partner serwisu

Adobe Comp CC dla iPada - mobilny szkicownik Adobe trafił właśnie do App Store

Adobe Comp CC dla iPada - mobilny szkicownik Adobe trafił właśnie do App Store
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
30 marca 2015, 23:36
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adobe, adobe comp cc, apple, comp cc, design, dtp, grafika komputerowa, ios, ipad, photoshop, projektowanie graficzne, rysowanie na tablecie

Adobe, mimo niekwestionowanej pozycji lidera w branży producentów oprogramowania do projektowania grafiki na platformę PC oraz Mac, od wielu lat próbuje powtórzyć sukces swoich produktów również na platformie mobilnej. Dotychczas niezbyt się to udawało. Mobilny Photoshop furory nie zrobił, Lightroom to również średnio udany eksperyment, czas na kolejną próbę. Posiadacze iPadów mogą już pobierać (bezpłatnie) z oficjalnego sklepu App Store aplikację Adobe Comp CC. Biorąc pod uwagę przychylne opinie, które już pojawiły się w Sieci, wiele wskazuje na to, że być może tym razem firmie Adobe uda się przełamać impas w kwestii popularności na platformach mobilnych. Czy tak będzie faktycznie? Próbujemy odpowiedzieć na to pytanie w naszym rzucie oka na Comp CC - najnowszy mobilny produkt firmy Adobe.

Comp CC - cyfrowa serwetka

Przedstawiciele Adobe określają swój nowy produkt - w tym momencie dostępny wyłącznie na iPady, możecie go więc pobierać wyłącznie z App Store -  jako "digital answer to the back of a napkin", co należałoby przetłumaczyć jako "cyfrowy odpowiednik serwetki", oczywiście nie chodzi o obtarcie ust tabletem, lecz raczej o umożliwienie kreatywnym użytkownikom szybkie zapisanie/naszkicowanie pomysłu - te jak wiadomo potrafią się zjawić w głowie w naprawdę najmniej odpowiednich momentach ;-)

Tablet nie jest i jeszcze długo nie będzie narzędziem odpowiednim do dokładnego cyzelowania projektów graficznych, jednak do szybkiego naszkicowania pomysłu, odręcznego zapisu zarysowanej w umyśle formy projektu, sprzęt mobilny nadaje się idealnie i wygląda na to, że Adobe wreszcie to zrozumiało.

Nazwa tej aplikacji pośrednio określa jej przeznaczenie  - Comp odnosi się do pojęcia kompozycji. Nie retusz, nie skład, nie gotowy efekt, lecz właśnie ułatwienie w tworzeniu kompozycji, wstępnego szkicu projektu jest głównym celem powstania tej aplikacji.

Wróćmy do samej aplikacji. Bezpośrednio po uruchomieniu należy zalogować się na swoje konto Adobe ID (jeżeli użytkownik nie ma takiego konta, ekran logowania umożliwia aktywowanie procedury rejestracji konta. W tym miejscu warto odnotować, że aplikacja jest dostępna również w języku polskim.

Przed rozpoczęciem własnego projektu program oferuje do wyboru trzy predefiniowane szablony: Wersja mobilnaWydruk oraz W sieci. Ich nazwy odnoszą się do finalnego przeznaczenia danego pomysłu.

Wbudowane w program formaty dokumentów jednoznacznie wskazują, że program przygotowano nie tylko dla posiadaczy sprzętu Apple, ale również z myślą o twórcach, którzy opracowują projekty również dla innych "sadowników". Formaty mobilne - jak widać na ilustracji - dotyczą wyłącznie sprzętu Apple, oprócz tego mamy jeszcze kilka standardowych formatów papieru i szablonów przeznaczonych na ilustracje wykorzystywane w Sieci (np. w sieciach społecznościowych). Baza formatów nie jest zamknięta i pozostawiono użytkownikowi możliwość zdefiniowania własnego projektu o teoretycznie dowolnych rozmiarach.

Praca z programem to po prostu szkicowanie na wybranym formacie. W przeciwieństwie jednak do wielu alternatywnych narzędzi do szkicowania, które znaleźć możemy w App Store, produkt Adobe zauważalnie pomaga użytkownikowi - naprędce szkicowane linie, figury i krzywe są poprawiane (to nie jest zdecydowanie aplikacja do swobodnego rysowania), prostowane, wygładzane itp.

Narzędzia do wstawiania ilustracji czy przykładowego tekstu pozwalają bardzo szybko uzyskać podgląd projektowanego layoutu, a wszystkie umieszczane w projekcie obiekty są w inteligentny sposób pozycjonowane, przyciągane do innych elementów, co znacząco ułatwia pracę. Przypominamy, celem jest uzyskanie odpowiedniej kompozycji, a nie piękno swobodnej kreski - to nie jest program do rysowania.

Zaskakuje całkiem pokaźny zestaw parametrów, za pomocą których można wpływać na poszczególne obiekty, na przykład w przypadku umieszczanych w projekcie ramek tekstowych mamy możliwość nie tylko wyboru stopnia (wielkości) czcionki, stylu czy kroju pisma, ale możemy również regulować interlinię (odstęp pomiędzy wierszami) czy odstęp pomiędzy pojedynczymi literami. Nie jest to oczywiście InDesign, ale jak na sprzęt mobilny elastyczność programu jest aż nadto wystarczająca.

Gdy uznamy, że nasz szkic jest już gotowy, możemy go wyeksportować do aplikacji desktopowych (Photoshop, Illustrator, InDesign) celem dalszego, ostatecznego już przetworzenia w finalny projekt.

Czy Adobe Comp CC się przyjmie? Wiele zależy tu od elastyczności twórców. To użytkownicy zajmujący się grafiką profesjonalnie muszą sami ocenić, czy nowa aplikacja mobilna wniesie swoją funkcjonalnością istotne usprawnienie workflow projektanta grafiki i operatora DTP. Jako samodzielne narzędzie projektowe Adobe Comp CC zdecydowanie nie jest wystarczający, jego ograniczenia funkcjonalne są niestety dość wyraźne.  Kiedy natomiast potraktować tę aplikację jako pomocnika w szkicowaniu, wtedy staje się zdecydowanie warta uwagi.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.