partner serwisu

Windows 10 The Next Chapter - relacja z konferencji Microsoft

Windows 10 The Next Chapter - relacja z konferencji Microsoft
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
21 stycznia 2015, 17:01
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
chmura, cloud, microsoft, microsoft office, office, onedrive, windows, windows 10, windows phone

Już dziś, o godzinie osiemnastej polskiego czasu rozpocznie się organizowana przez Microsoft konferencja poświęcona głównie systemowi operacyjnemu Windows 10. "Dziesiątka" to produkt, z którym bardzo wielu użytkowników wiąże wiele nadziei, produkt który ma szanse pogodzić potrzeby dzisiejszych użytkowników Windows 7 i Windows 8.x. To również produkt, który ma zatrzeć złe wrażenie, któremu ulega wielu użytkowników Windows na widok Windows 8. Czy Windows 10 okaże się systemem, który pozwoli dominować Microsoftowi nie tylko w świecie PC? Stawianie takiego pytania już dziś jest przedwczesne, poczekajmy na wyniki sprzedaży po wprowadzeniu produktu na rynek, co ma nastąpić jeszcze w tym roku. Tymczasem zobaczmy jaki to "nowy rozdział" (z ang. The Next Chapter) w historii Windows napisał dla nas sam Microsoft. 

Już za godzinę w siedzibie głównej Microsoftu w Redmond rozpocznie się konferencja, podczas której świat ma nadzieję poznać odpowiedź na pytanie: w którą stronę pójdzie rozwój najbardziej popularnego (wśród komputerów PC i laptopów) systemu operacyjnego na świecie?

Pewne jest, że era "okienek" wyłącznie na komputerach powoli przechodzi do przeszłości. Nie od dziś wiadomo jak duży nacisk Microsoft kładzie na integrację środowiska systemowego na różnych platformach sprzętowych. W przypadku Windows 8.x/Windows Phone 8.x mamy początek tej integracji, ale dopiero generacja Windows 10 ma być prawdziwym pokazem siły, jeżeli chodzi o bezproblemowe funkcjonowanie tego samego środowiska na komputerze stacjonarnym, laptopie, tablecie, smartfonie, a nawet na konsoli Xbox One. Czego możemy się spodziewać dziś? Jakie nowości zaprezentuje światu Microsoft? Odpowiedź na to pytanie poznamy już za kilka chwil, ale spekulować można wcześniej, co mówi nam "kryształowa kula"?

Cortana w wersji dla desktopów

Na temat głosowego asystenta, który ma towarzyszyć użytkownikowi najnowszej generacji systemu Windows spekuluje się od momentu, gdy tylko testerzy wersji Windows 10 Technical Preview namierzyli w bibliotekach systemowych pliki (ściślej: dynamicznie ładowane biblioteki) powiązane z Cortaną.

Wielu obserwatorów uważa, że dzisiejsza konferencja ma pokazać światu czym nowy system może przyciągnąć konsumenta - prezentacje techniczne już mieliśmy, zarówno podczas zeszłorocznej konferencji Microsoft Build 2014, jak i podczas premiery testowego wydania Windows 10 Technical Preview. Można domniemywać, że (prawie) w pełni funkcjonalny asystent głosowy zintegrowany z systemem desktopowym może zainteresować potencjalnych konsumentów.

Spartan - bye, bye Internet Explorer?

Z pewnością możemy również oczekiwać nowych informacji dotyczących przeglądarki WWW wbudowanej w najnowszy system operacyjny. O Spartanie już wspominaliśmy, ale bardzo możliwe, że dziś Microsoft przedstawi swoją wizję tego, co ma stanowić główny interfejs webowy w Windows 10. Wiele emocji wśród obserwatorów zmagań Microsoftu wzbudziła informacja o możliwości obsługi rozszerzeń Google Chrome przez Spartana. Czy faktycznie tak będzie? Odpowiedź na to pytanie już za kilkadziesiąt minut.

Windows 10 Mobile (?)

Wielu śledzących działania Microsoftu oczekuje od producenta Windows sprecyzowania wizji rozwoju mobilnej platformy. Skoro dążymy do unifikacji środowiska bez względu na wykorzystywany sprzęt, logiczne, że Windows 10 będzie również systemem operacyjnym dla urządzeń mobilnych: tabletów i smartfonów. Czy dzisiejsi użytkownicy Windows Phone 8.x będą mieli możliwość aktualizacji do Windows 10? Które modele będzie można zaktualizować, czy te co na poniższym obrazku?

Jak ostatecznie będzie się nazywać kolejna generacja "okienek" mobilnych? Wielu spekuluje, że Windows 10 Mobile, ale pojawiają się głosy, że np. Windows Mobile 2015 for Pocket PC Professional Edition ;-) Oby nie. Oczywiście powyższe pytania, to garść spośród wielu związanych z mobilnym systemem operacyjnym - być może dziś poznamy na nie odpowiedzi.

Uniwersalne aplikacje, wreszcie naprawdę uniwersalne?

Istotą wspólnego środowiska są nie tyle identycznie wyglądające ikonki i kafelki, co unifikacja aplikacji oferujących zbliżoną funkcjonalność, interfejs i wspólnie zarządzanych bez względu na platformę sprzętową, z której użytkownik aktualnie korzysta. Liczymy na to, że Microsoft zaprezentuje dziś w działaniu uniwersalne aplikacje.

Dość jednak spekulacji. Zapraszamy do naszej relacji na żywo rozpoczynającej się na kolejnej stronie niniejszego materiału punktualnie o 18-stej. Prosimy o odświeżanie strony co kilka minut celem zobaczenia zaktualizowanych treści.

2015.01.21, 18:55
Wiadomo kiedy pojawi się nowy build ?
Oraz co z użytkownikami posiadającymi win RT w np. Surface. ?
Czy nowa 10 będzie obsługiwać ARM ?
2015.01.21, 19:03
Tak czytam na zywo i chyba będę musial cos na uspokojenie wsiąść. Super im to wyszło. Tego oczekiwałem 😃
2015.01.21, 19:07
@mikimouse - jeszcze nie bierz nic na uspokojenie, najpierw doczekaj do końca konferencji ;)
@Walther - jeszcze nie wiadomo, pewnie niebawem zostanie to ogłoszone. Co do Windows RT i obsługi ARM... na razie niby nikt nic nie mówi, ale prawdę mówiąc, szczerze wątpię. No ale zobaczymy.
*Konto usunięte*
2015.01.21, 19:14
Kiedy Consumer Preview Windows 10 ?
2015.01.21, 19:17
@Owsiak - też czekamy na tę informację :)
2015.01.21, 19:54
Owsiak @ 2015.01.21 19:14
Kiedy Consumer Preview Windows 10 ?

W następnym tygodniu, a dla słuchawek w lutym.
kaminsk
2015.01.21, 20:01
Ten system nie sprawdzi się, jeżeli w domu jest gadatliwe dziecko. Próba przetworzenia 600 słów na minutę będzie doprowadzała do zawieszeń, przegrzania procesorów i dymu z zasilacza. Rodziny wielodzietne - nie ma takiej mocy obliczeniowej, aby obsłużyć 6-8 takich wątków na raz... ;-)
2015.01.21, 20:08
HoloLens- jak im to wyjdzie to pozamiatają całą konkurencję.
2015.01.21, 22:56
Super może być ciekawie ale czy ci co nie maja na swoich smartphonach nie mają aktualizacji Lumia denim to zaktualizują na 10?
2015.01.22, 01:09
Tak, oczywiście. Jeśli masz W8.1, niezależnie, czy podstawowy, czy z dodatkami Nokii, to zainstalujesz W10 :)
2015.01.22, 09:12
No nareszcie 😃 bo gdzieś plotki czytałem ze trzeba miec ten Denim żeby W10 ci poszedł wiec się pytam xD
2015.01.22, 09:14
A juz wiadomo kiedy dokładnie wyjdzie W10 preview for Developes czy w ogóle będzie na tej aplikacji?