partner serwisu

Zaczynasz swoją przygodę z Pokemon GO? Oto słowniczek pojęć, które musisz znać!

Zaczynasz swoją przygodę z Pokemon GO? Oto słowniczek pojęć, które musisz znać!
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
16 sierpnia 2016, 11:22
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
co to jest, gym, pokeball, pokemon go, pokemon gry, pokemony, pokestop, pokewalki

Pokemon GO wydaje się być prostą w swoich założeniach grą. Jednak, gdy podejmujecie swoje pierwsze próby zapoznania się z tym tytułem, wiele rzeczy może okazać się dla Was nie jasnych. Możecie nie wiedzieć, do czego służą Pokestopy, dlaczego warto zdobywać Gym’y ani dlaczego warto zainteresować się ewoluowaniem swoich stworków. Dzięki temu poradnikowi Wasze pierwsze kroki będą zdecydowanie łatwiejsze.

Pokemony – stwory, które jednocześnie są celem i najbardziej charakterystycznym elementem rozgrywki w Pokemon GO. W całym uniwersum Pokemon istnieje 721 fikcyjnych gatunków tych stworzeń, które dzielone są na typy (m. in. elektryczne, baśniowe, stalowe), a także generacje (od pierwszej do szóstej). Tego typu podział zachowuje integralność właściwości Pokemonów, a także okresu, w jakim się pojawiły. Pokemony przechowuje się w czerwono – białych, otwieranych kulach nazywanych Pokeballami, a zadaniem trenera, który je zbiera jest ich odpowiednie szkolenie i dbanie o ich ewolucję.

Pokestop – w tych miejscach możemy znaleźć przedmioty potrzebne nam do dalszej gry (na przykład standardowe Pokeballe). Co około 5 minut ich zasoby są odnawiane, wokół nich często gromadzą się gracze, a warto pamiętać, iż poziom naszej postaci – awataru bardzo mocno wpływa na to, jakie przedmioty otrzymujemy w Pokestopie.

Pokestop w Pokemon GO

Gracz otoczony pokemonami w pobliżu Pokestopu

Pokeball – Skoro Pokemony i Pokestopy, to należy wspomnieć również o Pokeballach. W nich właśnie przechowywane są złapane przez nas stwory. Natomiast, żeby je schwytać, należy w nie umiejętnie rzucić takim fikcyjnym urządzeniem. Nie bez znaczenia jest również jego odmiana.
Do dyspozycji mamy trzy dodatkowe, obok standardowej wersje Pokeball'ów. Najlepszy z nich, Master Ball przeznaczony jest do łapania najmocniejszych stworów w grze, natomiast Ultra Balli oraz Great Balli możemy użyć na nieco łatwiejsze do złapania stworzenia. Poziom trudności złapania Pokemona jest oznaczony kolorami: zielonym, żółtym, pomarańczowym oraz czerwonym, przy czym kolejność tych kolorów wskazuje na stwory od najłatwiejszego do najtrudniejszego.

Pokemon GO - sklep z przedmiotami

Pokeballe w sklepie gry Pokemon GO

Posiadanie w ekwipunku nawet Master Balla nie gwarantuje nam złapania legendarnego Pokemona za pierwszym razem. Nie dość, że te naprawdę jest trudno schwytać, to w dodatku nawet udane trafienie go nie gwarantuje nam tego, że operacja będzie wymagała jej powtórzenia. Może się bowiem okazać, że stwór po jego schwytaniu zdoła oswobodzić się z kuli.

Razz Berry – owoc, który przypomina jeżynę (ale nią rzecz jasna nie jest) to przysmak wśród dzikich stworzeń, które możemy napotkać na swojej drodze. Dzięki nakarmieniu ich, stają się one nieco bardziej rozleniwione, a przez to łatwiejsze do złapania. Podobnie, jak w przypadku Pokeballi, podanie Pokemonowi Razz Berry nie gwarantuje jego złapania. Nawet w kombinacji z Master Ballem!

Poke Coins – pieniądze do wydania w grze, które – zgodnie z założeniami modelu free-to-play (można grać za darmo, ale niektóre elementy mogą być płatne) można zakupić za realną walutę. Te również możemy zebrać za trzymanie naszych Pokemonów w Gymach.

Pokemon GO - Gym

Gym w Pokemon GO

Gym – miejsca zajmowane przez frakcje. Jeżeli zamierzamy otrzymać do niego dostęp i skorzystać z jego zasobów, a nie należy on do drużyny, do której należymy, musimy go przejąć. Aby to zrobić, musimy pokonać kilka Pokemonów i doprowadzić do spadku punktów prestiżu tego miejsca do zera.

Potiony – (napoje, eliksiry) dzięki tym substancjom będziemy w stanie odnowić poziom zdrowia naszego stwora w walce. Istnieją trzy typy tych przedmiotów, każdy z nich charakteryzuje się inną dostępnością i rzecz jasna – efektywnością działania. Ten najzwyklejszy regeneruje 20 punktów życia Pokemona i działa tylko w przypadku, kiedy nie został on znokautowany. Super Potion regeneruje już 50 punktów życia, a najlepszy – wariant Hyper odnawia aż 200 punktów życia i jest niezwykle rzadki. Dlatego, warto go stosować w walkach tylko z naprawdę potężnymi przeciwnikami.

Revive – przedmiot pozwalający na „ocucenie" powalonego Pokemona w walce. Ten najzwyklejszy zwyczajnie przywraca stwora do walki i zapewnia mu regenerację 50 procent dostępnych punktów życia. Rzadszy, potężniejszy wariant (Max Revive) odnawia 100 procent HP.

Pokemon GO - przedmioty z Pokestopu

Jajko i trzy Pokeballe - nagrody za odwiedzenie Pokestopu

Pokemon Eggs – to właśnie przez ten element o Pokemon GO mówi się, że jest to „gra spacerowiczów". Jajka, oprócz tego, że przechowują w sobie stworki, wymagają od gracza (trenera) ich „wysiedzenia". Wysiadywanie nie polega wcale na przebywaniu w jednym miejscu, lecz na... pokonywaniu określonego dystansu. I tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa. Mamy do dyspozycji trzy rodzaje jajek – z „najprostszych" uzyskamy pospolite Pokemony. Aby stwór wykluł się z jajka, należy przejść 2 kilometry. Im więcej mamy dystansu do przejścia (dostępne są również te, które wymagają przejścia 5-ciu i 10-ciu kilometrów z włączoną grą!), tym lepszy stwór może się nam trafić. Jednocześnie możemy wysiadywać 9 jajek. Z tego właśnie powodu, grając w Pokemon Go należy wyposażyć się dodatkowo w powerbank, który pozwoli nam na długie wojaże z włączoną grą. Działanie aplikacji w tle się nie liczy!

Incubator – jak można się domyślić w tym przypadku, ten przedmiot jest inkubatorem i dotyczy posiadanych przez nas jajek. Każdy gracz posiada jeden, standardowy inkubator, który nigdy nie ulega awarii i jest dostępny cały czas. Gracz może jednak dokupić dodatkowe inkubatory dla swoich jajek, które są usuwane z ekwipunku po trzech wyklutych jajkach.

Pokemon GO - inkubator i jajka

Inkubator oraz jajka w ekwipunku gracza

Lucky Eggs – nazwa może być myląca. Użyte tego typu jajko podwaja zbierane przez naszą postać punkty doświadczenia. To oczywiście przydaje się w sytuacji, gdy zależy nam na szybkim awansie na kolejny poziom doświadczenia. Poleca się korzystać z niego tylko wtedy, gdy wokół nas znajduje się dużo Pokemonów do złapania oraz spora liczba Pokestopów do odwiedzenia.

Wabiki – Lure Module możemy użyć tylko w Pokestopie. Służy on do – jak się zapewne domyślacie – zwabiania stworzeń do danej lokacji. Warto jednak pamiętać o tym, że jego użycie jest widoczne dla wszystkich graczy w okolicy, którzy mogą skorzystać z okazji i „podebrać" nam Pokemony, które według naszego planu były przeznaczone dla nas.

Incense pozbawiony jest wady Lure Module, która polega na pewnej widoczności jego działania. Nie oznacza to, że inni gracze nie domyślą się użycia Incense i nie zdecydują się na skorzystanie z okazji. Dodatkowo, brak konieczności korzystania z niego w Pokestopach podnosi jego walory użytkowe. Działa natomiast odrobinę słabiej jak Lure Module. Warto go używać w miejscach mało uczęszczanych, gdzie możemy być spokojni o to, że nikt nie podbierze nam naszych stworków.

Pokemon GO - Incense

Wabik Incense w ekwipunku gracza

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.