partner serwisu

Amazon Prime Video na Androida - sprawdzamy, co usługa oferuje polskim użytkownikom

Amazon Prime Video na Androida - sprawdzamy, co usługa oferuje polskim użytkownikom
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
30 stycznia 2017, 13:28
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
amazon, amazon original, amazon prime video, the grand tour, wideo na androida, złoty glob

Amazon Prime Video i Złote Globy. Co wspólnego ma jedna z większych internetowych usług strumieniowania wideo z corocznymi nagrodami przyznawanymi przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej? Wyprodukowany w całości właśnie przez Amazon serial Goliath został w styczniu wyróżniony taką nagrodą. To znaczące wydarzenie, bo Złote Globy są uznawane za jedno z najważniejszych wyróżnień w światowej kinematografii, zaraz po Oscarach Amerykańskiej Akademii Filmowej. Fakt, że przyznano taką nagrodę produkcji przygotowanej przez internetowego potentata to znak naszych czasów. Dodatkowo Amazon Prime Video od niedawna jest dostępny również w Polsce. Nie mogliśmy postąpić inaczej i wzięliśmy na warsztat mobilną aplikację tej usługi.

Internetowi giganci z branży wideo, tacy jak właśnie Amazon Prime Video czy Netflix już dawno przestali być wyłącznie pośrednikami w dostarczaniu treści konsumentom. Zakasali rękawy, zainwestowali spore pieniądze we własne produkcje i - jak widać - efekty są: rosnąca popularność samych usług, oferowanych przez nich tytułów, wśród których znajdują się autorskie produkcie, czy wreszcie wyróżnienie ze strony profesjonalistów branży kinematograficznej (Złoty Glob). Nie pozostawia to cienia wątpliwości, co do tego, że rynek profesjonalnych produkcji wideo tworzonych przez firmy, które swój początek miały w internecie będzie się dynamicznie rozwijał. Polscy posiadacze smartfonów mogą korzystać z oferty Amazon Prime Video od grudnia 2016 roku. Przyjrzyjmy się zatem aplikacji klienckiej tej usługi.

Polecamy
Amazon Prime Video

Aplikacja kliencka popularnej usługi strumieniowania filmów i seriali przez internet z funkcją pobierania produkcji wideo do pamięci smartfonu, co pozwala obejrzeć film bez konieczności nawiązywania połączenia z Siecią.

Aplikacja Amazon Prime Video w chwili gdy przygotowywaliśmy ten materiał nie była dostępna jeszcze w języku polskim. Dotyczy to zarówno interfejsu aplikacji, jak i opisów produkcji filmowych, do których program ten daje dostęp. Niemniej nawet osoby, które niezbyt dobrze władają językiem Szekspira powinny zainteresować się tą usługą, bo Amazon systematycznie zwiększa pulę produkcji, do których powstały już polskojęzyczne napisy dialogowe, dodano polskiego lektora czy dubbing w naszym języku (to ostatnie w przypadku produkcji dla młodszych widzów). Z programu powinni też skorzystać fani brytyjskiego motoryzacyjnego trio prowadzącego niegdyś popularny program BBC: Top Gear, a obecnie uczestniczących w megaprodukcji Amazon: The Grand Tour. Pozycji jest oczywiście więcej, z opisami dostępnych filmów, seriali i programów możemy zapoznać się, bez konieczności subskrybowania usługi.

Amazon Prime Video - przegląd oferty

Ofertę Amazon Prime Video możemy przeglądać według różnych kryteriów, wyróżniono również produkcje przygotowane dla polskich widzów.

Aby korzystać z aplikacji Amazon Prime Video musimy najpierw posiadać konto w serwisie Amazon, nie musi ono dotyczyć interesującej nas tu usługi, wystarczy, że choć raz w przeszłości dokonaliśmy jakiegokolwiek zakupu w serwisie Amazon, to już mamy konto. Jeżeli nigdy nie korzystaliśmy z usługi amerykańskiego giganta możemy założyć konto bezpośrednio z poziomu aplikacji. Co ciekawe ekran logowania do Amazona jest polskojęzyczny, jednak cały pozostały interfejs aplikacji jest już po angielsku.

Po zalogowaniu możemy przeglądać dostępne tytuły. Domyślnie aktywny jest ekran Home, na którym wyświetlane są pozycje promowane przez serwis, a także - podobnie jak w usłudze Netflix - te, które interesują danego użytkownika (w wyniku analizowania co do tej pory było przez niego oglądane, wyszukiwane itp.). Wybierając z górnego menu pozycję TV Shows przeglądamy dostępne programy (w tym najbardziej chyba promowany The Grand Tour), a Movies prowadzi nas do listy filmów.

Niezależnie od tego, z którego ekranu w danym momencie korzystamy, prezentowane tytuły są pogrupowane w różne kategorie - możemy przeglądać filmy np. według gatunków (komedie, dramaty, animowane itp.). Dla polskich użytkowników interesujące są również grupy Polish Subtitled, czyli tytuły do których Amazon przygotował polskojęzyczne napisy dialogowe oraz Polish Audio - z polską ścieżką dźwiękową (tu już różnie, albo lektor, albo - zwłaszcza w przypadku programów i filmów dla dzieci - dubbing). Wskazanie napisu See More przy nagłówku wybranej kategorii powoduje wyświetlenie na całym ekranie miniatur tytułów z danej grupy.

Amazon Prime Video - ustawienia i pobieranie

Amazon Prime Video oferuje sporo ustawień związanych z jakością materiału, kontrolą rodzicielską czy pobieraniem plików do pamięci smartfonu/tabletu.

Menu ustawień aplikacji to oprócz powtórzonych nazw wcześniej opisanych ekranów, również dostęp do listy życzeń użytkownika (Watchlist), gdzie dodajemy tytuły, które planujemy w przyszłości obejrzeć, dostęp do pobranych wcześniej filmów oraz do ekranu ustawień aplikacji. Ekran ustawień pozwala np. zmienić konto logowania do usługi, uaktywnić kontrolę rodzicielską (wiele tytułów dostępnych w Amazon Prime jest przeznaczonych dla dorosłych widzów), sprawdzić jakie urządzenia są zarejestrowane w usłudze.

Warto zaznaczyć, że mamy również możliwość wyczyszczenia historii wyszukiwania, co ma znaczenie, gdy oparty na naszych działaniach algorytm podpowiada nam niezbyt trafnie nowe tytuły do obejrzenia. Szczególną uwagę zwróciliśmy na ekran Stream & Download, gdzie możemy ustawić jakość strumieniowego przesyłu zależnie od typu połączenia internetowego z jakiego korzystamy - np. gdy używamy WiFi jakość jest najlepsza, a w przypadku używania sieci komórkowej wybieramy jak najniższą jakość w celu zaoszczędzenia ilości pobieranych danych.

Z kolei jeżeli chodzi o możliwość pobierania wybranych tytułów, to tu mamy również opcje wyboru jakości pobranego pliku, możemy wybrać lokalizację docelową (pamięć wewnętrzna lub karta microSD). Warto zaznaczyć, że niezależnie od tu dokonanych ustawień zauważyliśmy, że przy próbie pobierania odcinka jednego z seriali program i tak zapytał się o to, gdzie zapisać plik czy z jaką jakością go pobierać. Różnica jest taka, że domyślnie zaznaczone są opcje wskazane w ustawieniach przez użytkownika. Pamiętajmy, że aby cokolwiek obejrzeć w Amazon Prime Video nie wystarczy zalogować się do Amazona, trzeba jeszcze aktywować subskrypcję. 

Amazon Prime Video - subskrypcja

Subskrypcja wymaga podania danych karty płatniczej, ale przez 7 dni mamy możliwość bezpłatnego korzystania z zasobów Prime Video.

Gdy uaktywnimy ekran jakiejś produkcji jeszcze przed subskrypcją, zobaczymy pasek Watch with Prime informujący o dostępności 7-dniowego okresu próbnego. Po wskazaniu tego elementu musimy zdefiniować metodę płatności, czyli podać dane naszej karty płatniczej (debetowej lub kredytowej). Karta ta nie zostanie obciążona, dopiero po siedmiu dniach - o ile nie zrezygnujemy z usługi - co miesiąc (przez pół roku) nasz rachunek będzie obciążany promocyjną stawką o równowartości 2,99 euro, natomiast po upływie tego okresu dalsze korzystanie z Amazon Prime Video będzie się wiązać z uiszczaniem comiesięcznej opłaty w kwocie 6 euro (ok. 26 zł wg średniego kursu EUR-PLN na dzień 9 stycznia 2017r.). Zatem nawet jeżeli nie zdążymy należycie zapoznać się z usługą w ciągu pierwszego tygodnia od jej aktywacji, to i koszt ok. 13 zł jaki będziemy ponosić miesięcznie przez pół roku nie wydaje się kwotą nadto wygórowaną (a na pewno konkurencyjną w stosunku do innych tego typu płatnych serwisów).

Pozostaje oczywiście kwestia, czy treści okażą się dla nas interesujące, to już jest jednak indywidualna sprawa każdego z nas. Wracając do aplikacji, po aktywacji subskrypcji możemy już oglądać wszystkie dostępne w usłudze tytuły. Jeżeli przerwiemy oglądanie np. odcinka serialu, to później - po ponownym uruchomieniu aplikacji, usługa pamięta co ostatnio oglądaliśmy i w którym miejscu skończyliśmy, proponując nam kontynuację. No to czas na oglądanie i interfejs właściwego playera wbudowanego w opisywaną aplikację.

Amazon Prime Video - oglądamy i podsumowujemy

Obsługa odtwarzacza wbudowanego w aplikację jest bardzo prosta, a ciekawostką jest usługa X-Ray dostarczająca kinomaniakom dodatkowych informacji.

Po uruchomieniu odtwarzania, przez kilka sekund na ekranie widoczne są kontrolki odtwarzacza: prezentowany w dolnej części pasek oraz umieszczone centralnie przyciski sterujące (odtwarzanie/pauza oraz szybkie przewijanie w przód i w tył co 10 sekund). Gdy kontrolki znikną, możemy je w każdej chwili przywołać na ekran - wystarczy go dotknąć.

Ciekawym dodatkiem jest funkcja o nazwie X-Ray. Jest to pasek informacyjny wyświetlany po lewej stronie filmowego kadru, zawierający treści dynamicznie dopasowujące się do tego, co aktualnie oglądamy. Na powyższej ilustracji przykład działania tej funkcji - zatrzymaliśmy odtwarzanie w momencie, gdy w kadrze widoczna jest Conor Leslie, jedna z aktorek serialu Człowiek z Wysokiego Zamku (The Main in the High Castle), a X-Ray natychmiast wyświetla nam bloczek informacyjny dotyczący występujących w danej scenie aktorów, dodatkowo uzupełniając treść o ciekawostki (trivia) związane albo z danym tytułem, sceną, obiektem widocznym na ekranie, postacią itp.

Oglądanie filmu w taki sposób staje się ciekawym doświadczeniem, tym bardziej - że jeżeli do naszego konta mamy przypisane dwa urządzenia (np. aplikację Amazon Prime Video mamy też na telewizorze Smart TV), to wtedy film możemy wyświetlać na dużym ekranie, a ciekawostki i informacje o aktorach i filmie - na ekranie smartfonu. Służy do tego funkcja Watch on, o której za chwilę.

Zaletą aplikacji jest nie tylko sam wybór napisów dialogowych, ale też ich ustawień, by najlepiej dopasować ich czytelność.

W górnym, prawym rogu odtwarzacza, w momencie gdy uaktywnimy wyświetlanie jego kontrolek, widoczne są jeszcze dwa przyciski. Pierwszy z nich - w kształcie "dymka" wywołuje ramkę wyboru języka napisów dialogowych oraz ścieżki audio. Dodatkowo po wskazaniu napisu Subtitle Settings mamy możliwość wyboru wielkości czcionki napisów, ich tła, cieniowania oraz kolorystyki - wszystko po to, by optymalnie dopasować ich czytelność. Drugi z przycisków to krótkie menu z funkcją powiększania kadru, wspomnianą wcześniej funkcją przełączania odtwarzania na inne zarejestrowane w naszej subskrypcji urządzenie (np. telewizor Smart TV), przeskoczenie do np. kolejnego odcinka serialu oraz wyjście z modułu odtwarzacza. 

Aplikacja funkcjonalnie jest dopracowanym produktem. Pod względem użyteczności możemy się czepiać jedynie braku polskojęzycznego interfejsu, ale zarówno jej stabilność, jak i wygoda przeglądania dostępnej oferty stoją na wysokim poziomie. Jeżeli zainteresuje was jakiś tytuł dostępny w portfolio Amazon Video Prime, to mamy dobrą wiadomość - mobilna aplikacja nie będzie dla was udręką.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.