partner serwisu
Tani tablet z Windows - jak i do czego go używać?
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
21 lutego 2015, 15:38
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, kiano, microsoft, office 365, onedrive, prestigio, tablet, tablet z windows, tani tablet, windows, windows 10, windows 8, windows rt

Jak używać ekranu dotykowego

Główną metodą sterowania w przypadku tabletu jest oczywiście posługiwanie się ekranem dotykowym. Dla osób przyzwyczajonych przez lata do używania fizycznej klawiatury i myszki, przymus korzystania z ekranu dotykowego może powodować frustrację wynikającą z niewiedzy, jakimi gestami możemy się posługiwać. Mamy nadzieję, że poniższa ściągawka z listą gestów dla Windows 8.1 będzie przydatną pomocą dla początkujących użytkowników tabletów z tym systemem operacyjnym:

  • puknięcie w ekran; równoznaczne z kliknięciem lewym przyciskiem myszki, wynik tego działania jest zależny od tego w co pukniesz.
  • dotknięcie i przytrzymanie; w wielu przypadkach odpowiada kliknięciu prawym przyciskiem myszy (powoduje wyświetlenie menu kontekstowego). Nie dotyczy to ekranu Start, na którym ten gest użyty na jakimkolwiek kafelku powoduje jego zaznaczenie (a nie, jak w przypadku puknięcia, uruchomienie aplikacji, którą dany kafelek reprezentuje).
  • szczypanie lub rozciąganie; gest wykonywany dwoma palcami, w pierwszym przypadku dotykasz ekran rozsuniętymi palcami i nie odrywając rąk zbliżasz do siebie palce (jakbyś chciał uszczypnąć ekran) - taki gest działa w niektórych aplikacjach oraz na ekranie Start i powoduje oddalenie widoku (a np. w aplikacji do przeglądania zdjęć, zmniejszenie fotografii); odwrotność tego gestu, czyli rozciąganie (dotykasz ekran zsuniętymi dwoma palcami i nie odrywając ich rozsuwasz je na ekranie) powoduje przybliżenie widoku, powiększenie itp.
  • przeciąganie jednym palcem; najczęściej chyba wykonywany gest na tabletach, umożliwia przewijanie zawartości ekranu, np. ekranu Start, stron WWW, publikacji czytanych na tablecie itp.
  • wskazanie i przeciągnięcie; na klasycznym pulpicie pozwala np. przesuwać ikony w inne miejsca, aby ten sam efekt uzyskać na ekranie start należy jeszcze po dotknięciu kafelka przytrzymać na nim palec i dopiero później przesunąć
  • szybkie przeciągnięcie od prawej krawędzi; jeżeli zmieniałeś ustawienia synchronizacji wg opisanych wyżej wskazówek to ten gest już znasz, powoduje on wyświetlenie bocznego paska ekranu Start (tzw. charms) dającego dostęp do funkcji wyszukiwania, udostępniania, przełącznika pulpit/ekran Start, panelu urządzeń oraz znanego ci już panelu ustawień.
  • szybkie przeciągnięcie od lewej krawędzi; odpowiednik skrótu klawiszowego [Alt]+[Tab], powoduje przełączanie aktywnych aplikacji i klasycznego pulpitu.
  • przeciągnięcie od górnej krawędzi ekranu do dolnej; zamknięcie aplikacji, ekwiwalent skrótu [Alt]+[F4]. Wyjątkiem jest ekran Start, na którym użycie tego gestu powoduje wyświetlenie panelu dostosowania.
  • obrót dwoma palcami; dotykasz ekran dwoma rozsuniętymi lekko palcami i obracasz dłoń bez odrywania palców. Gest działa jedynie z niektórymi obiektami i umożliwia ich obrócenie.

Klawiatura ekranowa

Największym utrudnieniem dla osób przesiadających się z komputerów stacjonarnych czy laptopów na tablety z systemem Windows jest brak fizycznej klawiatury. Problem ten można teoretycznie łatwo obejść. Każdy tablet z systemem Windows wyposażony jest w gniazdo microUSB, a w zestawie razem z tabletem powinna być dostarczana również przejściówka microUSB - USB (takie akcesorium znajdowało się w otrzymanych przez nas zestawach marki Kiano i Prestigio), umożliwiająca podłączenie różnych urządzeń USB, w tym również klawiatur, do tabletu. Jeżeli takiego gadżetu w zestawie brakuje, to jest on szeroko dostępny na rynku w cenie ok. 20 zł.

Kłopot jednak w tym, że tandem w postaci tablet + pełnowymiarowa klawiatura USB oznacza automatycznie utratę jednej z największych zalet tabletów: ich mobilności. Korzystanie z tabletu i podłączonej do niego rzeczywistej klawiatury USB w innych warunkach, niż przy standardowym stanowisku roboczym w postaci stabilnego biurka jest cokolwiek problematyczne. Oczywiście na rynku znajdziemy również wiele bezprzewodowych klawiatur, których połączenie z wykorzystywanymi przez nas tabletami z Windows 8.1 nie stanowi problemu dzięki obecności interfejsu Bluetooth. Niemniej klawiatury z interfejsem Bluetooth, zwłaszcza te "zgrabniejsze" i bardziej mobilne, kosztują. Ceny dla najtańszych modeli zaczynają się od około 50 zł, ale są i takie, które kosztują tyle co... wykorzystywane przez nas tablety Kiano i Prestigio. Zatem użytkownikom, którzy nie chcą ponosić dodatkowych kosztów, ale chcieliby np. odpowiedzieć na maila w podróży pozostaje klawiatura ekranowa systemu Windows 8.1. Uprzedzając wątpliwości - z klawiatury ekranowej tabletu z Windows naprawdę da się korzystać. Do napisania krótszych treści w formie maila czy tweeta rozwiązanie to jest w zupełności wystarczające, niemniej do tworzenia dłuższych tekstów zdecydowanie zalecamy już korzystanie z klawiatury fizycznej. Tymczasem proponujemy garść porad dla posiadaczy tabletów i klawiatury ekranowej w Windows.

Wywołanie ekranowej klawiatury na tablecie z systemem Windows odbywa się automatycznie w momencie wskazania jakiegokolwiek pola tekstowego, np. jak na widocznej wyżej ilustracji, pola adresata wiadomości e-mail. Standardowy układ klawiszy jest zależny częściowo od rozmiaru (przekątnej) ekranu tabletu. W przypadku 8-calowych urządzeń, którymi dysponowaliśmy uaktywnienie pola tekstowego wywołuje standardowy układ z literami alfabetu łacińskiego.

Na komputerze wprowadzanie polskich znaków najczęściej odbywa się za pomocą prawego klawisza [Alt]. Klawiatura ekranowa tabletów z Windows jest tego klawisza pozbawiona, a polskie znaki uzyskuje się przytrzymując palec na znaku podobnym (np. w przypadku zapotrzebowania na literę "ą" należy przytrzymać klawisz "a"). Spowoduje to wyświetlenie ramki, z której bez odrywania dłoni od ekranu wybierasz właściwy znak.

Wciśnięcie widocznego w dolnym, lewym rogu klawisza &123 powoduje wyświetlenie klawiatury z blokiem numerycznym i znakami specjalnymi.

Dla miłośników emotikonek również jest odrębny widok klawiatury aktywowany przyciskiem z - jakżeby inaczej - emotikonką.

Podobnie jak w przypadku smartfonów, klawiatura ekranowa tabletów z Windows ma wbudowany mechanizm podpowiadania słów na podstawie wpisanych przez użytkownika liter. Jeżeli jedno z sugerowanych słów pasuje, wystarczy je wskazać palcem, ewentualnie jeżeli pasujące słowo jest już zaznaczone, to naciśnięcie klawisza spacji spowoduje wprowadzenie tego słowa, a przeciągnięcie po spacji w lewo lub w prawo pozwala wybrać inne słowo z sugerowanych propozycji.

Standardowy układ klawiatury ekranowej nie jest jedynym, z którego można korzystać. Naciśnięcie klawisza POL spowoduje wyświetlenie okienka z którego można wybrać alternatywny układ klawiatury, znacznie bardziej przydatny w sytuacji, gdy tablet trzymamy oburącz i znaki chcemy wprowadzać kciukami obu rąk.

Układ "kciukowy" można jeszcze dodatkowo zmieniać dobierając jego wielkość poprzez dotknięcie symbolu z trzema rozmieszczonymi pionowo kropkami. Spowoduje to wyświetlenie widocznego na powyższej ilustracji menu. W wersji dużej na 8-calowych tabletach wyświetlane są dwa bloki z literami alfabetu.

Natomiast w przypadku wyboru opcji Średnia lub Mała w centralnej części ekranu dodatkowo pojawia się blok numeryczny.

Jak więc widać, klawiatura ekranowa ma wiele postaci i choć nie da się na niej pisać tak szybko, jak za pomocą klawiatury rzeczywistej, to możliwość wyboru różnych układów oraz dostęp do wielu zestawów znaków z pewnością ułatwią pracę z tym tworem. Reszta to kwestia wprawy i cierpliwości.

Na zakończenie wątku z klawiaturą jeszcze dygresja dotycząca posiadanego przez nas sprzętu. Jak się okazało, w przypadku niektórych zadań fizyczna klawiatura podłączona do tabletu może okazać się wręcz niezbędna. Na przykład w naszym poradniku dotyczącym różnych metod wykonywania zrzutów ekranowych na różnych urządzeniach podaliśmy sposób również przeznaczony dla tabletów z systemem Windows (przycisk z logo Windows + klawisz wyciszenia). Jednak używane przez nas tablety Kiano i Prestigio nie mają w ogóle przycisku Windows (widoczne na obudowie Kiano logo Windows jest jedynie nadrukiem, a nie aktywnym przyciskiem dotykowym), zatem wykonanie zrzutu ekranowego na tego typu tabletach bez podłączonej klawiatury albo bez instalowania dodatkowych aplikacji (jak np. świetny SnagIt) jest po prostu niewykonalne. Niemniej klawiatura ekranowa mimo swoich ograniczeń jest narzędziem umożliwiającym wprowadzanie niezbyt długich tekstów.

2019.05.15, 18:27
W jaki sposób chronić tablet przed uszkodzeniem? Czy takie etui- http://www.inbag.pl wystarczy?
2019.06.27, 19:28
pilse @ 2019.05.15 18:27
W jaki sposób chronić tablet przed uszkodzeniem? Czy takie etui- http://www.inbag.pl wystarczy?


Polecam etui subcase unicorn
https://ofio.pl/wp-content/uploads/2019/06/etui.jpg