partner serwisu

Android i Blix - koniec przepłacania!

Android i Blix - koniec przepłacania!
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
4 lutego 2015, 17:36
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, blix, hipermarkety, oszczędności, oszczędzanie, promocje, sieci handlowe, supermarkety, tanie zakupy

Zakupy stały się częścią naszej codzienności. Każdego dnia tysiące Polaków pustoszy portfele wymieniając ciężko zarobioną gotówkę na artykuły nie-zawsze-pierwszej potrzeby. Z pewnością każdy byłby zainteresowany zakupem jak największej ilości potrzebnych mu towarów za jak najniższą kwotę, ale nie sposób przecież odwiedzić każdego możliwego sklepu w celu namierzenia interesującej klienta okazji czy promocji. Od czego jednak smartfon? Jeżeli lubisz/chcesz/musisz robić zakupy (niepotrzebne skreślić), a chciałbyś zaoszczędzić, to z pewnością zainteresuje cię dostępna w sklepie Google Play aplikacja o nazwie Blix. Program działa całkiem przyzwoicie, wygląda tragicznie, ale robi to czego się oczekuje od tego typu aplikacji, choć niekiedy spodziewaliśmy się dokładniejszych danych. Szczegóły? Czytaj dalej.

Aplikacja Blix, a w zasadzie "Blix Promocje w telefonie", gdyż tak brzmi pełna nazwa programu, któremu postanowiliśmy się przyjrzeć, to produkt bezpłatnie udostępniany w oficjalnym sklepie Google Play. Co robi ten program? Jest po prostu aplikacją dającą dostęp do bogatej bazy aktualnych (sprawdziliśmy) informacji o wszelkiego typu promocjach oferowanych przez sklepy z najróżniejszego autoramentu: supermarkety (Biedronka, Lidl, Żabka, Carrefour Express itp.), hipermarkety (Auchan, Real, Carrefour, Tesco), sklepy z odzieżą damską, męską, dziecięcą, dla nastolatków, sklepy kosmetyczne, apteki, salony RTV/AGD, sieci fast food, hipermarkety budowlane, sklepy dla zmotoryzowanych i wiele, wiele więcej. Po uruchomieniu Bliksa lista sklepów i sieci z różnymi ofertami obejmowała 53 różnego typu sklepy i sieci handlowe, ale ilość dostępnych pozycji może być różna, gdyż zależy ona po prostu od ilości dostępnych w danym momencie ofert (program nie marnuje czasu użytkownika i przestrzeni ekranu na wyświetlanie nazw sklepów, które w danym momencie nie mają żadnych ofert promocyjnych).

Interfejs programu wygląda... hm, no raczej nie wygląda. Jednak w tego typu aplikacjach nie oczekujemy cukierkowej grafiki tylko odpowiedzi na jedno zasadnicze pytanie "co jest taniej w takim-to-a-takim sklepie?" Lista promocji uporządkowana jest alfabetycznie według nazwy danej sieci, bądź sklepu. Po prawej stronie danej pozycji, widoczny jest w niektórych przypadkach symbol sygnalizujący nowe promocje i oferty. Oprócz tego dla każdej pozycji wyświetlona jest informacja o "ofertach", tyle że to pojęcie niezbyt trafne, bo na przykład w przypadku jednego sklepu ofertą będzie promocja na pojedynczy artykuł, a w innych (zwłaszcza sieciowych sklepach wielkopowierzchniowych) cała kilkudziesięciostronicowa gazetka z promowanymi artykułami z najróżniejszego sortu i gatunku.

Aplikacja nie sili się na coś, czym nie jest. Nie ma tu porównywarki cenowej czy jakiegoś systemu pozwalającego wyszukiwać najtańsze produkty konkretnej kategorii. Program jest po prostu bazą zdigitalizowanych aktualnych gazetek i ofert promocyjnych z wielu różnych sklepów i sieci handlowych. Tylko tyle i aż tyle. Rzecz na pewno przydatna, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę cenę aplikacji (0 zł). Choć zauważyliśmy, że w niektórych przypadkach liczba dostępnych gazetek w aplikacji jest mniejsza od tego, co faktycznie oferuje w promocji dana sieć. Tak było np. w przypadku sklepów "Biedronka" - w Bliksie znaleźliśmy tylko cyfrowe "przedruki" gazetek z promocjami tematycznymi (tzw. "akcje tematyczne"), nie było natomiast aktualnych informacji na temat produktów objętych największymi rabatami. Z drugiej strony, np. w przypadku sieci Carrefour uwzględniono pełną ofertę promocyjną łącznie z podziałem na sklepy wielkopowierzchniowe i supermarkety Carrefour Express.

Tak wygląda cyfrowy "przedruk" gazetki promocyjnej na ekranie aplikacji Blix. Obraz można płynnie powiększać/zmniejszać typowymi dla ekranów dotykowych gestami (ściągnięciem/rozciągnięciem dwóch palców). Gazetki są czytelne, przewijanie stron to również gesty - przeciągnięcie palcem w lewo (strona do przodu) lub w prawo (strona do tyłu). Proste.

Jakość zdigitalizowanych treści promocyjnych to kompromis pomiędzy objętością danych (niewielką, zatem treści dość szybko ładują się na ekran smartfona), a ilością szczegółów. Pod tym względem jest dobrze, nawet bardzo powiększony zapis "drobnym druczkiem" pozostaje czytelny, choć oczywiście widać ślady kompresji, które jednak nie uniemożliwiają odczytania tekstu.

Osobom, które często robią zakupy w konkretnych sklepach uwzględnionych w opisywanym programie może się przydać funkcja powiadamiania o nowych ofertach. Wystarczy z menu wywołać pozycję Powiadamiaj, a następnie zaznaczyć pole wyboru przy konkretnych sklepach/sieciach handlowych.

Na zakupy, chcąc, nie chcąc i tak musimy co jakiś czas chodzić. A Blix to program, który z pewnością ułatwi rozeznanie się w aktualnych promocjach i tym samym pozwoli zaoszczędzić i pieniądze i czas. Skoro jesteśmy przy zakupach, zachęcamy również do zapoznania się z naszym opisem programu Listonic, co prawda przedstawiliśmy wersję dla systemu Windows Phone 8.1, ale aplikacja ta jest dostępna również dla urządzeń z Androidem czy iOS-em.

Używacie podobnych rozwiązań, macie jakieś ciekawe doświadczenia związane z korzystaniem z tego typu aplikacji? Podzielcie się z nami w komentarzach. Udanych zakupów!

2019.07.15, 18:53
Czy pokażą się tam również promocje z https://evita.com.pl ? Czy aplikacja nie obejmie takich sklepów?