partner serwisu

Windows 10 i logowanie kodem PIN. Jak skonfigurować PIN do Windows i dlaczego ma to sens?

Windows 10 i logowanie kodem PIN. Jak skonfigurować PIN do Windows i dlaczego ma to sens?
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
29 grudnia 2015, 00:42
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
bezpieczeństwo, dostęp do systemu, hasło, konto microsoft, microsoft, pin, windows 10, windows hello

Najczęściej stosowaną metodą logowania do systemu Windows jest po prostu wprowadzenie nazwy użytkownika, a następnie podanie hasła chroniącego dostęp do wybranego konta. Windows 10 oprócz tej klasycznej metody oferuje szereg dodatkowych rozwiązań. Najbardziej promowaną przez Microsoft jest metoda Windows Hello, czyli automatyczne logowanie do systemu na podstawie rozpoznania przez komputer twarzy użytkownika. Niestety, ta metoda wymaga odpowiedniego sprzętu i póki co, w rękach użytkowników jest bardzo mało urządzeń spełniających jej wymogi. Jednak tutaj chcemy zwrócić uwagę na jeszcze inny sposób logowania do Windows 10 - za pomocą kodu PIN. Logowanie PINem jest warte uwagi, gdyż nie zmniejsza bezpieczeństwa konta (a wręcz w pewnym stopniu je zwiększa) i jednocześnie jest łatwiejsze w użyciu. W naszym poradniku krok po kroku pokazujemy w jaki sposób używać kodu PIN w Windows 10 i jakie są zalety (a także ograniczenia) tego rozwiązania.

Dlaczego w ogóle miałbyś używać do logowania kodu PIN zamiast tradycyjnego hasła do konta Microsoft? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Kod PIN daje dostęp wyłącznie do maszyny, na której został ustawiony, natomiast hasło do konta Microsoft pozwala zalogować się na każdej maszynie, na której istnieje dane konto - dotyczy to nie tylko komputerów, ale również smartfonów czy aplikacji, do których dostęp uwierzytelniany jest za pomocą hasła do konta Microsoft. Jeżeli ktoś z "współpracowników" w biurze podejrzy twoje hasło, może je wykorzystać na dowolnym komputerze, natomiast podejrzenie PIN-u da niewiele, o ile potencjalny "agresor" nie będzie miał fizycznego dostępu do danego komputera. Łatwo zatem zauważyć, że stosowanie PIN-u do logowania się w systemie Windows 10 zamiast klasycznego hasła do konta Microsoft chroni to hasło, bo nie ma szans, by postronny "podglądacz" je w jakikolwiek sposób poznał.

Kolejną zaletą kodu PIN jest to, że składa się on wyłącznie z cyfr i jest zwykle krótszy, niż wymagane ze względów bezpieczeństwa, silne hasło. Tym samym kod PIN jest łatwiejszy do zapamiętania. Oczywiście stosowanie kodu PIN nie zwalnia nas z obowiązku pamiętania głównego hasła do naszego konta Microsoft, ale dzięki stosowaniu PIN nie musimy zbyt często eksponować hasła, a przynajmniej nie podczas logowania się do systemu Windows - czynności wykonywanej dość często przez osoby pracujące na komputerze. No dobrze, jak ustawić PIN w systemie Windows 10? To bardzo proste, poniżej dokładne wskazówki.

Zaczynamy od wywołania aplikacji Ustawienia - kiedy to zrobimy, klikamy element o nazwie Konta.

Teraz wybieramy z lewej strony pozycję Opcje logowania, a następnie po prawej stronie okna klikamy przycisk Dodaj widoczny pod napisem Numer PIN.

Zanim będziemy mogli nadać numer PIN uwierzytelniający nasz dostęp do danego komputera, musimy udowodnić że my to my, podając hasło do naszego konta Microsoft. Po wpisaniu hasła klikamy OK.

Wyświetlone zostanie kolejne okno, w którym możemy wpisać kod PIN. Świat bankowości elektronicznej przyzwyczaił nas do 4-cyfrowych (a ostatnio również i 6-cyfrowych) PINów. W przypadku Windows nie ma ograniczenia wyłącznie do 4 cyfr, możesz utworzyć PIN nawet 10-cyfrowy, choć to przeczy trochę opisywanej wcześniej zasadzie łatwiejszego zapamiętania. Bardzo ważne: aby uwierzytelnianie kodem PIN miało sens, nie powinien być on zbyt prosty, odpadają więc takie kombinacje cyfr, jak np. 0000, 1234, 1111 itp. Tego typu PIN-y są niestety wciąż bardzo często ustawiane i to one jako pierwsze są sprawdzane przez potencjalnych włamywaczy. Po zdefiniowaniu kodu PIN klikamy OK.

Powrócimy do okna Opcje logowania, zwróćmy uwagę, że sekcja oznaczona jako Numer PIN zmieniła się. W każdej chwili można usunąć PIN i powrócić do wcześniej stosowanej metody logowania, można też - i warto to robić co jakiś czas - zmienić ustawiony kod. System przewiduje również rozwiązanie w sytuacji awaryjnej, gdy nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie ustawionego wcześniej PINu. Należy wtedy wybrać odnośnik Nie pamiętam mojego numeru PIN.

Zostanie wtedy wyświetlone okno z ostrzeżeniem, że zresetowanie kodu PIN wymusi ponowne zalogowanie się na wszystkich urządzeniach, na których był używany kod PIN. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby przy stosowaniu kodu PIN wciąż pamiętać pełne hasło do naszego konta Microsoft. W razie zapomnienia PIN-u możemy go zresetować wyłącznie za pomocą pełnego hasła dostępowego do naszego konta Microsoft.

Przy standardowych ustawieniach systemu operacyjnego nasz PIN będzie wymagany do logowania po włączeniu komputera, a także po każdym uśpieniu komputera, czy też włączeniu ekranu blokady (skrót [Windows]+[L]). Logowanie za pomocą PINu jest łatwiejsze i szybsze, bo nie dość że PIN jest krótszy od hasła, to jeszcze nie wymaga zatwierdzania klawiszem [Enter]. Wreszcie, z PIN-u warto korzystać na urządzeniach mobilnych, czy tabletach - łatwiej za pomocą ekranowej klawiatury wstukać PIN niż np. 12-znakowe hasło zawierające znaki specjalne. 

2016.03.17, 16:07
Taka możliwość zabezpieczenia jest jak najbardziej odpowiednia dla mnie.