partner serwisu

Google I/O 2015 - Android M i co dalej? Relacja na żywo!

Google I/O 2015 - Android M i co dalej? Relacja na żywo!
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
28 maja 2015, 17:35
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, android m, google i/o, google io

Za nami prezentacja otwierająca największą technologiczną konferencję Google: Google I/O. Zaprezentowany został na niej Android M, nową aplikację Google Photos, zapewniającą darmową, nielimitowaną powierzchnię dyskową w chmurze na zdjęcia i filmy, a także kilka innych, całkiem interesujących nowości. Przeczytajcie, jak relacjonowaliśmy Google I/O 2015 na żywo.

Czym Google zamierza tym razem zachwycić świat? Ze względu na olbrzymią skalę działalności tej firmy, jej poczynania obserwowane są nie tylko przez osoby bezpośrednio zainteresowane technologiami IT, ale praktycznie przez wszystkich użytkowników produktów Google, m.in. olbrzymią rzeszę osób korzystających ze smartfonów. Zgodnie z danymi firmy analitycznej IDC, tylko w zeszłym roku na całym świecie sprzedano aż 1,3 miliarda smartfonów. Z tego 82,3 procent to urządzenia pracujące pod kontrolą Androida - mobilnego systemu operacyjnego należącego do bohatera dzisiejszej prezentacji: firmy Google. Nic zatem dziwnego, że wydarzenia takie jak rozpoczynająca się dziś konferencja Google I/O, formalnie stanowiąca imprezę przeznaczoną dla programistów, cieszą się szczególną atencją również ze strony osób, które korzystają z produktów Google'a, ale programować potrafią co najwyżej pralkę :)

Tradycyjnie zanim rozpoczniemy naszą relację, do której pozostało nam jeszcze kilkadziesiąt minut, rozpocznijmy od krótkich prognoz, czego możemy się spodziewać? Jakież to niespodzianki szykuje Google? Ploteczki w Sieci jak zwykle pojawiły się już przed konferencją, co pozwala w pewnym stopniu przewidzieć czego możemy się spodziewać.

Android M

Nietrudno zgadnąć, że jednym z najważniejszych tematów tegorocznej konferencji będzie system Android, a ściślej zapowiadana ponoć na sierpień br. najnowsza generacja mobilnego systemu: Android M. To, że część dzisiejszej prezentacji będzie dotyczyć właśnie Androida M jest absolutnie pewne - nie ma tu żadnego miejsca na domysły. Temat ten został już ujawniony w oficjalnej agendzie wydarzenia opublikowanej przez Google'a.

Nic dziwnego, w końcu programiści powinni mieć możliwość bliższego poznania platformy, na którą przyjdzie im opracowywać aplikacje. Google I/O jest najlepszą okazją do przedstawienia innowacji i nowych funkcji Androida M. Mamy nadzieję, a wręcz pewność, że niebawem przedstawiciele Google odsłonią część wiedzy na temat najnowszej generacji swojego produktu. Liczymy na szczegóły, zwłaszcza biorąc pod uwagę czas prezentacji otwierającej Google I/O 2015 - 2,5 godziny.

Więcej prywatności?

Kilka tygodni temu serwis Bloomberg opublikował informację, jakoby Google planował znaczne zwiększenie możliwości kontrolowania ustawień prywatności przez użytkowników platformy mobilnej Google'a.

Jeżeli wierzyć tym doniesieniom, posiadacze smartfonów i tabletów z Androidem zyskają znacznie większą kontrolę nad tym, jaka aplikacja komunikuje się z Siecią i jakie dokładnie informacje są przez dany program przekazywane, ponoć będzie możliwe zablokowanie wysyłania określonych typów danych (np. tylko lokalizacji, albo tylko zdjęć). Czy faktycznie tego typu funkcjonalność zostanie wdrożona bezpośrednio w mobilną platformę Google'a? O tym przekonamy się być może już za kilkadziesiąt minut.

Android Wear

Choć od czasu prezentacji wersji systemu Android przeznaczonej dla smartwatchy minął ponad rok, to "inteligentne" zegarki nie zdobywają rynku z taką dynamiką jak to ma miejsce w przypadku smartfonów. Spodziewamy się, że Google zaprezentuje nowe funkcje i ulepszenia dla swojej platformy mobilnej przeznaczonej właśnie dla smart-zegarków.

Google w samochodach

Technologiczny potentat z kalifornijskiego Mountain View nie do dziś próbuje atakować branżę motoryzacyjną - jest jedną z pierwszych na świecie firm, która opracowała kompletny system autonomicznego sterowania samochodem, odpowiada też za wersję Androida sterującą pokładowymi systemami elektronicznymi we współczesnych samochodach.

Kto wie, może przedstawiciele Google'a ogłoszą debiut w pełni "inteligentnego" pojazdu? Android Auto 2.0? 

Płatności wg Google

Apple ma swój Apple Pay, Microsoft promuje płatności telefonem, zatem bardzo prawdopodobne, że i Google na swojej konferencji zaprezentuje własny pomysł na realizację płatności za pomocą urządzenia kontrolowanego przez system Android. 

Na ile powyższe prognozy się sprawdzą? O tym dowiemy się już za chwilę. Na kolejnej stronie rozpoczynamy właściwą relację na żywo - jej treść będzie systematycznie aktualizowana, dlatego prosimy o odświeżanie strony w przeglądarce (klawisz F5) co kilka minut by zobaczyć zaktualizowane przez nas treści. Zapraszamy na relację na żywo!

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.