partner serwisu

Google I/O 2014 - relacja na żywo!

Google I/O 2014 - relacja na żywo!
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
25 czerwca 2014, 17:29
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android 5.0, android tv, google, google i/o

Google I/O to największa, coroczna konferencja technologiczna organizowana przez doskonale znanego każdemu użytkownikowi internetu wyszukiwarkowego giganta. Co nowego zaprezentuje światu Google? Odpowiedź na to pytanie poznamy już za kilka godzin. Prezentacja otwierająca dwudniową konferencję dla deweloperów i pasjonatów nowoczesnych technologii organizowaną w tym roku w San Francisco w ulubionym przez gigantów technologicznych miejscu - Moscone Center -  rozpocznie się o godzinie 18 czasu polskiego. Głównym tematem w tym roku ma być ponoć Adnroid, czy tak faktycznie będzie przekonamy się już wkrótce. Zapraszamy do naszej relacji na żywo z Google I/O 2014! W trakcie trwania prezentacji prosimy o odświeżanie strony co kilka minut celem zobaczenia zaktualizowanych treści.

Jak zwykle w przypadku konferencji technologicznej organizowanej przez znaną firmę w internecie zawrzało od plotek oraz domysłów sugerujących czego możemy się spodziewać. W przypadku Google trudno mówić o braku popularności. Korporacja niemalże utożsamiana ze słowem Internet chce się jednak pozbyć wyłącznego kojarzenia jej z powszechnie używaną wyszukiwarką. Nic dziwnego, aktualny zakres działań prowadzonych przez Google obejmuje nie tylko doskonale znane każdemu internaucie pole wyszukiwania w przeglądarce WWW, ale również najpopularniejszą platformę mobilną Androida, który - jeżeli wierzyć przedkonferencyjnym doniesieniom - ma stanowić jeden z głównych tematów oczekiwanego wydarzenia.

Google to również szereg innowacji na polu sprzętowym - wystarczy wspomnieć doskonale znany i doskonale niedostępny gadżet Google Glass, znacznie łatwiej dostępny Google Chromecast, satelitarną infrastrukturę przeznaczoną do wykonywania zdjęć Ziemi z orbity (przejęcie Skybox Imaging), eksperymenty z nietypowymi soczewkami kontaktowymi, dronami i zaawansowaną robotyką, autonomiczne samochody Google czy inwestycje w sektor energetyczny. Przykłady można mnożyć i biorąc pod uwagę potencjał tej firmy, wiele wskazuje na to, że Google ma co pokazać. 

Android 5.0

Kolejna generacja najpopularniejszego mobilnego systemu operacyjnego na świecie to smakołyk, na który ostrzy sobie zęby bardzo liczna rzesza posiadaczy smartfonów i tabletów pracujących pod kontrolą Androida. Pojawienie się piątej wersji Androida jest bardzo prawdopodobne i towarzyszyć temu mają również prezentacje urządzeń już działających pod kontrolą Androida 5.0. Standardowo Google w nazwach kodowych trzyma się smakołykowych konotacji, czy zatem spodziewany Android 5.0 Lollipop (z ang. lizak) posmakuje potencjalnym użytkownikom? Na to trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać, ale funkcje tego systemu prawdopodobnie poznamy już dziś.

Android Wear

Skoro o Androidzie mowa, nie sposób pominąć również wersji tego systemu przeznaczonej dla tzw. "inteligentnych zegarków". Co prawda Google już wcześniej przedstawiło ten projekt, ale przy tak ważnej okazji jak interesująca tu nas konferencja, z pewnością możemy oczekiwać choćby wzmianki o ewentualnych nowych funkcjonalnościach tego rozwiązania.

Automatyka w domu - w ślad za Apple?

Kolejnym tematem, który być może będzie dziś poruszony, to rozwiązania dotyczące inteligentnych budynków. Biorąc pod uwagę zakres inwestycji poczynionych przez Google w firmy zajmujące się tego typu rozwiązaniami prezentacja jakichś usług, sprzętu czy funkcji, które potencjalnie miałyby ułatwić ludziom życie w domach jest w pewnym stopniu prawdopodobna. Warto jednak przypomnieć, że podobne rozwiązania na niedawnej konferencji WWDC zaprezentował również inny technologiczny gigant - Apple.

Android TV

Następna spodziewana nowość to Android TV, czyli odpowiedź giganta na podobne rozwiązania wprowadzone wcześniej przez innych wielkich z branży IT - Apple oraz Amazona. Jest to rozwiązanie sprzętowe - urządzenie przeznaczone do - jakże by inaczej - oglądania telewizji i korzystania z usługi VOD, oczywiście kontrolowane przez zoptymalizowaną pod kątem realizowanych zadań odmianę Androida.

Google i Android w samochodach

Tym razem nie chodzi o autonomiczny pojazd Google zdolny do samodzielnego, tj. bez udziału człowieka jako kierowcy, poruszania się po drogach, lecz o rozwiązania wzbogacające komputerowe systemy pokładowe we współczesnych samochodach. O nawiązaniu współpracy pomiędzy Google a np. Audi i innymi producentami samochodów wiadomo już od niemal pół roku. Czy poznamy wynik tej współpracy właśnie dziś?

 

Przekonamy się już niedługo. Powyżej wideo, a tekstowa relacja na żywo na kolejnej stronie, zaczynamy o 18-stej!

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.