partner serwisu

Aplikacja Kickstarter na Androida - finansowanie społecznościowe w smartfonie

Aplikacja Kickstarter na Androida - finansowanie społecznościowe w smartfonie
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
22 stycznia 2016, 20:46
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacja, finansowanie społecznościowe, kickstarter, mobile, smartfon

Kickstarter, największy i najpopularniejszy na świecie serwis crowdfundingowy, udostępnił właśnie swoją aplikację mobilną na Androida. Od dziś każdy, kto posiada smartfon lub tablet z Androidem, może przeglądać projekty i brać udział w zbiórkach i finansowaniu społecznościowych przy pomocy aplikacji, bez konieczności wchodzenia na stronę internetową Kickstartera. 

Finansowanie nowych projektów za pomocą zbiórek publicznych na serwisach crowdfundingowych to jedna z najpopularniejszych metod na zebranie pieniędzy na realizację własnych pomysłów na biznes. Jak w ostatnim czasie można było się przekonać, nie zawsze jest to metoda skuteczna, zwłaszcza dla tych, który swoimi pieniędzmi wspierają wybrane projekty. Choć większość projektów, którym udało się zebrać założoną kwotę, rzeczywiście zostaje zamienionych w rzeczywistość, to jednak nie raz pojawiały się informacje o tym, zebrana przez pomysłodawców kwota (a bywają to naprawdę duże pieniądze, sięgające czasem setek tysięcy dolarów i więcej) znika wraz z pomysłem, który z takich czy innych względów okazuje się niemożliwy do realizacji. 

Niezależnie jednak od zdarzających się od czasu do czasu nieprzyjemnych sytuacji, Kickstarter wciąż rośnie, a zbierane w serwisie kwoty przekroczyły już łącznie 2 miliardy dolarów. Czy się więc komuś idea finansowania społecznościowego komuś podoba czy nie, nie można zaprzeczyć, że ten rynek rozwija się bardzo dynamicznie, a Kickstarter jest tu zdecydowanym liderem. Dziwić może więc fakt, że dopiero teraz pojawia się jego mobilna aplikacja na Androida, zwłaszcza że posiadacze iPhone'ów swoją aplikację Kickstartera mają już od ponad trzech lat. Jak jednak powszechnie wiadomo, lepiej późno niż wcale. Kickstarter na Androida już jest, sprawdźmy więc, czy warto było tak długo na tę aplikację czekać.

Kickstarter na Androida  Kickstarter na Androida

Po zainstalowaniu aplikacji możemy się zalogować, na przykład wykorzystując nasze konto na Facebooku, możemy także korzystać z mobilnego Kickstartera bez logowania, jednak w takim przypadku będziemy mogli jedynie przeglądać projekty, jednak bez możliwości samodzielnego ich wspierania. 

Kickstarter na Androida

Tablica projektów, będąca głównym ekranem aplikacji, jest czytelna i przejrzysta, widzimy tu, do jakiej kategorii należy dany projekt, ile osób już go wsparło, ile procent założonej kwoty zostało już zebrane i jaki czas pozostał do zakończenia zbiórki. Wśród informacji na tablicy projektów nie dowiemy się jednak, jaką kwotę planują pozyskać pomysłodawcy. 

Kickstarter na Androida

Kiedy któryś z projektów nas zainteresuje, możemy przyjrzeć mu się dokładniej. Ekran szczegółów projektu to wideo wprowadzające, krótki (lub nieco dłuższy) opis, dane pomysłodawcy, a także dokładniejsze informacje finansowe, w tym zaplanowaną oraz już zebraną kwotę. Dowiemy się też, co oferuje nam pomysłodawca w zamian za określoną kwotę wsparcia. Możemy też dodać projekt do ulubionych, a jeśli chcemy go wesprzeć, pozostaje nam kliknąć przycisk "back this project".

Kickstarter na Androida  Kickstarter na Androida

Teraz w pierwszej kolejności wybieramy odpowiednią do poziomu naszego wsparcia nagrodę od pomysłodawcy, następnie wybieramy kraj, do jakiego ma zostać wysłana nasza nagroda, a w kolejnym kroku podajemy dane karty płatniczej, z której ma zostać pobrana odpowiednia kwota.

I tu ważne zastrzeżenie - pieniądze z karty nie zostaną pobrane od razu. Karta będzie obciążona dopiero po zakończeniu zbiórki i tylko wtedy, kiedy cała założona przez autorów pomysłu kwota zostanie zebrana, a dokładnie rzecz biorąc - zadeklarowana przez wspierających. 

Kickstarter na Androida

Z poziomu menu, wysuwanego - jak na porządną androidową aplikację przystało - z lewej krawędzi ekranu, możemy przeglądać projekty według ich kategorii, wrócimy do projektów, które dodaliśmy do ulubionych, a także tych, które wsparliśmy. Zobaczymy też, które projekty wspierają nasi znajomi. 

Aplikacja od czasu do czasu będzie wysyłać nam powiadomienia o zmianach we wspieranych projektach, nowych obserwujących, a także o projektach wspieranych przez znajomych. 

Kickstarter na Androida jest taką aplikacją, jaką powinien być - jest dobra, przyjemnie zaprojektowana i wygodna w użytkowaniu, ale... to wszystko. Jej jedyną rzeczywistą przewagą nad mobilną wersją strony internetowej jest nieco lepszy wygląd (choć to bardzo subiektywna ocena - wielu z Was może bardziej podobać się wersja www) i możliwość otrzymywania powiadomień. Czy jednak to wystarczy, żeby zajmować pamięć smartfona dodatkowymi megabajtami danych? My, choć często przeglądamy Kickstartera w poszukiwaniu interesujących nowinek technologicznych, nie widzimy większego powodu do przejścia z wersji przeglądarkowej do aplikacji. Dotychczasowe rozwiązanie jest naszym zdaniem wystarczające.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.