partner serwisu

WWDC16 - oto nowości Apple!

WWDC16 - oto nowości Apple!
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
13 czerwca 2016, 18:50
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
apple, ios, macos, osx, relacja, siri, wwdc16

Dziś wielkie święto dla miłośników Apple z całego świata. Punktualnie o godzinie 19:00 polskiego czasu rozpoczyna się coroczna konferencja programistyczna Apple - WWDC16. Już za chwilę będziemy wspólnie śledzić, co nowego dla milionów użytkowników sprzętu i oprogramowania oznaczonego charakterystycznym logo z nadgryzionym jabłuszkiem przygotowała ekipa kierowana przez Tima Cooka. WWDC to przede wszystkim konferencja programistyczna i najprawdopodobniej przedstawione dziś rozwiązania będą głównie produktami związanymi z oprogramowaniem. 

Już za kilka minut na scenę zorganizowanej przez Apple prezentacji otwierającej tegoroczne WWDC wejdzie Tim Cook i rozpocznie tak uwielbiane przez miłośników Apple show. Ponieważ jednak mamy jeszcze kilkanaście minut do rozpoczęcia kolejnego Apple keynote, pobawmy się w prognostyków :)

Czego nie będzie

Zacznijmy przewrotnie od tego, czego dziś raczej nie zobaczymy. Apple nie pokaże nowego iPhone'a - na siódmego iPhone'a będziemy musieli poczekać raczej do jesiennych prezentacji Apple. Nie zobaczymy również żadnego nowego iPada, choć niektóre źródła spekulują, że być może pokazany zostanie zupełnie nowy Macbook, choć w naszej redakcji szczerze w to wątpimy, ale ponieważ wróżymy z fusów (i fusów innych internetowych wróżbitów mamiących się dziennikarzami, ekspertami czy blogerami), kto wie, może i jakiś sprzęt zostanie przedstawiony zgromadzonym w San Francisco gościom i śledzącym wydarzenie internautom.

Żegnaj OS X, witaj Mac OS

Jaskółki donoszą (powołujemy się na dziennikarską tajemnicę i nie zdradzamy naszych źródeł ;) ), że jednym z ważniejszych tematów podjętych przez Tima Cooka i jego ekipę będzie system operacyjny dla komputerów i laptopów Apple. Najprawdopodobniej czeka nas kolejna zmiana nazwy. Najpierw mieliśmy Mac OS X, potem skrócono to do OS X, a dziś czeka nas jeszcze jedna zmiana - poznamy Mac OS. Oczywiście Apple nie poprzestanie wyłącznie na zmianie nazwy system powszechnie dziś znany jako OS X stanie się ponoć systemem Mac OS. Apple nie poprzestanie jednak tylko na zmianie nazwy i pokaże zapewne kolejną generację swojego systemu dla komputerów stacjonarnych i laptopów z jakże charakterystycznym logo.

iOS 10

Mobilny system operacyjny Apple to jedna z bardziej udanych platform systemowych dla urządzeń mobilnych. Mamy nadzieję, że za kilka minut dowiemy się więcej o iOS 10 - najnowszej odsłonie mobilnej platformy Apple'a.

Apple się otworzy? Siri trafi do programistów?

Apple od zawsze słynęło z totalnej kontroli nad swoimi produktami. Wiele wskazuje jednak na to, że dziś będziemy świadkami znaczącej zmiany podejścia: Siri, inteligentna asystentka Apple zostanie udostępniona programistom aplikacji. W praktyce oznacza to udostępnienie API Siri twórcom mobilnych aplikacji dla urządzeń Apple'a, a w dalszej konsekwencji obecność Siri nie tylko w samym systemie (iOS, a także - co również ma być dziś pokazane - również w Mac OS), ale także w poszczególnych aplikacjach. To bardzo duża zmiana podejścia - za życia Jobsa nie byłaby możliwa, ale też Tim Cook musi zdawać sobie sprawę, że pozostawiając zamkniętą Siri tylko we własnych "ścianach" prędzej czy później przegra z dynamicznie rozwijającymi się inteligentnymi usługami Google czy Microsoftu. Dość gadania! Zaczynamy show!

Tradycyjnie już informacja techniczna - prosimy o odświeżanie strony co kilka minut, celem zaktualizowania publikowanych w trakcie relacji treści. Zostańcie z nami!

Relacja

18:51 Witamy Was serdecznie na naszej relacji z dzisiejszej prezentacji otwierającej tegoroczną konferencję WWDC. W tej chwili scena jest jeszcze pusta, a zgromadzonych rozgrzewa muzyka.

18:57 Niczym w samolocie przed startem; na sali rozlega się głos proszący o wyłączenie / wyciszenie wszystkich elektronicznych urządzeń. Apple zawsze dbało o oprawę swoich prezentacji, dźwięk niepożądanej komórki nie może się pojawić :)

19:00 Muzyka cichnie... proszę państwa, to już za chwilę...

19:01 I oto jest. Tim Cook na scenie.

19:02 Tim poprosił o chwilę ciszy. Masakra w Orlando poruszyła wszystkich.

19:05 Tim opowiada o App Store, sklep zaczynał z 500 aplikacjami. Obecnie jest ich ponad 2 miliony. Programy z App Store zostały pobrane 130 miliardów razy. 

19:06 Do programistów trafiło ponad 50 miliardów dolarów. Te liczby robią wrażenie - jak zawsze w Apple.

19:07 Tim Cook jeszcze raz przypomina najbardziej spektakularne urządzenia: iPhone, iPad i... Apple Watch. Czyżby?

19:08 Cztery platformy dla deweloperów: tvOS, Watch OS, a dalej... o tym powie już kolejny przedstawiciel Apple. Kevin Lynch.

 

19:10 Kevin opowiada o Watch OS. Jedną z ciekawszych funkcji Watch OS 3 jest możliwość szybkiego uruchamiania aplikacji bezpośrednio z głównego ekranu zegarka.

 19:11 Nowy element Watch OS Control Center.

 

19:12 Ach, Minnie trafia do Watch OS, czyż to nie słodkie? :)

19:13 Nowy Watch OS 3 to również łatwiejsze zmienianie "teł" zegarka. Czas na demonstrację na żywo. 

19:14 Prezenterka pokazuje jak łatwo można nawigować pomiędzy ekranami Watch OS 3.

19:16 Cały czas trwa demonstracja możliwości zegarka, wyświetlanie kontaktów, ekranu aktywności fizycznej itp., ale aplauz wzbudziła możliwość pisania bezpośrednio na ekranie po... chińsku.

19:18 Za pomocą zegarka będzie można łatwiej wezwać pomoc, czy powiadomić bliskie osoby o jakiejś nietypowej sytuacji.

19:20 Na scenie Jay Blahnik, opowiada o monitorowaniu aktywności fizycznej za pomocą Watch OS 3 i Apple Watch. Użytkownicy mogą udostępniać swoje osiągnięcia, przesyłać wiadomości bezpośrednio z poziomu aplikacji monitorującej aktywność fizyczną.

19:22 Jay opowiada w jaki sposób z aplikacji mogą korzystać niepełnosprawni, poruszający się na wózku inwalidzkim. 

 19:24 W takim przypadku zegarek nie zachęci użytkownika frazą "czas na bieg", lecz... "time to roll". 

 19:25 Nowa aplikacja "Breathe" ma nauczyć użytkowników Apple Watch prawidłowego oddychania. Tak. Właśnie.

 

19:26 Aplikacje fitnessowe mogą działać w tle.

19:27 Nowości w Apple Watch i Watch OS 3. 

19:28 Kolejny temat to tvOS.

19:29 Przedstawiciel Apple przekonuje, że przyszłością TV są aplikacje. tvOS zaczynał od 80 kanałów, teraz jest ich 1300 - oczywiście w USA.

 

19:30 Nowością jest aplikacja zmieniająca iPhone'a w pilota i manipulatora gier uruchamianych w tvOS.

 

19:31 650 tysięcy filmów i odcinków seriali. Niestety, nie w Polsce - te wszystkie dane dotyczą rynku amerykańskiego. Tam tvOS faktycznie może być atrakcją.

19:32 Ciekawostką jest funkcja Single sign-on, dzięki której użytkownik tvOS może logować się do wielu różnych subskrypcji i kanałów nawet jeżeli w każdym z nich ma inne dane uwierzytelniające.

19:34 Jeżeli użytkownik tvOS pobierze jakąś treść na iPhone'a trafi ona również do Apple TV.

 

19:36 OS X. Już nie OS X, teraz to mac OS. Zmiana nazwy wywołała niespotykany aplauz.

 

19:37 Oto pełna, oficjalna nazwa systemu operacyjnego dla komputerów i laptopów Apple. Najnowszego systemu, dodajmy.

19:38 Funkcja Auto-Unlock odblokuje dostęp do komputera, jeżeli jest on połączony z iPhonem lub iPadem właściciela, żadnego patrzenia w kamerę - wyraźne odniesienie do Windows Hello :)

19:39 Kolejna nowość - uniwersalny schowek - treści skopiowane na komputerze możemy wklejać na iPhone'a i vice versa.

19:40 Na każdym komputerze Apple ten sam użytkownik będzie mógł dysponować tym samym pulpitem. To też nie nowość, prawda? Ale dla Apple - owszem.

19:42 Nowa funkcja Optimize Storage ma zapewnić odzyskanie gigabajtów na dysku.

19:43 Apple Pay trafi na komputery Apple i nie - nie będzie tak jak na zdjęciu. Płacić Apple Pay będzie można online. Tam, gdzie Apple Pay działa - nie u nas.

19:44 Nowa funkcja Picture in Picture - oglądając np. film online, będzie można ramkę obrazu wydzielić z aplikacji/przeglądarki i wyświetlić ponad pulpitem i innymi aplikacjami.

19:45 No i mamy potwierdzenie plotek. Siri w Mac OS.

 19:47 Demonstracja możliwości Siri w wersji "desktopowej". Wyszukiwanie zdjęć, automatyczne ich tagowanie itp.

19:48 Siri w Mac OS zaproponuje film, ułatwi kupno biletów do kina (sama jednak nie kupi, jeszcze).

19:50 Programiści otrzymają Mac OS Sierra już dziś, publiczna wersja beta spodziewana jest w lipcu, a wersja finalna będzie bezpłatnie udostępniona na jesieni wszystkim chętnym.

 

19:51 Kolejna nowość - iOS 10. Zatem kolejne potwierdzenie wcześniejszych doniesień. Powyżej kilka nowych funkcji.

19:52 Ekran blokady w iOS 10 i nowe powiadomienia.

19:53 Nowość w iOS - możliwość wyczyszczenia wszystkich powiadomień bezpośrednio z ekranu blokady. iOS dogonił Androida.

19:54 Nową funkcją jest podejrzenie aplikacji bez jej pełnego uruchomienia. Ale to co ucieszyło programistów to... udostępnienie Siri właśnie dla nich.

19:55 To już fakt: API Siri zostało właśnie otwarte.

19:57 Kilka demonstracji co będzie potrafiła Siri współpracując z różnymi aplikacjami, dzwonić za pośrednictwem aplikacji VoIP, wysyłać wiadomości z różnych programów, wyszukiwać zdjęcia i inne treści i wiele więcej.

19:58 Inteligencja Siri ma pomóc w pisaniu za pomocą mobilnej klawiatury ekranowej. 

19:59 Siri podpowie również w innych językach, w tych, w których działa. Niestety, nie po polsku.

20:00 Aplikacja Photos zyskała inteligencję, automatycznie posortuje zdjęcia naszych znajomych wykrywając twarze, funkcja automatycznego rozpoznawania analizuje nie tylko twarze, wykrywa także obiekty, sceny itp. Wyszukanie zdjęcia jelenia na rykowisku ma być błyskawiczne :)

20:03 Aplikacja potrafi również analizować kontekst zdjęć. Photos automatycznie zgrupuje zdjęcia np. z biwaku (analizując scenerię, lokalizację, czas wykonania zdjęć, twarze na zdjęciach itp.).

 

20:04 Na koniec Photos wygeneruje na życzenie użytkownika animowany pokaz slajdów. Brawa tym razem nie były szczególnie spektakularne.

20:06 Na scenie ponownie Eddy Cue. Opowie o nowych Mapach Apple.

20:08 Nowe mapy mają być "proaktywne" jeżeli iPhone wykryje w którym kierunku idziesz i jest to kierunek właściwy np. dla aktualnej rezerwacji w restauracji, Mapy automatycznie pokierują użytkownika do tej restauracji.

20:09 Nowe Mapy będą zintegrowane z Uberem. To się nie spodoba taksówkarzom. 

20:10 Apple Music na tapecie. 15 milionów subskrybentów otrzyma zupełnie od nowa zaprojektowaną aplikację. Nowy, prostszy interfejs - czy przypadnie do gustu?

 20:12 Krótka demonstracja podczas której zaproszona na scenę prezenterka odtwarza muzykę z nowej aplikacji Apple Music.

20:14 Nowe  Apple Music wyświetli również teksty piosenek. Niektórzy z pewnością to polubią.

20:15 Innowacja 2016 - radio w Apple Music... Tak.

20:16 Cały czas zapoznajemy się z nowymi możliwościami Apple Music. Aplikacja będzie dostępna na wszystkie urządzenia Apple, mobilne i stacjonarne.

20:18 Apple News - nowa odsłona aplikacji mającej ponoć 60 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie.

20:19 Na scenę wraca Craig i opowiada o Homekit. Czyli automatyka i inteligencja budynkowa według Apple.

20:20 Nowa aplikacja - Home - zintegrowane środowisko zarządzania własnym inteligentnym domem.

20:21 Home przekształca iPhone'a np. w mobilny domofon. Gdy ktoś zadzwoni do mieszkańca inteligentnego domu, właściciel sięga po telefon i już na ekranie blokady widzi kto dzwoni. Aplauz na widowni.

20:22 Ciekawostka - Apple otwiera API aplikacji telefonicznej. Oznacza to tworzenie dodatków do aplikacji telefonicznej. Przykład - program antyspamowy blokujący telemarketerów. Pomyślcie o tym jak o AdBlocku dla telefonu.

20:25 Unowocześniono również aplikację do wiadomości - pozwala ona teraz załączać wideo z podglądem na żywo, przekazywać można również obraz wideo.

 

20:27 Widowni spodobała się funkcja automatycznej zamiany części tekstu wiadomości na emotki. Ponownie aplauz. Ludzie kochają emotki.

20:28 W Wiadomościach będzie można używać również efektów specjalnych, animacji, pisać bezpośrednio na ekranie. Fajerwerki.

20:30 W tej chwili na scenie odbywa się demonstracja na żywo nowych możliwości aplikacji Wiadomości.

20:31 Spekulujemy, czy dodanie tak dużej liczby efektów do aplikacji Wiadomości, to cios w Snapchata, czy też niekoniecznie.

20:32 W wiadomościach będzie można odpowiedzieć znajomym np. ...piosenką z Apple Music. Czy naprawdę to jest coś, czym Apple chce podbić świat?

20:35 Cały czas trwa demonstracja "niezwykłych" możliwości aplikacji komunikacyjnej Apple.

20:35 Możemy przesłać znajomym np. baloniki. Niesamowite, nieprawdaż? :)

20:36 Programiści mogą tworzyć tzw. iMessage Apps, czyli kolejne dodatki jeszcze bardziej uatrakcyjniające prezentowaną aplikację.

20:38 Na dobrą sprawę iMessage stało się aplikacją, w której możemy np. modyfikować zdjęcia, dodawać efekty do klipów, przesyłać zamówienia np. żywności na wynos, dodawać zwariowane animacje. Kolejny przykład:

 20:41 Craig mówi teraz o prywatności zapewniając, że każda forma komunikacji realizowana za pomocą przedstawianych aplikacji Apple jest w pełni szyfrowana.

20:42 Facetime, iMessage, Homekit przechowują dane głównie lokalnie, nie w chmurze. iOS 10 trafi do programistów już dziś, darmowa publiczna aktualizacja przewidziana jest na jesieni.

 20:43 Na scenie ponownie Tim Cook

 20:46 Na ekranie pojawia się napis "Open Source". Tim Cook mówi jak bardzo Apple chce by wszyscy używali Swifta. Ogłasza debiut aplikacji Swift Playgrounds na iPada. Nowy, "rewolucyjny" sposób nauki programowania w Swift na iPadzie.

 20:49 Tim prosi na scenę jeszcze jedną osobę, która prezentuje możliwości Swift Playground - nauka programowania przez zabawę.

 

20:50 Cukierkowa grafika i animacje, oraz zadania o poziomie trudności dopasowanym dla najmłodszych adeptów programistycznej sztuki mogą okazać się skuteczne. Oczywiście o ile dziecko ma iPada.

 20:52 Swift Playground to nauka przez zabawę, ciekawe czy firmie Apple uda się wychować nowe pokolenie programistów za pomocą tej aplikacji.

20:54 Swift Playground będzie dostępny na jesieni tego roku. Wersja dla programistów, podobnie jak w przypadku poprzednich rozwiązań będzie dostępna już dziś, natomiast publiczna wersja beta trafi do zainteresowanych w połowie lata. Cena? Program jest bezpłatny.

20:56 Czas na wideo podsumowujące naukę programowania dla najmłodszych.

20:57 Apple promując bezpłatne rozwiązania do nauki programowania tym samym dołącza do grona wielkich graczy IT tak bardzo pokazujących czego im brakuje - programistów, programistów i jeszcze raz programistów.

21:00 Na scenie ponownie Tim Cook. Podsumowuje to, co do tej pory zaprezentowano: watchOS, tvOS, macOS, iOS.

21:02 To koniec!

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, Apple nie zaprezentowało nic sprzętowego. Konferencja dla programistów obfitowała przede wszystkim w oprogramowaniem. Cztery nowe odsłony systemów Apple'a + nowe, bądź unowocześnione aplikacje. Jakie jest Wasze zdanie na temat tego co pokazał Apple? Dziękujemy, że byliście z nami!

2016.06.13, 20:35
Apple i tyle 'innowacji'
2016.06.13, 22:48
Ziew... Coraz nudniejsze są te konferencje Apple i coraz mniej ciekawostek prezentują...
2016.06.13, 22:56
Rozumiem, że Apple nie pochwaliło się, na jakie urządzenia trafi iOS 10?
2016.06.13, 23:46
Bartes @ 2016.06.13 22:56
Rozumiem, że Apple nie pochwaliło się, na jakie urządzenia trafi iOS 10?

Wszystkie oprócz iPhone 4S.