partner serwisu

Co to jest Snapchat i jak go używać - rzut oka na komunikator internetowy dla Ethana Hunta

Co to jest Snapchat i jak go używać - rzut oka na komunikator internetowy dla Ethana Hunta
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
4 stycznia 2015, 13:55
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
jak działa snapchat, komunikator internetowy, sexting, snapcash, snapchat, snapchat co to jest, stories

3 miliardy dolarów za multimedialny komunikator, którego najważniejszą cechą jest kasowanie przesyłanych zdjęć zaraz po ich wyświetleniu? Tak! Tyle właśnie chciał zapłacić Marc Zuckerberg, właściciel Facebooka, za aplikację Snapchat. Dla większości z nas jest to kwota z kosmosu, jednak najwyraźniej nie dla twórców Snapchata, którzy tę bajeczną ofertę odrzucili.
Już samo to powoduje, że warto przyjrzeć się tej aplikacji z bliska. Co to jest Snapchat, jak działa, jak go używać i dlaczego to właśnie znikające zdjęcia zafascynowały i przyciągnęły ponad 100 milionów użytkowników?
Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym rzucie oka na jedną z nagłośniejszych aplikacji ostatnich miesięcy.

Snapchat – co to jest?

Jest to powstały 3 lata temu komunikator internetowy, z którego korzysta obecnie 100 milionów aktywnych użytkowników, przesyłających między sobą 700 milionów zdjęć i filmów dziennie. Aplikacja w przeciwieństwie do innych podobnych w działaniu programów skupia się przede wszystkim na łatwej i szybkiej wymianie plików multimedialnych; funkcjonalności takie, jak komunikacja tekstowa lub wideo o dziwo zostały dodane stosunkowo niedawno. Tym, co odróżnia Snapchat od tradycyjnych komunikatorów jest automatyczne kasowanie treści, którymi wymieniają się użytkownicy. Wydawać by się mogło, że takie zachowanie komunikatora jest co najmniej dziwne, ale w tym szaleństwie jest metoda, którą dostrzegł nawet Facebook oferując okrągłe 3 miliardy dolarów za wykupienie praw do aplikacji. Z perspektywy czasu trudno się dziwić właścicielom usługi, że nie zdecydowali się na transakcję - najnowsze wyniki pokazują, że pod względem liczby odtworzeń wideo Snapchat wygra z Facebookiem, nawet pomimo znacznie mniejszej liczby użytkowników.

Snapchat udostępnia użytkownikom także namiastkę portalu społecznościowego przez możliwość publikowania Stories – krótkich filmów lub zbiorów zdjęć udostępnianych publicznie lub wybranym osobom. Ostatnią funkcjonalnością oferowaną przez Snapchat jest możliwość przesyłania pieniędzy za pomocą modułu Snapcash. Zaintrygowani? Zapraszamy do bardziej szczegółowego opisu tej bijącej rekordy popularności aplikacji.

Instalacja, tworzenie konta oraz kontakty

Użytkownicy systemów Android i iOS mogą pobrać oficjalną aplikację z przeznaczonych dla ich platform sklepów. Niestety użytkownicy systemu Windows Phone są praktycznie pozbawieni możliwości snapowania. Jeszcze do niedawana mogli oni korzystać z nieoficjalnych snap-aplikacji tworzonych przez zewnętrznych deweloperów, jednak w związku z niedawnym wyciekiem fotografii spowodowanym najprawdopodobniej przez serwis Snapsaved.com, twórcy Snapchata w trosce o prywatność użytkowników zmienili regulamin swojej usługi i starają się walczyć z nieoficjalnymi wariantami komunikatora przez czasowe lub permanentne blokowanie kont korzystających z nich użytkowników. Niestety pomysłodawcy wyjątkowego komunikatora nie mają w planach wydania Snapchata na Windows Phone.

Ekran listy kontaktów

Po pobraniu i instalacji aplikacji należy utworzyć konto Snapchat. Ogranicza się to do podania adresu mailowego, daty urodzenia (z usługi nie mogą korzystać użytkownicy, którzy nie ukończyli 13 roku życia) oraz numeru telefonu (w celu weryfikacji). Konieczne będzie także wybranie nazwy użytkownika (nie można jej później zmienić) oraz  hasła zabezpieczającego dostęp do usługi. Przed pierwszym uruchomieniem Snapchat poprosi o dostęp do kontaktów zapisanych w smartfonie, co pozwoli mu na automatyczne wyszukanie i dodanie do listy tych naszych znajomych, którzy również z niego korzystają. Krok ten nie jest obowiązkowy, bo kontakty można dodawać także ręcznie, jednak samodzielne odnalezienie interesującego nas kontaktu możliwe jest jedynie na podstawie nazwy użytkownika w usłudze, nie ma natomiast możliwości odnalezienia w Snapchacie znajomych za pomocą ich adresu mailowego.

Snapchat - jak go używać

Snapchat to bardzo prosta aplikacja – zarówno od strony idei, jak i obsługi. Dzięki niewielkiej liczbie funkcjonalności korzystanie z aplikacji jest łatwe i intuicyjne, a do jej obsługi służą głównie gesty. Po uruchomieniu program wyświetla użytkownikowi moduł aparatu fotograficznego, umożliwiający włączenie lub wyłączenie lampy błyskowej (ikona w górnym lewym rogu), przełączanie miedzy przednią i tylną kamerą (górny prawy róg ekranu) oraz przejście do listy wiadomości (ikona w dolnym lewym rogu lub przesunięcie palcem w prawo) lub kontaktów (prawy dolny róg ekrany lub przesunięcie palcem w lewo).

Ekran modułu aparatu

Największym elementem modułu aparatu jest umieszczony w dolnej części wyświetlacza okrągły spust migawki, za pomocą którego zrobimy zdjęcie lub – po dłuższym przyciśnięciu – nagramy krótki film. Możliwe jest także upiększanie zdjęć i filmów - odręczne rysowanie na fotografii różnymi kolorami, dodawanie tekstu oraz dostępnych na podstawie lokalizacji efektów - prostych grafik skojarzonych z miejscem, w którym przebywamy.

Ekrany edycji zdjęć: rysowanie (po lewej) i dodawanie tekstu (po prawej)

Tak przygotowany materiał gotowy jest do wysłania, jednak przed jego udostępnieniem należy wybrać czas, przez jaki będzie wyświetlany odbiorcy. Domyślnie ustawiona wartość to 3 sekundy, można jednak zdefiniować dowolny czas wyświetlania z zakresu od jednej do dziesięciu sekund. Teraz można już przesłać wiadomość do odbiorcy, który będzie on mógł ją obejrzeć, jednak po upłynięciu ustawionego limitu czasu zostanie ona bezpowrotnie skasowana.

Ekran czatu

Snapchat pozwala także na komunikację tekstową oraz wideo między użytkownikami i podobnie, jak w przypadku przesyłania zdjęć, tak i tu wszelkie ślady po konwersacji są usuwane. Ważne wiadomości tekstowe mogą być jednak zapisać i uchronić się przed ich utratą.

Aplikacja może być także namiastką portalu społecznościowego dzięki możliwości publikowania Historii (Stories) – zbiorów zdjęć udostępnianych kilku wybranym użytkownikom lub publicznie – które, w przeciwieństwie do standardowo przesyłanych zdjęć lub prowadzonych rozmów, usuwane są dopiero po 24 godzinach.

Ostatnia funkcjonalność opisywanego programu to niedostępny jeszcze w naszym kraju moduł Snapcash, pozwalający na szybkie przesyłanie pieniędzy między użytkownikami. Do korzystania z tej funkcjonalności niezbędne jest zapisanie w ustawieniach aplikacji danych karty płatniczej lub kredytowej użytkownika.

Snapchat zapewnia duże poziom kontroli prywatności. Możemy łatwo zdefiniować, kto będzie mógł nawiązać z nami kontakt, oraz kto będzie miał dostęp do publikowanych przez nas Stories. Dla wielu użytkowników (lub potencjalnych użytkowników) sporą wadą będzie natomiast wyłącznie anglojęzyczny interfejs użytkownika.

Menu ustawień

Do czego może służyć Snapchat?

Automatyczne usuwanie konwersacji lub przesyłanych zdjęć może wydawać się dość dziwnym zachowaniem komunikatora. Takie rozwiązanie ma jednak swoje zalety. Po pierwsze maksymalnie ogranicza wykorzystanie pamięci smartfona przez dane aplikacji. Po drugie, Snapchat doskonale wpisuje się w trendy najpopularniejsze zwłaszcza wśród młodych użytkowników (21-30 lat), którzy upodobali sobie przesyłanie znajomym zdjęć z rąsi zwanych słitfociami, oraz niemających (zazwyczaj, choć są wyjątki) praktycznie jakichkolwiek wartości artystycznych zdjęć jedzenia. Snapchat to także bardzo popularne narzędzie do sextingu, czyli wymiany między użytkownikami mniej lub bardziej – zazwyczaj bardziej, podobno - roznegliżowanych fotografii. Po Snapchat coraz częściej sięgają także starsi użytkownicy, którzy wykorzystują go po prostu do dzielenia się zdjęciami i komunikacji tekstowej oraz wideo.

Zalety

  • Automatyczne usuwanie przesyłanych zdjęć i filmów oraz prowadzonych konwersacji
  • Możliwość komunikacji tekstowej oraz wideo
  • Możliwość tworzenia i udostępniania większych publikacji fotograficznych, zwanych Historiami
  • Prosty i łatwy w obsłudze interfejs…

Wady

  • …który jednak może wprowadzać w zakłopotanie użytkowników nie znających języka angielskiego 
  • Brak oficjalnej aplikacji dla platformy Windows Phone

Do zalet Snapchata zaliczylibyśmy także możliwość szybkiego i wygodnego wysyłania (i otrzymywania) za jego pomocą pieniędzy, gdyby nie fakt, że ta funkcjonalność dostępna jest na razie wyłącznie na terytorium Stanów Zjednoczonych. 

jacek.zborowski
2015.03.03, 10:34
Nie do końca rozumiem odkrywczość tego komunikatora. Moim zdaniem jest to typowo merkantylny pomysł. , ten komunikator nie wnosi nic nowego w globalnym świecie komunikacji. Prosty Gadzet nic więcej. Nie ma czym się ekscytować.
jullyss
2015.04.12, 16:18
Na moim blogu pojawił się już wpis dotyczący najnowszej aktualizacji Snapchata z wyjaśnieniem wszystkich emotikonek znajdujących się przy naszych znajomych :) http://sylvestrra.blogspot.com/2015/04/sna...-emotikony.html Zapraszam :)
paszkiewiczmateusz87
2015.05.11, 23:08
jacek.zborowski @ 2015.03.03 10:34
Nie do końca rozumiem odkrywczość tego komunikatora. Moim zdaniem jest to typowo merkantylny pomysł. , ten komunikator nie wnosi nic nowego w globalnym świecie komunikacji. Prosty Gadzet nic więcej. Nie ma czym się ekscytować.

Hej Jacku,

Uważam, że wnosi bardzo dużo. Pozwala na codzienną komunikację pomiędzy znajomymi w najróżniejszym kontekście - bez świadomości, że te dane gdzieś pozostają przy naszym 'profilu'.

Snapchat ma kilka fajnych opcji przy wysyłaniu wiadomości foto lub video. To jest naprawdę dobra zabawa - warto spróbować.

Z perspektywy marek, Snapchat gwarantuje dużą uwagę odbiorcy, bo tylko raz można zobaczyć daną wiadomość = uwaga odbiorcy, coś o co walczą wszyscy dookoła :).
paszkiewiczmateusz87
2015.05.11, 23:12
Kierujesz swój produkt / usługę do młodych osób i jesteś ciekaw jak wykorzystać Snapchata (jego główni użytkownicy to młodzi ludzie 13 - 25)?

Zapraszam do przeczytania mojego artykułu na Linkedin:

https://www.linkedin.com/pulse/what-you-ge...usz-paszkiewicz
2015.09.21, 13:13