partner serwisu

Windows 10 - jak zainstalować i korzystać z tego systemu bez naruszania aktualnego środowiska pracy?

Windows 10 - jak zainstalować i korzystać z tego systemu bez naruszania aktualnego środowiska pracy?
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
9 października 2014, 01:58
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
bezpieczeństwo, bezpieczne testowanie, maszyna wirtualna, vmware player, windows 10, windows technical preview

Windows 10 - najnowszy system operacyjny, jeszcze nie w wersji finalnej, ale już udostępniony przez Microsoft. Bezpłatnie. Oczywiście nie na zawsze - jednak do 15 kwietnia 2015 roku, każdy zainteresowany nowym systemem operacyjnym może go wypróbować bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów licencyjnych. Trzeba jedynie poświęcić trochę czasu. W artykule podpowiadamy jak zainstalować najnowszy system bez potrzeby usuwania czegokolwiek z komputera pracującego aktualnie pod kontrolą produkcyjnej wersji Windows (Windows 7/8/8.1). Dzięki naszym wskazówkom będziesz mógł osobiście przekonać się o zaletach i odkryć ewentualne wady najnowszego dzieła firmy Microsoft, bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka wynikającego z używania oprogramowania w wersji przedprodukcyjnej.

Wirtualizacja. To słowo klucz wyjaśniające, jak możliwe jest zainstalowanie nowego systemu operacyjnego na komputerze pracującym pod kontrolą innego systemu operacyjnego. W naszym poradniku rozpatrujemy następujący scenariusz: użytkownik korzysta z komputera pracującego pod kontrolą systemu Windows 7 lub Windows 8/8.1 i jest zainteresowany wypróbowaniem systemu Windows 10, jednak nie chce niczego zmieniać w aktualnie używanym środowisku pracy. Żadnego usuwania danych, formatowania dysków, zmieniania układu partycji. Jak to zrobić? Metoda jest bardzo prosta i - co ważne - bezpłatna. Za pomocą darmowego oprogramowania zbudujesz na własnym komputerze maszynę wirtualną (coś w rodzaju "komputera w komputerze"), na której następnie zainstalujesz Windows 10. Zapewniamy, że operacja ta jest absolutnie bezpieczna dla głównego, aktualnie wykorzystywanego, produkcyjnego systemu operacyjnego i w żaden sposób nie wpłynie na pliki użytkownika. Jedyne co zostanie zmienione w rzeczywistym systemie to: zainstalowana aplikacja do budowy maszyn wirtualnych (VMware Player) oraz zmniejszona pojemność dysku, część wolnej przestrzeni zajmie po prostu instalowane oprogramowanie. Gotowi? Start!

Niezbędne narzędzia

Na początek pobierz niezbędne oprogramowanie. Będziesz potrzebować dwóch składników: oprogramowania tworzącego maszynę wirtualną oraz oczywiście instalacyjnych danych systemu Windows 10.

PobierzVMware Player

Zacznij od pobrania najnowszej wersji programu VMware Player, narzędzia umożliwiającego budowę maszyn wirtualnych. W poradniku bazujemy na wersji programu przeznaczonej dla systemów Windows, ale warto dodać, że aplikacja ta jest dostępna również na platformę Linux, co pozwala również posiadaczom tego właśnie systemu wypróbować Windows 10.

PobierzWindows 10

Skoro już jesteśmy przy pobieraniu danych, pobierz od razu instalacyjny obraz systemu Windows 10 Technical Preview. System ten jest dostępny w wersji 32-bitowej i 64-bitowej. Standardowo pobierana jest wersja 32-bitowa i na niej też oparliśmy niniejszy poradnik. Oczywiście jeżeli wolisz sprawdzić 64-bitowe wydanie najnowszych Windows, możesz to zrobić, pamiętaj jedynie o wyborze odpowiedniego pliku instalacyjnego.

Budujemy maszynę wirtualną

Instalacja programu VMware Player to standardowy proces realizowany za pomocą typowego kreatora instalacji. Twoim zadaniem jest po prostu potwierdzanie kolejnych etapów instalacji, żadnych domyślnych jej ustawień nie trzeba zmieniać. Po zakończeniu instalacji (przy założeniu że nie zmieniałeś standardowych ustawień) ikonka uruchamiająca program umieszczona będzie na klasycznym pulpicie Windows (użytkownicy Windows 7 znajdą skrót do aplikacji również w menu Start).

Po uruchomieniu programu, okno główne zostanie przesłonięte oknem Software Updates zawierającym informację o możliwości pobrania oprogramowania VMware Workstation 10 - to jest jednak program komercyjny, do opisywanych tu zadań w zupełności wystarczy bezpłatny VMware Player, który właśnie zainstalowałeś, kliknij więc Skip this Version.

W głównym oknie VMware Playera kliknij widoczne po lewej stronie okna polecenie Create a New Virtual Machine.

Wyświetlone zostanie okienko kreatora tworzenia maszyny wirtualnej. W pierwszym etapie określasz źródło instalacji. Ponieważ w opisywanym tu przypadku jest to plik-obraz instalacyjny w formacie ISO, zaznacz opcję Installer disc image file (iso), a następnie po kliknięciu przycisku Browse wskaż miejsce zapisu pobranego wcześniej pliku instalacyjnego systemu Windows 10. Nie przejmuj się pojawiającym po wskazaniu pliku ISO komunikatem ostrzegawczym (z żółtym trójkątem), informującym o nie rozpoznaniu systemu operacyjnego - w niczym nie przeszkodzi to dalszym działaniom.

Następny etap to wybór systemu, który będzie instalowany na maszynie wirtualnej. Oczywiście wyboru "Windows 10" nie ma jeszcze w programie, wybierz zatem opcję Microsoft Windows, a następnie z rozwijalnej listy wybierz Windows 8 (ewentualnie Windows 8 x64 jeżeli pobrałeś 64-bitową wersję systemu Windows 10).

W kolejnym kroku nadajesz nazwę tworzonej maszynie. VMware Player proponuje nazwę taką jak nazwa systemu w poprzednim kroku, co jest oczywiście niewłaściwe (propozycja to "Windows 8"), zmień np. na "Windows 10" (lub dowolną inną). Jeżeli na dysku systemowym dysponujesz odpowiednią ilością wolnego miejsca (kilkadziesiąt GB, ustalimy to w kolejnym etapie), nie musisz niczego zmieniać w polu Location (pole to zawiera po prostu ścieżkę do folderu, w którym fizycznie będą się znajdować dane wirtualnego komputera).

Czas na ustawienie rozmiaru wirtualnego dysku tworzonej maszyny. Program proponuje standardowo 60 GB. Jeżeli masz dużo wolnej przestrzeni i zamierzasz wypróbować wiele aplikacji w instalowanym systemie Windows 10 możesz pozostawić tę wartość, jeżeli jednak z miejscem na dysku nie jest tak dobrze, możesz tę wartość zmniejszyć do 20 GB (to minimalna przestrzeń wymagana przez 64-bitową wersję Windows 10, wersja 32-bit zadowoli się 16 GB przestrzeni, ale pamiętaj, że wtedy nie będziesz miał zbyt wiele miejsca na własne dane i aplikacje w wirtualnym komputerze z Windows 10). Jeżeli zależy Ci na jak najwyższej wydajności wirtualnej maszyny, zaznacz też opcję Store virtual disk as a single file, dzięki czemu wirtualny dysk nie będzie dzielony na pliki, co nie spowoduje degradacji wydajności.

Ostatni etap kreatora tworzenia maszyny wirtualnej to ekran z podsumowaniem ustawień. Standardowo VMware Player przyporządkuje wirtualnej maszynie 1 GB pamięci RAM, choć może się to wydawać zbyt mało jak na najnowszy system operacyjny, to zapewniamy, że jest to wartość w zupełności wystarczająca do uruchomienia i korzystania z Windows 10.

Po zakończeniu pracy kreatora tworzenia maszyny wirtualnej w oknie głównym VMware Playera na liście widocznej po lewej stronie pojawi się nowy wpis (na powyższej ilustracji Windows 10) to właśnie wirtualny komputer zbudowany po to, by na nim zainstalować Windows 10. Najwyższy czas to zrobić. Uruchom wirtualną maszynę klikając Play virtual machine.

Instalacja Windows 10

W trakcie uruchamiania się wirtualnej maszyny na ekranie mogą pojawić się komunikaty dotyczące obsługi dodatkowego sprzętu w maszynie wirtualnej. Poniżej przykład dotyczący kamery wbudowanej w fizyczny komputer:

Okno to ma wyłącznie charakter informacyjny i nie ma wpływu na działanie maszyny wirtualnej na tym etapie.

Kolejnym oknem, które może się pojawić jest monit dotyczący pobrania i instalacji dodatku do maszyny wirtualnej o nazwie VMware Tools. Jest on co prawda przydatny, ale będzie można go pobrać i zainstalować później, teraz główne zadanie to instalacja systemu Windows, która na uruchamiającej się w tle maszynie wirtualnej już się rozpoczęła. W widocznym tu oknie kliknij natomiast Remind Me Later.

Instalacja samego systemu to proces bardzo prosty. Najpierw w obszarze roboczym wirtualnej maszyny (czyli na ekranie wirtualnego komputera) wyświetlone zostanie okno ustawień językowych. Testowa wersja Windows 10 pobrana z wyżej podanego linku jest w wersji anglojęzycznej (wersja polska nie jest jeszcze dostępna), natomiast możliwe jest ustawienie polskojęzycznej klawiatury oraz polskich ustawień wyświetlania czasu i daty. Wystarczy wybrać odpowiednie opcje z rozwijalnych list.

Po wyborze ustawień językowych kliknij wyświetlony w oknie przycisk Install now, co spowoduje rozpoczęcie właściwej instalacji systemu. Sam proces instalacji wygląda bardzo podobnie do tego, z którym być może miałeś okazję się zetknąć przy okazji instalacji systemu Windows 7 lub Windows 8. Najpierw musisz zaakceptować zapisy licencji, następnie wybierasz typ instalacji (do wyboru masz dwa: Upgrade oraz Custom - pierwsza w przypadku "pustej" maszyny wirtualnej nie ma sensu, ponieważ nie ma czego "upgrade'ować", zatem wybierz Custom).

Następny etap dotyczy miejsca instalacji. Ponieważ w przypadku utworzonej maszyny wirtualnej nie masz wyboru, nic nie musisz ustawiać, kliknij po prostu Next.

To niemal wszystko, teraz po prostu chwilę poczekaj, aż instalator przekopiuje pliki systemu z obrazu instalacyjnego na wirtualny dysk. 

Po skopiowaniu plików i ponownym uruchomieniu maszyny wirtualnej (wszystko odbywa się w pełni automatycznie) na ekranie zobaczysz propozycję standardowych ustawień, jeżeli nie chcesz tracić czasu na dopasowywanie poszczególnych ustawień po prostu kliknij Use express settings.

System jest już w zasadzie zainstalowany, pozostała jeszcze kwestia konta użytkownika. Podobnie jak w przypadku Windows 8 należy zalogować się na swoje konto Microsoft. Z poziomu tego ekranu można również założyć zupełnie nowe konto.

Po zalogowaniu się na posiadane konto Microsoft wyświetlana jest informacja o "podłączeniu" dysku OneDrive do instalowanego systemu - jeżeli nie chcesz, by twoje pliki przechowywane w chmurze Microsoftu, tj. na dysku OneDrive były synchronizowane z systemem zainstalowanym na maszynie wirtualnej wybierz widoczną tu opcję Turn off these OneDrive settings (not recommended).

To wszystko, system jest zainstalowany, można z niego korzystać i testować do woli. A właściwe środowisko pracy pozostało nienaruszone na rzeczywistym komputerze. 

Polecamy również Waszej uwadze nasz krótki test nowego systemu Windows 10, którego lektura z pewnością ułatwi samodzielną eksplorację najnowszego dzieła firmy Microsoft.

fugip
2014.10.10, 13:18
Fajny, przejrzysty opis, ale chyba jest w nim błąd, gdyż dwa razy wstawiono zrzut ekranu ustawień językowych, a tymczasem w jednym miejscu powinien być ekran informujący o dodatku VMware Tools.
fugip
2014.10.11, 11:55
O, widzę, że poprawiliście. Jak miło:) Teraz wszystko gra.