partner serwisu

Biuro pod ręką, czyli Microsoft Office dla Androida

Biuro pod ręką, czyli Microsoft Office dla Androida
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
23 kwietnia 2014, 02:49
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, microsoft office, office dla androida, office mobile, office mobile dla androida, office na smartfony, office na tablety z androidem

To, że z aplikacji pakietu Office możemy korzystać na komputerach i tabletach z systemem Windows, dla nikogo nie jest niespodzianką. To, że są dostępne również dla smartfonów wyposażonych w system operacyjny Microsoftu również nie jest niczym szczególnie zaskakującym. 
Gigant z Redmond potrafił jednak w ostatnich tygodniach i miesiącach namieszać całkiem mocno. Pierwszym, bardzo pozytywnym zaskoczeniem było wypuszczenie na rynek specjalnie przygotowanej wersji Office dla iPada. Co jeszcze bardziej zaskakujące, to fakt, że jest ona nie tylko darmowa, ale też na tyle funkcjonalna, że wyraźnie widać, iż jej celem nie jest wyłącznie próba przekonania użytkowników tabletów od Apple do zmiany sprzętu na coś z Windowsem.
Co jednak mają zrobić posiadacze sprzętu z najpopularniejszym obecnie mobilnym systemem operacyjnym, czyli Androidem? Czy im również Microsoft może coś zaproponować? Okazuje się, że tak.

Na naszym zeszłotygodniowym spotkaniu z przedstawicielami Microsoftu poruszaliśmy wiele tematów, jednak głównym z nich był pakiet Office. Większa część spotkania dotyczyła wprowadzenia na rynek Office 365 Personal, czyli oferty subskrypcji skierowanej do pojedynczych użytkowników. W trakcie rozmowy poruszyliśmy również temat smartfonów i tabletów z Androidem i dostępności Office właśnie dla nich. 

Wersja Office Mobile dla Androida dostępna już od 27 marca, czyli w chwili pisania tego tekstu - prawie miesiąc. Co ciekawe - została udostępniona do pobierania ze sklepu Google Play dokładnie tego samego dnia, którego miała miejsce dość uroczysta - połączona z konferencją prasową samego Satyi Nadelli, CEO Microsoftu - prezentacja Office dla iPada. Dlaczego więc spośród dwóch nowych produktów, które są nie tylko zwykłym oprogramowaniem, ale też (a może przede wszystkim) wyraźnym wskazaniem nowej strategii firmy, polegającej na skupieniu się na usłudze i odłączeniu jej od jednej konkretnej platformy sprzętowej, tylko jeden z tych produktów został zaprezentowany z wielką pompą a drugi jakby mimochodem wrzucony na sklepowe półki

Obstawialiśmy, iż powodem takiego działania Microsoftu może być okrojona w dużym stopniu funkcjonalność Office dla Androida. I chociaż nie otrzymaliśmy na powyższe pytanie odpowiedzi, usłyszeliśmy jednak, iż jest to w pełni funkcjonalna mobilna wersja pakietu. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy tak jest w rzeczywistości.

Office Mobile dla Androida - rzut oka

Po instalacji aplikacji (co ważne, instalacji w pełni darmowej), zaakceptowaniu postanowień licencyjnych i zapoznaniu się z krótkim samouczkiem zostaliśmy poproszeni o zalogowanie się kontem Microsoft, co też uczyniliśmy.

Office Mobile dla Androida

Interfejs użytkownika aplikacji został nieco zmieniony w porównaniu do wersji znanej z urządzeń z Windows Phone, choć główna różnica polega na tym, że zamiast przesuwać dostępne ekrany na boki, tutaj mamy do nich dostęp z pozycji trzech zakładek - ostatnie dokumentymiejscanowy.

Office Mobile dla Androida 

Na pozór drobną, choć znaczącą zmianę znaleźliśmy również w pierwszej z zakładek - w wersji Office Mobile na smartfonie z WP mamy dostęp także do ostatnio otwieranych dokumentów z załączników poczty e-mail, w androidowym Office tych dokumentów nie znajdziemy, są tu wyłącznie te, które znajdują się w usłudze OneDrive powiązanej z naszym kontem Microsoft. Możemy też skonfigurować inne miejsca, które mają być źródłem dokumentów - do tego celu służy druga ze wspomnianych zakłedek. Mamy tu do wyboru Office 365 w wersji dla firm a także witrynę SharePoint. Co zaskakujące - tym razem negatywnie - miejsca nie obejmują opcji dostępnej w windowsphonowej wersji pakietu, czyli dokumentów w telefonie. Te co prawda również możemy otwierać, ale wyłącznie z poziomu systemowego managera plików.

Office Mobile dla Androida

Zakładka trzecia pozwala na tworzenie nowych dokumentów Word i Excel w formie pustego dokumentu lub przy wykorzystaniu jednego z kilku dostępnych szablonów szablonów.

Office Mobile dla Androida

A jakie są możliwości edycyjne pakietu?

Word

Otworzyliśmy dokument zawierający różne typy formatowania, nagłówki, tabelki oraz grafikę. 

Office Mobile dla Androida

Bez problemu możemy przeszukiwać dokument pod kątem interesujących nas słów lub przejść do wybranego, rozpoczętego nagłówkiem akapitu.

Office Mobile dla Androida  Office Mobile dla Androida

W prosty sposób możemy też edytować treść dokumentu, łącznie ze zmianą jego formatowania a także także korzystać z funkcji kopiuj/wklej.

Office Mobile dla Androida  Office Mobile dla Androida

Bez problemu dodamy również komentarze w wybranych miejscach.

Office Mobile dla Androida

 

Czego nie zrobimy? Nie uda nam się manipulować grafiką, tabelami ani wykresami. Również tworząc dokument od podstaw nie wstawimy do niego własnego obrazu. 

Excel

Znów otworzyliśmy gotowy dokument, zawierający sporo formuł a także kilka różnego typu wykresów.

Office Mobile dla Androida

Podstawowe formatowanie komórek i edycja ich zawartości nie stanowi żadnego problemu.

Office Mobile dla Androida

Możemy też zmieniać szerokość i wysokość kolumn i rzędów w arkuszu, jednak trafienie palcem w dość mały wskaźnik na ekranie nie jest zbyt proste.

Office Mobile dla Androida

W prosty sposób możemy poruszać się po arkuszach wchodzących w skład dokumentu oraz przeskakiwać pomiędzy wykresami, bez konieczności przewijania ekranu. Możemy też wstawić własny wykres.

Office Mobile dla Androida  Office Mobile dla Androida

Power Point

Raz jeszcze skorzystaliśmy z gotowego dokumentu - tym razem jest to sześcioslajdowa prezentacja wykorzystująca różne typy przejść miedzy slajdami.

Office Mobile dla Androida

Pokaz slajdów odbywa się bez problemu, między kolejnymi slajdami poruszamy się przesuwając palcem w lewo lub w prawo. Do każdego ze slajdów możemy też dodać notatkę.

Office Mobile dla Androida

Prezentację możemy też obejrzeć w formie zestawu slajdów. Mamy również możliwość edycji, choć w dość niewielkim stopniu - możemy co prawda zmieniać treści na slajdach, nie zmienimy jednak ani grafik, ani też przejść między slajdami. Nie dodamy też dodatkowych elementów prezentacji.

Office Mobile dla Androida  Office Mobile dla Androida

Podsumowanie

Sam fakt, że posiadacze urządzeń z Androidem mają już możliwość korzystania z przygotowanego przez Microsoft pakietu Office to bardzo pozytywna informacja. Nie da się jednak ukryć, iż nie jest to aplikacja pozwalająca na zbyt wygodną pracę. Office Mobile będzie bez problemu służył jako całkiem wygodna przeglądarka dokumentów zsynchronizowana z chmurową usługą OneDrive, nie pozwoli jednak na zbyt zaawansowaną ich edycję. Oczywiście wprowadzimy nią drobne poprawki w dokumencie Word czy zaktualizujemy dane w arkuszu Excel, nie powinniśmy jednak liczyć na możliwość wygodnego i szybkiego tworzenia nowych, pełnoprawnych dokumentów. Funkcjonalność pakietu jest dość mocno ograniczona, dość wspomnieć o braku możliwości wstawiania obrazów do dokumentów Worda czy jakiegokolwiek tworzenia prezentacji PowerPoint. 

Żeby jednak oddać Microsoftowi sprawiedliwość, musimy wspomnieć o tym, iż ta funkcjonalność rzeczywiście praktycznie nie różni się od tego, co znamy z Office'a dla urządzeń z Windows Phone. Właściciele iPadów muszą więc poczuć się mocno wyróżnieni tym, że dla nich została przygotowana zupełnie inna wersja pakietu, umożliwiająca dużo wygodniejszą i - przede wszystkim - znacznie pełniejszą pracę, łącznie z tworzeniem prezentacji w aplikacji PowerPoint, czego brakuje w mobilnych wersjach Office dla pozostałych platform.

Zrozumiałe jest więc, dlaczego to wersja pakietu dla tabletów Apple została zaprezentowana w bardzo głośnej formie, z całą konferencyjną otoczką, choć androidowy Office miał premierę tego samego dnia. Jak jednak już powiedzieliśmy, pomimo wszystkich funkcjonalnych braków w porównaniu z wersją dla iPada, fakt że również posiadacze urządzeń mobilnych z Androidem mogą wreszcie skorzystać z przygotowanego dla nich pakietu biurowego Microsoftu to dobra wiadomość i kolejny krok na, skądinąd słusznej, drodze producenta do uwolnienia usług z kajdanów jednej platformy sprzętowej. 

Nie ukrywamy jednak, iż mamy nadzieję, iż zarówno androidowy Office Mobile, jak i ten przeznaczony na sprzęt z Windows Phone, zostaną w niedługim czasie rozbudowane o funkcjonalności przynajmniej zbliżone do tych, którymi już teraz mogą cieszyć się posiadacze iPadów.

Aplikacja Office Mobile dla Androida dostępna jest w sklepie Google Play.

--
Nasz krótki rzut oka przeprowadziliśmy korzystając ze smartfona Prestigio MultiPhone 7600DUO.

Prestigio 7600 DUO

Urządzenie udostępnił nam producent - firma Prestigio.

 Prestigio

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.