partner serwisu

Baby World - polska aplikacja AR, która pokazuje jak dziecko widzi świat

Baby World - polska aplikacja AR, która pokazuje jak dziecko widzi świat
Autor:
Sylwia Zimowska
Data publikacji:
20 lutego 2017, 11:09
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacja, ar, baby world, dziecko, google cardboard, rozszerzona rzeczywistość, vr, wirtualna rzeczywistość

Czym jest Baby World? Najprościej ujmując Baby World to pierwsza na świecie mobilna aplikacja AR pozwalająca zobaczyć świat z perspektywy dziecka w jego pierwszych miesiącach życia. Niemowlę po urodzeniu nie widzi tak dobrze jak dorosły, dlatego często nie interesuje się kolorowymi zabawkami, czy książeczkami z obrazkami. Sprawdziliśmy jak działa Baby World, co ma do zaoferowania rodzicom, a co niemowlakom i czy rzeczywistość rozszerzona w tym przypadku zdaje egzamin.

Rozszerzona rzeczywistość (ang. Augumented Reality) to technika wykorzystująca obraz z kamery, na który nałożone są elementy wirtualne. Baby World to aplikacja, która działa jednak nieco inaczej do znanych nam chociażby Pokemon Go, w którym łapiemy kolorowe stworki po ulicach miast czy Intiaro ułatwiające meblowanie mieszkania. Program stworzony przez polskie wydawnictwo Sierra Madre zmienia bowiem cały punkt widzenia. Zamiast nakładanych na rzeczywiste otoczenie cyfrowych obiektów, aplikacja wykorzystuje specjalnie zaprojektowane filtry do symulowania widoku z oczu dziecka. Dzięki Baby World każdy rodzic może zobaczyć jak jego maluszek w pierwszych miesiącach życia widzi świat, swój pokoik czy ulubioną zabawkę.  

Polecamy
Baby World

Baby World to pierwsza aplikacja AR na świecie, która pozwala zobaczyć świat widziany oczami niemowlęcia dzięki specjalnemu filtrowi w aparacie. Aplikacja zawiera także zestaw kontrastowych obrazków, które można pokazywać niemowlęciu. Baby World jest kompatybilna z goglami VR.

Dlaczego jest to takie ważne? Niemowlę po urodzeniu nie widzi tak dobrze jak dorosły. Nie rozróżnia kolorów ani trzeciego wymiaru, ma słabą ostrość widzenia - trochę tak, jakby patrzyło przez zamarzniętą szybę. Uświadomienie rodzicom i wszystkim osobom postronnym tego faktu pomoże lepiej rozwijać dziecko i nawiązać z nim głębszą więź już od pierwszych dni życia. To jednak nie wszystko co aplikacja ma do zaoferowania. Baby World pozwala ponadto przyciągnąć uwagę niemowlaka dzięki zbiorom kontrastowych ilustracji z wyraźnymi, prostymi wzorami. W ten sposób sprawdzisz, jak Twoje dziecko reaguje na dany obraz,  uspokoisz je, gdy będzie zdenerwowane lub po prostu opowiesz mu o otaczającym je świecie. 

Baby World - interfejs i pierwsze wrażenia

Baby World - interfejs

Kolorystyka interfejsu aplikacji na pierwszy rzut oka może się wydać nieco przygnębiająca

Baby World jest aplikacją darmową. Po pobraniu z Google Play naszym oczom ukaże się proste menu złożone z trzech części. W sekcji "Play" znajdziemy zestawy kontrastowych kart, które możemy pokazywać niemowlęciu, a po kliknięciu w ikonkę aparatu przeniesiemy się z kolei do trybu AR, który pozwala zobaczyć świat oczami dziecka. Ostatnim punktem menu są ustawienia, w których możemy poczytać o różnicach w sposobie widzenia dorosłych i ich pociech, pobrać aplikacje rekomendowane przez wydawcę, udostępnić informacje o Baby World znajomemu i zmienić dwie opcje programu - sposób prezentacji kart (automatyczny lub manualny) oraz muzykę (klasyczna, odgłosy natury, kołysanka lub całkowite wyciszenie). Wszystko jest czytelne i zrozumiałe, aczkolwiek szkoda, że polski wydawca nie zaoferował rodzimego języka - aplikacja dostępna jest wyłącznie w języku angielskim.

Baby World - świat w odcieniach szarości

Baby World - tryb AR

Obraz z kamery będzie zmieniał się gdy przesuniemy suwak odpowiadający wiekowi dziecka

Klikając w menu "Camera" na stronie startowej aplikacji naszym oczom ukaże się obraz z kamery naszego aparatu. Na górze znajdziemy różowy suwak pozwalający określić wiek dziecka. Przedział wiekowy jest dość szeroki - od jednego dnia do aż szóstego miesiąca życia. Na dole mamy możliwość wyboru poglądu z drugiej kamery, wykonania zdjęcia oraz włączenia trybu dla gogli VR. Zdjęcia możemy zapisać do pamięci smartfona lub bezpośrednio udostępnić w kilku portalach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter, Whatsapp). Jeśli macie gogle VR (np. Google Cardboard) gorąco polecamy włączyć dedykowany im tryb w aplikacji.

Oglądanie szarego, pozbawionego kontrastów świata na samym ekranie smartfona jest oczywiście ciekawe, ale dopiero w połączeniu z goglami można naprawdę poczuć się tak jak niemowlę. Efekt jest naprawdę rewelacyjny. Baby World uświadamia jak duże znaczenie w życiu małych dzieci mają odpowiednie kształty czy kontrastowe barwy. Zabawka, która nam się podoba i którą majtamy niemowlakowi ciągle przed oczami, okazuje się tylko bezkształtną plamą, nieróżniącą się niczym od innych obiektów. Okulary na twarzy babci , czy gęsta broda u wujka to kontrasty, które mogą dziecko bawić lub przerażać. Fascynujące, prawda?

Baby World - zestaw kart i podsumowanie

Baby World - zestaw kart

Kontrastowe ilustracje pomogą m.in. uspokoić maluszka

Drugim elementem aplikacji Baby World są zestawy kart, które możemy pokazywać dziecku. Do wyboru są karty czarno-białe lub z kolorowymi elementami. Na start otrzymujemy 10 ilustracji monochromatycznych i 10 kart drugiego rodzaju. Za następne pakiety należy już zapłacić. Na szczęście nie są to duże kwoty. Za zestaw ponad 100 obrazów zapłacimy niewiele ponad 12 zł. Jeśli chcielibyśmy kupić tradycyjne książeczki dla niemowląt z tyloma ilustracjami, zapłacilibyśmy za nie dużo więcej. Inwestycja zatem jest jak najbardziej opłacalna, zwłaszcza, że smartfona mamy przecież zawsze pod ręką.

Obrazki prezentują różne obiekty z codziennego życia dziecka (butelka na mleko, dłoń, zabawka, klucze), rośliny (drzewa, kwiaty), zwierzęta (pies, kot, krowa) lub pojazdy (ciuchcia, wózek, samolot). Pokazując dziecku dany obrazek możemy badać jego reakcję, sprawdzać, które kształty bardziej przypadają mu do gustu, a które mniej. Według specjalistów takie czarno-białe ilustracje pomagają dziecku poznać świat już od pierwszych dni i potrafią uspokoić je w kryzysowych sytuacjach. W tym ostatnim aspekcie aplikacja też góruje nad tradycyjnymi książeczkami, gdyż dodatkowo oferuje relaksacyjną oprawę dźwiękową. 

Użytkownicy nie posiadający jeszcze własnych dzieci potraktują Baby World jako jednorazową ciekawostkę. Technika rozszerzonej rzeczywistości w połączeniu z goglami VR pozwala zobaczyć nasze codzienne otoczenie z zupełnie innej perspektywy i doświadczenie to może dla wielu osób okazać się nawet szokujące. Na testowanym przez nas smartfonie (Samsung Galaxy Note 4) odnotowaliśmy lekkie opóźnienia obrazu, ale nie przeszkadzało to w czerpaniu przyjemności z eksperymentowania. Rodzice niemowlaków z kolei bardziej docenią tu zestaw kontrastowych kart. W bezpłatnej wersji nie ma ich za wiele, ale cena pełnego pakietu nie obciąży mocno portfela. 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.