partner serwisu

CCleaner Cloud - nie tylko zdalne monitorowanie i konserwacja systemów Windowsów

CCleaner Cloud - nie tylko zdalne monitorowanie i konserwacja systemów Windowsów
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
4 października 2015, 23:19
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
ccleaner, chmura, defraggler, dropbox, informacje o komponentach, informacje o sprzęcie, informacje o systemie, konserwacja, monitorowanie, piriform, przeglądarka, speccy, windows, zdalny dostęp, zdarzenia systemowe

Firma Piriform znana jest od lat jako twórca narzędzi przeznaczonych do konserwacji i optymalizacji systemów operacyjnych Windows. Niedawno czeski deweloper udostępnił opartą na chmurze usługę CCleaner Cloud pozwalającą na zdalny monitoring oraz konserwację komputerów. O tym jak sprawdzają się zdalne kontrolowanie programów CCleaner, Defraggler i Speccy oraz dodatkowe funkcje nowej usługi przeczytacie w naszym rzucie oka.

Dla nikogo nie powinno być tajemnicą, że systemom operacyjnym (nie tylko Windows) trzeba od czasu do czasu poświęcić trochę uwagi. Z czasem pracują one wolniej, kurczy się przestrzeń dyskowa, a w niektórych przypadkach w przeglądarkach internetowych pojawiają się dziwne dodatki uprzykrzające korzystanie z Sieci. Firma Piriform ma w swoim arsenale kilka narzędzi, które doskonale radzą sobie z większością wymienionych problemów: CCleaner pomaga oczyścić dyski ze zbędnych plików, Defraggler poukłada pozostałe tak, żeby ich odczyt był szybszy, a Speccy poda parametry sprzętu, dzięki czemu będziemy wiedzieli, czy układowi chłodzenia nie będzie potrzebna interwencja w postaci solidnego odkurzenia. Opisany scenariusz jest wykonywany przez większość z nas, a ta część, posiadająca większą wiedzę o sprzęcie oraz oprogramowaniu, proszona jest często o pomoc z komputerami rodziny i znajomych, gdzie wykorzystuje swoją wiedzę. Firma Piriform udostępniła niedawno narzędzie, które z zadowoleniem powitają zwłaszcza Ci drudzy. CCleaner Cloud to usługa dająca zdalny dostęp do komputerów i dużej ilości informacji o systemie operacyjnym oraz występujących w nim zdarzeń, pozwalająca na jego konserwację, a także optymalizację za pomocą wcześniej wspomnianych aplikacji czeskiego dewelopera.

Rejestracja w usłudze i aplikacja kliencka

Żeby skorzystać z CCleaner Cloud należy najpierw zarejestrować się w usłudze. Proces ten jest bardzo prosty i wymaga od użytkownika podania jedynie adresu e-mail, który posłuży do weryfikacji profilu oraz przesyłania wybranych powiadomień. Na dostęp do usługi można czekać nawet dobę, jednak w naszym przypadku od czasu rejestracji do pierwszego logowania upłynęło zaledwie kilka minut.

Kolejny krok to instalacja aplikacji klienckiej na komputerach i dodanie ich do usługi. Po kliknięciu przycisku Add Computer  dostępnego na pierwszej stronie po zalogowaniu do CCleaner Cloud, wyświetlana jest witryna, z której można pobrać program CCleaner Cloud dla Windows lub jego przypisaną od razu do konta wersję, co zdecydowanie upraszcza proces dodawania komputerów do usługi. Taką wersję instalatora można zabezpieczyć dzięki funkcji zablokowania ilości instalacji lub daty jego ważności. Po uruchomieniu i zainstalowaniu powiązanego z kontem wariantu CCleaner Cloud dla Windows należy jedynie zatwierdzić dodanie komputera w usłudze. Opcja ta jest szczególnie przydatna, kiedy nie mamy fizycznego dostępu do komputera. W takim przypadku należy jedynie przesłać komuś instalator i poprosić o zainstalowanie programu (co wymaga jedynie klikania przycisku Next).

W przypadku instalatora nieprzypisanego do konta w czasie instalacji należy wpisać hasło i login do profilu w usłudze CCleaner Cloud, co automatycznie doda do niej nowy komputer. Co ciekawe, w obu przypadkach nie ma konieczności instalowania dodatkowych programów na komputerach klienckich, wszystkie funkcje aplikacji CCleaner, Deffragler i Speccy dostępne są z poziomu przeglądarki internetowej. 

Darmowy wariant CCleaner Cloud pozwala na zdalne monitorowanie i zarządzanie trzema komputerami, przeglądanie - ograniczonych do 100 dziennie - informacji o zdarzeniach systemowych oraz ich historię do dwóch miesięcy wstecz. W płatnych wariantach użytkownicy otrzymują możliwość zarządzania i monitorowania większą liczbą komputerów, planowania zadań, dwuetapową weryfikację, nielimitowane informacje o zdarzeniach systemowych oraz dostęp do ich historii z ostatniego roku.

CCleaner Cloud

Interfejs usługi jest bardzo prosty, schludny, przejrzysty i intuicyjny, a żaden z elementów nie rozprasza uwagi użytkownika. Niestety nie ma możliwości zmiany języka na inny niż angielski. Na pierwszej stronie po zalogowaniu się do usługi wyświetlane są informacje o dostępnych w niej komputerach (możliwość przełączania widoku z ikon na drzewo lub listę, pozwalającą dodatkowo na wykonywanie szybkich akcji jak przenoszenie do grup, oczyszczanie lub defragmentacja nawet kilku urządzeń jednocześnie), które można łączyć z grupy.

Poniżej prezentowane jest okno wyświetlające chronologiczną listę zdarzeń systemowych z wszystkich dołączonych do usługi komputerów. W dolnym prawym rogu znajduje się przycisk Got a Question?, którego kliknięcie daje dostęp do sprawnie działającej pomocy dotyczącej usługi i jej funkcji. Jest to jedyny częściowo spolszczony element interfejsu, jednak wpisywane zapytania powinny być w języku angielskim, w przeciwnym razie narzędzie nie będzie zwracać wyników.

Po wybraniu jednego z komputerów, użytkownikowi prezentowane są dodatkowe funkcje i informacje.

Podsumowanie (Summary)

W tej zakładce znaleźć można podstawowe informacje o komputerze (zainstalowany system operacyjny, procesor, pamięć RAM oraz karta graficzna), zdarzeniach, użyciu niektórych komponentów oraz interfejsów (sieć, pamięć RAM, procesor, aktywne procesy systemowe), a także o wykorzystaniu i aktywności dysków twardych.

Sprzęt (Hardware)

Tutaj prezentowane są bardzo szczegółowe informacje o wszystkich komponentach znajdujących się w komputerze. Wśród nich znajdziemy nie tylko parametry techniczne poszczególnych urządzeń, ale nawet tak szczegółowe dane jak temperatura poszczególnych rdzeni procesora, jego taktowanie i użycie oraz prędkość obrotowa wentylatora zamontowanego na schładzaczu, a także niektóre napięcia podawane przez płytę główną. Ta zakładka może być kopalnią wiedzy w czasie diagnozowania problemów z komputerem. 

Oprogramowanie (Software)

Podobnie jak w przypadku Komponentów, tak i zakładka dotycząca oprogramowania prezentuje użytkownikom bardzo rozbudowane informacje. Odnajdziemy tutaj nie tylko dane o zainstalowanym systemie operacyjnym, ale także o działających procesach wraz z ich wpływem na Windows oraz sprzęt, możemy zarządzać programami uruchamianymi podczas startu systemu, przeglądać zainstalowane aplikacje (niektóre można nawet odinstalować) oraz instalować aktualizacje systemowe (hurtowo lub wybiórczo). Ciekawym dodatkiem jest możliwość zdalnego instalowania programów. CCleaner Cloud pozwala na szybkie dodanie kilku aplikacji (7Zip, Adobe Reader DC, Chrome, Evernote, Firefox, Java, Notepad++, Skype, VLC) lub ręczną instalację wykorzystującą usługę dysku w chmurze Dropbox. Dzieki czemu przechowywane tam instalatory z rozszerzeniem .msi (nie ma możliwość uruchamiania samo wykonywalnych plików .exe) można dodawać zdalnie do systemów operacyjnych.

CCleaner i Defraggler

W tej zakładce znajdziemy większość funkcji i narzędzi znanych z biurkowych wersji programów. Pozwolą one na oczyszczenie dysków ze zbędnych plików, usunięcie błędów w rejestrze systemowym, odtworzenie Windows za pomocą punktów przywracania, bezpieczne wymazywanie wolnej przestrzeni dyskowej oraz analizę i defragmentację plików na nośnikach pamięci.

Zdarzenia systemowe (Events)

Ostatnia zakładka prezentuje użytkownikowi listę zdarzeń systemowych, które można filtrować wybierając z w polu Show jedną ze zdefiniowanych kategorii, między którymi znajdziemy takie, jak włączanie lub wyłączenia komputera, instalowanie aplikacji, aktywność programów CCleaner i Defraggler, a także dane na temat działania usługi Windows Update. Wszystkie informacje przedstawione są w sposób czytelny, opatrzone łatwymi do zidentyfikowania ikonami oraz dokładną datą.

Ustawienia klienta CCleaner Cloud

Usługa pozwala na skonfigurowanie niektórych z jej funkcji. W menu Ustawień znajdziemy możliwości zmiany wyświetlanych w przeglądarce nazw komputerów, włączenia autologowania w usłudze (po dwukrotnym kliknięciu ikony w zasobniku systemowym), dodania lub usunięcia szybkich akcji, włączenie trybu tylko do odczyty przestawiającego pracę CCleaner Cloud w tryb monitorowania (bez możliwości wprowadzania zmian na dyskach i w systemie operacyjnym), ograniczenie przesyłanych do usługi informacji (Summary mode) oraz zablokowanie aplikacji klienckiej przed wyłączeniem oraz zmianą jej ustawień. Dodatkowo do każdego z komputerów przypisać można inna ikonę. Ostatnia pozycja w tym menu umożliwia usunięcie urządzenia z usługi.

Zakładka Events pozwala na wybranie informacji o zdarzeniach systemowych, które będą prezentowane w usłudze lub przesyłane na adres mailowy.

Osoby, które zdecydują się na płatną wersję CCleaner Cloud będą mogły dodatkowo ustawić harmonogram uruchamiania aplikacji CCleaner oraz Defraggler w zakładce Scheduling.

Ustawienia profilu

Te nie są rozbudowane, jednak wydaje się, że pozwalają na modyfikację najpotrzebniejszych parametrów. W menu, do którego dostęp możliwy jest po kliknięciu pozycji Account Settings,wyświetlanej w znajdującej się w górnym prawym roku okna ikonie profilu użytkownika, możliwa jest zmiana jego nazwy, skojarzonego z usługą adresu e-mail, hasła dostępu, włączenia lub wyłączenia newslettera oraz możliwość skonfigurowania strefy czasowej, a także formatu daty.

Podsumowanie

Dla kogo

Wbrew pozorom możemy polecić korzystanie z usługi CCleaner Cloud każdemu. Z pewnością z radością przywitają ją osoby, które zawodowo lub hobbystycznie opiekują się rożnymi komputerami. CCleaner Cloud pozwala nie tylko na szybkie i zdalne uruchomienie narzędzi pozwalających na konserwację systemów operacyjnych, ale dostarcza również wiele informacji na temat komponentów komputera oraz działającego na nim oprogramowania. Dodatkowymi atutami w takich zastosowaniach będą funkcje pozwalające na zdalną instalację programów oraz śledzenie zdarzeń systemowych.

Jednak z CCleaner Cloud z powodzeniem mogą korzystać zwykli użytkownicy, którzy posiadają tylko jeden komputer. Na pierwszy rzut oka uruchamianie przeglądarki i łączenie się z usługą w  chmurze do wykonywania takich zadań jak oczyszczanie dysków lokalnych ze zbędnych plików, ich defragmentacja, czy zarządzanie programami startowymi lub aktualizacjami systemowymi wydawać może się głupim pomysłem. Jeśli jednak dostęp do tych wszystkich i wielu innych funkcji będziemy mieli w jednym miejscu i dzięki instalacji pojedynczej aplikacji, która pozwala na uruchomienie usługi po dwukrotnym kliknięciu ikony wyświetlanej w zasobniku systemowym, to okazuje się, że nawet do zadań wykonywanych lokalnie CCleaner Cloud nadaje się wyśmienicie, a dodatkowo oferuje możliwość zdalnej pracy.

Wady i zalety

Mimo tego, że CCleaner Cloud jest bardzo nową usługą, która został udostępniona niedawno, to musimy przyznać, że wywarłą ona na nas bardzo pozytywne wrażenie. Interfejs jest prosty i funkcjonalny, dostępnych jest wiele przydatnych funkcji, a całość działa bardzo szybko. W czasie naszych testów nie trafiliśmy na żadne błędy w usłudze oraz aplikacji klienckiej. Na pierwszy rzut oka CCLeaner Cloud wydaje się usługą przeznaczoną dla zaawansowanych użytkowników opiekujących się co najmniej kilkoma komputerami, jednak jest to błędne wrażenie. Z usługi korzystać może każdy. Jedyne do czego możemy się przyczepić to, brak możliwości zmiany języka interfejsu, jednak jesteśmy przekonani, że i ta funkcja zostanie dodana do CCleaner Cloud w bliskiej przyszłości. Na siłę moglibyśmy napisać, że brakuje aplikacji przeznaczonej dla urządzeń mobilnych (co swoją drogą byłoby bardzo przydatne dla niektórych użytkowników) czy możliwości zdalnego uruchamiania programów (chociażby za pomocą systemowego wiersza poleceń), ale obecności takich funkcji producent nie obiecał, więc ciężko traktować ich brak jako wadę. 

2015.10.06, 17:47
A jak z polityką prywatności ? Pewnie wszystkie dane lecą dalej w siną dal ;-)
2015.10.06, 23:56
Jacek-Placek @ 2015.10.06 17:47
A jak z polityką prywatności ? Pewnie wszystkie dane lecą dalej w siną dal ;-)

Zaraz tam w siną :P