partner serwisu

Action Launcher 3.5 - rzut okiem na najnowszą wersję popularnego ekranu domowego [WIDEO]

Action Launcher 3.5 - rzut okiem na najnowszą wersję popularnego ekranu domowego [WIDEO]
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
23 lipca 2015, 16:43
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
action launcher, android, covers, ekran domowy, gesty, google now, launcher, shuters, widgety, widżety, zmiana ikon

Jedną z największych zalet systemu Android są jego ogromne możliwości konfiguracji. Z tego faktu korzystają producenci smartfonów oraz tabletów i zastępują dostępny w mobilnym systemie operacyjnym od Google ekran domowy (launcher) autorskimi nakładkami takimi jak Samsung Touchwiz, HTC Sense czy LG UX. Pozwala to na implementacje unikalnych dla danej marki funkcji oraz rozwiązań, jednak bardzo często jest przyczyną wolno działającego i zacinającego się interfejsu. Rozwiązaniem tego problemu może być instalacja jednego z dostępnych w sklepie Google Play ekranów domowych, które potrafią poprawić doświadczenia z obcowaniem ze smartfonem lub tabletem. Niestety okupione jest to brakiem dostępu do niektórych udostępnionych przez producenta sprzętu funkcji, jednak alternatywne oprogramowanie pozwoli zastąpić większość z nich oraz doda nowe. W pierwszej odsłonie serii rzutów okiem na androidowe launchery przybliżymy Wam jeden z najpopularniejszy z nich (możliwe, że najlepszy) - Action Launcher  w udostępnionej niedawno wersji 3.5.

Najczęstszym powodem wolno działającego w smartfonach i tabletach interfejsu jest jego przeładowanie. Producenci sprzętu oferują dużą ilość dodatkowego oprogramowania, które bardzo skutecznie może sprawić, że systemowe animacje nie będą wyświetlać się płynnie, a czas uruchamiania aplikacji wydłuży się niemiłosiernie. Spora część z tych mających ułatwiać korzystanie z urządzenia rozwiązań jest przez użytkowników niewykorzystywana i niepotrzebnie zajmuje zasoby smartfona lub tabletu. Także użytkownicy często zapełniają dostępne w urządzeniach pulpity różnego rodzaju widżetami, które dodatkowo spowalniają działanie interfejsu oraz niekorzystnie wpływają na czas pracy urządzenia na pojedynczym ładowaniu. Rozwiązaniem tych dwóch problemów może być instalacja aplikacji Action Launcher, która pomoże utrzymać porządek na pulpitach bez pozbawiania użytkownika dostępu do informacji lub zmuszania go do częstego uruchamiania aplikacji, a także pozwoli na używanie telefonu za pomocą wygodnych oraz prostych skrótów i gestów.

Action Launcher - test wideo

 
 

Action Launcher

Action Launcher to ciesząca się popularnością wśród użytkowników aplikacja stworzona i rozwijana przez jednego dewelopera - Chrisa Lacy. Opracował on bardzo ciekawy launcher, który dzięki innowacyjnym rozwiązaniom pozwala na utrzymanie porządku na pulpitach, co pozwala Androidowi działać szybciej, używać mniejszej ilości zasobów urządzenia i w konsekwencji w niektórych przypadkach wydłużyć czas pracy na baterii. Action Launcher został pobrany ze sklepu Google Play ponad milion razy, a jego średnia ocena to 4,1. Wynik ten byłby zdecydowanie wyższy gdyby nie negatywne opinie niektórych użytkowników, którzy nie byli zadowoleni z faktu, że aktualizacja z płatnej wersji Action Launcher 2 do najnowszego wariantu jest płatna. Opisywana przez nas aplikacja dostępna jest za darmo w sklepie Google Play, jednak odblokowanie wszystkich funkcji wiąże się z dokonywana w programie opłatą wysokości 19,99 zł. Action Launcher 3.5 przeznaczony jest dla systemów operacyjnych Android 4.1 i nowszych.

Interfejs

Po zainstalowaniu i uruchomieniu Action Launcher użytkownikowi prezentowany jest interfejs bliski domyślnemu w systemie Android Lollipop ekranowi domowemu Google Now Launcher. W górnej części ekranu wyświetlany jest widżet Aplikacji Google, w dolnej znajduje się dock, a na pulpicie znaleźć można ikony i foldery zainstalowanych aplikacji. Schludny wygląd aplikacji zgodny jest z wytycznymi Google odnośnie aplikacji projektowanych z wykorzystaniem Material Design. Ponad dockiem wyświetlany jest wskaźnik ekranów domowych. Domyślnie pulpit jest jeden, ale użytkownik może dodać kolejne przeciągając ikonę aplikacji, folder lub widżet do prawej krawędzi wyświetlacza. Ekrany domowe usuwane są automatycznie po skasowaniu z nich wszystkich elementów. Znajdująca się w środkowej części docku ikona pozwala na dostęp do szuflady aplikacji, gdzie na kartach wyświetlane są wszystkie zainstalowane na urządzeniu programy. Po przytrzymaniu palca na wolnej przestrzeni dowolnego ekranu użytkownik ma dostęp funkcji pozwalających zmieniać tapety, dodawać widżety oraz uruchomić menu Ustawień Action Launcher.

 

Quickdrawer, Quickpage i Quickbar

Jednak Action Launcher to nie tylko kolejny klon Google Now Launcher, a aplikacja oferująca użytkownikom wiele ciekawych funkcji. Pierwszą z nich jest Quickdrawer - menu wyświetlane po przeciągnięciu palcem z lewej do prawej strony ekranu. Prezentuje ono listę wszystkich zainstalowanych na urządzeniu aplikacji dzięki czemu użytkownik ma do nich szybki i wygodny dostęp. Po Quickdrawer nawigować można przesuwając palcem po nazwach programów lub wykorzystując panel wyświetlany w prawej części menu.

Quickpage to dodatkowy ekran, na którym użytkownicy mogą przechowywać ikony, foldery oraz widżety. Można go wyświetlić przesuwając palcem z prawej do lewej krawędzi ekranu. Quickpage oferuje tyle samo miejsca co ekran domowy i stanowi doskonałą alternatywę dla kolejnych pulpitów.

Quickbar to nowa funkcja w Action Launcher przedstawiona w zaprezentowanej niedawno wersji 3.5. Dzięki niej użytkownicy mogą dodawać do wydawałoby się tradycyjnego widżetu Aplikacji Google własne skróty, co pozwoli na lepsze wykorzystanie zajmowanej przez nią przestrzeni.

Okładki (Covers) i Migawki (Shutters)

Kolejnymi unikalnymi w Action Launcher funkcjami pozwalającymi na utrzymanie porządku na ekranie oraz umożliwiającymi szybki dostęp do wielu informacji są Okładki oraz Migawki. Pierwsza ze wspomnianych funkcji pozwala zastąpić standardową ikonę folderu ikoną pierwszej znajdującej się w nim aplikacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik otrzymuje szybki dostęp do wybranego programu, a po dotknięciu jego ikony i przesunięciu palcem (lub podwójnym jej dotknięciu) wyświetlany jest tradycyjny folder prezentujący dostępne w nim programy.

Drugą ze wspomnianych funkcji są Migawki. Pozwalają one na usunięcie z pulpitów wszystkich widżetów i zastąpienie ich ikonami aplikacji. Dzięki temu system nie będzie obciążony wyświetlaniem dużej ilości informacji, a użytkownik będzie miał do nich dostęp dotykając dwukrotnie ikony lub przesuwając na niej palcem. Wykonanie tych gestów będzie skutkowało wyświetleniem widżetu skojarzonego z wybranym programem.

Skróty i gesty

Dodatkowymi funkcjami pozwalającymi użytkownikom na szybki dostęp do aplikacji oraz funkcji systemu czy jego ustawień są konfigurowalne skróty i gesty. W pierwszym przypadku mamy możliwość przypisania akcji do pojedynczego, podwójnego oraz potrójnego dotknięcia przycisku Home. Możliwe jest także przyporządkowanie działania do podwójnego i potrójnego dotknięcia pustego miejsca na dowolnym ekranie. Te same funkcje oferują gesty (poziome lub pionowe przesunięcie jednym lub dwoma palcami). Dzięki tym mechanizmom można do gestu lub skrótu przypisać nie tylko aplikację czy funkcję systemu, ale także skrót np. nawiązania połączenia telefonicznego lub wysłania wiadomości do wybranego kontaktu.

Konfiguracja 

Action Launcher pozwala na dostosowanie wielu elementów interfejsu, a najciekawszą z oferowanych możliwości jest Quicktheme - mechanizm dopasowujący kolory Quickdrawer, Quickpage, Quickbar, tła folderów i szuflady aplikacji do dominujących barw ustawionej przez użytkownika tapety. Rozwiązanie to działa bardzo dobrze nawet w przypadku zastosowania animowanego tła pulpitu. Użytkownicy mają także możliwość samodzielnego dobrania kolorów wspomnianych elementów jednak ograniczeni będą do wyboru ze zdefiniowanych w aplikacji barw oraz kilku dodanych na podstawie wyświetlanej tapety.

Action Launcher pozwala również na zmianę domyślnych w Androidzie ikon oraz ich rozmiarów. Oprócz stosowania całych pakietów możliwe jest dostosowanie pojedynczych ikon pochodzącymi z różnych zestawów. Opisywany launcher umożliwia także:

  • zmianę czcionki;
  • ukrycie Paska stanu;
  • zmianę rozmiaru siatki pulpitów;
  • ilości ikon w docku lub jego wyłączenie;
  • animacji oraz sposobu przewijania szuflady aplikacji (pionowe lub poziome);
  • sortowanie programów według ich nazwy, daty instalacji lub wykorzystania.

Action Launcher umożliwia także tworzenie kopii ustawień na karcie microSD lub w pamięci urządzenia, przywracanie ich i importowanie z innych ekranów domowych.

Wrażenia z użytkowania

W czasie testów Action Launcher nie sprawiał nam żadnych problemów. Aplikacja działa szybko, wszystkie animacje wyświetlały się płynnie, a programy uruchamiały się niemal momentalnie. Trochę czasu zajęło nam dostosowanie wszystkich elementów interfejsu do naszych preferencji, ale kiedy udało się to zrobić, Action Launcher sprawiał, że obsługa telefonu oraz zainstalowanych w nim aplikacji była wygodna i wymagała jedynie wykonywania prostych gestów. Testowanemu ekranowi domowemu można zarzucić to, że w darmowym wariancie udostępnia jedynie podstawowe funkcje, jednak należy pamiętać, o tym, że stworzenie takiej aplikacji wymaga sporej wiedzy i jeszcze większej ilości czasu. Do zalet nie możemy zaliczyć także braku spolszczenia menu Ustawień, co może sprawić niektórym użytkownikom problemy w poruszaniu się po nim i konfigurowaniu aplikacji. Do mniejszych wad należałoby zaliczyć także ograniczone możliwości dostosowywania kolorów interfejsu. Nie zmienia to jednak faktu, że Action Launcher to jeden z najlepszych dostępnych w sklepie Google Play ekranów domowych przeznaczonych dla systemu Android.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.