partner serwisu

var Sovia = new Tech(); Microsoft, Satya Nadella i mnóstwo programistów. #varSoviaNT

var Sovia = new Tech(); Microsoft, Satya Nadella i mnóstwo programistów. #varSoviaNT
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
29 marca 2017, 21:50
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
hololens, microsoft, satya nadella, var sovia = new tech(); konferencja programistyczna

var Sovia = new Tech(); - trochę dziwna nazwa, ale tak właśnie Microsoft nazwał zakończoną dziś, jednodniową konferencję programistyczną w Warszawie. Była to też okazja do tego, by nasz kraj odwiedził CEO Microsoftu Satya Nadella. Oto, co Microsoft pokazał polskim programistom. #varSoviaNT

Konferencja programistyczna var Sovia = new Tech();, (#varSoviaNT) to jednodniowe wydarzenie, które miało miejsce dziś, 29 marca 2017 roku w Muzeum POLIN na warszawskim Muranowie. Wydarzenie niewątpliwie ważne dla Microsoftu, skoro było przyczyną odwiedzenia naszego kraju przez CEO Microsoftu, Satyę Nadellę. Była to pierwsza jak dotąd wizyta szefa Microsoftu w naszym kraju. 

Wydarzenie było przeznaczone przede wszystkim dla programistów. Jeszcze przed rozpoczęciem poszczególnych prezentacji, zarejestrowani uczestnicy mogli na własnej głowie - dosłownie - wypróbować Microsoft Hololens z różnymi aplikacjami. Hololens to komputer generujący rozszerzoną rzeczywistość, zbudowany w formie nagłownego półprzezroczystego hełmu, czy też okularów (jak widać na zdjęciu - dość dużych).

Pierwsza z prezentacji również dotyczyła okularów Hololens. Startup Carnalife prezentował praktyczne zastosowanie Hololens w medycynie, a dokładniej w diagnostyce chorób serca. Kolejne prezentacje związane już były z tematami ściśle programistycznymi. Najpierw były to pokazy bardziej praktyczne niż technologiczne, jak np. prezentacja dotycząca node.js, czy "mecz" pomiędzy dwoma programistami pokazujący przewagę nowych rozwiązań w .NET nad starszą odmianą tej platformy programistycznej.

W połowie konferencji byliśmy świadkami wystąpienia szefa Microsoftu: Satyi Nadelli. Tytuł jego wystąpienia można przetłumaczyć jako "Przyspieszanie transformacji cyfrowej w Polsce". Jeżeli ktokolwiek spodziewał się, że Nadella ogłosi np. polską wersję Cortany, srogo się zawiódł. Z drugiej strony naiwnością byłoby sądzić, że CEO Microsoftu swoje wystąpienie sprowadzałby tylko do jednej funkcji. Wypowiedź Nadelli dotyczyła znacznie szerszego tematu, transformacji cyfrowej, która realizowana jest nie tyle za pomocą komputerów, lecz chmur obliczeniowych i sprzętu mobilnego. 

Po zakończeniu wystąpienia CEO Microsoftu rozpoczęła się interesująca prezentacja dotycząca programowania inspirowanego biologią. W zasadzie termin biological computation oznacza zarówno studiowanie tego w jaki sposób sygnały przekazywane są w organizmach biologicznych, jak i projektowanie algorytmów inspirowanych biologią. Ostatnie dwie prezentacje dotyczyły kolejno: frameworka Xamarin umożliwiającego łatwe tworzenie aplikacji mobilnych na wszystkie najpopularniejsze platformy systemowe oraz analizy danych w chmurze z wykorzystaniem kognitywnych usług zapewnianych przez Azure.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.