partner serwisu

Co to jest Instagram i jak z niego korzystać? Rzut oka na najpopularniejszą usługę fotograficzno-społecznościową

Co to jest Instagram i jak z niego korzystać? Rzut oka na najpopularniejszą usługę fotograficzno-społecznościową
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
9 marca 2015, 21:04
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
edycja zdjęć, facebook, filtry, fotografie, instagram, publikowanie zdjęć, selfie, udostępnianie wideo, udostępnianie zdjęć, vintage, zdjęcia

Wielu z Was może zastanawiać się, skąd wzięła się moda na wszechobecne w internecie zdjęcia jedzenia okraszone różnego rodzaju hipsterskimi filtrami, robione na szybko w toaletach fotografie dziubków lub pstrykane z ręki słitfocie. Jednym ze sprawców tego cyfrowego ekshibicjonizmu jest serwis społecznościowy Instagram. To właśnie on spopularyzował i ułatwił wymianę zdjęć między użytkownikami smartfonów. Niestety nawet tak przydatne narzędzie, jeśli trafi w niewłaściwe ręce, może stać się zmorą internetu. W takim razie co to właściwie jest Instagram, do czego służy i jak z niego korzystać?

Instagram - co to w ogóle jest?

Pierwsza wersja Instagrama zadebiutowała na iPhonach w 2010 r. Jej twórcy chcieli oddać użytkownikom proste w obsłudze narzędzie, dzięki któremu będą mogli nie tylko dzielić się zdjęciami i krótkimi filmami ze znajomymi, ale także wraz z osobami z całego świata stworzyć portal społecznościowy, który pozwalałby patrzeć na rzeczywistość oczami innych. Tak piękna idea musiała spotkać się ze sporym zainteresowaniem użytkowników. Po niecałych dwóch latach od premiery, z Instagrama korzystało aktywnie ponad 100 milionów osób, a w grudniu 2014 r. liczba ta urosła o kolejne 200 milionów. Tak duża popularność serwisu nie mogła umknąć uwadze Marka Zuckerberga, który znany jest z wydawania bajońskich sum na komunikatory internetowe lub - jak w przypadku opisywanej przez nas usługi - portale społecznościowe. NJednakże w porównaniu do opisywanej przez nas aplikacji WhatsApp, twórcy Instagrama zadowolili się zaledwie 300 milionami dolarów, które właściciel Facebooka zaoferował im w 2012 r. Skąd jednak to całe zamieszanie wokół Instagrama?

Największą zaletą opisywanego przez nas serwisu jest aplikacja mobilna. Pozwala ona nie tylko na robienie zdjęć, ale także na szybkie i łatwe dodawanie do nich różnego rodzaju filtrów. To właśnie dzięki nim fotografie publikowane w Instagramie wydają się być tak wyjątkowe. Dodatkowym smaczkiem zdjęć wykonanych przy pomocy Instagrama jest bardzo rzadko spotykany w dzisiejszej fotografii kwadratowy format zdjęć, rodem z aparatów Kodak Instamatic lub Polaroid. W połączeniu z szybkim i prostym udostępnianiem obrazów i filmów otrzymujemy bardzo wygodne narzędzie, które pozwala nie tylko dzielić się artystycznymi wizjami, ale także szukać inspiracji u użytkowników z całego świata. Społecznościowy aspekt usługi bardzo szybko zaskarbił sobie serca użytkowników, a sam serwis stał się niesamowicie popularnym medium, z którego można czerpać informacje z życia mniej lub bardziej sławnych osób, co przysparza my jeszcze większej popularności. Jak zatem rozpocząć przygodę z Instagramem?

Instalacja i konfiguracja

Instagram dostępny jest na wszystkie trzy wiodące platformy mobilne, a jego instalator możemy pobrać z przeznaczonych dla nich sklepów z aplikacjami. Instalacja przebiega w ten sam sposób, jak w przypadków innych programów i ogranicza się jedynie do uruchomienia pobranego pliku.

Po uruchomieniu aplikacji należy zalogować się do usługi. Możemy dokonać tego na dwa sposoby - wykorzystując login i hasło naszego profilu na Facebooku lub założyć nowe konto. W drugim przypadku zmuszeni będziemy do podania adresu e-mail oraz wybrania nazwy dla tworzonego profilu, a także zabezpieczającego go hasła. W tym momencie możemy także podać dodatkowe, jednak niewymagane dane – numer telefonu oraz imię i nazwisko. Konfigurator pozwala także na dodanie awatara dla naszego profilu.

Niestety podczas tworzenia nowego konta natknęliśmy się na małe problemy. Po wypełnieniu formularza i wysłaniu go na serwery usługi wyświetlany był nam komunikat o nieznanym błędzie sieci.

Po kilku kolejnych próbach zauważyliśmy, że wybrana przez nas nazwa użytkownika stała się nieprawidłowa (według aplikacji była wykorzystywana), co pozwoliło nam sądzić, że w końcu konto zostało utworzone, jednak z żaden sposób nie zostaliśmy o tym poinformowani. Próba zalogowania się z wykorzystaniem wprowadzonych przez nas danych pozwoliła na uruchomienie aplikacji, co oznacza, że któraś z rzekomo nieudanych prób założenia konta musiała zakończyć się powodzeniem.

Aplikacja podczas pierwszego uruchomienia prosi o zezwolenie jej dostępu do usług lokalizacji oraz do zapisanych w urządzeniu kontaktów. W obu przypadkach odmowa nie zakończy pracy programu, jednak może utrudnić nam korzystanie z niektórych dostępnych w aplikacji Instagram funkcjonalności. Odmówienie dostępu do naszego położenia geograficznego uniemożliwi przypisywanie tych informacji do udostępnianych zdjęć, co zablokuje możliwość śledzenia naszej aktywności na fotomapie, czyli mapie, na której oznaczone są lokalizacje wykonywania zamieszczonych w Instagramie fotografii. 

Mimo zezwolenia na dostęp do kontaktów program nie dodaje automatycznie odnalezionych pośród nich użytkowników usługi do obserwowanych przez nas osób. I jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo każdy może sam zdecydować czyje zdjęcia i filmy chce oglądać. Nowe osoby do obserwowanych możemy dodawać za pomocą wyszukiwarki wyświetlającej się w górnej części okna aplikacji, jednak w takim przypadku musimy znać nazwy użytkownika wybrane przez naszych znajomych. Drugim sposobem jest udanie się do menu ustawień naszego profilu. Znajdziemy tam możliwość dodania znajomych z Facebooka, wybrania spośród kontaktów zapisanych na urządzeniu oraz zaproszenia niekorzystających jeszcze z Instagrama osób.

Instagram - jak go używać

Ekran powitalny wyświetlany podczas pierwszego uruchomienia aplikacji zaprasza nas do podzielenia się mediami. Możemy tego dokonać wybierając ikonę aparatu znajdującą się na środkowej zakładce umieszczonej na dolnym panelu.

Uruchomiona w ten sposób aplikacja aparatu pozwala na zrobienie zdjęcia lub nakręcenie krótkiego, trwającego maksymalnie 15 sekund filmu. Na tym ekranie możemy także włączyć lub wyłączyć siatkę oraz lampę błyskową lub przełączać się między przednią i tylną kamerą w smartfonie.

 

Z prawej strony spustu aparatu znajduje się ikona pozwalająca na przełączenie się z domyślnego trybu aparatu na kamerę. Po lewej stronie odnaleźć możemy przycisk dostępu do zapisanych w urządzeniu obrazów i filmów.

Po zrobieniu zdjęcia automatycznie uruchamiany jest edytor, który pozwala na dodanie do fotografii jednego z kilkunastu efektów lub ręczną zmianę takich parametrów jak jasność, kontrast, nasycenie, wyostrzenie itp.

 

Tak przygotowany obraz gotowy jest do udostępnienia. Na przygotowanym do tego ekranie możemy dodać opis zdjęcia wraz ze znacznikami (hasztagami), oznaczyć znajomych oraz dodać fotografię do naszej fotomapy. Mamy także możliwość udostępnienia pliku w usłudze Instagram, przesłania go wybranemu użytkownikowi lub publikacji w takich serwisach jak Facebook, Twitter, Tumblr czy Flickr.

W ten sam sposób możemy postępować z przechowywanymi w pamięci urządzenia zdjęciami lub nakręconymi za pomocą aplikacji Instagram filmami, jednak w przypadku tych drugich nie będziemy mieli możliwości nakładania efektów.

Instagram to jednak nie tylko aplikacja do robienia i edytowania zdjęć. To przede wszystkim portal społecznościowy, który pozwala dzielić się użytkownikom ich pracą. Obrazy tworzone przez śledzonych przez nas użytkowników usługi wyświetlane są na stronie domowej, którą do której możemy przejść klikając skrajną lewą ikonę znajdującą się na dolnym panelu.

Prezentowane tu zdjęcia możemy polubić klikając je dwukrotnie lub używając do tego ikony z sercem możemy je także komentować. Kliknięcie hamburgerowego menu umożliwia skopiowanie linku do zdjęcia oraz zgłoszenie twórcom usługi ewentualnego nadużycia.

Z Instagrama można także korzystać jak z serwisu informacyjnego. Ogromna popularność opisywanej przez nas usługi sprawia, że mniejsze lub większe gwiazdy i celebryci bardzo chętnie dzielą się swoimi zdjęciami. Dzięki temu każdy może sprawdzić, co dzieje się u Beyonce lub Justina Bibera. Wybór tych osób może wydać się niektórym niepoważny lub nawet śmieszny, jednak są to jedne z najpopularniejszych w serwisie Instagram profile.

Ustawienia aplikacji mobilnej

Do menu ustawień aplikacji dostać możemy się po kliknięciu menu hamburgerowego znajdującego się w górnym prawym rogu ekranu naszego profilu, który wyświetla się po dotknięciu skrajnej prawej ikony na dolnym panelu aplikacji. Znajdziemy tu wiele opcji pozwalających na konfigurację programu.

Pierwsze wyświetlane pozycje pomagają w dodawaniu kontaktów do osób przez nas obserwowanych. Tak jak pisaliśmy wcześniej, możemy śledzić w Instagramie aktywność naszych znajomych z Facebooka lub osób zapisanych w kontaktach naszego urządzenia. Możliwe jest tu także wysyłanie zaproszeń do użytkowników, którzy jeszcze nie korzystają z tej usługi. 

 

Kolejna sekcja menu Ustawień odpowiedzialna jest za konfigurację naszego profilu w usłudze. Możemy tu edytować nasze informacje profilowe, zmienić hasło do serwisu, wyświetlić polubione przez nas posty oraz ustawić naszą widoczność w usłudze. Przełączenie profilu na prywatny skutkuje tym, że naszą aktywność w Instagramie będą mogły śledzić jedynie osoby, którym na to pozwolimy.

 

Kolejna kategoria w menu Ustawień odpowiedzialna jest za pracę samej aplikacji. Umożliwia powiązanie kont w innych serwisach społecznościowych z profilem Instagram, pozwala też na włączenie powiadomień push, konfigurację sposobu działania aparatu czy użycia danych, jeśli korzystamy z internetu mobilnego.

 

Ostatnie kategorie w menu ustawień to Pomoc i Informacje. Znajdziemy tu linki do najczęściej zadawanych pytań, możliwość zgłoszenia błędu lub podzielenia się opinią oraz różnej maści informacje na temat polityki prywatności serwisu, a także jego regulamin oraz odnośnik do oficjalnego bloga twórców serwisu.

Podsumowanie

Instagram to jedna z tych usług, które zrewolucjonizowały sposoby wykorzystania smartfonów. Twórcom Instagrama wypada pogratulować nie tylko pomysłu, ale także sposobu, w jaki został on zrealizowany. Aplikacja działa szybko, nie powoduje błędów, a jej obsługa jest bardzo intuicyjna, co pozwala nawet największym laikom tworzyć ciekawe zdjęcia dzięki dużej ilości prostych do zastosowania filtrów. Nie bez znaczenia dla naszej końcowej oceny usługi jest także aspekt społecznościowy. W myśl zasady mówiącej o tym, że jeden obraz wart jest tysiąca słów, twórcy portalu udostępnili użytkownikom miejsce oraz narzędzia nie tylko do udostępniania swojego spojrzenia na świat, ale także zapoznania się z rzeczywistością widzianą oczami i duszą innych. Mimo niewielkiego zgrzytu, który przytrafił się nam w trakcie dodawania konta do usługi z lekkim sercem polecamy sprawdzenia serwisu Instagram wszystkim.

Niestety z opisywanym przez nas portalem społecznościowym wiąże się jeden minus, który może bardzo szybko zniechęcić nas do korzystania z usługi. Należy bardzo rozsądnie wybierać osoby, które obserwujemy, żeby świata widzianego oczami innych nie przesłoniły nam zdjęcia jedzenia czy słitfocie robione w toaletach.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.