partner serwisu

AllPlayer 6.0 - odtworzy każdy film? Rzut oka na nową wersję popularnego odtwarzacza.

AllPlayer 6.0 - odtworzy każdy film? Rzut oka na nową wersję popularnego odtwarzacza.
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
6 listopada 2014, 11:09
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
allplayer, allplayer 6.0, aplikacje pc, kodeki, microsoft, napisy do filmów, odtwarzacze multimedialne, odtwarzacze wideo, programy dla windows, wideo, windows

Twórcy AllPlayera, jednego z najpopularniejszych programowych odtwarzaczy wideo na platformę Windows, od zawsze przechwalali się, że ich program odtworzy absolutnie każdy format pliku wideo. Wraz z szóstą generacją tej aplikacji, która właśnie zadebiutowała w wersji finalnej i jest już gotowa do pobrania obietnica ta ma być wreszcie ostatecznie zrealizowana i to w zupełnie bezpłatnej wersji programu. AllPlayer 6.0 to jednak nie tylko automatycznie dopasowywany zestaw kodeków ułatwiający odtwarzanie materiałów wideo w dowolnym formacie, to również zupełnie nowy mechanizm zautomatyzowanego pobierania napisów dialogowych do filmów. Co jeszcze nowego w AllPlayer 6.0? Nasz rzut oka to próba odpowiedzi na to pytanie.

 Twórcy najnowszego AllPlayera 6.0 wśród podkreślanych zmian wprowadzonych w najnowszej generacji programu wymieniają przede wszystkim nowy silnik przetwarzający dane, możliwość bezpośredniego odtwarzania wideo z plików .torrent, wspomniane automatyczne pobieranie napisów czy obecność w programie ponoć wszystkich kodeków, dzięki czemu użytkownik ma bezproblemowo odtworzyć każdy plik wideo. Nie mogliśmy tego nie spróbować.

Wszystkich, którzy nie lubią, gdy instalowana aplikacja zmienia ustawienia przeglądarki WWW ostrzegamy, że instalator AllPlayera przy standardowych ustawieniach zawsze to robił i nie inaczej jest również w aktualnej, szóstej generacji programu. Jeżeli pozostawisz ustawienia standardowe strona główna przeglądarki WWW (ta, którą widzisz po jej uruchomieniu) zostanie podmieniona.

Oprócz głównego programu - odtwarzacza AllPlayer 6.0, instalator wprowadza do systemu nowy program Napisy24 przeznaczony - co sugeruje nazwa - do pobierania napisów dialogowych do filmów. Oprócz tego można w trakcie instalacji dodać starszą aplikację Napiprojekt. 

Podczas instalacji użytkownik ma również możliwość wyboru jednego z dwóch trybów wizualnych interfejsu. Choć, od razu trzeba zaznaczyć, że nie jest to nowa cecha - taką możliwość mieli również użytkownicy starszej edycji programu.

Instalator nowego AllPlayera 6.0 z uporem godnym lepszej sprawy próbuje podmienić stronę główną w przeglądarce WWW użytkownika. Nawet gdy wcześniej zrezygnowaliśmy ze standardowych ustawień instalacji, w późniejszym etapie ponownie użytkownik jest nakłaniany do podmiany strony startowej.

Pierwsze uruchomienie AllPlayera 6.0 i propozycja skorzystania z funkcji Inteligentne napisy, dostępnej już w poprzednich edycjach programu.

Zaczęliśmy od sprawdzenia jak działa nagłaśniana w materiałach prasowych funkcja bezpośredniego odtwarzania materiałów wideo, do których prowadzą pliki .torrent. Po pobraniu takiego pliku otworzyliśmy go w programie AllPlayer - efekt początkowo wyglądał tak, jak na powyższej ilustracji. Akurat to jest zrozumiałe, pliki torrent same w sobie nie zawierają danych, są jedynie jakby odnośnikami do właściwych zbiorów udostępnianych przez użytkowników sieci P2P, zatem aby program miał co odtwarzać trzeba poczekać aż zostanie pobrana przynajmniej część materiału wideo. Instalacja AllPlayera nie zmienia istniejącego wcześniej powiązania plików torrent z aplikacją. Innymi słowy, plik taki trzeba otworzyć ręcznie w AllPlayerze a nie poprzez dwukrotne kliknięcie.

Niestety, po kilku minutach oczekiwania, jedyne czego się doczekaliśmy, to widoczny na powyższym zrzucie ekranu komunikat. W naszym przypadku próba bezpośredniego odtworzenia wideo z pliku torrent się nie powiodła. 

Niespecjalnie zraziliśmy się tym niepowodzeniem. Funkcja odtwarzania danych wideo bezpośrednio z plików torrent i tak naszym zdaniem będzie wykorzystywana marginalnie. Znacznie ważniejsze jest, jak program odtwarzający wideo (a także pliki audio, bo i do tego AllPlayer jak najbardziej się nadaje) radzi sobie z różnorodnością dostępnych formatów zapisu plików multimedialnych, kodeków, standardów, kontenerów itp.

Na tym polu nowy AllPlayer wypadł nad wyraz dobrze. Program poprawnie odtworzył wszystkie pliki z naszego zestawu testowego obejmującego 28 plików wideo i 8 plików audio zapisanych w różnych formatach. AllPlayer 6.0 radzi sobie zatem nie tylko z popularnymi formatami plików takimi jak MP4, AVI czy MKV, ale również z MPV, MTS, RAM/RM/RMVB, VOB, WMV, MOV, SWF, FLV, M2V, ASF i wieloma innymi. 

A jak działa nowa funkcja pobierania napisów dialogowych do filmów? Również bardzo dobrze. W momencie rozpoczęcia odtwarzania danego pliku program nawiązuje połączenie z serwerem zawierającym bazę napisów i w razie dostępności odpowiedniego zbioru użytkownik przez kilka sekund widzi w oknie aplikacji po lewej stronie niewielki, wysuwany z zza krawędzi okna pasek Są Napisy - Pobierz. Kliknięcie tego elementu automatycznie pobiera plik napisów, zapisuje je w tym samym folderze, w którym znajduje się odtwarzany plik wideo, a następnie od razu uaktywnia ich wyświetlanie. Co ważne: mechanizm detekcji odtwarzanego pliku, który następnie pozwala pobrać pasujący do wyświetlanego filmu plik z napisami opiera się nie tylko na nazwie pliku, ale również na sumie kontrolnej. Sprawdziliśmy to - po zmianie nazwy pliku na zupełnie nie kojarzącą się z danym tytułem, AllPlayer 6.0 i tak był w stanie odnaleźć właściwy plik z napisami dialogowymi.

Oczywiście nie w każdym przypadku uda się pobrać napisy, nie jest to jednak wada samego mechanizmu, a po prostu fakt, iż do danego tytułu napisów w bazie Napisy24 po prostu nie ma.

Niezależnie od funkcji automatycznego pobierania napisów dialogowych wraz z najnowszym AllPlayerem 6.0 w systemie instalowany jest program Napisy24. Jest to aplikacja umożliwiająca hurtowe pobranie napisów - a także miniatur okładek filmów - po wskazaniu przez użytkownika bądź pliku wideo z filmem, bądź też całego folderu, w którym wszystkie filmy zgromadzone przez użytkownika się znajdują. Ciekawą funkcją oferowaną przez program Napisy24 jest możliwość powiadamiania użytkownika o dostępności napisów do konkretnego filmu. Po prostu w sytuacji, gdy do jakiegoś materiału w danym momencie nie ma napisów dialogowych, użytkownik może ustawić automatyczne powiadomienie mailem lub SMS-em. Gdy tylko napisy do danego tytułu zostaną wprowadzone do bazy online programu Napisy24 (wykorzystywane są bazy Napiprojektu oraz Opensubtitles.org), użytkownik otrzyma stosowne powiadomienie wybraną drogą.

Nowy AllPlayer to również funkcjonalny odtwarzacz plików audio, obsługujący wiele różnych formatów plików z muzyką. Program rozpoznaje listy odtwarzania, wyświetla okładki itp. Oprócz plików audio odtwarzanych z nośników użytkownika, AllPlayer umożliwia również słuchanie stacji radiowych online. Do wyboru jest kilkaset pozycji. Oprócz tego użytkownik może korzystać z filmów udostępnianych w formule VOD w ramach oferty serwisu Kinoplex.

Nowy AllPlayer 6.0 nie jest ideałem, nie udało nam się obejrzeć filmu z pliku torrent, irytowało też zbyt nachalne nakłanianie użytkownika do podmiany strony głównej w przeglądarce przez instalator aplikacji. Z drugiej strony w stosunku do poprzedniej edycji twórcy programu wykonali zauważalny postęp. Program radzi sobie praktycznie z każdym możliwym formatem zapisu wideo i audio, podobała nam się też funkcja automatycznego pobierania napisów, a także możliwość "hurtowego" pobrania napisów do filmów za pomocą odrębnej, ale instalowanej razem z odtwarzaczem AllPlayer 6.0 aplikacji Napisy24.  

PobierzALLPlayerKlikając widoczny obok przycisk możesz pobrać najnowszą wersję programu AllPlayer.

wtreblinski
2014.11.08, 09:58
Wszystko jest dobre w ALLPlayer ale po co ta gazeta.pl?
lukasz514
2014.11.08, 10:27
wszystko pięknie tylko co kilka miesięcy program nagle źle działa i trzeba pobrać kod za płatnego SMS i go aktualizować
2014.11.08, 11:57
lukasz514 piszesz nieprawdę. Odtwarzacz działa prawidłowo, tylko ty widocznie ściągasz dziwne torrenty z kraju kwitnącej wiśni lub czerwonego smoka w ich własnych hermetycznych formatach. W poprzednim ALLPlayerze trzeba było dopłacić za odtwarzanie w dvix i pochodnych, jak w dużej części innych produktów. Ja mam kupione kodeki i nie mam żadnych problemów.
Odtwarzanie na TV po HDMI może wymagać dodatkowych konwersji w locie do standardów odbiornika, ale to mogą załatwić automatycznie kodeki ffdshow i AC3Filters, (tylko inne zestawy kodeków trzeba wywalić, bo mogą się gryźć między sobą). Konwertują w locie np. dźwięk 5.1 lub 7.1 do telewizyjnego stereo.

No cóż nikt nie lubi Gazety ;) Trzeba czytać uważnie co się instaluje i nie wyrażać zgody na POdmiankę w przeglądarkach. Ja mam NetGate, które pilnuje zmian w rejestrach i POdmianek w przeglądarkach.
xikom
2014.11.08, 14:04
do jaz99
czy nawet komentując program komputerowy nie możesz się powstrzymać od POwiązań go z POlityką?
Co ma jedno do drugiego?
2014.11.08, 20:02
allplayer to najgorsze rodzime badziewie do odtwarzania multimediów, od samego początku działał jak niedorobiony na kolanie program,
adamus471
2014.11.08, 21:45
bardzo stare wersje nie zmieniały strony startowej w przeglądarce, wiem bo używałem kiedyś. Używałem allplayera dopóki nie poznałem VLC.
2014.11.08, 22:17
Nie odtwarza płyt DVD i nie odtwarza płyt Blu-Ray.
O kant doupy można go sobie rozbić.
Niedorobiony playerek dla ściągaczy pirackiego badziewia:(