partner serwisu

Automate, czyli Android Auto dla każdego

Automate, czyli Android Auto dla każdego
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
14 lutego 2017, 14:12
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android auto, android w samochodzie, smartfon w samochodzie, telefon w samochodzie

Android Auto to odmiana mobilnego systemu operacyjnego przeznaczona dla samochodów. Ma ułatwić kierowcom i pasażerom pojazdu korzystanie z wbudowanych systemów elektronicznych i multimedialnych, a także pomóc w nawigacji. System ten, do niedawna był dostępny jedynie we wbudowanych systemach multimedialnych w samochodach, od pewnego czasu Android Auto jest również dostępny jako niezależna aplikacja, a właściwie nakładka na "zwykłego" Androida w smartfonie - niestety, oficjalnie nie w naszym kraju. Polacy, póki co, muszą ratować się alternatywnymi rozwiązaniami, z których jednym jest właśnie testowany przez nas program Automate.

Smartfon zamocowany na przedniej szybie lub desce rozdzielczej pojazdu to coraz częstsze wyposażenie naszych samochodów. Jednak standardowy interfejs Androida jest zbyt mało wygodny, żeby dało się z niego komfortowo korzystać podczas prowadzenia pojazdu. Skupianie się na wcelowaniu w ikonkę kosztem dekoncentracji kierowcy to coś, czego wszyscy woleliby uniknąć. Dlatego też powstaje oprogramowanie, które w zamyśle twórców ma ułatwić korzystanie z różnych aplikacji i funkcji telefonu podczas kierowania autem. Amerykanie mogą już korzystać z Android Auto, nam pozostają jak na razie alternatywy w stylu Automate. Gwoli wyjaśnienia: aplikacja Android Auto jest teoretycznie dostępna w sklepie Google Play, ale nawet jeżeli posiadacie smartfon zgodny z nią (lista jest opublikowana na stronie projektu Android Auto), to i tak nie zainstalujecie jej na swoim telefonie. Ewentualnym rozwiązaniem jest próba instalowania manualnego (plik .apk), ale jako że staramy się testować oprogramowanie oficjalnie dostępne w Google Play, tę drogę pominęliśmy. Zamiast tego skupiliśmy się na przedstawieniu wam alternatywnego rozwiązania - aplikacji Automate.

Dostateczna
AutoMate

Aplikacja ułatwia korzystanie z różnych usług podczas jazdy samochodem, stanowi swego rodzaju smartfonowy ekwiwalent wbudowanych systemów multimedialnych znanych z niektórych nowoczesnych aut.

Automate jest programem-nakładką na system operacyjny, umożliwiającym korzystanie z wielu popularnych usług dostępnych w Androidzie za pomocą uproszczonego w obsłudze interfejsu. Aplikacja powstała w celu wygodniejszego wywoływania funkcji, z których chcielibyśmy korzystać podczas podróży autem. O jakie funkcje chodzi? Oczywiście o mapy i nawigację samochodową, ale również wyszukiwanie miejsc w pobliżu, korzystanie z zestawu głośnomówiącego, możliwość wydawania poleceń głosowych (np. dyktowanie treści SMS-ów), dodatkowe informacje kontekstowe (prognoza pogody, aktualne dane meteorologiczne), czy sterowanie funkcjami multimedialnymi.

Automate - podstawowe informacje pod ręką 

Do prawidłowego działania Automate wymaga udzielenia szeregu uprawnień (dostęp do telefonu, multimediów czy wiadomości SMS i kontaktów), bez nich program nie będzie działać prawidłowo.

Bezpośrednio po uruchomieniu aplikacji uaktywniany jest krótki przewodnik po Automate. Zawiera on podstawowe informacje na temat możliwości programu, a także przekazuje ważny komunikat dotyczący bezpiecznej jazdy. Twórcy uprzedzają, że informacje przekazywane za pośrednictwem Automate mogą być niedokładne (np. wskazówki dojazdu czy informacje o sytuacji na drodze). Głównie dlatego, że działanie aplikacji polega na przekazywaniu informacji z usług zewnętrznych, np. wbudowanego modułu nawigacyjnego z usług Google. Standardowy ekran główny Automate zawiera kilka interaktywnych pasków informacyjnych. Znajdziemy tu dane o położeniu, skrót do przewodnika po programie, moduł kalendarza przypominający o zaplanowanych terminach i spotkaniach, czy moduł z informacjami o pogodzie.

Automate - sterowanie multimediami i kontakt z innymi

Dzięki ekranowi Skróty, Automate pozwala na przypięcie do głównego ekranu praktycznie dowolnej, potrzebnej nam aplikacji.

Główne funkcje Automate wywołujemy wybierając konkretną ikonę z paska narzędziowego wyświetlanego zawsze na dole ekranu. Od lewej mamy: ekrany nawigacji, telefonu, główny, multimediów oraz skrótów. Nieco rozczarowuje sterowanie tymi ostatnimi - po wybraniu ikonki ze słuchawkami jedyną aplikacją, z której można było korzystać, był zainstalowany na smartfonie odtwarzacz multimedialny VLC (jeżeli go nie mamy, należy go oddzielnie zainstalować). Dziwi fakt, że nie można było z poziomu tego ekranu sterować np. usługą Muzyka Google Play, choć odnośnik do niej był widoczny standardowo na ekranie skrótów. Nieco wygodniejsze jest natomiast wybieranie połączeń telefonicznych, pola kontaktów są nieco większe niż w standardowej aplikacji Kontakty. Gdy wskażemy palcem ikonkę z "dymkiem" aktywujemy możliwość wydawania głosowo treści wiadomości SMS.

Moduł nawigacyjny jest ściśle powiązany z Mapami Google.

Ekran nawigacyjny domyślnie wyświetla po prostu mapę (z aktualną lokalizacją, o ile wyrazimy zgodę na dostęp do informacji o położeniu geograficznym, co jest konieczne by nawigacja w ogóle działa). Ikonki na ekranie nawigacyjnym pozwalają wyszukać obiekty dostępne w pobliżu, konkretny adres lub ponownie odczytać aktualną lokalizację smartfonu. Szkoda tylko, że lista obiektów dostępnych w pobliżu jest z góry ograniczona wyłącznie do hoteli, hosteli itp. Nie ma na niej sklepów, czy restauracji, choć te jak najbardziej znajdowały się blisko nas. Po wybraniu obiektu z listy mamy możliwość ustawienia trasy do wybranego celu oraz uruchomienie nawigacji krok-po-kroku. Przy czym w tym ostatnim przypadku następuje automatyczne przełączenie z aplikacji Automate na Mapy Google uaktywnione w trybie nawigacyjnym.

Reasumując: Automate jest zaledwie namiastką tego, co oferuje Android Auto (tam, gdzie działa), niemniej być może niektórym kierowcom przypadnie do gustu. Na koniec możemy jeszcze podpowiedzieć, że Automate ponoć umożliwia podgląd danych silnika w czasie rzeczywistym, wymaga to jednak zakupienia modułu ODB II podłączanego do elektroniki pojazdu i łączącego się ze smartfonem przez interfejs Bluetooth. Ponieważ nie dysponowaliśmy takim urządzeniem w trakcie testowania Automate nie możemy rzetelnie wypowiedzieć się jak działa ta funkcja.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.