partner serwisu

Windows 10 - aktualizacja, instalacja czysta, aktywacja, licencja. Pytania i odpowiedzi, które uporządkują galimatias

Windows 10 - aktualizacja, instalacja czysta, aktywacja, licencja. Pytania i odpowiedzi, które uporządkują galimatias
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
22 listopada 2015, 02:06
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aktualizacja windows 10, aktywacja, faq, full, instalacja windows 10, klucz produktu, licencja windows, media creation tool, oem, retail, windows 10

Nie ulega wątpliwości, że decyzja Microsoftu, by najnowszy system operacyjny - Windows 10 - zaoferować użytkownikom bezpłatnie stanowi główną przyczynę systematycznie zwiększającego się udziału najnowszej wersji Windows w rynku systemów operacyjnych. Niemniej trzeba pamiętać, że bezpłatna aktualizacja nie jest przeznaczona dla wszystkich. Ponadto nawet przeprowadzając bezpłatną aktualizację dalej jesteśmy związani umową licencyjną, której zasady są - w ogólnym zarysie - dziedziczone z licencji na system, z którego przeprowadzamy aktualizację. Do tego niektórzy użytkownicy zamiast przeprowadzać aktualizacje, wolą zainstalować nowy system "na czysto", czyli na nowym lub wyczyszczonym dysku. Co w takiej sytuacji? Na dodatek wraz z wprowadzeniem na rynek nowej kompilacji znanej pod nazwą Windows 10 Threshold 2 Microsoft w istotny sposób zmodyfikował mechanizm aktywacji nowego systemu za pomocą klucza produktu przypisanego starszej generacji Windows. Scenariuszy instalacyjno-aktywacyjnych jest całe mnóstwo i tylko w części przypadków możemy korzystać z bezpłatnego dostępu do najnowszego systemu. Istny galimatian. Zatem wzięliśmy się ostro do pracy, zebraliśmy w jednym miejscu wiele pytania dotyczące aktywacji i instalacji najnowszego systemu i udzieliliśmy na nie odpowiedzi.

Na początek kilka słów istotnego wprowadzenia, które znacznie ułatwi zrozumienie późniejszych sytuacji wyjaśnionych w przykładowych odpowiedziach.

29 lipca 2015 roku Microsoft oficjalnie wprowadził na rynek swój najnowszy system operacyjny Windows 10. Już wcześniej przedstawiciele korporacji oficjalnie zapowiedzieli, że będzie on udostępniany bezpłatnie dla znacznej grupy użytkowników wcześniejszych wersji systemu. Tą znaczną grupą są dotychczasowi użytkownicy komputerów pracujących pod kontrolą Windows 7 oraz Windows 8.1 (ale nie Windows 8, a przynajmniej nie w pełni - wyjaśnienie w dalszej części tekstu). Do aktualizacji nie kwalifikują się posiadacze komputerów z Windows XP czy Windows Vista, użytkownicy tych systemów mogą stać się posiadaczami Windows 10 dokonując po prostu zakupu tego systemu, albo kupna nowego komputera z preinstalowanym Windows 10. 

Bezpłatna aktualizacja nie wymaga od użytkownika żadnych rejestracji, ona wciąż jest dobrowolna, podobnie jak w przypadku poprzednich generacji systemów Windows. Zupełnie inaczej jest z aktywacją, która już od czasów Windows XP jest operacją wymuszoną, warunkującą legalne korzystanie z systemu operacyjnego. Proces aktywacji wymaga połączenia komputera z internetem i przebiega automatycznie. Szczegóły związane z różnymi metodami instalacji i aktywacji również wyjaśniamy w naszym poradniku.

Poniższy zestaw pytań podzieliliśmy na kilka kategorii, co pozwoli Wam łatwo odnaleźć pytanie i odpowiedź pasującą do interesującej Was sytuacji.

Aktualizacja do systemu Windows 10

Mam komputer z systemem Windows 7, czy mogę w każdej chwili przeprowadzić bezpłatnie aktualizację do systemu Windows 10?

Tak, o ile zdecydujesz się na przeprowadzenie aktualizacji do dnia 29 lipca 2016 roku. Microsoft udostępnił bezpłatne aktualizacje do systemu Windows 10, ale tylko do tej daty. Po tym terminie nie będzie możliwe bezpłatne zaktualizowanie uprawnionych wersji systemu (Windows 7 i Windows 8.1), chyba że Microsoft zdecyduje się na przedłużenie tego terminu, jednak jak dotąd nic na ten temat nie wiadomo. Zresztą każdy użytkownik systemu uprawnionego do bezpłatnej aktualizacji powinien być o tym fakcie automatycznie powiadomiony już dość dawno. Microsoft na początku czerwca 2015 roku, zatem jeszcze przed oficjalną premierą systemu Windows 10, udostępnił poprzez mechanizm automatycznych aktualizacji aplikację Uzyskaj Windows 10.

Program ten umożliwiał zarezerwowanie systemu Windows 10 oraz przeprowadzenie automatycznej aktualizacji. 

Widomym objawem obecności tego programu w systemie jest charakterystyczne logo Windows umieszczone w zasobniku systemowym na pasku zadań (obok zegarka - jest to pokazane na powyższej ilustracji).

Jeżeli w twoim komputerze nie widzisz wspomnianego programu, to najprawdopodobniej masz wyłączony mechanizm automatycznych aktualizacji (Windows Update). Warto to sprawdzić i jeżeli faktycznie mechanizm jest wyłączony, należy go włączyć. Wykonaj następujące działania:

 • uruchom Panel sterowania
 • Przejdź do: System i zabezpieczenia > Windows Update > Zmień ustawienia
 • Upewnij się, że z rozwijalnej listy widocznej pod napisemAktualizacje ważne masz wybraną pozycję Zainstaluj aktualizacje automatyczne (zalecane).

Bardzo ważne: włączenie aktualizacji automatycznych jest o tyle istotne, że aby aktualizacja do systemu Windows 10 była w ogóle możliwa, poprzedniej generacji system uprawniony do aktualizacji (Windows 7 lub Windows 8.1) musi być w pełni zaktualizowany. W pytaniu była mowa o systemie Windows 7, w przypadku tego systemu musi być zainstalowany zestaw serwisowy Service Pack 1 dla Windows 7 oraz najnowsze aktualizacje dla Windows 7. Przesiadka z pozbawionego najnowszych aktualizacji systemu Windows 7 do Windows 10 nie będzie możliwa. To samo dotyczy zresztą użytkowników komputerów z systemem Windows 8.1 (ale nie Windows 8, o czym jeszcze będzie mowa).

Czy aktualizację do systemu Windows 10 mogę przeprowadzić, jeżeli wykorzystuję komputer w mojej firmie?

Zasadniczo tak, o ile na komputerze jest zainstalowany system Windows 7 lub Windows 8.1 w licencji pełnej (retail, czyli tzw. "pudełkowej") lub OEM (preinstalowany system otrzymywany razem z komputerem). Microsoft nie uzależnia opcji aktualizacji od prawnego statusu posiadacza (użytkownik indywidualny czy firma) komputera z systemem kwalifikującym do aktualizacji, istotny jest jedynie typ licencji. Posiadacze komputerów z licencją retail (czyli tzw. "box" - licencja pudełkowa) lub OEM mogą bezpłatnie aktualizować swój system niezależnie od tego czy z komputera korzystają wyłącznie w domu, czy też np. używają go również do prowadzenia działalności gospodarczej. Jedynie dla klientów korporacyjnych, instytucji administracji rządowej czy placówek edukacyjnych (korzystający odpowiednio z różnych form licencjonowania zbiorczego: Enterprise, Government lub Education) Microsoft przygotował odrębne metody aktualizacji. Jeżeli pracujesz w dużej firmie i masz komputer z systemem Windows 7 Enterprise lub Windows 8.1 Enterprise, to takiego systemu nie zaktualizujesz bezpłatnie - w przypadku licencji zbiorczych (takich jak właśnie dla wersji Enterprise) wszelkie działania konserwacyjne systemu operacyjnego są podejmowane przez uprawnionych pracowników działu IT korporacji, w której pracujesz. Więcej na temat kwestii licencyjnych wyjaśniamy w dalszej części poradnika.

Czy mój komputer spełni wymagania sprzętowe nowego systemu, jeżeli mam system uprawniający do bezpłatnej aktualizacji?

Najprawdopodobniej tak, głównie dlatego, że wymagania sprzętowe Windows 10 są w zasadzie identyczne jak w przypadku Windows 7 i Windows 8.1. Przedstawiają się one następująco:

 • Procesor 1 GHz lub szybszy
 • 16 GB przestrzeni na dysku/SSD w przypadku instalacji 32-bitowego systemu, 20 GB w przypadku wersji 64-bit.
 • Karta graficzna z obsługą co najmniej DirectX 9 i sterownikiem WDDM 1.0 (Windows Display Driver Model - model sterowników kart i układów graficznych obowiązujący już od czasów Windows Vista).
 • Ekran o rozdzielczości co najmniej 800 x 600 pikseli. 

Jak widać wymagania nie są wygórowane i tak naprawdę trudno znaleźć dziś komputer, który by ich nie spełniał.

Dlaczego nie mogę bezpłatnie zaktualizować mojego komputera z Windows 8?

Dlatego, że Windows 8 nie jest systemem uprawniającym do bezpłatnej aktualizacji do systemu Windows 10. Wystarczy jednak zaktualizować Windows 8 do wersji Windows 8.1, żeby dziesiątka stała się dostępna. Aktualizacja ta jest również oferowana bezpłatnie, a pakiet aktualizacyjny Windows 8.1 jest dostępny w oficjalnym sklepie Windows. Należy po prostu uruchomić aplikację Sklep Windows, a następnie pobrać i zainstalować aktualizację do Windows 8.1. Po przeprowadzeniu tej aktualizacji będzie możliwa dalsza aktualizacja (oczywiście również bezpłatna) do systemu Windows 10.

Ważne: choć nie jest możliwa bezpośrednia aktualizacja z systemu Windows 8 do Windows 10, to od 12 listopada 2015 roku, kiedy Microsoft udostępnił Windows 10 Threshold 2 (wersja 1511), można posłużyć się kluczem produktu systemu Windows 8, w celu aktywacji zainstalowanego "na czysto" systemu Windows 10. Szczegóły dotyczące różnych aspektów czystej instalacji wyjaśniamy w dalszej części poradnika.

Czy mogę zaktualizować bezpłatnie komputer pracujący pod kontrolą systemu starszego od Windows 7?

Nie. Microsoft wykluczył taką możliwość, jedynie w pełni zaktualizowane systemy Windows 7 SP1 oraz Windows 8.1 spełniają warunki bezpłatnej aktualizacji. Posiadacze komputerów pracujących pod kontrolą Windows Vista czy Windows XP czy też jakiegokolwiek innego systemu operacyjnego nie są uprawnieni do otrzymania bezpłatnej aktualizacji. Jedynym sposobem na otrzymanie nowego systemu operacyjnego jest po prostu zakup licencji indywidualnej. System Windows 10 jest obecnie dostępny zarówno w oficjalnym sklepie Microsoftu, jak i w wielu innych sklepach stacjonarnych i online z komputerami, elektroniką użytkową i oprogramowaniem. Najnowszy system w jedynej legalnej dla użytkownika indywidualnego licencji retail ("pudełkowej") kosztuje od ok. 500 zł za wersję Windows 10 Home do 1000 zł za wersję Windows 10 Pro.

Uwaga! Jeżeli nie prowadzisz firmy zajmującej się składaniem komputerów, a następnie ich odsprzedawaniem innym klientom - nie kupuj licencji OEM! Szczegółowe wyjaśnienia w dalszej części artykułu dotyczącej licencji Windows 10.

Jak wymusić aktualizację? Zdecydowałem się i chcę ją rozpocząć natychmiast!

Żaden kłopot, postępuj wg następujących wskazówek:

 • Uruchom przeglądarkę internetową i odwiedź witrynę pobierania systemu Windows 10.
 • Na wczytanej stronie kliknij przycisk z właściwą wersją bitową systemu, do którego chcesz zaktualizować aktualną edycję systemu. Pamiętaj, jeżeli korzystasz z 32-bitowej wersji Windows 7 lub Windows 8.1 aktualizację możesz przeprowadzić tylko do 32-bitowej wersji Windows 10. Analogicznie - w przypadku aktualizowania 64-bitowej wersji Windows, należy pobrać narzędzie aktualizujące również do wersji 64-bitowej Windows 10.

 • W ten sposób pobierzesz program o nazwie Media Creation Tool. Uruchom pobraną aplikację.

 • Tak wygląda ekran aplikacji bezpośrednio po uruchomieniu. Pozostawiasz zaznaczoną opcję Uaktualnij ten komputer teraz, klikasz Dalej i postępujesz wg wskazań kreatora aktualizacji.

Uważni Czytelnicy z pewnością dostrzegą oferowaną przez Media Creation Tool drugą opcję dotyczącą nośnika instalacyjnego, jednak tą kwestią zajmiemy się w kolejnej części pytań i odpowiedzi dotyczącej czystej instalacji Windows 10.

Czy aktualizacja zachowa wszystkie moje dane? Czy podczas aktualizacji wszystkie aplikacje używane w starszym systemie będą przeniesione do systemu Windows 10?

Na dwa powyższe pytania udzielimy jednej obszernej odpowiedzi. Interesującym nas tu zagadnieniem jest to, czy proces aktualizacji przenosi wszystkie dane użytkownika ze starszego systemu do Windows 10. Wiele serwisów branżowych, blogów technologicznych i innych źródeł twierdzi "tak", nasza krótka odpowiedź brzmi "częściowo". Ponieważ mówi ona niewiele, czas na dłuższą jej wersję.

Zasadniczo większość danych "przenosi" się na nowy system. W istocie nigdzie się nie przenosi, bo tylko pliki systemu operacyjnego są zastępowane, a innego rodzaju dane rezydują na dysku w tym samym miejscu, gdzie znajdowały się w starym systemie. Ale istnieją pewne wyjątki od tej zasady, niektóre aplikacje czy dane konfiguracyjne nie zmigrują wraz z aktualizacją systemu. Oto kilka przykładów:

 • Jeżeli przed rozpoczęciem aktualizacji w starym systemie było zainstalowane oprogramowanie antywirusowe system operacyjny podczas przeprowadzania aktualizacji sprawdza czy to oprogramowanie jest zgodne z Windows 10, a także czy subskrybcja na pobieranie aktualizacji baz zagrożeń jest wciąż aktywna. Jeżeli dany program ochronny jest nieaktualny, ma wygasłą subskrybcję lub jest niekompatybilny z Windows 10, zostanie on w procesie aktualizacji automatycznie odinstalowany.
 • Niektóre aplikacje firm trzecich zainstalowane w starym systemie, jak również oprogramowanie preinstalowane przez producenta danego komputera (czyli dodawane do preinstalowanego systemu operacyjnego) również mogą okazać się niezgodne z Windows 10 i będą w toku aktualizacji usunięte z systemu.
 • Jeżeli w starszej wersji systemu korzystałeś z funkcji kontroli rodzicielskiej czy Bezpieczeństwo rodzinne z Windows 8.1, to po aktualizacji trzeba będzie ponownie skonfigurować ustawienia tych funkcji.

Istnieje ponadto dość prosty sposób by sprawdzić, które aplikacje zainstalowane w systemie nie będą zgodne z Windows 10. Wystarczy uruchomić wspomniany wcześniej program Uzyskaj system Windows 10, a następnie z jego menu wybrać Sprawdź komputer. Raport wygenerowany w wyniku tej procedury będzie zawierał nie tylko informacje czy komputer jest sprzętowo zgodny z Windows 10, ale również, czy zainstalowane na nim oprogramowanie będzie działać z systemem Windows 10. Brak niekompatybilnych składników w wygenerowanym raporcie oznacza, że wszystkie aplikacje powinny działać również po aktualizacji. 

Ważne: bez względu na wynik skanowania, zalecamy przed wykonaniem aktualizacji utworzyć kopię zapasową najważniejszych plików. Choć proces aktualizacji jest prosty i dość bezpieczny, warto dmuchać na zimne i nie ryzykować utratą najważniejszych dla nas plików. Tym bardziej, że nośniki danych są dziś stosunkowo tanie, a i oprogramowanie do backupu jest dostępne zupełnie za darmo.

Do jakiej wersji systemu Windows 10 zaktualizuje się mój komputer? Mam Windows 7 Ultimate.

Sytuacja prezentuje się następująco:

 • Jeżeli masz system Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic lub Windows 7 Home Premium, po aktualizacji będziesz dysponował systemem Windows 10 Home.
 • Jeżeli masz system Windows 7 Professional lub Ultimate, po aktualizacji będzie to Windows 10 Pro.
 • Jeżeli masz system Windows 8.1, po aktualizacji będzie to Windows 10 Home.
 • W przypadku gdy korzystasz z Windows 8.1 Pro lub specjalnej wersji Pro for Students, po aktualizacji będzie to Windows 10 Pro.

Mój znajomy zaktualizował swój system do Windows 10 zaraz po premierze, teraz ma już Windows 10 Threshold 2, ja zaktualizowałem system na początku listopada, ale wciąż nie mam Threshold 2! Co zrobiłem źle?

Nic, wszystko jest w najlepszym porządku. Brak dostępu do udostępnionej 12 listopada 2015 roku kompilacji Threshold 2 wynika stąd, że nie upłynęło jeszcze 30 dni od czasu przeprowadzenia aktualizacji starszego systemu operacyjnego do Windows 10. Można to zresztą łatwo sprawdzić. Należy z menu Start wybrać Ustawienia, a następnie Aktualizacje i zabezpieczenia oraz Odzyskiwanie.

W oknie, które zobaczymy jedną z dostępnych opcji będzie Wróc do systemu Windows 8.1 (ewentualnie Windows 7, jeżeli z tego systemu była przeprowadzana wcześniejsza aktualizacja). Microsoft pozostawił użytkownikom możliwość bezpiecznego powrotu do starszej konfiguracji. Jest to dobra decyzja, bo dzięki temu użytkownicy, którym Windows 10 się nie spodoba, bądź też, którzy odkryją że ważne dla nich oprogramowanie nie działa w nowym systemie prawidłowo, będą mogli przywrócić na komputerze poprzedni system operacyjny. Opisywana opcja blokuje jednocześnie instalację nowej kompilacji systemu Windows 10 Threshold 2, ale jest ona widoczna tylko przez 30 dni od momentu przeprowadzenia aktualizacji. Po upływie tego czasu znika.

Gdy tylko opcja przywrócenia do poprzedniej wersji systemu zniknie, Windows Update natychmiast rozpocznie pobieranie najnowszej kompilacji.

Natomiast na komputerach, na których zaktualizowano już Windows 10 do wersji Threshold 2 (1511), zamiast powrotu do poprzedniej generacji systemu Windows, przez 30 dni będzie widoczna opcja powrotu do poprzedniej kompilacji systemu Windows 10. Jak zatem widać ów miesięczny bufor bezpieczeństwa ułatwiający cofnięcie aktualizacji stanowi stały element mechanizmu aktualizacji systemów Windows.

Czysta instalacja systemu Windows 10

Czy mogę bezpłatnie przeprowadzić czystą instalację systemu Windows 10 korzystając z oferowanej przez Microsoft promocji?

Na wstępie, oferta Microsoftu polegająca na możliwości bezpłatnego aktualizowania starszej generacji Windows do Windows 10 to nie promocja. Jest to po prostu jeden z wariantów ogólnej oferty handlowej amerykańskiej korporacji. Odpowiadając na pytanie: od 12 listopada 2015 roku, tj. od wprowadzenia do publicznego obrotu kompilacji Windows 10 Threshold 2 (wersja 1511) możliwe jest przeprowadzenie instalacji czystej bez konieczności wcześniejszej aktualizacji Windows 7 czy Windows 8.1 do Windows 10. Teraz można już bezpośrednio zastąpić poprzedni system nowym, zainstalowanym na czystym dysku i do aktywacji Windows 10 można się posłużyć kluczem produktu przypisanym do poprzedniej wersji Windows. 

Wcześniej przeprowadziłem aktualizację do Windows 10, chciałbym jednak sformatować dysk i przeprowadzić nową instalację Windows 10, czy mogę tak zrobić również bezpłatnie?

Tak, wystarczy przygotować nośnik instalacyjny z plikami instalacyjnymi systemu Windows 10. Operacja ta jest bardzo prosta, wystarczy odwiedzić witrynę pobierania systemu Windows 10 i pobrać z niej wspomniany już wcześniej w tym poradniku program Media Creation Tool.

Po pobraniu program ten należy uruchomić (nie wymaga on instalacji, uruchamiamy pobrany plik) i wybrać z pierwszego okna opcję Utwórz nośnik instalacyjny dla innego komputera. Klikamy Dalej.

W kolejnym etapie wybieramy parametry systemu, język, wersję oraz architekturę (32-bit lub 64-bit). Oczywiście należy wybrać parametry identyczne jak w przypadku wcześniej aktywowanego systemu Windows 10 zainstalowanego w wyniku procedury aktualizacyjnej starszej generacji Windows. Klikamy Dalej.

Teraz należy wybrać nośnik, na jakim zamierzamy zapisać pliki instalacyjne systemu Windows 10. Zdecydowanie zalecamy opcję Dysk flash USB, zwłaszcza gdy komputer jest wyposażony w szybki interfejs USB 3.0 i dysponujemy pendrive'em zgodnym z tą klasą interfejsu USB. Użyty nośnik nie powinien zawierać żadnych danych (jeżeli mamy na nim jakieś dane, skopiujmy je w bezpieczne miejsce) i powinien mieć pojemność co najmniej 4 GB (w oknie jest napisane "3 GB", ale nie ma takich pendrive'ów). Oczywiście możemy również zdecydować się na przygotowanie tradycyjnej, instalacyjnej płytki DVD - wtedy wybieramy opcję Plik ISO (pobrany plik-obraz płyty instalacyjnej będziemy musieli później nagrać na czystą płytę DVD). W naszym poradniku założyliśmy wybór pierwszej opcji - nośnika USB. Jeżeli jeszcze nie podłączyliśmy do komputera pendrive'a, zróbmy to teraz i klikamy Dalej.

Program wykryje obecność nośnika USB, jeżeli na liście dostępnych nośników nie widać podłączonego pendrive'a spróbujmy kliknąć polecenie Odśwież listę dysków, jeżeli to nie pomoże przepnijmy nośnik w inne gniazdko USB, gdy w dalszym ciągu nic - użyjmy innego nośnika. Gdy flashdysk zostanie poprawnie wykryty, klikamy Dalej.

Rozpocznie się pobieranie plików instalacyjnych, co ze względu na ich znaczną objętość (ok. 3 GB) może trochę potrwać (chyba że dysponujemy bardzo szybkim łączem internetowym).

Gdy pliki instalacyjne systemu zostaną pobrane, Media Creation Tool automatycznie przeniesie je na podłączony do komputera nośnik USB, po zakończeniu operacji wyświetlając powyższy komunikat. Program prosi o sprawdzenie, czy dysponujemy odpowiednim kluczem produktu, jednak w sytuacji przedstawionej w pytanie (wcześniej zaktualizowano starszy system do Windows 10, a teraz użytkownik chce zastąpić Windows 10 zainstalowany w procesie aktualizacyjnym czystą instalacją Windows 10 na tym samym komputerze) nie trzeba będzie podawać klucza produktu podczas instalacji czystej Windows 10, ponieważ klucz Windows 10 został już uprzednio aktywowany na danym komputerze i fakt ten został odnotowany na serwerach Microsoftu. Po prostu w trakcie instalowania systemu z przygotowanego w opisany sposób nośnika instalacyjnego, gdy pojawi się na ekranie monit o wprowadzenie klucza produktu klikamy Pomiń, a po zakończeniu instalacji i połączeniu się komputera z internetem, system powinien zostać automatycznie uaktywniony (jest to tzw. metoda aktywacji za pomocą uprawnień cyfrowych). Oczywiście warto przechowywać w bezpiecznym miejscu klucze produktów do posiadanych systemów Windows, zainteresowanych metodą odczytywania kluczy produktów z systemów operacyjnych odsyłamy do naszego poradnika pt. Jak znaleźć i odczytać klucz produktu Windows.

Nie chcę przeprowadzać aktualizacji mojego Windows 7, chcę na tym samym komputerze zainstalować Windows 10, czy mogę to zrobić bezpłatnie?

Teraz już tak. Nie było to możliwe w przypadku premierowej kompilacji Windows 10 opublikowanej 29 lipca 2015 roku, ale wraz z opublikowaniem 12 listopada 2015 roku Windows 10 Threshold 2 (wersja 1511), Microsoft zmienił w istotny sposób procedurę aktualizacji znacznie ułatwiając życie takim użytkownikom jak zadający powyższe pytanie. Wystarczy z poziomu systemu Windows 7 pobrać opisywany wcześniej Media Creation Tool, przygotować nośnik instalacyjny Windows 10, następnie wykonać kopię danych, sformatować dysk komputera i zainstalować na czysto Windows 10 z przygotowanego nośnika, podając podczas instalacji klucz produktu do systemu Windows 7 wcześniej zainstalowanego na danym komputerze.

Chcę przeprowadzić instalację czystą, ale niejako "obok" już używanego przeze mnie systemu, czy jest to możliwe? Jeżeli tak, to co powinienem zrobić?

Jest to jak najbardziej możliwe. Najpierw należy przygotować nośnik instalacyjny Windows 10 za pomocą opisanego już programu Media Creation Tool w sposób pokazany wcześniej. Następnie należy przygotować na dysku wolną przestrzeń na nowy system, przy czym nie wystarczy wolne miejsce na istniejącej partycji ze starszym systemem, musi to być odrębna partycja lub odrębny fizycznie dysk. Ponieważ dokładne instrukcje dotyczące repartycjonowania dysków wykraczają poza ten poradnik, podpowiemy jedynie, że bezpłatnym programem umożliwiającym podzielenie dysku na partycje bez utraty znajdujących się na tym dysku danych jest aplikacja o nazwie AOMEI Partition Assistant. 

PobierzAOMEI Partition Assistant Standard Edition

Program oferuje szereg zaawansowanych, ale jednocześnie prostych w obsłudze funkcji do zarządzania partycjami dyskowymi, ma polskojęzyczny interfejs, co stanowi dodatkowe ułatwienie w posługiwaniu się tym narzędziem.

Gdy mamy już przygotowaną partycję dla systemu Windows 10 oraz gotowy nośnik instalacyjny, nie pozostaje nam nic innego jak zainstalować nowy system w przygotowanym dla niego miejscu. 

Ponadto, zakładając, że system Windows 10 instalowaliśmy na komputerze, na którym wcześniej znajdowała się już starsza generacja Windows (i wciąż się znajduje, bo przecież Windows 10 zainstalowano na odrębnej partycji/dysku), to instalator Windows 10 wykryje obecność innego systemu i doda do obszaru rozruchowego komputera specjalny program - menedżer rozruchu. Dzięki temu bezpośrednio po uruchomieniu komputera użytkownik ma możliwość łatwego wyboru systemu z jakim w danym momencie chce pracować.

Uwaga! Instalowanie systemu Windows 10 obok starszej wersji Windows z oczywistych względów nie może być realizowane z wykorzystaniem oferowanej przez Microsoft ścieżki bezpłatnej aktualizacji. Jedyną możliwością bezpłatnego, legalnego korzystania z Windows 10 w ten sposób jest aktywowanie tego systemu za pomocą legalnie posiadanego klucza produktu innego systemu (Windows 7, Windows 8 lub Windows 8.1), ale naturalnie nie tego, który wciąż funkcjonuje "obok" zainstalowanego Windows 10. Pod pojęciem "klucz do innego systemu" należy rozumieć klucz produktu do posiadanej, ale nieużywanej na żadnym innym komputerze "pudełkowej" wersji Windows 7 lub Windows 8/8.1. Nie można użyć klucza produktu licencji OEM z innego komputera (czyli systemu, który na danym komputerze był preinstalowany) nawet gdy z danego komputera już nie korzystamy. Licencje OEM są powiązane ściśle z konkretnym komputerem. A skoro zaczęliśmy o licencjach, czas na ostatnią część naszego poradnika. 

Licencjonowanie i aktywacja Windows 10 - OEM, full/retail itd.

Mój system Windows 7 otrzymałem razem z komputerem (był preinstalowany), czy po aktualizacji do Windows 10, będę mógł ten system zainstalować na innym komputerze?

Nie. System preinstalowany na komputerze, to system oferowany na licencji OEM, a ten typ licencji nie zezwala na przenoszenie oprogramowania pomiędzy komputerami. Licencja OEM jest ściśle powiązana z danym komputerem, na którym tak licencjonowany system jest zainstalowany. Aby legalnie i bezpłatnie zainstalować system Windows 10 na innym komputerze, musimy dysponować pełną licencją (retail, tzw. "pudełkową") na system uprawniający do bezpłatnej "przesiadki" na Windows 10.

Mam kupiony legalnie (pudełko) system Windows 7 Home Premium, w tej chwili używam go na moim komputerze, ale chciałbym przesiąść się na Windows 10, jaka będzie licencja nowego systemu? Nie mam pudełka Windows 10, czy nowy system stanie się OEMem?

Bez obaw, nic takiego nie nastąpi, zasada jest bardzo prosta: w procesie aktualizacji uprawnienia licencyjne są dziedziczone. Zatem jeżeli mieliśmy pudełkową wersję Windows 7 lub Windows 8/8.1, to również Windows 10 ma licencję pełną i będziemy mogli Windows 10 w przyszłości przenieść np. na nowy komputer. Jeżeli natomiast poprzedni system był licencjonowany na zasadach OEM (preinstalowany na komputerze), to zaktualizowany Windows 10 również jest systemem OEM i nie można go przenieść na inny komputer.

Przy okazji wyjaśnimy również jeszcze jedną istotną kwestię. Raczej nikt nie zada pytania w stylu "mam nielegalny Windows, czy mogę go zaktualizować do Windows 10?", ale warto również i w tym zakresie udzielić wskazówek raz na zawsze ucinając wszelkie spekulacje. Od strony czysto technicznej piracki system Windows 7 lub Windows 8.1 da się najprawdopodobniej zaktualizować do Windows 10, ale status prawny (czyli brak legalności) się nie zmieni i użytkownik jak był piratem, tak piratem pozostanie. Aktualizacja w żaden sposób nie legalizuje poprzedniego systemu. Jedyną metodą "legalizacji" pirackiej wersji systemu jest po prostu zakup pełnej licencji i zainstalowanie legalnego systemu. 

Dlaczego niektóre instalacje systemu Windows 10 aktywują się same, a w innych przypadkach trzeba podawać klucz produktu przepisując do np. z pudełka poprzedniej wersji Windows? Od czego to zależy?

Microsoft rozróżnia generalnie dwie metody aktywacji systemu operacyjnego: aktywacja za pomocą uprawnień cyfrowych oraz aktywacja poprzez wpisanie przez użytkownika właściwego klucza produktu. W przypadku aktualizacji starszego (zatem już aktywowanego) systemu do Windows 10 nowy system będzie aktywowany za pomocą uprawnień cyfrowych. Podobnie aktywowane są kolejne aktualizacje systemu (np. z wersji premierowej do Windows Threshold 2), czy też kupione w oficjalnym sklepie Windows aktualizacje wersji z Windows 10 Home do Windows 10 Pro. Natomiast w przypadku gdy system kupiliśmy w sklepie (pudełko z DVD, USB lub kopia cyfrowa, tj do pobrania online), wtedy będziemy musieli podać klucz produktu albo otrzymany razem z nośnikiem, albo przesłany wraz z dokumentami potwierdzającymi zakup od autoryzowanego dystrybutora/sprzedawcy oprogramowania Microsoft.

W wielu sklepach widzę Windows 10 w wersji OEM, jest zauważalnie tańszy od wersji "pudełkowej" czy mogę go kupić na własny użytek? Wiem, że nie będę mógł go przenieść na inny komputer.

Niestety nie. Windows 10 na licencji OEM dostępny w sklepach z oprogramowaniem może być legalnie użyty wyłącznie przez firmy zajmujące się montażem komputerów, po zakupie systemu OEM taka firma musi go zainstalować na zbudowanym przez siebie komputerze, a następnie zestaw sprzedać. Jeżeli kupujesz system w wersji OEM, a następnie instalujesz go na swoim komputerze to jesteś piratem i nie ma znaczenia czy komputer zbudowałeś samodzielnie z kupionych komponentów czy też nie i naprawdę nie ma znaczenia, że "pan z aukcji internetowej twierdzi inaczej" - w razie kłopotów to ty, a nie "pan z aukcji" będzie odpowiadać za brak legalnego oprogramowania systemowego na twoim komputerze.

Duże firmy produkujące markowe komputery, które również sprzedają swoje produkty z preinstalowanym systemem na licencji OEM, otrzymują licencję OEM w jeszcze inny sposób, nie kupują licencji OEM w sklepach z oprogramowaniem, lecz otrzymują licencję bezpośrednio od Microsoftu na podstawie indywidualnie negocjowanych kontraktów handlowych.   

Jeżeli powyższe wyjaśnienia są dla Was w dalszym ciągu niewystarczające, dajcie nam znać w komentarzach pod artykułem, czytamy wszystkie komentarze, a na pytania dotyczące merytorycznych kwestii powiązanych z poruszaną tu tematyką z pewnością odpowiemy.

Na koniec jeszcze jedna istotna uwaga. Ponieważ Windows 10 jest systemem stale ewoluującym, czy też - jak woli to nazywać Microsoft - systematycznie rozwijaną usługą, w przyszłości niektóre scenariusze mogą ulec zmianie (co zresztą nastąpiło już po 12 listopada 2015 roku, z dniem publikacji Windows 10 Threshold 2, którą to kompilację uwzględniliśmy w naszym poradniku). W takich przypadkach będziemy aktualizować treść wyraźnie zaznaczając co i w jakim stopniu uległo zmianie. 

2015.12.05, 19:51
Dziękuję za wyczerpujące informację. Natomiast nie znalazłem w niej informacji która mnie nurtuje od dłuższego czasu w przypadku o którym pisze poniżej.

Czy jeśli dokonam ' pierwszej' aktualizacji z Windowsa 7/8.1 w ciągu roku w terminie wskazanym przez Microsoft i po jakimś czasie po dniu tj. 29 lipca 2016 roku zajdzie konieczność przeinstalowania systemu np ze wzgl. na awarię dysku to czy będzie możliwość:

1. ponownej aktualizacji do windows 10 po zainstalowaniu windows 7/8.1

2. bezpośrednio zainstalowania windowsa 10 używając klucza z wcześniej wersji Windowsa (ew. zapisanego w biosie), który wcześniej został zaktualizowany do windows 10 w terminie wskazanym przez Microsoft?

dziękuję z góry za doprecyzowanie
2015.12.09, 12:49
Dziubek @ 2015.12.05 19:51
Dziękuję za wyczerpujące informację. Natomiast nie znalazłem w niej informacji która mnie nurtuje od dłuższego czasu w przypadku o którym pisze poniżej.

Czy jeśli dokonam ' pierwszej' aktualizacji z Windowsa 7/8.1 w ciągu roku w terminie wskazanym przez Microsoft i po jakimś czasie po dniu tj. 29 lipca 2016 roku zajdzie konieczność przeinstalowania systemu np ze wzgl. na awarię dysku to czy będzie możliwość:

1. ponownej aktualizacji do windows 10 po zainstalowaniu windows 7/8.1

2. bezpośrednio zainstalowania windowsa 10 używając klucza z wcześniej wersji Windowsa (ew. zapisanego w biosie), który wcześniej został zaktualizowany do windows 10 w terminie wskazanym przez Microsoft?

dziękuję z góry za doprecyzowanie


Gdy dokona Pan aktualizacji z Windows 7/8.1 do Windows 10, klucz przypisany do starszej generacji systemu będzie aktywowany jako aktualny klucz systemu Windows 10, w tym momencie wyznaczony przez Microsoft termin roczny przestaje Pana obowiązywać, gdyż dokonał Pan aktywacji Windows 10. W przyszłości, np. po awarii dysku będzie możliwość ponownej instalacji systemu Windows 10 (nie ma sensu instalować starszego), system ten powinien być automatycznie uaktywniony (serwery Microsoftu zidentyfikują, iż dla danego komputera jest aktywna licencja dla systemu Windows 10. W razie potrzeby można jeszcze za pomocą bezpłatnego narzędzia Microsoftu o nazwie Media Creation Tool pobrać obraz instalacyjny systemu Windows 10, by dysponować instalacyjnym nośnikiem nowego systemu. Mam nadzieję, że to wyjaśnia Pana wątpliwości.
2015.12.09, 21:08
[quote name='Agnieszka Serafinowicz' date='2015.12.09 12:49']

Gdy dokona Pan aktualizacji z Windows 7/8.1 do Windows 10, klucz przypisany do starszej generacji systemu będzie aktywowany jako aktualny klucz systemu Windows 10, w tym momencie wyznaczony przez Microsoft termin roczny przestaje Pana obowiązywać.../quote]

Tak dziękuję za doprecyzowanie
2015.12.29, 13:24
Witam
Zakupiłem Win 8 w wersji OEM ponieważ zasugerowałem się tym artykułem http://pclab.pl/news51437.html bo faktycznie wtedy żadnych BOX 8 nie było. W moim przypadku na jaką wersję 10 przechodzę?
marek.gorecki
2016.02.11, 11:26
Mam pytanie - wysiadł mi komputer, który miał zainstalowaną siódemkę OEM. Kupiłem nowy, czysty bez systemu. Czy mogę na nim dokonać czystej instalacji W10 i przypisać klucz z poprzedniego komputera?
2016.05.03, 22:08
Witam,
ja również dziękuję za wyczerpujący i dobry artykuł. Mam nurtujące mnie pytanie. Dysponuję komputerem z Windowsem 10 - to czysta instalacja przy użyciu klucza z Windowsa 7. Po jakimś czasie użytkowania stwierdzam, że Windows 10 na dzień dzisiejszy nie przekonał mnie do siebie i chciałbym wrócić do Windowsa 7. Teraz pytanie:
1) czy po instalacji Windowsa 7 jego aktywacja kluczem użytym do aktywacji Win 10 przebiegnie pomyślnie? (czy klucz raz użyty dla Win 10 już nie będzie dobry dla Win 7?)
2) jak wiadomo nadejdzie dzień, kiedy Windows 7 przestanie mieć wsparcie, lub nadejdzie dzień kiedy się przekonam do Windowsa 10. Czy wtedy jako że mój komputer jest w bazie komputerów z aktywowanym Windowsem 10, będę mógł znowu legalnie zainstalować Windowsa 10?

Z góry bardzo dziękuje za odpowiedzi.
karmann
2016.05.29, 12:06
A czy na laptopie z preinstalowanym Win10 (Home, na HP 250 G4) można obok zainstalować Win7 ?
W pracy korzystam z programów, które pod 10-tką nie dają się zainstalować. Mam z pracy legalny Win7 Pro (z kluczem), który mogę zainstalować ALE na komputerze, na którym jest już jakiś Windows.
jakub.wolosz
2016.05.29, 18:24
Czy da się z komputera mającego windows 7 czy można zainstalować na komputer bez oprogramowania czy nie? Bo składam nowy komputer mam klucz i wszytko ale czy tak można zrobić?