ale nie zawsze jej to wychodzi. Największym zaskoczeniem użytkowników, którzy pierwszy raz instalują na swoim smartfonie WhatsApp jest duża ilość dostępnych kontaktów zaraz po uruchomieniu programu. Ogromna popularność tego komunikatora jest jego największą zaletą. Niestety nie możemy zapomnieć o wadach tej aplikacji. Nasze największe zarzutu kierujemy pod adresem braku możliwości prowadzenia przez WhatsApp rozmów głosowych oraz wideo. Takie funkcjonalności od dłuższego czasu z powodzeniem działają w konkurencyjnych aplikacjach i ich brak nie przystoi programowi, który od lat dzierży palmę pierwszeństwa. Brak obsługi klienckich aplikacji usług chmurowych w mobilnym wariancie WhatsApp także musimy zaliczyć na niekorzyść aplikacji, ponieważ brak takiego mechanizmy utrudnia przesyłanie plików, które nie są zapisane w pamięci samrtfona. Nie możemy zapomnieć także o automatycznym skanowaniu zapisanych w urządzeniach mobilnych kontaktów i o ile rozumiemy zamiary twórców oraz chęć ułatwienia życia użytkownikom, tak bardzo chętnie zobaczylibyśmy w aplikacji możliwość ręcznego dodawania osób do listy kontaktów.

Zalety

 • Szybka i łatwa konfiguracja
 • Intuicyjna i prosta obsługa
 • Znaczniki odpowiedzialne za informowanie o przeczytaniu przez adresata wiadomości
 • Możliwość przesyłania różnego rodzaju mediów oraz udostępniania lokalizacji
 • Ogromna baza użytkowników
 • Obsługa wszystkich najważniejszych platform mobilnych oraz działanie w przeglądarkach na komputerach PC
 • Rozmowy grupowe i Ogłoszenia
 • Spore możliwości konfiguracji i dostosowywania do upodobań użytkownika

Wady

 • Brak rozmów głosowych oraz wideo
 • Brak integracji z usługami chmurowymi
 • Automatyczne skanowanie zapisanych w smartfonach kontaktów i porównywanie ich z serwerami usługi
2015.03.11, 08:38
Moim zdaniem lepszą funkcjonalność ma aplikacja Kakao Talk, choćby z uwagi na możliwość wyłączenia automatycznego dodawania znajomych jak i blokowania niektórych. Jest jednak mniej popularna.