partner serwisu

Co to jest WhatsApp Messenger - komunikator za 19 miliardów dolarów

Co to jest WhatsApp Messenger - komunikator za 19 miliardów dolarów
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
2 marca 2015, 15:36
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
facebook, komunikator internetowy, przesyłanie plików, rozmowy głosowe, rozmowy przez internet, rozmowy wideo, whatsapp messenger, whatsapp web
Spis treści:

Jeśli komuś wydawało się, że 3 miliardy dolarów oferowane przez Marka Zuckerberga twórcom niedawno opisywanego przez nas komunikatora Snapchat to dużo, to radzimy usiąść i mocno złapać się fotela. Prawie dokładnie rok temu Facebook kupił  za okrągłe 19 miliardów dolarów inną aplikację - komunikator WhatsApp Messenger. Co to za aplikacja? WhatsApp to najpopularniejszy, przeznaczony głównie na platformy mobilne komunikator, który w styczniu tego roku mógł pochwalić się bazą 700 milionów aktywnych użytkowników przesyłających miedzy sobą 30 miliardów wiadomości dziennie. To właśnie za tę popularność przyszło zapłacić Zuckerbergowi grube miliardy. Co to dokładnie jest WhatsApp, na czym polega jego fenomen, co skłoniło twórcę Facebooka do wydania tej bajońskiej sumy oraz jak korzystać z tego komunikatora internetowego? O tym wszystkim piszemy w naszym artykule.

Wstęp

Przytaczane przez nas liczby dotyczące WhatsApp mogą jedynie budzić podziw i zazdrość konkurencji. Mimo obecności na rynku komunikatorów dużej ilości aplikacji, opisywany przez nas program cieszy się niesłabnącą popularnością, a nowych użytkowników cały czas przybywa w lawinowym tempie. Rzadko który program może pochwalić się niemal milionem nowych użytkowników dziennie (833 tysiącami, żeby być dokładnym). Na czym polega fenomen WhatsApp? Powodów ogromnej popularności tego komunikatora jest wiele. Najważniejszym z nich może być fakt, że jest to jeden z pierwszych multiplatformowych komunikatorów przeznaczonych na urządzenia mobilne.  Stabilna wersja WhatsApp zadebiutowała w Apple AppStore w listopadzie 2009 r., a co kilka kolejnych miesięcy dodawana była obsługa następnych systemów operacyjnych – BlackBerry (styczeń 2010), Sybian (maj 2010), Android (sierpień 2010), Windows Phone (wrzesień 2011). W styczniu tego roku uruchomiony został także przeznaczony dla przeglądarki Chrome klient pozwalający obsługiwać program na komputerach osobistych. Brak wyraźniej konkurencji oraz wsparcie dla wszystkich najważniejszych platform mobilnych stworzyły WhatsApp doskonały warunki do rozwoju. Łatwa obsługa i możliwość kontaktowania się ze znajomymi bez względu na wykorzystywany przez nich smartfon okazały się kluczem do sukcesu.

Program powstał jako konkurencja dla SMS-ów. Zamysłem twórców było stworzenie aplikacji, która pozwoliłaby na swobodną komunikację za pomocą smartfonów bez narażania użytkowników na wysokie opłaty związane z korzystaniem z sieci komórkowych. Ta idea przyświeca aplikacji do dziś, jednak prosta komunikacja tekstowa została rozbudowana o czaty grupowe, możliwość przesyłania obrazów, filmów, plików audio czy udostępniania lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że dodatkowych opłat związanych z działaniem aplikacji unikniemy jedynie w przypadku korzystania z niej przez WiFi. Kiedy WhatsApp wykorzystuje internet mobilny musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami za wymianę danych lub uszczuplenie pakietu internetowego. Aplikacja nie jest też w 100% darmowa. Pierwszy rok od założenia konta nie wymaga od nas uiszczania żadnych opłat, jednak za każdy kolejny przyjdzie nam zapłacić symboliczną kwotę wysokości 3.62 zł. Niestety za WhatsApp przez lata ciągnęły się także kontrowersje, związane głównie z prywatnością.

Instalacja i konfiguracja

Ogromna popularność WhatsApp jest jak lep na muchy dla cyberprzestępców, którzy udostępniają w internecie przerobione wersje aplikacji. Dlatego uczulamy wszystkich chętnych do jej wypróbowania, do pobierania WhatsApp z autoryzowanych stron internetowych. Najpewniejszym źródłem plików instalacyjnych jest witryna twórców lub sklepy z aplikacjami przeznaczone dla wybranych platform mobilnych.

Po tym słowie wstępu możemy przejść do instalacji i konfiguracji WhatsApp na naszych smartfonach. Proces ten przebiega identycznie jak w przypadku innych aplikacji. Należy pobrać przeznaczony dla naszego systemu mobilnego plik instalacyjny i uruchomić go. Kolejny etap to konfiguracja. Podczas pierwszego uruchomienia programu będziemy zmuszeni do założenia konta w usłudze. Twórcy WhatsApp zadbali o to, żeby proces ten nie był zbyt skomplikowany i taki jest w rzeczywistości, jednak wiążą się z nim kontrowersję, o których pisaliśmy wcześniej. Identyfikatorem użytkownika w usłudze WhatsApp jest jego numer telefonu. Rozwiązanie takie jest bardzo wygodnie, bo nie wymaga zapamiętywania kolejnej nazwy użytkownika oraz przypisanego do niej hasła i sprawia, że podszycie się pod nas jest dość trudne. Każdy kij ma jednak trzy końce. Osoby lubujące się w tworzeniu spiskowych teorii dziejów sugerują, że zbieranie takich danych o użytkownikach jest niebezpieczne i może posłużyć np. do rozpowszechniania treści reklamowych. Jednak twórcy WhatsApp są od tego dalecy, a dowodem na to jest wprowadzenie opłat abonamentowych za korzystanie z usługi. WhatsApp jest darmowy przez pierwszy rok korzystania z usługi, za każdy kolejny przyjdzie nam zapłacić 3,62 zł. Ta bardzo skromna opłata gwarantuje użytkownikom brak jakichkolwiek treści reklamowych wyświetlanych w aplikacji.

Pierwsze ekrany konfiguratora aplikacji wyświetlają informacje na temat zainstalowanych w systemie programów typu task killer oraz o braku wsparcia pomocy technicznej w przypadku korzystania z Custom ROM-ów. Komunikatów tych nie zobaczą użytkownicy, którzy nie używają takiego oprogramowania.

 

W następnej kolejności konfigurator poprosi o podanie numeru telefonu, który stanie się identyfikatorem użytkownika. Warto podać prawdziwy numer telefonu, z którego korzystamy, ponieważ aplikacja zweryfikuje go wysyłając wiadomość SMS.

Kolejny krok to przywrócenie zapisanych w pamięci urządzenia danych aplikacji, jednak jest on przeznaczony dla użytkowników, którzy wcześniej korzystali już z aplikacji na swoim telefonie.

 

Nastepny ekran pozwoli nam na wybranie nazwy użytkownika oraz awatara. 

Ostatni ekran konfiguratora wyświetla nam informacje o tym, że pierwszy rok usługi jest darmowy, a każdy następny będzie płatny. Tak skonfigurowana aplikacja gotowa jest do pracy. Jeśli jest to pierwsze uruchomienie programu na urządzeniu i żadne dane nie zostały przywrócone w trakcie procesu konfiguracji, wyświetlony zostanie pusty ekran listy rozmów. Będzie się on zapełniał w miarę naszego korzystania z WhatsApp.

Oparty o numer telefonu mechanizm tworzenia kont użytkowników sprawia, że nie będziemy zmuszeni do ręcznego dodawania kontaktów. W tym momencie wracamy do kija wymierzonego w twórców WhatsApp przez niektórych użytkowników, a właściwie do trzeciego jego końca. Aplikacja podczas pierwszego uruchomienia skanuje numery telefonów zapisane w pamięci telefonów i porównuje z centralną bazą WhatsApp. Dzięki temu znajomi, którzy korzystają z usługi trafiają automatycznie na naszą listę kontaktów z WhatsApp. Ten mechanizm budzi najwięcej kontrowersji, ale niestety taki sposób działania aplikacji wymyślili jej twórcy. Naszym zdaniem nikomu nie zaszkodziłoby dodanie funkcjonalności pozwalającej użytkownikowi na ręczne dodawanie kontaktów, bez wysyłania informacji o zapisanych w urządzeniu numerach telefonów.

Korzystanie z WhatsApp

WhatsApp powstał jako komunikator i na takiej funkcjonalności aplikacji skupili się twórcy. Program nie udaje czegoś, czym nie jest, a dzięki temu nie mamy do czynienia z kombajnem, który robi wszystko łącznie z podawaniem kawy. Obsługa aplikacji jest prosta i intuicyjna. Główny ekran WhatsApp prezentuje historię czatów. Z jego poziomu dostajemy dostęp do wszystkich prowadzonych przez nas rozmów.

Przytrzymanie konwersacji pozwala na wyświetlenie menu dodatkowych funkcji do zarządzania rozmowami. Dzięki temu możemy je kasować, archiwizować, a nawet przesyłać za pomocą poczty elektronicznej. Aplikacja umożliwia także dodanie skrótów do wybranych konwersacji do ekranu domowego systemu operacyjnego.

Rozmowę rozpocząć możemy poprzez kliknięcie ikony znajdującej się z górnym prawym rogu ekranu lub po wybraniu istniejącej konwersacji z listy. Nowo otwarty ekran wyświetlał będzie wiadomości przesyłane między nami i wybranymi użytkownikami.

Rozmowy tekstowe możemy wzbogacić różnego rodzaju multimediami. Aplikacja pozwala nam na dodanie obrazów z Galerii, zrobienie zdjęcia lub filmu, nagranie wiadomości głosowej lub przesłanie plików audio z pamięci urządzenia, udostępnienie naszej lokalizacji oraz przesłanie wizytówki kontaktu. Niestety WhatsApp nie integruje się z zainstalowanymi na urządzeniu aplikacjami klienckimi usług chmurowych, przez co nie mamy możliwości dodawania z poziomu komunikatora plików w nich przechowywanych. Możemy przesłać je do WhatsApp bezpośrednio z programów mobilnych, wykorzystując opcję Wyślij do, jednak tak udostępniane dane będą widoczne w postaci odnośników do plików, co w przypadku zdjęć skutkuje brakiem ich miniatur w treści konwersacji. Obok dymków wiadomości wysłanych wyświetlają się znaczniki informujące o tym, że zostały one wysłane (pojedynczy ptaszek) oraz odczytane przez adresata (podwójny). Funkcjonalność tą można wyłączyć w ustawieniach aplikacji.

W Menu konwersacji znajduje się także funkcja Zadzwoń. Niestety nie służy ona do prowadzenia rozmów głosowych przez opisywany komunikator, a pozwala jedynie na nawiązanie połączenia telefonicznego. Rozmowy głosowe oraz wideo są w WhatsApp niedostępne w tej chwili, co na tle takich aplikacji jak Skype lub Viber jest dość poważnym brakiem.

Oprócz rozmów z pojedynczymi kontaktami WhatsApp pozwala także na rozmowy grupowe co zdecydowanie ułatwia komunikacje z więcej niż jedną osobą. W komunikatorze możemy także tworzyć Ogłoszenia i wysyłać je do dowolnej liczny osób. Różnica między rozmowami grupowymi i Ogłoszeniami polega na tym, że w przypadku tych drugich adresaci odpowiadają tylko nam i inne osoby nie mają dostępu do tych wiadomości. Każdy z adresatów Ogłoszenia nie widzi także innych osób, do których wiadomość została skierowana. Obie funkcjonalności dostępne są po kliknięciu ikony Menu znajdującej się na ekranie czatów.

Ostatnia pozycja w Menu dostępnym na ekranie czatów to Status. Za pomocą tej funkcjonalności możemy w dowolnej chwili ustawić lub zmienić nasz status. Aplikacja pozwala na ręczne wpisanie tekstu lub wybranie jednej z predefiniowanych opcji. 

Ustawienia WhatsApp

Aplikacja mobilna pozwala użytkownikowi na ingerencję w wiele aspektów jej działania. W Menu dostępnym na ekranie rozmowy lub w Ustawieniach czatu wyświetlana jest pozycja Tapeta, która pozwala na zmianę domyślnej grafiki tła konwersacji na plik przechowywany w pamięci urządzenia, usłudze chmurowej lub wybranie jednego z oferowanych przez twórców aplikacji. W trzecim z przytoczonych przypadków konieczne będzie pobranie zewnętrznego, na szczęście darmowego dodatku. Program umożliwia także wyłączenie plików tapet i zastosowanie jednolitego tła. Zmiana wykonana w jednej z rozmów jest automatycznie stosowana do wszystkich innych.

W menu Ustawień WhatsApp znajdziemy kilka pozycji, które pozwolą nam na dostosowanie działania aplikacji do naszych potrzeb lub upodobań. Dwie z nich to Pomoc oraz Profil. W pierwszej znajdziemy informacje o aplikacji, odnośnik do stron zawierającej zestaw najczęściej powtarzających się pytań, aplet testujący poprawność działania programu oraz pozycję umożliwiającą przesłanie twórcom komunikatu o błędzie. Pozycja Profil pozwoli nam zmienić naszą nazwę użytkownika lub awatar.

 

Kolejna pozycja w menu Ustawień odpowiedzialna jest za ustawienia konta. Znajdziemy tu informacje o płatnościach oraz wykorzystaniu sieci. Mamy także możliwość przeniesienia profilu wraz z jego ustawieniami na inny numer telefonu lub całkowite jego usuniecie. W polu Prywatność znajdują się opcje pozwalające na dostosowanie naszej widoczność (inni użytkownicy będą informowani o dacie naszej ostatniej aktywności), kto będzie mógł widzieć nasz awatar oraz status, edytować listę zablokowanych kontaktów i włączyć lub wyłączyć funkcjonalność odpowiadającą za raportowanie odczytu wiadomości.

 

Ustawienia czatu oraz Powiadomienia pozwalają na zmianę funkcjonalności dostępnych na ekranie rozmów oraz sposobów w jaki będziemy informowani o zdarzeniach w aplikacji. Możemy w tych miejscach zmieniać takie rzeczy jak rozmiar czcionki, włączenie wysyłania wiadomości klawiszem Enter, zastosowane dźwięki oraz kolor diody powiadomień.  

2015.03.11, 08:38
Moim zdaniem lepszą funkcjonalność ma aplikacja Kakao Talk, choćby z uwagi na możliwość wyłączenia automatycznego dodawania znajomych jak i blokowania niektórych. Jest jednak mniej popularna.