partner serwisu

Ukryte funkcje w Androidzie 7.0 Nougat

Ukryte funkcje w Androidzie 7.0 Nougat
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
29 sierpnia 2016, 23:20
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
andorid 7.0 nougat, android, google, kalibrator systemu ui, night mode enabler, opcje programistyczne, priorytety powiadomień, smartfon, system ui tuner, ukryte funkcje androida

Android 7.0 Nougat zadebiutował tydzień temu. Niestety, obecnie z najnowszego systemu operacyjnego od Google mogą korzystać jedynie użytkownicy niektórych urządzeń z serii Nexus. Zmieni się to w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy, bo kolejni producenci smartfonów oraz tabletów będą aktualizować oprogramowanie na swoich produktach. O nowościach w najnowszej odsłonie Androida pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów. Dziś chcemy pokazać Wam ukryte funkcje w Androidzie 7.0 Nougat oraz to, jak je włączyć.

Firma Google od dawna ukrywa niektóre funkcje dostępne w Androidzie. Czasami dlatego, że są one przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników i korzystanie z nich może narazić nas na różnego rodzaju problemy. Część jednak okazuje się bardzo przydatna nawet dla tych nieobeznanych z tajnikami Robocika. Do takich rozwiązań zaliczają się chociażby możliwość skrócenia czasu trwania animacji, co daje wrażenie szybszego działania telefonu, czy zaawansowanego kontrolowania priorytetów powiadomień. Takich rozwiązań w Androidzie 7.0 Nougat jest kilka.

Jak włączyć opcje programistyczne?

Ta pozycja w systemach operacyjnych od Google dostępna jest od dawna. Także Android 7.0 Nougat nie jest wyjątkiem. Opcje programistyczne pozwalają na włączenie wielu zaawansowanych funkcji. Żeby odblokować je musimy przejść do menu Ustawień, a następnie zajrzeć do pozycji Informacje o telefonie. Na samym dole tego menu znajduje się pozycja Numer kompilacji. Jej siedmiokrotne dotknięcie skutkuje wyświetleniem komunikatu o odblokowaniu funkcji przeznaczonych dla programistów i pojawieniu się w menu głównym Ustawień nowej pozycji - wspomnianych Opcji programistycznych.

Odblokowanie Opcji programistycznych w Androidzie

Zdecydowana większość dostępnych tu funkcji przeznaczona jest dla twórców oprogramowania i zwykli użytkownicy nie powinni w nie ingerować, jednak kilka z nich będzie przydatna dla nas wszystkich. Mamy na myśli możliwość zmiany czasu trwania animacji. Jest to przydatne, kiedy mamy wrażenie, że Android na naszym urządzeniu działa wolno. Skrócenie czasu trwania animacji przejścia, otwierania okien i innych daje wrażenie szybszego działania systemu operacyjnego. Wystarczy, że w pozycjach Skala animacji okien, Skala animacji przejścia i Skala długości animacji zmienimy domyślną wartość 1 na 0,5 a okna wszystkich programów będą otwierać się szybciej.

Skala animacji w Androidzie Skala animacji w Androidzie

Właściciele smartfonów z małą ilością pamięci RAM mogą także spróbować zmienić limit procesów działających w tle, jednak zbyt duże ograniczenia mogą sprawić, że smartfon lub tablet będzie działał jeszcze wolniej, bo zamykane przez system procesy konieczne do działania różnych aplikacji będą uruchamiać się ponownie w tle. Więcej informacji na temat tej pozycji Opcji programistycznych znajdziecie w naszym poradniku Jak przyspieszyć Androida.

Kalibrator systemu UI, czyli System UI Tuner

Jest to jedna z funkcji Androida, która padła ofiarą dość nieszczęsnego tłumaczenia. Podobnie jak Ekran dostosowany do otoczenia (ang. Ambient Display) znany z wcześniejszych odsłon Robocika nieudolnie tłumaczy możliwości jakie oferuje. Żeby odblokować ten mechanizm należy rozwinąć menu Szybkich ustawień i przytrzymać ikonę koła zębatego wyświetlaną w górnym prawym rogu ekranu. W czasie wykonywania tej czynności trybik powinien zacząć się kręcić, a krótka wibracja da nam znać, że dodatkowe funkcje zostały odblokowane.

Kalibrator systemu UI

Kalibrator Systemu UI pojawi się w głównym menu Ustawień. Oferuje on kilka ciekawych funkcji. Po pierwsze, pozwala na wybranie ikon, które będą wyświetlane na pasku powiadomień. Będziemy mogli za jego pomocą włączyć albo wyłączyć wskaźnik WiFi lub połączenia komórkowego, trybu samolotowego, czy alarmów. Znajdziemy tu także kilka pozycji z dodatkowymi opcjami, jak możliwość wyświetlania sekundnika przez zegar, a także procentu naładowania akumulatora w ikonie baterii.

W kalibratorze Systemu UI mamy także możliwość zarządzania trybem Nie przeszkadzać. Dostępne funkcje pozwalają na włączenie przełącznika odpowiedzialnego za jego aktywowanie i wyłączanie w menu dźwięków lub kontrolowanie go za pomocą przycisków głośności smartfona.

Tryb Nie przeszkadzać w menu dźwięków

Ostatnia pozycja menu Kalibratora Systemu UI to Inne. Znajdziemy tu możliwość włączenia trybu dzielenia ekranu przez przesunięcie palcem w górę od przycisku Przegląd, czyli ostatnio uruchamianych aplikacji. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo za pomocą jednego gestu możemy zmienić rozmiar okna aktualnie używanego programu i szybko wybrać aplikację, która zapełni drugą część ekranu.

Android 7.0 Nougat - tryb dzielonego ekranu

W tej pozycji Kalibratora Systemu UI mamy także możliwość włączenia zaawansowanych ustawień powiadomień. Ten mechanizm pozwala nadawać priorytet aplikacjom i ustawić sposób w jaki będą nas informować o różnych zdarzeniach. Po włączeniu tej funkcji każdy z programów będzie mógł korzystać z jednego z 6 poziomów uprawień - od kompletnego braku powiadomień po wyświetlanie ich na wszystkie możliwe sposoby.

Android 7.0 Nougat - priorytety powiadomień

Tryb nocny

To funkcja, która ostatecznie nie trafiła do Androida 7.0 Nougat, ale była bardzo oczekiwana przez użytkowników. O tym, dlaczego zabrakło jej w najnowszej odsłonie Robocika pisaliśmy w artykule dotyczącym nowości w Androidzie 7.0 Nougat. Okazuje się jednak, że mimo chwilowego porzucenia prac nad tym mechanizmem, nie został on całkowicie usunięty z systemu operacyjnego. Tryb nocny możemy włączyć dzięki małej aplikacji dostępnej za darmo w sklepie Google Play. Night Mode Enabler wykonuje za nas konieczne operacje w systemie operacyjnym i odblokowuje dostęp do Trybu nocnego. Przed użyciem tego programu należy włączyć Kalibrator Systemu UI.

Night Mode Enabler Android 7.0 Nougat - Tryb nocny

Tryb nocny to rozwiązanie, które jest bardzo przydatne w czasie korzystania ze smartfona w nocy. Na podstawie lokalizacji sygnalizowanej przez urządzenie oraz pory dnia w danym rejonie świata, Tryb nocny dostosowuje nie tylko jasność ekranu, ale także ciepło prezentowanych barw, dzięki czemu minimalizowany jest negatywny wpływ niebieskiego światła na nasze mózgi. Chętnych do zgłębienia tematu lub skorzystania z bardziej rozbudowanych i stabilniejszych rozwiązań odsyłamy do naszego poradnika o aplikacjach f.lux oraz Twilight.

Personalizowanie ikon paska nawigacji

Wielu z nas chciałoby mieć możliwość zmiany kolejności lub dodawania przycisków ekranowych na pasku nawigacji. Taką potrzebę dostrzegła firma Google i pracuje już nad rozwiązaniami, które dadzą nam taką możliwość. Niestety wspominany mechanizm znajduje się obecnie w bardzo wczesnej fazie rozwojowej. Drugą złą wiadomością jest to, że skorzystać z tego mechanizmu będą mogli jedynie posiadający zrootowane smartfony użytkownicy. Konieczne będzie także skorzystanie z TWRP Rcovery oraz instalacja nieoficjalnego dodatku napisanego przez jednego z programistów z forum XDA Developers. Był on w stanie stworzyć paczki zip przeznaczone dla wybranych smartfonów z serii Nexus.

Android 7.0 Nougat - personalizacja paska nawigacji Android 7.0 Nougat - personalizacja paska nawigacji

Instalacja takich dodatków odblokowuje kolejne funkcje Kalibratora Systemu UI pozwalające na dość rozbudowaną personalizację paska nawigacji. Użytkownicy mogą dodawać do niego nie tylko nowe przyciski, ale także zmieniać odstęp między nimi oraz korzystać z poręcznego Schowka, do którego można po prostu przeciągać różne elementy.

Przed włączeniem opisanych przez nas funkcji należy pamiętać, że zostały one ukryte nie bez powodu. Część z nich jest obecnie cały czas rozwijana i znajduje się w bardzo wczesnych fazach rozwoju, dlatego korzystanie z nich może powodować nie tylko błędy w Androidzie 7.0 Nougat, ale w ekstremalnych przypadkach także niestabilność działania całego systemu operacyjnego. Dlatego używajcie ich z rozwagą.

czarny01
2016.08.31, 11:08
Opcje programistyczne można już włączyć w wersji 6.01. Trzeba kilka razy kliknąć na opisie 'Numer wersji' w menu 'Informacje o urządzeniu'. Sprawdźcie :-)
2016.08.31, 11:31
czarny01 @ 2016.08.31 11:08
Opcje programistyczne można już włączyć w wersji 6.01. Trzeba kilka razy kliknąć na opisie 'Numer wersji' w menu 'Informacje o urządzeniu'. Sprawdźcie :-)

Włączyć to można już w 4.2.2 ;-)
hubert79
2017.07.04, 11:09
W Huawei P9Lite po przyciśnięciu kółeczka zębatego, zaczyna się kręcić, ale nic się nie dzieje, wibry nie ma i funkcje się nie włączają (EMUI 5.0). Czy jest jakiś inny sposób na Kalibratora Systemu UI ?