partner serwisu

Android 7.0 Nougat już dostępny, wszystko co musisz o nim wiedzieć

Android 7.0 Nougat już dostępny, wszystko co musisz o nim wiedzieć
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
24 sierpnia 2016, 15:00
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android 7.0 nougat, api vulcan, doze, grupowanie powiadomień, menu ustawień, nexus, oszczędzanie baterii, oszczędzanie danych, powiadomienia, svelte, szybkie ustawienia, tryb dzielonego ekranu

Po wielu miesiącach oczekiwania, wydaniu pięciu wersji rozwojowych Developer Preview i pojawiających się w internecie czasem sprzecznych informacjach, Android 7.0 Nougat został oficjalnie wydany. W tej chwili dostępny jest wyłącznie dla smartfonów i tabletów z serii Nexus, jednak w ciągu najbliższych tygodni lista urządzeń będzie się wydłużać. O tym, co nowego oferuje Android 7.0 Nougat napiszemy w dalszej części artykułu.

W tym roku firma Google zaskoczyła fanów Robocika kilka razy. Po raz pierwszy w marcu, kiedy to udostępniona została pierwsza wersja rozwojowa Android N Developer Preview. Takie premiery miały zazwyczaj miejsce w czasie konferencji Google I/O, ale wyszukiwarkowy potentat musiał zmienić swoje plany. Spowodowane to był letnią, a nie jesienną premierą stabilnej wersji mobilnego systemu operacyjnego. To jest druga niespodzianka. Trzecią nowością związaną z Androidem 7.0 Nougat było umożliwienie internautom wybrania nazwy dla tegorocznego wydania Robocika. Na specjalnie stworzonej stronie można było zgłaszać swoje propozycję, a najpopularniejsza z nich została oficjalnym przydomkiem mobilnego systemu operacyjnego od Google.

Androida 7.0 Nougat ciężko nazwać systemem rewolucyjnym. Znajdziemy w nim oczywiście kilka bardziej niż ciekawych nowości, jednak traktować należy go jako ewolucję myśli zaprezentowanej wraz debiutującym niemal dwa lata temu Androidem 5.0 Lollipop. Oznacza to, że Android stał się dojrzałą platformą, której producent skupia się jedynie na dodawaniu nowych funkcji i szlifowaniu tych już dostępnych, a nie serwowaniu użytkownikom z każdym rokiem małego trzęsienia ziemi. Zanim opiszemy, czego po Androidzie 7.0 Nougat możecie się podziewać, wspomnimy o tym, czego w nim zabraknie.

Android L Developer Preview

Wielu z nas od dawna czeka na pojawienie się w Androidzie trybu nocnego. Miał on zastępować jasne kolory elementów interfejsu ciemniejszymi, przez co korzystanie ze smartfona nocą byłoby zdecydowanie łagodniejsze dla oczu. Niestety firma Google doszła do wniosku, że tworzenie dwóch wariantów kolorystycznych interfejsu nie jest najlepszym wykorzystaniem programistów i porzuciła ten pomysł. Po raz drugi, bo wcześniej można było korzystać z trybu nocnego w pierwszych poglądowych wersjach Android L Developer Preview. Pomysł został zastąpiony drugim - zmianą ciepła barw ekranu w zależności od natężenia światła. Rozwiązanie to z powodzeniem jest stosowane w takich aplikacjach jak, Twilight, czy CF.lumen. Jednak programistom nie udało się go dopracować na czas i w efekcie także ten mechanizm został usunięty z Androida 7.0 Nougat. No cóż, może w przyszłym roku się uda.

Mimo tego małego rozczarowania, zapowiada się, że Android 7.0 Nougat będzie udanym systemem, który w dużym stopniu wykorzysta nie tylko potencjał dzisiejszych smartfonów i tabletów, ale także łatwy dostęp do internetu mobilnego oraz takie techniki jak maszynowe uczenie wykorzystywane przez bardzo szeroko pojętą sztuczną inteligencję.

Android 7.0 Nougat - tryb dzielonego obrazu

Android 7.0 Nougat - tryb dzielonego obrazu

Pierwszym z takich rozwiązań jest usprawniona wielozadaniowość, czyli możliwość pracy z dwoma okna jednocześnie. Funkcję tę z zadowoleniem przywitają użytkownicy tabletów, jak i ci korzystający ze smartfonów o dużych ekranach. Dzięki niej można szybko wyświetlić okna dwóch aplikacji obok siebie i pracować w ten sposób na obu programach. Użytkownicy Androida 7.0 Nougat będą mogli także korzystać trybu obraz w obrazie pozwalającego na wyświetlanie małego okna jednej aplikacji w innej, która jest prezentowana na pełnym ekranie. Jednak ta funkcja zagości tylko w wersji Android TV.

Nexus Launcher z Androida 7.0 Nougat

Android 7.0 Nougat - Nexus Launcher

Wiele kontrowersji swojego czasu wzbudziła wiadomość, że Android 7.0 Nougat pozbawiony będzie szuflady aplikacji znanej z wcześniejszych odsłon mobilnego systemu operacyjnego od Google. Informacje te nie znalazły jednak potwierdzenia w rzeczywistości, bo zainstalowane na smartfonie lub tablecie programy możemy nadal przeglądać w tradycyjny sposób, a zmienił się jedynie mechanizm uruchamiania samej szuflady aplikacji. Więcej o nowościach w ekranie domowym Androida 7.0 Nougat przeczytać możecie w naszym rzucie oka na Nexus Launcher.

Android 7.0 Nougat to także usprawnione funkcje zarządzania energią oraz oszczędzania baterii. Nowa wersjach mechanizmu Doze pozwoli na mniejsze użycie energii przez system operacyjny i aplikacje nie tylko kiedy telefon będzie leżał bezczynnie na biurku, ale także gdy niewykorzystany będzie spoczywać w kieszeni lub torebce.

Kolejnym usprawnieniem dostępnym w Androidzie 7.0 Nougat jest projekt Svelte, który odpowiedzialny będzie za ograniczanie aplikacji działających w tle do tych potrzebnych użytkownikowi w danej chwili. Dzięki niemu zmniejszy się apetyt programów na pamięć RAM, wykorzystanie danych mobilnych oraz w pewnym stopniu poprawi czas pracy smartfona na pojedynczym ładowaniu.

Android 7.0 Nougat - powiadomienia

Android 7.0 Nougat - powiadomienia

Sporo nowości czeka nas w kwestii powiadomień. W Androidzie 7.0 Nougat użytkownicy będą mogli odpowiadać na wiadomości bezpośrednio z notyfikacji. Powiadomienia z tej samej aplikacji będą także domyślnie grupowane, żeby zajmować mniej miejsca, ale w łatwy sposób będziemy mogli rozwinąć listę i poznać szczegóły.

Kilka zmian pojawiło się również w menu Szybkich ustawień. Po pierwsze, użytkownicy będą mogli dostosować wyświetlane w nim elementy oraz ich kolejność według własnych upodobań. Nowością jest także mały panel z najważniejszymi ikonami Szybkich ustawień.

Usprawnień doczekało się także menu Ustawień. W Androidzie 7.0 Nougat każda z jego sekcji jest opisana. Krótkie opisy informują co dane ustawienie zmienia. Nougat podpowiada także do jakich ustawień powinniśmy zajrzeć w pierwszej kolejności. Gdy np. zapomnimy włączyć lokalizacji, a niektóre z programów jej wymagają, to na samej górze menu Ustawień wyświetlona zostanie odpowiednia sugestia.

Android 7.0 Nougat będzie także łaskawszy dla naszych kieszeni dzięki funkcjom ograniczającym przesyłanie i pobieranie danych przez aplikacje w czasie korzystania z internetu mobilnego. Użytkownicy będą mogli ograniczyć w takich warunkach częstotliwość automatycznego sprawdzania poczty e-mail, czy wiadomości z portali społecznościowych.

Najnowsza wersja to także większe bezpieczeństwo oraz troska o prywatność. Nowy mechanizm uprawnień pozwoli na określanie dostępu aplikacjom do wybranych folderów. Oznacza, to, że użytkownik będzie mógł zdecydować, czy dany program będzie mógł odczytywać pliki za całej pamięci urządzenia, czy wyłącznie z katalogu, który jest mu niezbędny do pracy.

Android 7.0 Nougat

Wraz z debiutem Nougata sporo zmieni się także w kwestii sprawności samego systemu operacyjnego. API Vulcan odpowiedzialne za generowanie zaawansowanej grafiki 3D pozwoli twórcom oprogramowania na lepsze wykorzystanie komponentów urządzeń mobilnych, co z kolei przełoży się (miejmy nadzieję) na efektowniejsza oprawę graficzną gier. Nowością jest także specjalny tryb dedykowany wirtualnej rzeczywistości - Daydream. Niestety ta funkcja dostępna będzie tylko z kompatybilnymi urządzenia, a w tej chwili oficjalnie wspiera ją jedynie smartfon Axon 7 firmy ZTE.

W pierwszej kolejności Android 7.0 Nougat zostanie udostępniony dla urządzeń z serii Nexus. W ciągu najbliższych dni użytkownicy urządzeń Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 9, Nexus Player, Pixel C i General Mobile 4G (Android One) mogą spodziewać się pojawienia aktualizacji OTA. Dostępne będą także fabryczne obrazy Android pozwalające na ręczną instalację tego systemu operacyjnego, jednak do tej chwili nie zostały jeszcze opublikowane.

W ciągu najbliższych tygodni także osoby korzystające ze smartfonów i tabletów innych producentów powinny otrzymać uaktualnienie, jednak w takich przypadkach wszystko zależy od producentów oraz operatorów sieci komórkowych.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.