partner serwisu

Windows na pendrive - instalacja i uruchamianie. Jak to zrobić?

Windows na pendrive - instalacja i uruchamianie. Jak to zrobić?
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
9 czerwca 2014, 13:03
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
boot, flashdysk, instalacja z pendrive, microsoft, pendrajw, pendrive, uruchamianie z flashdysku, windows 7, windows 8, wintousb

W jaki sposób najszybciej zainstalować system Windows? Tradycyjny sposób przewiduje użycie do tego celu standardowego nośnika instalacyjnego - płyty DVD. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest uruchomienie i przeprowadzenie instalacji z wykorzystaniem pendrive'a zawierającego pliki instalacyjne. W jaki sposób przygotować taki nośnik instalacyjny? W artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Kolejną poruszoną przez nas kwestią jest możliwość bezpośredniego uruchamiania systemu Windows z zewnętrznego nośnika. Czy to możliwe? Nie tylko możliwe, ale i oficjalnie wspierane przez Microsoft, choć tylko w przypadku systemu Windows 8. My pokażemy również jak to zrobić w przypadku Windows 7.

Zacznijmy od przygotowania pakietu instalacyjnego systemu Windows na nośniku USB. Na współczesnym komputerze obsługującym rozruch z USB takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu w stosunku do tradycyjnej instalacji systemu przeprowadzonej za pomocą oryginalnego, instalacyjnego nośnika DVD. Przygotowanie plików instalacyjnych na flashdysku USB pozwoli skrócić czas instalacji systemu nawet kilkukrotnie (faktyczny zysk jest zależny i od wydajności flashdysku USB i od wydajności napędu DVD).

Zakładamy, że dysponujesz oryginalnym nośnikiem instalacyjnym Windows oraz odpowiednim kluczem produktu dla posiadanej wersji instalacyjnej systemu. Kolejnym niezbędnym składnikiem będzie oczywiście flashdysk, na którym zostaną umieszczone instalacyjne pliki systemu. Jedynym warunkiem jaki powinien spełnić przygotowywany nośnik jest odpowiednia pojemność - nie mniej niż 4 GB. 

Przedstawiona przez nas metoda przygotowania instalacyjnego pendrive'a z systemem Windows bazuje wyłącznie na narzędziach wbudowanych w system operacyjny i zakłada, że źródłem danych dla instalacyjnego pendrive'a będzie oryginalna płyta instalacyjna systemu Windows. Oczywiście nie jest to jedyna metoda przygotowania instalacyjnego pendrive'a z systemem Windows, jednak wobec faktu, że wszystkie niezbędne narzędzia wbudowane są w system, czy warto zaśmiecać sobie komputer dodatkowym oprogramowaniem?

Do napędu optycznego wkładamy oryginalny nośnik z systemem operacyjnym (w naszym przypadku była to płyta instalacyjna systemu Windows 7 Ultimate), a do wolnego gniazda USB podłączamy nośnik USB, który w przyszłości ma stać się instalacyjnym flashdyskiem Windows. Ważne - upewnij się, że na flashdysku nie ma żadnych ważnych danych, ponieważ dalsze czynności będą wymagać kompletnego wymazania jego zawartości.

Zacznij od sprawdzenia, jakie litery dysków są przyporządkowane w twoim komputerze napędowi optycznemu (w którym już powinna się znajdować oryginalna płyta instalacyjna) oraz podłączonemu flashdyskowi, który ma być przekształcony w nośnik instalacyjny z systemem Windows.

Rozwiń menu Start, w polu wyszukiwania wpisz cmd, gdy element o tej nazwie zostanie wyświetlony w menu, kliknij go prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierz pozycję Uruchom jako administrator.

Wyświetlone zostanie okno Wiersza poleceń. Zacznij od wpisania polecenia diskpart, co spowoduje uruchomienie narzędzia o tej nazwie (o tym, że program Microsoft DiskPart się uruchomił świadczy obecność nazwy programu w linii poleceń.

Po uruchomieniu programu Microsoft DiskPart pierwszym poleceniem jakiego użyjesz jest list disk. Polecenie to spowoduje wyświetlenie tabelki zawierającej parametry dysków (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych), jakie są zainstalowane w komputerze. Sprawdź w tabeli, jakim numerem oznaczony jest podłączony do gniazda USB pendrive, bądź dysk USB, który ma stać się dyskiem instalacyjnym z systemem Windows. Pomocna w określeniu właściwego dysku może okazać się kolumna Rozmiar. W naszym przykładzie docelowym pendrive'em okazał się dysk oznaczony numerem 1. Stąd też postać kolejnego polecenia, czyli select disk 1. Pamiętaj o wprowadzeniu właściwego polecenia w twoim przypadku (odpowiedni numer dysku). Polecenie to wskazuje, że do dalszych działań w programie DiskPart został wybrany podłączony dysk USB. 

Czas na kolejny zestaw poleceń, kolejno:

  • wprowadź polecenie clean, które wyczyści podłączony dysk USB
  • załóż wymaganą partycję podstawową poleceniem: create partition primary
  • wybierz świeżo założoną partycję poleceniem: select partition 1
  • uczyń wybraną partycję tzw. partycją aktywną za pomocą polecenia: active
  • sformatuj partycję poleceniem: format quick fs=ntfs

Zwróć uwagę, że wprowadzenie każdego polecenia jest potwierdzane odpowiednim komunikatem informującym, czy dana operacja została wykonana poprawnie. Gdy wszystkie polecenia zostaną wykonane, wyjdź z programu DiskPart poleceniem exit (ale nie zamykaj jeszcze okna Wiersza poleceń).

Dla porządku wyczyść okno Wiersza poleceń komendą cls, następnie wprowadź polecenie: 

D:\boot\bootsect.exe /nt60 E:

Przy założeniu, że literką napędu optycznego jest D:, a literką przyporządkowaną docelowemu dyskowi USB - E:. Jeżeli jest inaczej, odpowiednio zmodyfikuj powyższe polecenie. Wydana komenda powoduje, że przygotowany dysk USB staje się dyskiem startowym (takim, z którego komputer będzie mógł być uruchomiony). To jednak jeszcze nie koniec - brak najważniejszego: plików instalacyjnych.

Czas na ostatnie polecenie: xcopy D:\* E: /s 

Polecenie to uruchomi kopiowanie danych z płyty na dysk USB. Ponownie zwracamy uwagę na odpowiednie litery dysków. W powyższym poleceniu literka D: odpowiada napędowi optycznemu, stanowiącemu w tym przypadku źródło danych instalacyjnych, a literka E: to lokalizacja docelowa - przygotowany dysk podłączony do gniazda USB.

Operacja kopiowania może chwilę potrwać. O zakończeniu kopiowania zostaniesz powiadomiony odpowiednim komunikatem informującym o liczbie skopiowanych plików.

To wszystko, instalacyjny pendrive/dysk USB z systemem Windows 7 jest już w pełni gotowy. Jedyne, o czym musisz pamiętać, chcąc z niego zainstalować system operacyjny, to odpowiednie ustawienie sekwencji urządzeń rozruchowych na komputerze, na którym system będzie instalowany (chodzi o to, by w pierwszej kolejności komputer poszukiwał informacji uruchomieniowych na pendrive/dysku USB). Odpowiednich modyfikacji dokonasz z poziomu ustawień BIOS-u w danym komputerze.

2014.06.09, 22:21
lepiej napiszcie jak postawić WIMBOOT na USB, bo użyć gotowego programu to nie jest wyzwanie...
2014.06.10, 11:50
zakius @ 2014.06.09 22:21
lepiej napiszcie jak postawić WIMBOOT na USB, bo użyć gotowego programu to nie jest wyzwanie...


Nie chodzi o wyzwania, lecz o prezentowanie użytecznych narzędzi i rozwiązań, które pozwalają uzyskać przydatny rezultat w krótkim czasie. Nie oznacza to jednak, że WIMBOOTem też się nie zajmiemy, bo to ciekawy sposób nie tyle na startującą z USB wersję Windows, co na znacznie 'odchudzony' system operacyjny.
2014.06.11, 20:03
Marek Kowalski @ 2014.06.10 11:50
zakius @ 2014.06.09 22:21
lepiej napiszcie jak postawić WIMBOOT na USB, bo użyć gotowego programu to nie jest wyzwanie...


Nie chodzi o wyzwania, lecz o prezentowanie użytecznych narzędzi i rozwiązań, które pozwalają uzyskać przydatny rezultat w krótkim czasie. Nie oznacza to jednak, że WIMBOOTem też się nie zajmiemy, bo to ciekawy sposób nie tyle na startującą z USB wersję Windows, co na znacznie 'odchudzony' system operacyjny.

Na typowym nośniku, nawet SSD, zazwyczaj nie ma większego sensu, diffy po aktualizacjach zaraz zrównają, ale na USB to bardzo dobra rzecz, jak jest potrzeba po prostu włączyć cokolwiek, nawet nieaktualne
2015.02.04, 12:54
Polecam również obejrzeć o Windows 8.1 To Go na bezpłatnej platformie Microsoft Virtual Academy. http://bit.ly/1qNDBll.
xdpolakxd
2015.04.30, 16:37
A czy da się to zrobić na Pendrive SelecLine z 8GB?
2015.09.03, 08:57
cos poszlo nie tak... po operacjach na diskpart (wszystko poszlo ok) windows nie widzi pena ani nie idzie dalsza część instrukcji tylko wywala brak dostępu POMOCY

edit: dodam ze na diskpart widzi go na liście
edit 2 : dysk po formacie nie dostał litery ale diskmgmt.msc pomogło i problem rozwiązany :]
Edytowane przez autora (2015.09.03, 09:19)
wikik
2015.10.18, 18:38
Mam problem z tym WintoUSB. System Win8.1 się zainstalował na pendrive ale nie widzi dysku twardego SATA. W menadżerze urządzeń jest dysk SATA ale już w mój komputer nie ma żadnej partycji. To jest normalne?
Edytowane przez autora (2015.10.18, 18:39)
2016.05.13, 15:00
Działa. Czy istnieje możliwość użycia obrazu dysku, zamiast płytki DVD? Jak zmienić formułę aby to zrobić? Dzięki za pomocny wpis
BE.1951
2016.05.15, 11:27
za pomocą programu Rohos sporządziłem klucz zabezpieczający na pendrive do systemu Windows 10 w komputerze służbowym. Pendrive został sformatowany przez informatyka, bo niby odkrył na nim trojana. Teraz nie mogę uruchomić komputera. Czy jest jakiś sposób na obejście tego zabezpieczenia bez ingerencji informatyka, np. za pomocą płyty ratunkowej zamieszczonej w PC Format? proszę o pomoc
2016.06.06, 00:45
A jeśli nie mam płyty z win i mój napęd nie działa, to jakie kroki mam zrobić przy tej komendzie: D:\boot\bootsect.exe /nt60 E: ?
Windowsa mam na dysku
2016.07.19, 23:38
@Marek Kowalski
A ja napotkałem dzisiaj na problem podczas instalacji Win7 Ultimate x86 z płyty instalacyjnej DVD na dysk zewnętrzny. Otóż program WinToUSB 3.1 w kroku Trwa instalacja, proszę czekać po kilkudziesięciu sekundach zwraca komunikat 'Nie mozna wyciągnąć pliku z pliku WIM. Wyłącz antywirusa. (0x000000F3040C001C)'. Oczywiście powyłączałem wszystko co mogłem antywira i firewalla al nic to nie dało. Cały czas WinToUSB podczas kopiowania plików na dysk zewnętrzny wyświetla powyższy komunikat. Sprawdzałem partycję na dysku na, który mają się kopiować pliki i jest ich tam ok 203MB, czyli coś zaczyna kopiować ale w pewnym momencie coś się dzieje i klapa :( Czy ktoś może poradzić jak sobie z tym problemem poradzić? Prośba skierowana do każdego ze wskazaniem na autora artykułu.
2019.01.17, 18:35
Można nawet na 4Gb nagrać ale 7mini.
Należy program files/wintousb/bin/wintousb.ini /minimumvhdsize zmienić z 14 na np.8.
Tak samo w x64 wintousb/bin/wintousb.ini zmienić.
Tak żeby tylko zmieścił się system.
U mnie 7 ma z trzema programami 1,61Gb.