partner serwisu

AutoMapa 4.0.2 na Androida - aktualizacja i jeszcze lepsze wyznaczanie tras

AutoMapa 4.0.2 na Androida - aktualizacja i jeszcze lepsze wyznaczanie tras
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
4 listopada 2016, 00:49
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja automapa, automapa, automapa aktualizacja, automapa android, automapa download, automapa download android, automapa google play

AutoMapa to jedna z najpopularniejszych nawigacji samochodowych w naszym kraju. Prawie dwa lata temu wersja 2.X zdecydowanie wygrała w naszym teście najlepszych nawigacji dla Androida, również kolejne wydanie AutoMapy, oznaczone jako 3.0, okazało się być znakomite. Teraz producent nawigacji udostępnił najnowszą wersję swojego produktu - AutoMapę 4.0.2. Dzięki tej aktualizacji i wprowadzonym w niej zmianom, choć nie tak radykalnym, jak w wersji 3.0, AutoMapa jest jeszcze lepsza, niż dotąd. 

Znakomita
Automapa

AutoMapa to bardzo popularna i bardzo dobra nawigacja samochodowa dostępna również na Androida. Jej możliwości obejmują nie tylko obliczanie trasy i prezentowanie jej na mapie 3D, ale także, wśród wielu innych funkcji, dostarczanie informacji na temat utrudnień i zagrożeń na drodze. 

Wydając najnowszą wersję nawigacji, jej producent aplikacji chwali się konkretnymi zmianami. Te obejmują przede wszystkim znacznie bardziej precyzyjne wyznaczanie trasy. Co to oznacza? W dalszym ciągu AutoMapa będzie analizować nie tylko odległość od danego punktu i dobierać do niej różne warianty trasy, ale także weźmie pod uwagę również aktualny ruch, ewentualne prace drogowe zgłaszane przez użytkowników oraz stan nawierzchni. Będzie to jednak działać znacznie lepiej - nawigacja szybciej pobierze z serwera informacje potrzebne do ustalenia trasy i wskaże optymalne połączenia, także w oparciu o miejsca, które chcemy odwiedzić "na trasie". Oznacza to, że możemy wybrać punkty , przez które ma przebiegać nasza podróż, a AutoMapa ustali najkrótsze (bądź najlepsze z punktu widzenia kierowcy) drogi dojazdowe. 

Interfejs Automapy

Problemem Automapy są niskie transfery w trakcie pobierania dodatkowych komponentów.

I rzeczywiście - AutoMapa dobiera bardzo rozsądne trasy dla danych ustawień. Do Rzeszowa spod Sandomierza można dotrzeć dwiema drogami - ta prowadząca przez Tarnobrzeg, Nową Dębę, Kolbuszową jest porównywalna z tą przez Stalową Wolę oraz Sokołów Małopolski, aczkolwiek drugi wariant jest znacznie bardziej przyjazny dla kierowcy ze względu na stan nawierzchni. Mimo obecnie trwających robót drogowych przed obwodnicą Rzeszowa, jest to trasa optymalna, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę ogólny stan dróg dojazdowych do stolicy województwa podkarpackiego. Gdyby jednak ustalić Nową Dębę jako międzypunkt dla naszej podróży, zaproponowana trasa byłaby już zupełnie inna.

Interfejs Automapy

Automapa bardzo rozsądnie dobiera trasy, a ponadto, pozwala na wysłanie SMS-a z drogi bez odrywania się od kierownicy.

AutoMapa oferuje zestaw bardzo przydatnych z punktu widzenia kierowcy opcji. Bardzo ciekawą możliwością jest wysłanie SMS-a do wybranego kontaktu po wyjeździe z miejsca startu podróży, przed dotarciem do celu lub po przekroczeniu wybranej odległości do celu. Ta opcja może się niezwykle przydać wszystkim tym, którzy zawodowo jeżdżą, na przykład ciężarówkami - tym samym mogą oni powiadomić współpracownika o rychłym dotarciu do bazy bez konieczności odrywania się od drogi i wpisywania wiadomości ręcznie. 

Podobnie, jak aplikacja Yanosik, AutoMapa bazuje na własnych serwerach, na których gromadzi informacje o aktualnych sytuacjach na drodze. Toteż w trakcie jazdy będziemy otrzymywać powiadomienia na temat natężenia ruchu, a także informacje dotyczące zagrożeń i utrudnień na drodze, jak również patroli policji, fotoradarów oraz nieoznakowanych aut wyszukujących piratów drogowych. Te funkcje pozwolą nie tylko na uniknięcie mandatów za jazdę z nadmierną prędkością, ale umożliwią nam też odpowiednio wczesnie zareagować na niebezpieczną sytuację na drodze. Opcja ta ma charakter społecznościowy - każdy użytkownik aplikacji widząc na drodze jakiekolwiek zagrożenie lub np. kontrolę drogową, może poinformować o niej innych korzystających z AutoMapy kierowców. 

Interfejs Automapy

W Automapie znajdziemy również element znany dobrze nam z Yanosika - możliwość zaraportowania zagrożenia na drodze.

Świetnie wygląda również widok trasy - aplikacja oferuje wszystko, czego może potrzebować kierowca. Wskazuje odległość do najbliższej stacji benzynowej lub parkingu w taki sposób, byśmy mogli odpowiednio wcześnie zaplanować tankowanie lub postój w trakcie dłuższej podróży. Estymowany czas jazdy również jest precyzyjnie podany - w zależności od lokalizacji podanej w trakcie ustalania przebiegu podróży, brana pod uwagę jest nie tylko odległość, ale także aktualna sytuacja na drogach. 

Interfejs Automapy

Automapa oferuje najważniejsze informacje na mapie - odległość do punktu docelowego, informację o najbliższej stacji benzynowej, aktualną prędkość, a nawet słupek kilometrowy.

Pod kątem technicznym AutoMapa nie stwarza większych trudności w działaniu. Raz zdarzyło się, że aplikacja w trakcie wyszukiwania trasy została zatrzymana, nie był to jednak powtarzający się problem (a w trakcie testów uruchamialiśmy program kilkadziesiąt razy). Niestety dość długo trwa pobieranie map - nawet w przypadku wykorzystania dobrego połączenia WiFi pobieranie kilkusetmegabajtowych plików trwało w granicach pół godziny.

Aktualizacja AutoMapy do wersji 4.0.2 to kolejny etap rozwoju tej aplikacji. Ponownie, jak już było przy wersji 3.0, musimy przyznać, że wprowadzone zmiany, choć mniej radykalne, pozwalają w dalszym ciągu nazywać AutoMapę jeśli nie najlepszą (to ocenimy już niedługo w nowej odsłonie testu nawigacji samochodowych na Androida), to na pewno jedną z najlepszych nawigacji, jakie możecie zainstalować na swoich smartfonach.

Pamiętajcie jednak o tym, że AutoMapa nie jest produktem darmowym. Sama aplikacja dostępna jest co prawda za darmo, ale żeby korzystać z niej dłużej niż przez pierwsze 7 dni niezbędne jest opłacenie abonamentu. Sprawdziliśmy dla Was aktualne ceny i promocje, zobaczcie więc, ile kosztuje AutoMapa na Androida i inne systemy mobilne, i jakie są aktualnie dostępne promocje.

Znakomita
Automapa

AutoMapa to bardzo popularna i bardzo dobra nawigacja samochodowa dostępna również na Androida. Jej możliwości obejmują nie tylko obliczanie trasy i prezentowanie jej na mapie 3D, ale także, wśród wielu innych funkcji, dostarczanie informacji na temat utrudnień i zagrożeń na drodze. 

andrzej88
2016.11.08, 16:34
No niestety nie podniecałbym się tak tą aplikacją (choć rozumiem, że producent zapłacił za artykuł, więc trzeba). Ma poważne wady, które przy jej cenie powinny były zostać dawno usunięte:
1) Kategoryzacja dróg jest miejscami fatalna, co powoduje że nawet najlepsze algorytmy czasami wyznaczają bzdury i auto ląduje w krzakach lub trzeba się modlić, żeby nie stracić podwozia.
2) Niektóre rozjazdy nawet na dużych trasach są źle oznaczone i samo słuchanie komunikatów powoduje błędne manewry.
3) Aplikacja jest bardzo nieintuicyjna. Okropnie się trzeba naklikać, żeby zrobić podstawowe rzeczy. Np. kasowanie trasy jest tak ukryte, że chyba większość osób tam nie dociera. Samo wyszukanie adresu, które już chyba wszystkie mapy robią prościej, dalej polega na żmudnym przechodzeniu kolejnych kroków.
4) Wyszukiwanie POIów to chyba dopiero po wypaleniu kilograma trawy da się ogarnąć. Już nie wspomnę o ustawieniach wyświetlania. Nie wiem co brał autor rozwiązania, ale trzeba zmienić dilera.
5) Europy nie da się podzielić, co jest śmieszne, bo wciąż cześć smartfonów nie ma zewnętrznych kart pamięci i po prostu brakuje miejsca na 3-4 GB aplikacji.
6) Komunikaty o modyfikacji trasy w związku z ruchem są bardzo lakoniczne i czasami trasa potrafi zmienić się niespodziewanie, żeby za chwilę wrócić do poprzedniej.
6) Zoomowanie mapy to jakiś koszmar! Mapa strasznie reaguje na dotyk i szczypanie lub pukanie i przesuwanie zupełnie się nie sprawdza. Korzystanie z bocznego suwaka też jest słabe.
7) Kiedyś na środku panelu był fajny trójkącik do wracania do nawigacji (jak w wielu innych mapach). Teraz jest tam jakieś bezużyteczne menu z tym trójkącikiem, co w czasie jazdy ogromnie utrudnia trafienie.

Sugeruję posłuchać bardziej użytkowników i rozwijać aplikację, zamiast sponsorować artykuły, to program będzie się super sam sprzedawał. Bo trzeba przyznać, że adresy punktowe w Polsce ma najlepsze.
OdpowiedzRaportowany00
lechoz
2016.11.08, 22:47
co zrobic :)
gimby nie ogarnajo
zamiast wypalać trawe , wystarczy troche pomyślec dzieciaku
Edytowane przez autora (2016.11.08, 22:48)
OdpowiedzRaportowany00
arekwp
2016.11.09, 10:46
Zgadzam się z przedmówcą - artykuł sponsorowany i to pewnie wcale nie za małe pieniądze.
Do rzeczy - Automapą bawiłem się dwa razy i dwa razy ..... zwątpiłem - ta aplikacja mnie nie przekonuje. W/g mnie najlepszą nawigacją której nie używam od jakiegoś czasu ze względu na bzdurne kwoty abonamentu i brak 24 miesięcznego okresu abonamentowego za niższą stawkę. Wiadomo - to NAVIEXPERT - z całą masą miłych wspomnień z jego użytkowania nie odrzuca chora polityka cenowa.

I tak doszliśmy do tego z czego korzystam czyli Yanosik. Cóż niewątpliwą zaletą aplikacji jest videorejestrator i darmowa dostępność, natomiast cała reszta działa już tak sobie. Najbardziej denerwuje ciągłe gubienie GPS'a (sprawdzone na 17 fonach jednocześnie - czasem po 3 te same modele - i na każdym z nich w innym momencie gubił GPS'a - ewidentnie wina aplikacji).

Czy jest coś z sensem na dziś - ciężko powiedzieć - zawsze zostają mapy GOOGLE'a.
andrzej88
2016.11.09, 11:51
Ja używam Navigatora Mapfactor. Działa na OpenMap i jest za darmo. Oczywiście można wykupić komercyjne mapy. Wiele funkcji działa sprawniej niż w AutoMapie. No i da się wgrywać po kawałku kraje całego świata. Niestety nie omija korków (a przynajmniej tego nie stwierdziłem).
Alternatywą są faktycznie mapy Google, w szczególności, że można teraz pobrać je off line.