partner serwisu

Smart Mirrors najlepszy w Imagine Cup 2015 - relacja z krajowych finałów konkursu Microsoftu

Smart Mirrors najlepszy w Imagine Cup 2015 - relacja z krajowych finałów konkursu Microsoftu
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
11 kwietnia 2015, 12:57
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
bandbarian, finały krajowe, imagine cup 2015, konkurs, laureaci, microsoft, photon, rywalizaja, serious english name, smart mirrors, toast and brains, zwycięzcy

Krajowy etap tegorocznego, organizowanego przez Microsoft konkursu Imagine Cup dobiegł końca. Zwycięzcy będą teraz walczyć o prawo do występu w światowych finałach konkursu, a przegrani - mamy nadzieję, że wyciągną naukę z porażki i w kolejnych edycjach rywalizacji zaprezentują się z jeszcze lepszej strony, niż w tym roku. Które zespoły okazały się najlepsze, kto wygrał Imagine Cup w Polsce i czy wśród laureatów jest zespół mający realne szanse na sukces podczas światowych finałów konkursu? O tym wszystkim przeczytacie w naszej relacji.

Imagine Cup 2015 - finały krajowe

Finałowa rywalizacja w każdej z konkursowych kategorii, w której wzięły udział po dwie najlepsze drużyny z każdej z nich, nie była - mówimy to z żalem - tak emocjonująca, jak mogliśmy się tego spodziewać. Pomimo, iż Imagine Cup może być doskonałym punktem wyjścia do osiągnięcia technologicznego i biznesowego sukcesu, to część finalistów sprawiała wrażenie, jakby już sam fakt dotarcia do ostatniego etapu konkursu był dla nich całkowicie wystarczający. Nie mówimy już o takim drobiazgu, jak przygotowanie i przedstawienie prezentacji projektu w taki sposób, aby zmieściła się ona w wyznaczonym czasie - to wydawało nam się oczywiste, jak się jednak okazało, nie w każdym przypadku słusznie. Jednak zdecydowanie większym minusem znacznej części finałowych prezentacji był brak ich komplementarności. W tegorocznej edycji Imagine Cup dużo większy niż dotychczas nacisk położony był na biznesową stronę innowacji, co niestety w części konkursowych projektów nie znalazło odzwierciedlenia. O ile od strony technologicznej były one wykonane w sposób zdecydowanie profesjonalny, o tyle marketingowo, sprzedażowo i finansowo duża część z nich stała na co najwyżej przeciętnym poziomie. Tymczasem to właśnie odpowiednie opracowanie mocnego fundamentu biznesowego stanowi o trwałości każdego, nawet najlepszego technologicznie przedsięwzięcia.

Kwestii biznesowych dotyczyły także w znacznej części pytania, jakie poszczególnym zespołom zadawali członkowie jury. I po raz kolejny potwierdziło się, że wiele polskich uczelni przygotowuje znakomitych inżynierów, informatyków, elektroników czy designerów, nie ucząc ich jednak biznesowego podejścia do posiadanych umiejętności. Naszym zdaniem to właśnie było jednym z głównych powodów, dla których znakomite technologicznie projekty nie rozwiązywały niestety rzeczywistych problemów ich użytkowników i nie dawały zbyt dużej szansy na zmianę ich w realny biznes; spełniały jedynie techniczne lub informatyczne ambicje ich twórców. Szkoda, gdyż mamy wrażenie, że wystarczyłoby niewiele, żeby każdy z nich mógł w szybkim czasie zmienić się w sprawnie działający biznes.

Dlaczego o tym piszemy? Chcielibyśmy, żeby wszystkie finałowe zespoły zaprezentowały najwyższy możliwy poziom. Taki, który spowoduje, że jurorzy będą mieli poważny problem z wyborem zwycięzców, a my - ze wskazaniem faworytów konkursu. Gdyby tak było, oznaczało by to, że polscy studenci nie tylko mają głowy pełne nowatorskich pomysłów, ale też potrafią je zamienić w przemyślany i dający dużą szansę na sukces model biznesowy. To z kolei pozwoliłoby mieć na dzieje, że w niedługim czasie w Polsce zaczną pojawiać się na większą skalę nowoczesne firmy, oferujące innowacyjne produkty i usługi nie tylko na krajowym, ale też globalnym rynku. Mamy nadzieję, że w kolejny krajowy finał Imagine Cup będzie tym, w którym wszystkie rywalizujące drużyny pokażą projekty doskonałe pod każdym, również biznesowym względem.

Ten cierpki wstęp nie oznacza jednak, że w trakcie tegorocznych finałów żaden z zespołów nie przygotował satysfakcjonującej prezentacji. Wręcz przeciwnie - projekty kilku drużyn były opracowane naprawdę dobrze, a jeden z finalistów zaprezentował się w sposób, który - i nie jest to wyłącznie nasza opinia - stawia go w roli jednego z faworytów światowego finału Imagine Cup. Nic więc dziwnego, że to właśnie te drużyny zostały zwycięzcami w swoich kategoriach. Przyjrzyjmy się im.

marta.kopanicka
2015.04.13, 09:19
świetnie! innowacyjność młodych Polaków jest naprawdę niezwykła! dobrze, że mają siłę i pomysły do działania, teraz trzeba im dać narzędzia! bo finansowanie swoich pasji nie musi być trudne http://cenabiznesu.pl/-fundusze-na-start-f...od-czego-zaczac
OdpowiedzRaportowany00