partner serwisu

Co to jest Pushbullet i jak z niego korzystać? Przedstawiamy sposób na wygodną synchronizację smartfona z komputerem

Co to jest Pushbullet i jak z niego korzystać? Przedstawiamy sposób na wygodną synchronizację smartfona z komputerem
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
5 grudnia 2015, 15:29
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, google, ios, portal, powiadomienia z telefonu na komputerze, pushbullet, smsy na komputerze, windows

Aplikacja Pushbullet została zaprezentowana w styczniu 2013 r. i na początku pozwalała jedynie na wygodne przesyłanie plików z komputerów na smartfony pracujące pod kontrola Androida. W ciągu niemal trzech lat obecności na rynku rozrosła się do postaci usługi dostępnej na wszystkich platformach programowych i sprzętowych, umożliwiającej transfer danych między różnymi urządzeniami, wyświetlanie powiadomień z telefonów na ekranach komputerów, pisanie na nich SMS-ów oraz komunikację między użytkownikami i wszystko to w bardzo prosty, szybki i wygodny sposób. O tym, co to jest Pushbullet, jak działa, jak go obsługiwać i na czym polega jego przewaga nad podobnymi rozwiązaniami, przeczytacie w naszym artykule.

Nadal czytasz artykuły o aplikacjach na Androida na komputerze? Ułatw sobie życie i zainstaluj MobiRadar - naszą nową aplikację o wszystkim co z Androidem związane. Znajdziesz w niej najlepsze poradniki, zestawienia i inne ciekawe artykuły. Dzięki MobiRadar będziesz używał tylko najlepszych aplikacji.

MobiRadar - najlepsze aplikacje

Obecnie na wykonywanie wspomnianych przez nas we wstępie zadań pozwala wiele bardzo dobrych narzędzi. Do rozmów możemy wykorzystywać komunikatory Skype, Messenger, WhatsApp czy Snapchat, pliki między urządzeniami możemy synchronizować za pomocą usług chmurowych Dropbox, OneDrive i wielu innych, a wyświetlanie powiadomień ze smartfonów na komputerze, a także wysyłanie za ich pomocą SMS-ów możemy powierzyć usłudze AirDroid. Każde z tych narzędzi spisze się doskonale, ale po co instalować i używać je wszystkie, kiedy zastąpić można je jedną - Pushbullet?

Bohater tej publikacji po raz pierwszy został zaprezentowany w styczniu 2013 r. i od tej chwili cały czas jest rozwijany i wzbogacany o nowe funkcje, zamieniające Pushbullet w prawdziwy wielozadaniowy kombajn, który mimo wielu funkcji działa szybko i jest łatwy w obsłudze. Do niedawna usługa była całkowicie darmowa, jednak od 1. grudnia jej twórcy zdecydowali się na wprowadzenie płatnej wersji PRO, z której korzystanie będzie wymagać opłacenia abonamentu (197,83 zł rocznie lub 24,69 zł miesięcznie). Taki zabieg spowodowany jest koniecznością pozyskania funduszy na utrzymanie usługi. Twórcy nie chcą zaśmiecać swojej aplikacji reklamami, które zapewniłyby stały dopływ gotówki, dlatego też postanowili wprowadzić dwa rodzaje kont - płatne i darmowe. Z Pushbullet można korzystać na niemal każdej platformie sprzętowej, a oprócz dedykowanych im aplikacjom dostępne są także rozszerzenia do większości najpopularniejszych przeglądarek internetowych oraz strona internetowa.

Niestety tylko użytkownicy urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą Androida będą mogli skorzystać ze wszystkich funkcji oferowanych przez Pushbullet. Wariant dedykowany iOS jest dość poważnie ograniczony przez możliwości mobilnego systemu operacyjnego od Apple. Oznacza to, że osoby korzystające z iPhone'ów nie będą mogły odpowiadać na SMS-y i wiadomości z komunikatorów za pomocą komputera, pliki z nich przesyłane dostępne są tylko w aplikacji mobilnej Pushbullet (nie ma możliwości zapisania ich w pamięci urządzenia i otworzenia za pomocą innych programów), a transmisja danych jest wolniejsza.

Instalacja i klienci usługi

Z Pushbullet na komputerach osobistych można korzystać w różny sposób. Twórcy usługi udostępnili dodatki do większości najpopularniejszych przeglądarek internetowych, które praktycznie cały czas są uruchomione na naszych komputerach. Chrome, Opera oraz Vivaldi pozwalają na wyświetlanie powiadomień nawet kiedy są wyłączone, co przydać może się osobom zmuszonym walczyć o każdy wolny megabajt pamięci operacyjnej. Rozszerzenia Pushbullet znaleźć można w sklepach z dodatkami dla przeglądarek:

Osoby korzystające z systemów Windows mogą zamiast dodatku do przeglądarki zainstalować samodzielną aplikację Pushbullet, która ułatwia nieco korzystanie z usługi dzięki dodaniu do systemowego menu kontekstowego nowych pozycji. Na stronie internetowej usługi znaleźć można także odnośniki pozwalające na pobranie i zainstalowanie nieoficjalnych klientów Pushbullet dla Ubuntu (PB Indicator) oraz OS X (PuchPal), jednak te warianty nie są w żaden sposób wspierane przez twórców usługi, a w sprawie ewentualnych problemów należy kontaktować się bezpośrednio ich deweloperami.

Kolejnym krokiem jest pobranie i zainstalowanie klienta Pushbullet na smartfonie lub tablecie. Użytkownicy systemu Android znajdą go w sklepie Google Play, a osoby korzystające z urządzeń działających pod kontrolą iOS będą musiały odwiedzić odpowiednią witrynę App Store. Podobnie jak w przypadku programów przeznaczonych dla komputerów osobistych, tak i dla urządzeń mobilnych stworzone zostały nieoficjalne wersje Pushbullet dedykowane Windows Phone/Windows 10 Mobile (PushPin oraz Pushile), a także BlackBerry OS (BlackBullet i PushPlane).

Kiedy odpowiednie dodatki oraz aplikacje zostaną zainstalowane na wszystkich urządzeniach mających być ze sobą połączone, należy zalogować się w usłudze Pushbullet. Można zrobić to wykorzystując swoje konto Facebook oraz Google lub stworzyć nowe. Po wykonaniu tego kroku wszystko jest gotowe do rozpoczęcia pracy z Pushbullet.

Po odpowiednim skonfigurowaniu klientów opisywanej przez nas usługi możliwe jest włączenie opcjonalnego szyfrowania komunikacji pomiędzy użytkownikami, co pozwala na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa przesyłanych informacji. Szyfrowanie realizowane jest bezpośrednio przez aplikacje i rozszerzenia Pushbullet z pominięciem serwerów usługi.

Interfejs Pushbullet oraz rozszerzeń przeznaczonych dla przeglądarek internetowych wygląda niemal identycznie w każdym wariancie - ich okna podzielone zostały na sekcje Ludzie, Urządzenia, Kanały, SMS, Powiadomienia oraz Ustawienia, a każda z nich pozwala na dostęp do innych funkcji jak komunikator internetowy, czytanie oraz pisanie SMS-ów, przeglądanie notyfikacji oraz śledzonych Kanałów.

W przypadku aplikacji przeznaczonej dla Windows użytkownik ma możliwość wyodrębnienia niektórych sekcji wyświetlanych na pulpicie w postaci bąbelków, które można powiększać i zmniejszać jednym kliknięciem. Pozwala to na szybki dostęp do wiadomości SMS od wybranych kontaktów lub wydzielenie okna rozmów z komunikatora, historii przesyłanych informacji do innych urządzeń oraz przekazywanych przez nie powiadomień.

Podobna mechanizm dostępny jest w dodatkach do przeglądarek internetowych, jednaj w tym przypadku wydzielone okna nie mogą być minimalizowane do zajmujących zdecydowanie mniej miejsca bąbelków.

Kanały oraz komunikator

Opisywana przez nas usługa wyposażona została w bardzo prosty komunikator internetowy, który pozwala wyłącznie na rozmowy tekstowe oraz przesyłanie między użytkownikami plików. Funkcja ta jest bardzo podstawowa i nie uświadczymy w niej nawet emotikon, jednak dla niektórych będzie to zaleta, dzięki której komunikator działa bardzo szybko. Na rynku znajduje się wiele bardzo dobrych alternatyw dla tej formy komunikacji, jednak jest ona bardzo użytecznym dodatkiem dla osób, które korzystają z Pushbullet nie tylko do przesyłania na komputer powiadomień ze smartfonów.

Pushbullet wyposażony został także w namiastkę portalu społecznościowego. Każdy z użytkowników usługi może utworzyć własny kanał, który będzie śledzony przez inne osoby. Właściciel kanału może dzięki Pushbullet przesyłać do urządzeń śledzących go użytkowników komunikaty, które przekazywane są w trybie push, czyli w czasie rzeczywistym i prezentowane w postaci powiadomień na ekranach smartfonów. Na stronie internetowej usługi dostępna jest lista kanałów, wśród których przeważają portale internetowe korzystające z Pushbullet do informowania czytelników o nowych publikacjach, ale jest to tylko jedno z zastosowań tej funkcji. Taka forma komunikacji jest także często wykorzystywana przez twórców aplikacji mobilnych oraz alternatywnych wersji Androida do informowania zainteresowanych osób o wydawanych aktualizacjach oprogramowania. Jednak Kanały można wykorzystywać w dowolny sposób i przesyłać za ich pomocą jakiekolwiek informacje.

Przesyłanie plików i nie tylko między urządzeniami oraz użytkownikami

Jednak podstawową funkcją bohatera naszej publikacji jest możliwość łatwego przesyłania plików pomiędzy różnymi urządzeniami. Dane z komputera na smartfon lub tablet przekazać można wykorzystując przeglądarkę (nawet bez zainstalowanego rozszerzenia Pushbullet), odwiedzając stronę internetową usługi lub korzystając z dedykowanej dla Windows aplikacji dodającej odpowiednią pozycję do systemowego menu kontekstowego wyświetlanego po kliknięciu wybranego pliku prawym przyciskiem myszy.

Niestety ta funkcja nie jest dostępna w dodatkach do przeglądarek internetowych, co nieco zaskakuje. Pliki przesyłane są natychmiast za pośrednictwem sieci lokalnej lub przy wykorzystaniu internetu. Maksymalny rozmiar dokumentu, który można w ten sposób udostępnić to 25 MB w darmowym wariancie Pushbullet oraz 1 GB w wersji płatnej.

 

Dzięki Pushbullet dane można przesyłać także w druga stronę. W menu Udostępnij wyświetlanym na urządzeniach mobilnych znajdziemy pozycje pozwalające na przekazanie pliku do wybranych urządzeń lub osób (w takim przypadku konieczne będzie dotknięcie ikony aplikacji Pushbullet i wybranie w nowootwartym oknie konkretnego użytkownika).

 

Udostępniane w ten sposób dokumenty przeglądać można w biurkowym kliencie usługi, dodatkach do przeglądarek internetowych oraz za pomocą menadżerów plików zainstalowanych na urządzeniach, bo dane są zapisywane automatycznie w domyślnym folderze pobierania.

Pushbullet pozwala także na bardzo szybkie i wygodne przesyłanie adresów aktualnie oglądanych stron internetowych. W tym celu wystarczy kliknąć ikonę rozszerzenia w przeglądarce oraz przycisk Wyślij lub wykorzystać menu kontekstowe wyświetlane po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. W podobny sposób przesyłać można także zaznaczony tekst, a nawet obrazy osadzone na witrynach.

W płatnej wersji aplikacji dostępna jest także bardzo ciekawa funkcja Uniwersalne kopiuj i wklej. Dzięki niej tekst skopiowany do schowka na jednym urządzeniu przekazywany jest automatycznie do innych, co w znacznym stopniu ułatwia pracę z wieloma smartfonami, tabletami i komputerami.

SMS-y oraz przekazywanie powiadomień

Kolejną ciekawą funkcją w Pushbullet jest przekazywanie powiadomień ze smartfonów i tabletów na ekrany komputerów. W ten sposób przesyłane są informacje o wszystkich zdarzeniach, jednak w ustawieniach mobilnej aplikacji można wyłączyć tę funkcję dla wybranych programów lub blokować je na bieżąco wykorzystując odpowiednie przyciski prezentowane w powiadomieniach.

 

Wyświetlane ne ekranie komputera powiadomienia pozwalają także na wykonywanie pewnych akcji. W przypadku SMS-ów oraz wiadomości z niektórych komunikatorów internetowych możliwe jest odpisywanie za pomocą komputera. W wariancie darmowym funkcja ta ograniczona jest do 100 odpowiedzi miesięcznie.

W płatnej wersji Pushbullet możliwe jest także wykonywanie akcji przypisywanych do nich przez Androida. Przykładem zastosowanie tej funkcji może być aplikacja Zegar, której mobilne powiadomienie pozwala na wyłączenie alarmu lub włączenie drzemki. Te same czynności można wykonać z poziomu komputera nie odrywając rąk od myszy i klawiatury.

Jeszcze kilka dni temu o Pushbullet moglibyśmy napisać, że jest to usługa niemal doskonała. Korzystanie z niej jest łatwe i intuicyjne, a oferowane funkcje bardzo przydatne. Niestety wprowadzenie płatnego wariantu zmusza nas do spojrzenia nieco bardziej krytycznym okiem na Pushbullet. Pierwszym naszym zarzutem jest dostępny jedynie w języku angielskim interfejs aplikacji przeznaczonej dla Windows. Jest to nieco zaskakujące, bo wszystkie testowane przez nas dodatki dla przeglądarek internetowych oraz aplikacja mobilna dla Androida wyświetlane są w języku polskim. Dodatkowo rozszerzenie przeznaczone dla Firefoksa nie wyłącza automatycznie funkcji wyświetlania powiadomień po instalacji aplikacji dla Windows, co sprawia, że notyfikacje są dublowane dopóki użytkownik sam nie wyłączy ich w przeglądarce.

Mimo tych niewielkich wad, Pushbullet z lekkim sercem możemy polecić każdemu. Aplikacje klienckie i dodatki do przeglądarek działają bardzo szybko oraz cechują się małym apetytem na zasoby systemów operacyjnych. Mimo wprowadzenia płatnej wersji, darmowy wariant nie został okrojony z funkcjonalności do tego stopnia, że wymusza na użytkownikach opłacenie abonamentu, jednak autor tego rzutu okiem zrobił to z ochotą, bo wie, że usługa Pushbullet warta jest swojej ceny.

MobiRadar - najlepsze aplikacje

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.