partner serwisu
Google I/O 2015 - Android M i co dalej? Relacja na żywo!
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
28 maja 2015, 17:35
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android m, google i/o, google io

Google Photos i nie tylko

18:39 Na scenę wchodzi Anil Sabharwal, człowiek odpowiedzialny za usługę Photos.

Prezentuje on zupełnie nowy produkt: Google Photos.

18:40 Według przedstawiciela Google'a nowa aplikacja/usługa ma ułatwić nie tylko przechowywanie zdjęć, ale również ich organizację na dowolnym urządzeniu wykorzystywanym przez użytkownika, a także uprościć udostępnianie wybranych fotografii swoim bliskim.

19:42 Czas na demonstrację Google Photos. Sabharwal opowiada o tym jak wygodne jest posługiwanie się Google Photos. Zdjęcia mogą być sortowane nie tylko według nazw, czy czasu wykonania, ale również według osób na nich umieszczonych, miejsc odwiedzonych przez użytkownika i wiele więcej. Bezpośrednio z aplikacji można wysyłać wybrane zdjęcia na Twittera.

19:45 Google Photos to również wbudowane narzędzia do szybkiej edycji fotografii, ciekawostką jest wbudowane narzędzie automatycznie proponujące, które zdjęcia są szczególnie udane, a które raczej należałoby wyrzucić. Tak - program podpowie użytkownikowi, które zdjęcia nie są udane.

19:47 Ciekawie rozwiązano kwestię przeszukiwania zdjęć. Przykład zaprezentował przedstawiciel Google'a. Wyszukiwana fraza to "baseball", w odpowiedzi na to, aplikacja sprawdziła, które zdjęcia zostały wykonane na stadionie baseballowym i zaprezentowała je użytkownikowi.

19:49 Wygodnie rozwiązano zaznaczanie wielu zdjęć, wreszcie nie trzeba pukać każdej fotografii, wystarczy przeciągnąć palcem po ekranie z wyświetlonymi miniaturami.

 19:50 Najważniejsze: Google Photos daje użytkownikowi BEZPŁATNE MIEJSCE ONLINE BEZ ŻADNYCH LIMITÓW! W chmurze można przechowywać zdjęcia o rozdzielczości do 16 megapikseli i filmy Full HD. Tak długo jak będziesz korzystał z Google Photos, będziesz miał nielimitowaną przestrzeń online na zdjęcia i wideo. Dostępność? Od dziś.

 19:52 Na scenę wchodzi Jen Fitzpatrick, VP of engineering w Google.

W 2016 roku na świecie będzie aktywnych ponad 1,2 miliarda smartfonów. Dla większości ich użytkowników będzie to pierwszy komputer w życiu.

19:55 Przedstawicielka Google opowiada o idei Android One, czyli wytwarzaniu tanich smartfonów z Androidem. W tej chwili w ramach projektu Android One z Google współpracuje 10-ciu producentów.

 19:56 Kolejny cel: Chromebook w cenie poniżej 150 dolarów.

 19:58 Fitzpatrick zwraca uwagę na kłopoty z zasięgiem i dostępem do sieci, a także zwraca uwagę na fakt, że dostęp do danych z mobilnych urządzeń często wiąże się z dodatkowymi kosztami. Na ekranie prezentacja pokazująca porównanie szybkości ładowania się stron przed i po optymalizacji.

20:10 Na scenie kolejny temat: Android Studio, czyli deweloperska platforma dla programistów tworzących aplikacje na urządzenia pracujące pod kontrolą systemów Google.

 Największą nowością w nowym Android Studio jest pełna obsługa języków programowania C/C++. 

20:15 Aplikacje mogą decydować o tym, czy mają być indeksowane przez Google. Funkcja ta jest dostępna już na Androidzie, niebawem będzie dostępna również na platformę iOS.

20:16 Kolejna ciekawostka: Cloud Messaging. Dziennie przez serwery Google przechodzi 70 miliardów wiadomości. Chmurowa platforma Google dla wiadomości działa również dla platformy iOS, dzięki czemu programiści mogą wykorzystywać Google do wysyłania wiadomości metodą push.

20:17 Kolejne udogodnienia dla programistów: otrzymują oni dostęp do rozbudowanych statystyk dotyczących ich aplikacji udostępnionych w sklepie Google Play. Mogą oni np. sprawdzać, czy użytkownik pobrał daną aplikację ze sklepu, czy też skłoniła go do tego reklama wyświetlana w innej aplikacji. 

20:20 Na scenie pojawia się Ellie Powers, menedżer produktu Google Play. Przedstawi nowe sposoby korzystania z Google Play przez użytkowników.

 20:22 Google Play ma miliard aktywnych użytkowników, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy zainstalowali 50 miliardów aplikacji.

20:25 Nowości to m.in. przeszukiwanie bazy aplikacji w zależności do wieku użytkownika (czyli dla kogo dana aplikacja jest przeznaczona), według znanych postaci występujących np. w grach.

20:27 Na scenie ponownie gospodarz prezentacji Sundar Pichai.  Zapowiada kolejnego gościa, który przedstawia Cardboard - tekturową nakładkę przekształcającą smartfon w coś w rodzaju hełmu wirtualnej rzeczywistości. Jeżeli wierzyć podawanym danym. Z Cardboard korzysta już milion ludzi.

 20:30 Oto nowa wersja Cardboard, do jej złożenia wystarczają trzy czynności, jednocześnie Google ogłasza wprowadzenie Cardboard SDK dla Androida i iOS-a.

20:32 Kolejna nowość: Expedidions.

 Nauczyciel ma tablet, uczniowie - cardboardsy. Tekturowa platforma edukacyjna. Siedzący w klasie uczniowie mogą wirtualnie zwiedzić dowolne muzeum, czy np. Wielki Mur Chiński, co jest prezentowane na przykładowym wideo.

20:35 Google prezentuje JUMP. Połączenie specyficznego mocowania kamery (w pierścień), funkcji łączącej rejestrowany obraz i odtwarzacza utworzonego w ten sposób nagrania VR.

Na powyższym przykładzie JUMP z kamerami Go Pro.

20:41 "Jump umożliwia każdemu tworzenie nagrań VR". Nie do końca możemy się z tym zgodzić, taki zestaw kamer Go Pro trochę kosztuje...

20:42 Wideo wygenerowane w projekcie JUMP będzie można bezpośrednio wyeksportować na YouTube'a. Zarówno proces przetwarzania wielu obrazów źródłowych, ich łączenia w obraz VR, jak i łatwość publikacji to zalety rozwiązania, ale konieczność zakupu sporej ilości kamer jest hamulcem tego rozwiązania dla zwykłych użytkowników.

20:44 Na scenie ponownie Pichai, zapowiada kolejny temat - autonomiczne samochody "self-driving cars"

20:46 Pichai prezentuje kolejno projekty nad którymi pracuje Google, m.in. stratosferyczne balony zapewniające dostęp do internetu, które już z powodzeniem testowano w Nowej Zelandii. Ten przegląd przyszłościowych projektów jest jednocześnie podsumowaniem dzisiejszej prezentacji i jest jej zakończeniem. Dziękujemy że byliście z nami.

 

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.