partner serwisu
Google I/O 2015 - Android M i co dalej? Relacja na żywo!
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
28 maja 2015, 17:35
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android m, google i/o, google io

Prezentację czas zacząć!

 18:25: Jeszcze pięć minut do rozpoczęcia właściwej prezentacji. Google postarało się o solidne łącza dla uczestników: prawie 100 Mbit/s - w obie strony (download i upload)

18:29: Ostatnia minuta oczekiwania!

18:30 Oto jesteśmy, jak zwykle jeszcze chwila dla spóźnialskich.

18:33: Na ekranie finałowa rozgrywka w gigantycznego ponga

 18:35: Gra skończona

Na ekranie Game Over a po chwili zobaczyliśmy... galaktykę Andromedy. Google zabiera nas w podróż po kosmosie

18:37 Na ekranie nasza planeta - cel wirtualnej podróży.

 18:38. Wszystkie ekrany pokazują odliczanie od 60 do zera.

 18:40 Koniec odliczania, a dokładniej odliczanie zatrzymało się na cyfrze siedem. Teraz nam puścili kreskówkę 3D. Feeria barw, dźwięków, graficznych form, ale o co chodzi? :)

18:42: Wreszcie ktoś żywy na scenie: sam Sundar Pichai

Sundar wita wszystkich, tych na miejscu i miliony oglądających transmisję na żywo.

18:44 Zaczynamy standardowo od liczb. W zeszłym roku 600 milionów ludzi korzystało ze smartfonów. Pichai podkreśla, że Google tworzy produkty dla wszystkich, słowo "everyone" baaardzo silnie zaakcentowane.

 

18:45 "8 na 10 smartfonów, które funkcjonują obecnie na rynku, działa pod kontrolą naszego systemu - Androida" mówi Pichai.

 18:46 Na rynku istnieje ponad 4000 urządzeń z systemem Android.

 18:48. Android Wear pracuje obecnie na siedmiu modelach urządzeń, ale Pichai wyraźnie podkreśla że niebawem zobaczymy ich dużo, dużo więcej.

 18:49 Pichai wspomina również o Android Auto ogłoszonym w ubiegłym roku, podkreśla że jest to już funkcjonujący system na rynku, podaje przykład modelu Hyundai Sonata, który trafia właśnie do dealerów i jest wyposażony w Android Auto. Kolejny podsystemem jest Android TV. Czas na Android M Preview!

18:52 Na scenie witamy Dave'a Burke, który zademonstruje nam Androida M. Przede wszystkim zmniejszono liczbę uprawnień aplikacji w Android M, oto one:

 18:53 Prognozy się sprawdziły - użytkownik będzie mógł samodzielnie decydować niezależnie o każdym z tych uprawnień i zablokowanie np. dostępu do danej funkcji nie musi oznaczać że dana aplikacja będzie niedostępna. Nie będzie również konieczne potwierdzanie uprawnień po aktualizacji aplikacji.

 18:55 Chrome Custom Tabs - nowa funkcja w mobilnej przeglądarce Google, personalizowane karty przeglądanych stron.

18:57 Kolejna funkcja - App Links. czyli połączenia pomiędzy aplikacjami mobilnymi działającymi na danym urządzeniu. Dotychczas to użytkownik musiał wybrać jakiej aplikacji użyć do otwarcia danej aplikacji. Dzięki App Links program sam wykryje jaki charakter ma odsyłana informacja  (np. kod specyficzny dla postów na twitterze) i automatycznie uruchomi właściwą aplikację w celu odczytania danej informacji.

19:00 Następna nowość Android Pay. Masz smartfon z NFC? Odblokowujesz ekran, używasz NFC, zapłaciłeś. Prostota i bezpieczeństwo, taki ma być Android Pay.

Usługa będzie działać w ponad 700 tysiącach punktów handlowych i gastronomicznych w Stanach Zjednoczonych. Co z resztą świata? Nie wiemy.

Wiadomo natomiast, że Android Pay będzie działać na każdym urządzeniu z Androidem (i NFC) z systemem Android w wersji KitKat i nowszej.

 19:03 Następny temat, zasilanie i ładowanie. Nie da się ukryć, że interesujący miliony. Dave sugeruje, że dzięki nowej funkcji o nazwie "Doze" urządzenia z Androidem będą mogły działać dwukrotnie dłużej! Magia. :)

 19:05 Direct Share, kolejna funkcja w Androidzie  M - system zapamiętuje z kim wymieniasz informacje i ułatwia ten proces gdy ponownie zechcesz udostępnić coś znajomemu.

19:08 Na scenie David Singleton - Android Wear na tapecie.

19:09 Singleton opowiada o już istniejących modelach. Poniższy slajd mówi wszystko:

19:11 Jeszcze tytułem uzupełnienia: Android M w wersji Developer Preview jest od dziś dostępny dla urządzeń z serii Nexus. Wracając do zegarków. Singleton prezentuje różne aplikacje i usługi na zegarki z Android Wear. Zmiana aplikacji sprowadza się do odpowiedniego ruchu ręką. Zaprezentowano też przykład interpretowania gestów, narysowany na ekranie symbol został automatycznie przekształcony w emotikonkę (tu: kieliszek wina) i wysłany rozmówcy.

 19:14 Singleton demostruje kolejne aplikacji dla Android Wear: Shazam, Uber, Nest, Google Maps i wiele więcej. Jest ich już ponad 4000 (sic!)

 19:15 "With Android Wear You Can" tymi słowami kończy swój wykład Singleton. Na scenę wraca Sundar Pichai.

 19:16 Teraz tematem jest Internet of Things.

 19:18 Oto Nest - inteligenthy termostat Google'a:

 19:19 Project Brillo!

19:20 Brillo został zbudowany w oparciu o Androida, ale jest projektem przeznaczonym dla projektów IoT umożliwiając ujednolicony sposób programowania wielu urządzeń z uwzględnieniem niskopoziomowej obsługi sprzętu.

19:22 Przykładem składnika Brillo jest Weave: ustandardowiony protokół komunikacyjny dla urządzeń IoT. Wyjaśniając rzecz obrazowo, kamera IP wykonuje zdjęcie, może powiadamiać wszystkie otaczające ją urządzenia, że to robi "uwaga, robię zdjęcie" i taka akcja będzie "zrozumiała" dla otaczających urządzeń.

19:24 Pichai prezentuje teraz wyszukiwarkę Google w wersji mobilnej, m.in. wyszukiwanie głosowe, odpowiedzi na pytania zadawane językiem naturalnym (podano przykład: lektorka mówi "Jak powiedzieć po hiszpańsku "żaba Kermit" Google udziela odpowiedzi) i inne nowe bądź usprawnione funkcje. 

 19:25 To cel Google, od zawsze:

 19:28 Na scenie Aparna Chennapragada będzie opowiadać o Google Now i kontekstowym wyszukiwaniu informacji. 

 19:31 Google aktualnie pracuje nad funkcją o nazwie "Now on Tap". Jest to - najogólniej rzecz biorąc - mechanizm kontekstowego wyszukiwania danych dopasowujący swoje działanie w zależności od tego, z jakiej aplikacji użytkownik korzysta. Np. podczas słuchania muzyki dotknięcie przycisku pozwala podyktować pytanie np. na temat artysty, który jest twórcą danego nagrania - po chwili użytkownik mobilnej aplikacji otrzymuje odpowiedź. 

19:34 Chennapragada pokazuje kolejne zastosowania funkcji "Now on Tap", np. użytkownik otrzymuje wiadomość z  zaproszeniem do restauracji, wciśnięcie przycisku Home uruchamia "Now on Tap" po chwili smartfon zwraca informacje na temat danej restauracji, ceny, menu, opinie itp.

 19:37 Jak działa "Now on Tap"? Analizowane jest nie tylko zapytanie użytkownika, ale również treść ekranu, cechy aplikacji (co dany program robi), cały kontekst - dopiero to staje się podłożem na bazie którego system udziela odpowiedzi.

Zapraszamy na kolejną stronę!

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.