partner serwisu

Windows 10 - oto nowy system Microsoftu

Windows 10 - oto nowy system Microsoftu
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
30 września 2014, 19:46
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
konferencja, nowy windows, san francisco, windows, windows 10, windows 9, windows threshold

W San Francisco zaprezentowano pierwszą wersję testową nowego systemu operacyjnego Microsoftu. Co prawda konferencja prasowa przeznaczona była dla niewielkiego grona dziennikarzy, nie została nawet przygotowana oficjalna transmisja tego wydarzenia w internecie, my jednak, korzystając z dostępnych już źródeł - przede wszystkim Twittera i informacji opublikowanych na nim przez obecne na miejscu osoby - przygotowaliśmy dla Was relację z tego wydarzenia.

Windows 10 - pierwsza prezentacja systemu

Konferencja Microsoftu rozpoczęła się od humorystycznego akcentu. Uczestnikom rozdano tajemnicze karteczki z jeszcze bardziej tajemniczym napisem.

Windows 2015

Nie, nie jest to długo oczekiwane ogłoszenie nazwy nowego Windowsa. To, jak się okazuje, wyłącznie hasło do WiFi :) Trzeba przyznać - firma pod wodzą Satyi Nadelli odzyskała wigor i poczucie humoru.

Nazwę jednak poznaliśmy już chwilę później - na scenie pojawił się Terry Myerson i ogłosił, ze nowy Windows nazywać się będzie...

  • nie Windows 9, to byłoby niewłaściwe;
  • nie Windows One - w końcu wersja oznaczona numerem 1 już była dostępna. W 1985 roku;
  • nie Windows.

Nowy system Microsoftu nazwany został

Windows 10

 

Tak, to nie żart, to Windows 10. Czyli system, który - jak mówi Myerson - będzie działał na największej ilości różnych urządzeń w historii. Na każdym z typów sprzętu różnić się będzie interfejsem użytkownika, będzie za to jedno jądro systemu, jedno środowisko uruchomieniowe aplikacji, jeden sklep i jeden sposób na odkrywanie aplikacji, kupowanie ich, aktualizowanie i współdzielenie między wszystkimi urządzeniami.

Jeden Windows

Myerson - Windows 10 będzie dostarczał właściwych doświadczeń we właściwym czasie!

Jednymi z najważniejszych klientów Microsoft są przedsiębiorcy - dla nich Microsoft również przygotował kilka... nie wiemy, czy możemy nazwać je już teraz funkcjami, ale roboczo przyjmijmy to określenie. Dla biznesowej grupy użytkowników Windows 10 będzie przyjazny, kompatybilny, efektywny. Wprowadzono do niego nowoczesne zarządzanie, sklep dostosowany do indywidualnych potrzeb (brzmi interesująco, zobaczymy) i wyraźne oddzielenie danych osobistych i biznesowych we wszystkich urządzeniach.

Windows 10 Enterprise

Myerson - Windows 10 będzie najlepszą platformą biznesową w historii!

Po Terrym Myersonie na scenie pojawił się Joe Belfiore, znany dotychczas z pracy nad kolejnymi wersjami mobilnych systemów Microsoftu, przede wszystkim Windows Phone. Tym razem jednak zaprezentuje on pierwszą działającą już kompilację nowego Windows 10.

Na początek zobaczyliśmy więc pulpit, pasek zadań i... tak, oczekiwane przez wielu użytkowników Menu Start, jednak w nowej - czy lepszej, przekonamy się już niedługo - odsłonie.

 Menu start

Będziemy mogli używać go do wyłączania komputera, przypinać do niego kafle aplikacji i dostosowywać jego rozmiar do naszych potrzeb. Menu start zawierać będzie także uniwersalną wyszukiwarkę, znaną już użytkownikom Windows 8.1.

Kolejna nowość z gatunku tych, na które wszyscy czekali - uruchamianie aplikacji kafelkowych, czyli Modern, na pulpicie.

Aplikacje Modern na pulpicie

Kolejna nowość - przebudowane zarządzanie wielozadaniowością. Teraz będzie można mieć na jednym ekranie więcej, niż dwie aplikacje jednocześnie, dużo łatwiej będzie też wybierać te, które aktualnie mają zostać wyświetlone.

Windows 10 - wielozadaniowość

To wszystko to jednak - jak przyznaje sam Belfiore - dość podstawowe funkcje systemu, mające na celu ułatwienie korzystania z Windows 10 mniej zaawansowanym użytkownikom. Jednak nie zabrakło też nowości dla power userów. Jest na przykład odnowiony wiersz poleceń. Tak, dokładnie tak - wiersz poleceń.

Wiersz poleceń

Na czym polegają jego nowe funkcje dla zaawansowanych użytkowników? Otóż korzystając z niego będzie można użyć skrótu ctrl + v do wklejania zawartości schowka. No cóż, to zdecydowanie funkcja wyłącznie dla hackerów ;)

A co z charm barami, tak mocno znielubionymi przez wielu użytkowników? Zostaną, na razie. Ale to się zmieni.

Prezentacja działającego systemu zakończona. Szybko. Bardzo szybko. A na scenie ponownie Terry Myerson, przedstawiający nowy program Microsoftu nazwany Windows Insider Program. Startuje już od jutra, a przeznaczony jest dla fanów, entuzjastów i generalnie bardziej zaawansowanych użytkowników. Zastanawiamy się tylko, czy zaawansowanie należy oceniać przez znajomość skrótu klawiaturowego służącego do wklejania zawartości schowka :)

Do programu można będzie zapisywać się pod adresem preview.windows.com, po rejestracji członkowie programu będą mogli pobierać - również już od jutra - pierwszą, przeznaczoną na razie wyłącznie dla komputerów stacjonarnych i laptopów wersję Windows 10. Tę samą, która dziś prezentowana była na konferencji.

Wygląda na to, że rozwój systemu będzie mocno uzależniony od reakcji uczestników Windows Insider na pierwszą wersję testową. Czy tak będzie? Zobaczymy, podobne zapowiedzi słyszymy praktycznie przy każdej premierze nowego systemu operacyjnego. Musimy jednak przyznać, że w przypadku Windows Phone 8.1 rzeczywiście Microsoft dość szybko reagował na zgłaszane przez użytkowników programu deweloperskiego usterki i niedopracowane funkcje. Liczymy więc na to, ze tak samo będzie i teraz.

Myerson - możemy stworzyć produkt, który pokochają wszyscy nasi klienci.
Na to liczymy, Terry :)

Co jeszcze? Wersja ostateczna Windows 10 pojawi się w połowie 2015 roku po konferencji Build 2015, na której przedstawione zostaną natomiast szersze informacje dotyczące Uniwersalnych Aplikacji Windows.

Część prezentacyjna już za nami, teraz pora na sesję pytań.

Pytanie: Czy przygotowaliście jakieś zachęty dla użytkowników Windows XP i Windows 7, mające skłonić ich do aktualizacji systemu do Windows 10?
Odpowiedź: Chcemy mówić o pełnej rodzinie naszych produktów.

A więc na razie nie dowiemy się nic na temat cen itd.

P: Skąd ta nazwa? Przeskakiwanie z 8 do 10 wygląda nieco dziwnie.
O: Kiedy poznacie ten produkt w całości, zrozumiecie, że Windows 10 pasuje bardziej.

P: Wspominaliście o obsłudze urządzeń od 4 do 10 cali. Czy to oznacza, że Windows 10 będzie również systemem przeznaczonym na smartfony, następcą Windows Phone?
O: Tak. Ale nie będzie miał pulpitu.

P: Jak zamierzacie podchodzić do feedbacku od użytkowników testujących nowy Windows?
O: Nigdy wcześniej nie robiliśmy tego w ten sposób. Mamy nadzieję, ze zostaniesz członkiem Windows Insider. Jeśli tak się stanie, to zobaczysz rzeczy, z którymi wcześniej się nie spotkałeś. Forum z dyskusjami między zaawansowanymi użytkownikami, dostępni będą też nasi inżynierowie.

P: Co się stanie z tabletami Surface?
O: Naszą intencją jest to, żeby Windows 10 dostępny był jako aktualizacja dla większości urządzeń.

P: Jak długo będzie utrzymane wsparcie dla Windows 10?
O: [...] Możemy wspierać nasze produkty nawet przez 10 lat.

I na tym pytaniu, z całkiem przyjemną odpowiedzią, zakończyliśmy zarówno sesję pytań, jak i całą konferencję.

Cóż więc mamy? Po pierwsze nową, absolutnie zaskakującą nazwę. Braliśmy - i nie tylko my - pod uwagę różne możliwości, jednak przejście z Windows 8 od razu na Windows 10 nie śniło się chyba nawet najstarszym góralom. Microsoft kolejny raz pokazał, że potrafi zaskoczyć wszystkich.

Po drugie - mamy nowy-stary system przeznaczony dla wszystkich urządzeń, które do tej pory działały pod kontrolą różnych odmian kafelków. Zarówno dla komputerów stacjonarnych i laptopów, jak i tabletów z Windows 8.1 oraz z ARMową odmianą systemu, czyli Windows RT. W Windows 10 będą też wyposażane smartfony. Co ważne, nowy system ma być dostępny w formie aktualizacji dla większości już istniejących urządzeń.

Od strony czysto funkcjonalnej nie zmieniło się wiele. Wróciło menu start, zmienił się sposób zarządzania wielozadaniowością. No i - o tym nie można zapomnieć - wprowadzona została funkcjonalność jakże długo wyczekiwana przez wszystkich power userów, czyli możliwość wklejania zawartości schowka w wierszu poleceń.

Nieco ważniejsze zmiany ukryte są pod maską systemu. Najważniejsza - jedno jądro systemu, pozwalające na używanie tych samych aplikacji na każdym, od 4 do 80 cali, urządzeniu z Windows 10. No i wynikająca po części właśnie z tego możliwość uruchamiania aplikacji kafelkowych na pulpicie, czyli brak konieczności przeskakiwania z ekranu desktop do modern.

I to praktycznie wszystkie istotne zmiany, które dziś zostały nam przedstawione. Trzeba jednak pamiętać, że to dopiero pierwsza, bardzo wczesna wersja testowa systemu. Do jego premiery pozostały mniej-więcej trzy kwartały, a więc jest jeszcze czas na rozwój Windows 10 i bardzo możliwe, że docelowo będzie to system mocno różniący się od tego, co zobaczyliśmy dzisiaj.

Jego testowanie możliwe będzie już od jutra. Jeśli chcecie to zrobić zarejestrujcie się jutro na stronie Windows Insider Program i pobierzcie swoją wersję testową Windows 10.

Windows Insider - polska wersja

Tymczasem dziękujemy, ze byliście z nami podczas prezentacji nowego systemu Microsoftu. I zapraszamy ponownie, gdyż o Windows 10 w najbliższym czasie będziemy na Softonet pisać jeszcze niejeden raz.

--
W tekście wykorzystaliśmy między innymi fotografie pochodzące z serwisu The Verge.

fjfj
2014.09.30, 23:41
No tak, wygląda na to, że robią wszystko, aby za jakiś czas osiągnąć funkcjonalność Windows 7... brawo brawo.
Na siłę tych kwadratów nie da się wpakować ludziom - skumajcie to. Jak tak dalej będzie, to trzeba będzie jakiś nowy system nie od Microsoftu szukać...
2014.10.01, 00:13
Ich, tych kwadratów, nie trzeba wpakowywać na siłę. To jest w założeniu dobre rozwiązanie, jedynie w pierwszej wersji, czyli w Windows 8, niezbyt szczęśliwie wykonane.
W8.1, a zwłaszcza W8.1 U1 wprowadził spore zmiany, po których nawet spora część zdeklarowanych przeciwników kafli zaczęła na nie patrzeć przychylnym okiem.
W10 wprowadza zmiany tak naprawdę dość drobne, rewolucji tu nie ma żadnej.
No... może poza ctrl+v w wierszu poleceń ;)
Edytowane przez autora (2014.10.01, 17:21): literówki