partner serwisu
Marek KowalskiRelacje10 czerwca 20163721

8 czerwca mieliśmy okazję uczestniczyć w zorganizowanej przez Microsoft, całodniowej konferencji programistycznej BUILD Warsaw. Impreza stanowiąca część światowego tournée BUILD Tour, podczas którego prelegenci i tzw. "ewangeliści" Microsoftu prezentują w wybranych miastach świata najnowsze funkcje i rozwiązania (przeznaczone głównie dla programistów), jakie niebawem trafią do software'owych produktów Microsoftu. Impreza zorganizowana w Warszawie stanowiła doskonałą okazję, by z "pierwszej ręki" otrzymać informacje na temat najważniejszych nowości technologicznych ogłoszonych po raz pierwszy podczas corocznej, globalnej konferencji BUILD, która w tym roku odbyła się na przełomie kwietnia i maja w San Francisco.

Krzysztof PojawaRelacje24 stycznia 201542970

O tym, że CDP.pl wychodzi z grupy CD Projekt, wiadomo było już pod koniec zeszłego roku. Można było zastanawiać się, czy ruch typowo biznesowy wpłynie na to, co zajmująca się cyfrową dystrybucją gier (i nie tylko) spółka będzie miała do zaoferowania swoim użytkownikom. Teraz wiadomo już, że za zmianą struktury właścicielskiej idzie także zmiana strategii firmy, którą jej klienci odczują bardzo wyraźnie. Co ważne - większość tych zmian wydaje się zdecydowanie pozytywna. Nowa strona CDP.pl, łatwiejsze dokonywanie zakupów, większy asortyment, szybsza dostawa i możliwość wyboru między wersjami cyfrowymi i pudełkowymi nabywanych multimediów to tylko najważniejsze z wprowadzonych zmian.

Krzysztof PojawaRelacje14 grudnia 201432220

Dokąd zmierza świat nowych technologii - na takie pytanie pod koniec każdego kolejnego roku odpowiedź stara się znaleźć ogromna rzesza specjalistów, entuzjastów i dziennikarzy technologicznych. Nie inaczej jest i teraz, kiedy bieżący rok zbliża się ku końcowi. I choć w rankingu najczęściej prognozowanych na 2015 r. trendów zaszczytne miejsca zdobędą zapewne takie nieśmiertelne klasyki jak rok linuksa czy era post-PC, to jednak można znaleźć wśród nich także dużo rozsądniejsze, bardziej prawdopodobne prognozy.

Dariusz HałasRelacje1 czerwca 20169930

Firma ESET to piąty producent oprogramowania ochronnego na świecie. Mieliśmy okazję zwiedzić centralę słowackiej firmy zlokalizowaną w stolicy naszych południowych sąsiadów - w Bratysławie. Co nowego proponuje ESET w swoich produktach ochronnych? Jak na przestrzeni lat zwiększała się funkcjonalność programów zabezpieczających i dlaczego klasyczne AV wciąż nie wymarły? Odpowiedzi na te pytania poznacie czytając naszą relację.

Marek KowalskiRelacje29 maja 201427880

Jeden z warszawskich salonów z ekskluzywnymi meblami na dwa dni zmienił się w Google House. Wbrew pozorom nie jest to jednak kolejny, technologiczny "dom przyszłości". Dom wg Google to wizja w pełni realna. Wypełniony gadżetami i przesycony usługami internetowego giganta cyfrowy "dom" każdy może mieć już dziś (no... prawie), bo żadne z prezentowanych produktów i usług nie jest projektem z przyszłości - wszystko działa już dzisiaj.

Marek KowalskiRelacje25 czerwca 2014336840

Google I/O to największa, coroczna konferencja technologiczna organizowana przez doskonale znanego każdemu użytkownikowi internetu wyszukiwarkowego giganta. Co nowego zaprezentuje światu Google? Odpowiedź na to pytanie poznamy już za kilka godzin. Prezentacja otwierająca dwudniową konferencję dla deweloperów i pasjonatów nowoczesnych technologii organizowaną w tym roku w San Francisco w ulubionym przez gigantów technologicznych miejscu - Moscone Center -  rozpocznie się o godzinie 18 czasu polskiego. Głównym tematem w tym roku ma być ponoć Adnroid, czy tak faktycznie będzie przekonamy się już wkrótce. Zapraszamy do naszej relacji na żywo z Google I/O 2014! W trakcie trwania prezentacji prosimy o odświeżanie strony co kilka minut celem zobaczenia zaktualizowanych treści.

Marek KowalskiRelacje28 maja 2015342510

Za nami prezentacja otwierająca największą technologiczną konferencję Google: Google I/O. Zaprezentowany został na niej Android M, nową aplikację Google Photos, zapewniającą darmową, nielimitowaną powierzchnię dyskową w chmurze na zdjęcia i filmy, a także kilka innych, całkiem interesujących nowości. Przeczytajcie, jak relacjonowaliśmy Google I/O 2015 na żywo.

Krzysztof PojawaRelacje19 listopada 201427240

IBM zaprezentował nowy, będący jeszcze w fazie zamkniętych testów program pocztowy skierowany przede wszystkim, choć nie wyłącznie dla użytkowników biznesowych, nazwany IBM Verse. Podczas kameralnej, zorganizowanej dla bardzo wąskiego, czteroosobowego grona czołowych polskich dziennikarzy technologicznych konferencji mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska nowemu oprogramowaniu, które łączy w sobie intuicyjnego klienta poczty, kalendarz i managera zadań z mocno rozwiniętymi funkcjami komunikacyjnymi i społecznościowymi.

Krzysztof PojawaRelacje10 lutego 201517891

Druga edycja konferencji Mobile Central Europe już za nami. MCE 2015 zgromadziła blisko 600 uczestników, w tym około pięćdziesięciu prelegentów, wśród których byli przedstawiciele największych firm z branży nowych technologii z całego świata, m. in. Facebooka, Twittera, PayPal czy rodzimego giganta - Allegro. Hasłem przewodnim wydarzenia były technologie mobilne bliższe ludziom

Marek KowalskiRelacje6 października 20152030112

Microsoft ma zamiar dziś zachwycić świat. Firma znana głównie ze swoich produktów software'owych - systemu operacyjnego Windows czy pakietu biurowego Microsoft Office - tym razem wedle wszystkich znaków na niebie i ziemi Microsoft nie poprzestanie na oprogramowaniu. Faktem jest, że trudno oceniać oprogramowanie w oderwaniu od sprzętu, dlatego też Microsoft zamierza pokazać jak dobrze Windows 10 działa na konkretnych urządzeniach. Co zatem zobaczymy? Nowe smartfony Lumia? Nowe możliwości konsoli Xbox? Odpowiedź na to pytanie poznacie śledząc naszą relację na żywo z organizowanego w Nowym Jorku wydarzenia. 

Krzysztof PojawaRelacje14 maja 201465120

Stało się. Światło dzienne ujrzały ostatnie, przynajmniej na pewien czas, sygnowane marką Nokia smartfony z systemem Windows Phone. Razem z nimi zaprezentowana została też ostateczna, konsumencka wersja najnowszej odmiany kafelkowego systemu Microsoftu - Windows Phone 8.1. 

Podczas zorganizowanej już przez Microsoft polskiej premiery przedstawione zostały trzy smartfonowe nowości Nokii, choć może lepiej byłoby powiedzieć - za chwilę przekonacie się, dlaczego - że w gruncie rzeczy było ich trzy i pół.

Marek KowalskiRelacje29 listopada 201451750

 Zdecydowanie najpopularniejszym produktem firmy Microsoft jest system operacyjny Windows, jednak od kilku lat największe środki pochłania nie zespół pracujący nad kolejną generacją "okienek", lecz inwestycje w chmurę. Ich najbardziej widomym przejawem jest nie tylko stale rozbudowywana sieć potężnych centrów danych rozmieszczonych na całym świecie ale i oferowana wszystkim zainteresowanym podmiotom platforma Microsoft Azure. Czym właściwie jest Microsoft Azure, jakie nowości wprowadzono w tej platformie chmurowej i jakie są jej zastosowania w praktyce? Microsoft zgromadził w dość nietypowym miejscu kwiat polskiego dziennikarstwa technologicznego i próbował przekazać zgromadzonym odpowiedzi na te pytania.

Marek KowalskiRelacje29 kwietnia 2015364763

Już dziś, o godzinie 17:30 czasu polskiego rozpocznie się organizowana przez Microsoft prezentacja otwierająca tegoroczną konferencję Microsoft Build 2015. Choć teoretycznie jest to wydarzenie przeznaczone dla programistów, to zgodnie z ideą promowaną przez sam Microsoft dziś każdy użytkownik nowoczesnych technologii, a przede wszystkim współczesnych, bardzo rozbudowanych aplikacji jest w jakimś stopniu "programistą". Producent najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie z pewnością życzyłby sobie, aby rzesza programistów, zwłaszcza tych tworzących aplikacje na platformę Windows, była jak największa, dlatego liczymy na oszałamiający pokaz technologiczny i mnóstwo nowości. W końcu jakoś tych programistów trzeba do siebie przekonać, prawda? ;-)

Krzysztof PojawaRelacje28 kwietnia 201497650

Ostatnie tygodnie były dla Microsoftu dobrym okresem, przynajmniej pod względem ilości informacji medialnych. Pełen nowości Build 2014 w San Francisco, premiery dwóch systemów operacyjnych - stacjonarnego Windows 8.1 Update 1 i mobilnego Windows Phone 8.1, premiery dwóch nowych odmian pakietu biurowego - Office dla iPada i Office Mobile dla Androida oraz wprowadzenie subskrypcji Office 365 Personal. Do tego ostateczne zakończenie procesu przejmowania działu urządzeń i usług Nokii. I wszystko to zdarzyło się w ciągu ostatniego miesiąca. 
Wydarzenia te, choć na pierwszy rzut oka dotyczące różnych obszarów rynku IT mają jeden element wspólny - wszystkie są rozwiązaniami quasi konsumenckimi i skierowane są do (szeroko pojętego) odbiorcy indywidualnego. 
Nie należy jednak zapominać, że Microsoft to również narzędzia informatyczne do zadań w pełni profesjonalnych, kierowane do odbiorców instytucjonalnych czy komercyjnych. Jednym z tych rozwiązań jest system do obsługi baz danych Microsoft SQL Server, którego najnowszą wersję, oznaczoną symbolem 2014 spółka zaprezentowała oficjalnie 25 kwietnia, niejako zamykając w ten sposób miesiąc pełen nowości produktowych.

Marek KowalskiRelacje20 września 20165430

Netflix w Polsce dostępny jest teoretycznie od stycznia 2016 roku, jednak to właśnie dzisiejsza data - 20 września 2016 roku - powinna być zapamiętana jako oficjalny start serwisu w naszym kraju. Na specjalnie z tej okazji zorganizowanej konferencji prasowej oficjalny debiut popularnej na całym świecie usługi ogłosił nie kto inny, jak przybyły do Polski CEO Netfliksa - Reed Hastings. Dla nas była to okazja do zadania kilku pytań szefowi rosnącego w siłę internetowego potentata w branży filmowej, przy okazji podpowiemy też już aktualnym użytkownikom serwisu, w jaki sposób ustawić polskojęzyczny interfejs w mobilnych aplikacjach Netfliksa.

Krzysztof PojawaRelacje27 lutego 201524040

Ringier Axel Springer Polska jest kolejnym wydawcą, który zdecydował się na wprowadzenie funkcji paywall, czyli płatnego dostępu do wybranych treści. W najbliższy poniedziałek uruchomiona zostanie platforma Newsweek Plus, dzięki której użytkownicy będą mieli dostęp do cyfrowych wydań Newsweeka, Newsweeka Historia, a także polskojęzycznych wersji wybranych artykułów z amerykańskiego wydania tygodnika. Ze szczegółami Newsweek Plus mieliśmy okazję zapoznać się podczas zorganizowanej dla wąskiego grona dziennikarzy konferencji prasowej.

Krzysztof PojawaRelacje27 czerwca 2014456976

Wykorzystywanie oprogramowania w sposób niezgodny z postanowieniami licencji, czyli mówiąc krótko - nielegalne, kojarzy się często z w pełni świadomym działaniem, klasycznym piractwem polegającym na celowym kopiowaniu programów, pobieraniu np. z torrentów czy zdobywaniu w jakikolwiek inny sposób, pozwalający na uniknięcie zapłaty za ich nabycie i użytkowanie. Jak jednak wynika z zaprezentowanych 24 czerwca podczas zorganizowanej specjalnie w tym celu konferencji prasowej BSA | The Software Alliance wyników Światowego Badania Oprogramowania Komputerowego, tak jednoznaczne podejście do kwestii nielegalnego oprogramowania jest nie do końca właściwe.

Krzysztof PojawaRelacje19 listopada 201441250

Serialu pod tytułem "Co nowego wymyśli Microsoft" ciąg dalszy. W dzisiejszym odcinku - na polskim rynku uruchomiony zostaje zupełnie nowy kanał dystrybucji abonamentowej wersji pakietu biurowego i od tego momentu Office 365 jest dostępny w home.pl, czyli u największego polskiego dostawcy usług hostingowych. Wspólna oferta Microsoft i home.pl skierowana jest przede wszystkich do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, choć mogą być nią zainteresowane również osoby prywatne. 
Jakie są warunki zakupu Office 365 w home.pl i czy rzeczywiście polskim użytkownikom będzie się to opłacać bardziej? Sprawdzamy.

Marek KowalskiRelacje19 września 201569710

Wyobraźcie sobie taką scenkę: wylegujecie się wygodnie na plaży, ale coś byście przekąsili. Wyciągacie zatem smartfon i za pomocą odpowiedniej aplikacji (jakiej, o tym za chwilę powiemy) wybieracie najpierw kuchnię pasującą do waszego dzisiejszego nastroju, a następnie dokonujecie selekcji posiłku, na który macie największą chrapkę. Płatność zrealizowana online, zamówienie potwierdzone online i przez kilka minut możecie jeszcze cieszyć się promieniami słońca, do czasu aż przez ułamek sekundy tarczę naszej dziennej gwiazdy przetnie nadlatujący dron. Sześciowirnikowa maszyna w charakterystycznych, czerwonych barwach ląduje z waszym posiłkiem. Fikcja? Nie, dostawy dronem to nie tylko domena amerykańskiego Amazona, pomysł na wykorzystanie dronów ma też popularna w Polsce usługa internetowa: PizzaPortal.pl. 

Krzysztof PojawaRelacje1 maja 201444940

Samsung Galaxy S5. O nowym flagowcu koreańskiego producenta słyszeli już chyba wszyscy, którzy choć trochę interesują się tematyką nowych technologii. Co o nim wiemy? Nie będziemy powtarzać całego testu, który ukazał się już na łamach PCLab.pl, napiszemy więc w skrócie - szybki procesor, sporo pamięci RAM i odrestaurowany TouchWiz, który pomimo mocnych parametrów technicznych sprzętu znów wciąż robi to samo, co robił od początku swojego istnienia, czyli zacina się i traci płynność. Do tego lepszy niż w poprzednim modelu aparat i nieco większy ekran. To wszystko za niebagatelną kwotę 3000 złotych.